Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  22 Kasım 2008 (00:28), Konuya Son Cevap : 22 Kasım 2008 (00:28). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Kasım 2008, 00:28   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cehri Okuma

Cehri Okuma

Cehri Okuma konusunda 1 sayfada 7 kayitli hadis var

Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Cehri Okuma
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : (Kur`an) her bir namazda okunur. Resulullah (sav) bize hangilerini işittirmişse biz de size işittiriyoruz. Hangilerini de gizlemişse biz de size gizliyoruz.
HadisNo : 2570

Ravi : Ebu Katade
Hadis : Resulullah (sav) bir gece (evinden) çıkmıştı. Hz. Ebu Bekr (ra)`e uğradı. Alçak sesle namaz kılıyordu, Hz. Ömer (ra)`e uğradı, o da yüksek sesle namaz kılıyordu." Ravi der ki: "Resulullah`ın yanında toplanınca Aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ey Ebu Bekr sana uğradım sen sessizce namaz kılıyordun." Ebu Bekr: "Ben konuştuğum Zat-ı Zülcelal`e sesimi işittirdim ey Allah`ın Resulü!" cevabını verdi. Hz. Ömer`e de: "Sana da uğradım. Sen yüksek sesle namaz kılıyordun!" dedi. O da şu cevabı verdi: "Ey Allah`ın Resulü! Uyuklayanı uyandırıyor, şeytanı da uzaklaştırıyordum." (Hadisin metni Ebu Davud`a ait. Hasan Basri rivayetinde der ki: "Resulullah (sav) Hz. Ebu Bekr`e: "Ey Ebu Bekr sen sesini biraz yükselt" dedi. Hz. Ömer`e de; "Sesini sen de biraz alçalt!" buyurdu.")
HadisNo : 2571

Hadis : Ebu Hüreyre (ra)`den yapılan rivayette, bu kıssa aynen zikredilir, ancak Hz. Ebu Bekr`e: "Sesini biraz yükselt", Hz. Ömer`e de: "Sesini biraz alçalt" dedi" cümleleri zikredilmez." Fakat şu ziyadede bulunur: "Ey Bilal seni, şu sureden ve şu sureden okurken işittim" dedi. (Bilfil) cevaben: "(Kur`an) tatlı bir kelam, Allah onu kısım kısım yapıp bir araya getirdi" dedi. Sonunda Resulullah (sav): "Hepiniz isabet ettiniz!" buyurdular.
HadisNo : 2572

Ravi : el-Beyazi
Hadis : Resulullah (sav) namaz kılmakta olan insanların yanına geldi. Kıraatte sesleri yüksekti. Hemen: "Namaz kılan kimse Rabbine münacaatta (hususi konuşmada) bulunuyor demektir. Öyleyse ne şekilde münacaatta bulunduğuna dikkat etsin. Kur`an`ı birbirinize cehren okumasın!" dedi.
HadisNo : 2573

Hadis : Resulullah (sav)`ın geceleyin kıraati bazan yüksek sesle, bazan da alçak sesle olurdu.
HadisNo : 2574

Ravi : Abdullah İbnu Şeddad
Hadis : Hz. Ömer (ra)`in: "Ben üzüntü ve hüznümü yalnız Allah`a açarım..." mealindeki ayeti (Yusuf 86) okurken (boğuk boğuk çıkan) sesini en arka safta olduğum halde işittim.
HadisNo : 2575

Ravi : Semüre İbnu Cündüb
Hadis : Namazda iki sekte hatırımda kaldı. Biri, imam "Allahuekber" dedikten kıraata başladığı ana kadar geçen sektedir. Diğeri de Fatiha ve zamm-ı sureyi okuyup bitirince rükuya gitme sırasındaki sektedir. (Hadisi rivayet eden Hasan Basri) der ki: "Bunun üzerine İmran İbnu Husayn ona karşı çıktı (ve tek sekte olduğunu söyledi). Sonunda Medine`ye Übeyy (İbnu Ka`b)`e yazıp sordular. (Übeyy verdiği cevapta) Semüre`yi tasdik etti. (Bir diğer rivayette, "...Kıraatten çıkınca bir sekte" denmiştir. Bir diğer rivayette: "...İftitah tekbiri alınca ve kıraatten çıkınca" denmiştir.)
HadisNo : 2576

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2192 13 Ocak 2010 21:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2407 13 Ocak 2010 21:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2193 13 Ocak 2010 20:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10364 10 Ocak 2010 19:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1928 08 Ocak 2010 23:08

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: