Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  26Haziran 2008 (01:45), Konuya Son Cevap : 26Haziran 2008 (01:45). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26Haziran 2008, 01:45   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Canım Kurban Olsun Yoluna

Canım Kurban Olsun Yoluna

"Sünnetimi yaşatan beni sevmiştir.
Beni seven cennette benimle
beraberdir." (1)

İki genç sohbet ediyorlardı. Söz, Hz. Peygamber'den, o'nun yolundan gitmekten ve sevmekten açılmıştı.
Gençlerden biri: "Keşke Hz. Peygamber'in yaşadığı dönemde yaşasaydım da onun devesi olsaydım!"dedi. Diğeri, arkadaşını uyardı: "Kardeş! o'nun ümmeti olmak varken, niçin deve olmayı istiyorsun?"
Evet, onun ümmeti olmak! Yunus Emre'nin:
"Canım kurban olsun senin yoluna, Adı güzel, kendi güzel Muhammed!" diyerek sevgisini, saygısını belirttiği gibi, bizim de onu çok sevmemiz gerekir. Zira Yüce Yaratıcımız: "Peygamber, mü'minlere kendi canlarından daha evlâ (sevgili)'dır." buyurur. (33 Ahzab, 6)
"Ekmeği seviyorum demekle" karnımız doymaz. "Helâl kazancı severim" diyenin cebi dolmaz. Doymak için ekmeğe, kazanç için emeğe ihtiyaç vardır. Bunun gibi, "Allah ve Rasü-lü'nü çok seviyorum" demek yetmez, bu sevgiyi ispatlayacak olan yaşantıyı ve bağlılığı göstermek lâzımdır. Nasıl mı? İşte örnekler:
Bir gün Gazneli Mahmut, vezirinin oğluna seslenirken, "Ey vezirin oğlu!"diye seslenir. Yani çocuğu ismiyle çağırmayıp böyle çağırır. "Vezirin oğlu" diye çağırınca, vezir endişelenir ve:
"Ey Padişahım! Sen her zaman oğluma ismiyle hitap ederdin. Bugün acaba size karşı bir hatası, bir kusuru mu oldu da siz: 'Ey vezirin oğlu!' dediniz, der. Bunun üzerine Gazneli Mahmut:
"Vezir! Ben Muhammed ismini hiçbir,zaman abdestsiz ağzıma almadım. O anda abdestim yoktu, bu yüzden 'Ey vezirin oğlu!' diye seslendim." der. Vezirin oğlunun ismi Muham-med'miş.
Evet, can dostlar, onun adı dillerde, sevgisi gönüllerde,Sultan Abdülaziz, yatağında çok ağır hasta olduğu halde yatmaktadır. O anda huzura bir mektup getirilir.
- Bu mektup Medine'den geliyor, dedikleri zaman Sultan Abdülaziz yatağından doğrulur, hürmet ve tazimle ayağa kalkar. Her ne kadar doktorları ve yardımcıları:
- Aman efendim, ayağa kalkmayın! Sıhhatiniz buna elverişli değildir, dedilerse de,
- Rasülullah'ın beldesinden gelen bir mektubu yatağımda nasıl alabilirim!"der.
Kaynaklar:
1- Münavî, Feyzul- Kadir 6/ 40 (8346)

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2196 13 Ocak 2010 21:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2409 13 Ocak 2010 21:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2195 13 Ocak 2010 20:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10370 10 Ocak 2010 19:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1931 08 Ocak 2010 23:08

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)