Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  25 Temmuz 2008 (12:55), Konuya Son Cevap : 25 Temmuz 2008 (14:44). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Temmuz 2008, 12:55   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ana gibi Yar olmaz

Ana gibi Yar olmaz

"Bir adam: Ya Rasülallah!
Anne babanın çocuğu üzerindeki
hakkı nedir?1 diye sordu. Sevgili
Peygamberimiz: ''Onlar (annen-baban) senin
ya cennetin ya da cehennemindir.'
buyurdu." (1)

ANA GİBİ YÂR OLMAZ
Canlılar içinde en merhametli olanlar, analık duygusunu tatmış olanlardır. Bunun için kişinin derdini yürekten paylaşan tek varlık analardır. Anneler şefkat kahramanlarıdır.
Dünyaya gelmesi, doğması yaklaşan bir bebek: "Allah'ım ben o kadar güçsüzüm ki, dünya da nasıl yaşayacağım?" demiş
"Senin için bir melek seçtim. Seni o koruyacak, merak etme, korkma!" demiş, Rabbimiz.
Bebek: "Ey Rabbim ben onların dillerini bilmiyorum?" "O melek sana konuşmayı, sevgiyi öğretecek." "Dünyada kötülerin olduğunu duydum. Onlardan beni kim koruyacak?"
"O melek, hayatı pahasına seni korur." Dünyaya gözlerini açmak üzere olan küçük yolcu: "Allah (c.c.)'ım, benim meleğimin adı ne?" "isimlerin önemi yok. Sen onu "Anne" diye çağıracaksın."
Yüreğimi senin kokun, Burcu burcu bürür anne. Nereye baksam uzak yakın, Gözüm seni görür anne.
Has bahçenin bal arısı, Sevgilerin en durusu, Bir kez istese yavrusu, Yüreğini verir anne.
En duygulu türküler, Annemin ninnileridir. En hüzünlü şarkılar, Annemin ağıtlarıdır.
En kutlu ocak, Annemin ocağıdır. En güvenli kucak, Annemin kucağıdır.
Niye demişler: Anne gibi yâr olmaz! Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar, diye. Anne babayı çok sevmek ve onları üzmemek gerekir. Yüce Yaratıcımız: "Onlara öf bile demeyin." (17 İsra, 23) buyuruyor.
Abdullah ibni Ebi Evfa anlatır: "Rasülullah (s.a.v.) ile beraberdik. Birisi gelerek:
"Ya Rasülallah! Genç birisi ölmek üzere. Ona "La ilahe illallah" telkin edildi, ama bunu söyleyemedi."dedi. Rasülullah (s.a.v.): "Namaz kılıyor muydu?" diye sordu. Adam: "Evet!" diye cevapladı.
Rasülullah ile birlikte kalkarak o gencin yanına gittik. Hz. Peygamber, ölmek üzere olan gence: "Lâ ilahe illallah de, dedi. O da: "Söyleyemiyorum, dedi. Hz. Peygamber: "Niçin?"diye sorunca, birisi:
"Annesine isyan ediyordu, diye cevap verdi. O zaman Hz. Peygamber: 'annesi yaşıyor mu? diye sordu. "Evet" dediler. "Çağırın onu." buyurdu.
Çağırdılar. Kadın gelince Peygamber (s.a.v): "Bu senin oğlun mu?" diye sordu. Kadın : "Evet" dedi.
"Kızgın alevlerle yanan kocaman bir ateş gördüğünde sana: "Eğer oğlunu bağışlarsan biz de bırakırız, yoksa onu gördüğün bu ateşe atacağız, "denilse bağışlamaz mısın?
"Ya Rasülallah! Öyleyse onu bağışlıyorum."dedi ağlayarak. Hz. Peygamber (s.a.v), delikanlıya dönerek:
"Ey delikanlı! Lâ ilahe illallah de, diye telkinde bulundu. O da aynısını söyledi. Rasülullah (s.a.v):
"Şefaatim sebebiyle onu ateşten kurtaran Allah (c.c.)'a hamd olsun." dedi. (2)
Öyleyse anne ve babamızı üzmeyelim. Onları sevelim, sevindirelim. Onlara itaat edip seversek, sevindirirsek cennete gireriz. Üzersek Allah (c.c.) korusun cehenneme düşeriz.

Kaynaklar:
I.İbni Mâce, Edep 1. Münziri, Et-Terğib vet-Terhib 3/331-332.
2.Münziri, age 3/316.

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2193 13 Ocak 2010 21:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2407 13 Ocak 2010 21:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2194 13 Ocak 2010 20:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10367 10 Ocak 2010 19:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1929 08 Ocak 2010 23:08

Alt 25 Temmuz 2008, 14:44   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 70
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Ana gibi Yar olmaz

Abicim iyi hoş anlatmışsında, günümüz anneleri yada babalarıda anne baba değilki, resmen çocuğunun elinden tutup şeytana götürüyor günümüz ebeveynleri. yada abuk zubuk ezbere şeyleri din diye öğretiyor, dahada Allahtan uzaklaştırıyor. yada yapma, okuma, yaklaşma deyip çocuğu sorgulamaktan ve gerçeği aramaktan korkan ama içten içe şüphelerle dolan biri haline getiriyor.

bu ana baba hakkı kavramı çooook işlerdede sağlıklı kullanılmıyor. anne diyorki falan kişi ile evlenmezsen sana hakkımı helal etmem, baba falan mesleği edinmezsen sana hakkımı helal etmem, falan bilimi okumazsan sana hakkımı helal etmem vs vs vs vs
sence hak bu kadar geniş bir alanı kaplıyormu???

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)