Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi EcelBekcisi,Açılış Tarihi:  24 Kasım 2008 (13:01), Konuya Son Cevap : 24 Kasım 2008 (13:01). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 24 Kasım 2008, 13:01   Mesaj No:1
Medineweb Usta Üyesi
Durumu:EcelBekcisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1109
Üyelik T.: 29 Mart 2008
Arkadaşları:0
Konular: 144
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kur`an`ın Faziletine Dair

Kur`an`ın Faziletine Dair

Fasil : TEFSİR BÖLÜMÜ - TEFSİRİN HÜKMÜ HAKKINDA
Konu : Kur`an`ın Faziletine Dair
Ravi : Haris el-A`ver
Hadis : Mescide uğramıştım, gördüm ki halk, zikri terkedip malayani konulara dalmış, konuşuyor. Hz. Ali (ra)`ye çıkıp durumdan haberdar ettim. Bana: "Doğru mu söylüyorsun, öyle mi yapıyorlar?" dedi, Ben: "Ben Resulullah (sav)`ın şöyle söylediğini işittim: "Haberiniz olsun bir fitne çıkacak!" Ben hemen sordum: "Bundan kurtuluş yolu nedir Ey Allah`ın Resulü?" Buyurdu ki: "Allah`ın Kitabı (na uymak)dır. O`nda sizden önceki (milletlerin ahvaliyle ilgili) haber, sizden sonra (kıyamete kadar) gelecek fitneler ve kıyamet ahvali ile ilgili haberler mevcut. Ayrıca sizin aranızda (iman-küfür, itaat-isyan, haram-helal vs. nevinden) cereyan edecek ahvalin de hükmü var. O, hak ile batılı ayırdeden ölçüdür. O`nda herşey ciddidir, gayesiz bir kelam yoktur. Kim akılsızlık edip, O`na inanmaz ve O`nunla amel etmezse, Allah onu helak eder. Kim O`nun dışında hidayet ararsa Allah onu saptırır.O Allah`ın sağlam ipidir. O, hikmetli olan zikirdir, O dosdoğru yoldur. O, kendine uyan hevaları koymaktan, kendisini (kıraat eden) delilleri iltibastan korur. Alimler ona doyamazlar. Onun çokça tekrarı usanç vermez, tadım eksiltmez. İnsanı hayretlere düşüren mümtaz yönleri son bulmaz, tükenmez, O öyle bir kitaptır ki, cinler işittikleri zaman şöyle demekten kendilerini alamadılar: "Biz, hiç duyulmadık bir tilavet dinledik. Bu doğruya götürmektedir, biz onun (Allah kelamı olduğuna) inandık" (Cin, 1). Kim ondan haber getirirse doğru söyler. Kim onunla amel ederse ücrete mazhar olur. Kim onunla hüküm verirse adaletle hükmeder. Kim ona çağrılırsa, doğru yola çağrılmış olur. Ey A`ver, bu güzel kelimeleri öğren."
HadisNo : 412

Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir grup, Kitabullah`ı okuyup ondan ders almak üzere Allah`ın evlerinden birinde bir araya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah`ın rahmeti bürür. Melekler de kanatlarıyla sararlar. Allah, onları, yanında bulunan yüce cemaatte anar."
HadisNo : 413

Hadis : Resulullah (sav): "Sizden kim evine döndüğü zaman üç adet gebe, iri, semiz deve bulmayı istemez?" diye sordu. "Hepimiz isteriz" diye cevap verdik, "öyle ise, buyurdu, kim namazda üç ayet okusa bu ona, üç iri ve semiz deveden daha hayırlıdır"
HadisNo : 414

Ravi : Ukbetu`bnu Amir
Hadis : Biz Suffa`da iken Resulullah (sav) (dışarı) çıkarak: "Hanginiz hergün hiç günah işlemeden ve akrabalık bağlarını da bozmadan Buthan`a veya Akik`e gidip oradan (zahmete ve masrafa girmeden) iki adet iri hörgüçlü dişi deve tutup getirmeyi ister?" diye sordu. Biz: "Ey Allah`ın Resulü bunu hepimiz isteriz" dedik. Hz. Peygamber (sav): "O halde birinizin mescide gidip orada Allah`ın kitabından iki ayeti öğrenmesi veya okuması, kendisi için iki deveden daha hayırlıdır. Üç ayet onun için üç deveden, dört ayet onun için dört deveden ve okunacak ayetler kendi sayılarınca deveden daha hayırlıdır" buyurdular.
HadisNo : 415

Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Hz. Peygamber (sav)`i dinledim, şöyle diyordu: "Kur`an-ı Kerim`den tek harf okuyana bile bir sevab vardır. Her hasene on misliyle (kayde geçer). Elif-Lam-Mim bir harftir demiyorum, Aksine elif bir harf, lam bir harf ve mim de bir harftir."
HadisNo : 416

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cenab-ı Hakk, Kur`an-ı Kerim`i (güzel bir sesle açıktan okuyan bir peygamere kulak ver(ip sevabı bol kıl)diği kadar hiçbir şeye kulak ver(ip mükafaat ihsan et)memiştir"
HadisNo : 417

Ravi :
Hadis : Buhari`nin bir rivayetinde Resulullah (sav) şöyle buyurmaktadır: "Kur`an`ı teganni etmeyen bizden değildir." (Sahabeden biri, bununla) açıktan okumayı kastediyor demiştir.
HadisNo : 418

Ravi : Ebu Umame
Hadis : Hz. Peygamber (sav)`ın şöyle söylediğini işittim: "Allah, geceleyin Kur`an okuyan bir kula kulak verdiği kadar hiçbir şeye kulak verip dinlemez. Allah`ın rahmeti namazda olduğu müddetçe kulun başı üstüne saçılır. Kullar, ondan çıktığı andaki kadar hiçbir zaman Allah`a yaklaşmış olmaz." (Ebu`n Nadr der ki: "Ondan" tabiriyle "Kur`an`dan" denmek istenmiştir)
HadisNo : 419

Ravi : Ukbe İbnu Amir
Hadis : Resulullah (sav)`ı dinledim şöyle diyordu: "Kur`an`ı cebren (açıktan) okuyan, sadakayı açıktan veren gibidir. Kur`an`ı gizlice okuyan, sadakayı gizlice veren gibidir."
HadisNo : 420

Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Bir adam: "Ey Allah`ın resulü, Allah`a hangi amel daha sevimlidir?" diye sordu. Resulullah (sav): "Yolculuğu bitirince tekrar yola başlıyan" cevabını verdi. "Yolculuğa bitirip tekrar başlamak nedir?" diye ikinci sefer sorunca: "Kur`an`ı başından sonuna okur, bitirdikçe yeniden başlar" cevabını verdi.
HadisNo : 421

Ravi : Ebu Said
Hadis : Resulullah (sav), buyurdular ki: "Aziz ve celil olan Allah diyor ki: Kim, Kur`an-ı Kerim`i okuma meşguliyeti sebebiyle benden istemekten geri kalırsa, ben ona, isteyenlere verdiğinden fazlasını veririm."
HadisNo : 422

Ravi : Sehl İbnu Muaz el-Cuheni
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim Kur`an`ı okur ve onunla amel ederse, kıyamet günü babasına bir taç giydirilir. Bu tacın ışığı, güneş dünyadaki herhangi bir evde bulunduğu takdirde onun vereceği ışıktan daha güzeldir, öyleyse, Kur`an`la bizzat amel edenin ışığı nasıl olacak, düşünebiliyor musunuz?"
HadisNo : 423

Ravi : Ali
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim Kur`an`ı okur, ezberler, helal kıldığı şeyi helal kabul eder, haram kıldığı şeyi de haram kabul ederse Allah, o kimseyi cennete koyar. Ayrıca hepsine cehennem şart olmuş bulunan aliesinden on kişiye şefaatçi kılınır."
HadisNo : 424

Ravi : Abdullah İbnu Amr İbni`l-As
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kur`an`ı okuyup ona sahip çıkan kimseye (ahirette): "Oku ve (cennetin derecelerine) yüksel, dünyada nasıl ağır ağır okuyor idiysen öyle oku. Zira senin makamın, okuduğun en son ayetin seviyesindedir" denir."
HadisNo : 425

Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) şöyle buyurdu: "Kur`an`da mahir olan (hıfzını ve okuyuşunu güzel yapan), Sefere denilen kerim ve muti meleklerle beraber olacaktır. Kur`an`ı kekeleyerek zorlukla okuyana iki sevap vardır."
HadisNo : 426

Ravi : Üseyd İbnu Hudayr
Hadis : Anlattığına göre, geceleyin, (hurma harmanında iken) Kur`an`dan Bakara suresini okuyordu. Hemen yakınında da atı bağlı idi. Birden bire atı şahlandı. Bunun üzerine sükut ederek okumayı bıraktı. At da sükünete geldi. Üseyd tekrar okumaya başlayınca at yine şahlandı. Üseyd yine sükut edince at da sükünete erdi. Az sona yine okumaya başlayınca at da şahlanmaya başladı. Oğlu Yahya, ata yakındı. Ona bir zarar vermesin diye attan uzaklaştırmak için yanına gitti. Bir ara başını göğe kaldırınca bir de ne görsün! Gökte şemsiye gibi bir şey ve içerisinde kandilimsi nesneler var. Sabah olunca koşup gördüklerini Resulullah (sav)`a anlattı. Hz Peygamber (sav) kendisine: "O gördüklerin neydi bilir misin?" diye sordu. "Hayır!" cevabı üzerine açıkladı: "Onlar melaike idi. Senin sesine gelmişlerdi. Sen okumaya devam etseydin onlar seni sabaha kadar dinleyeceklerdi. Öyle ki, sabahleyin herkes onları seyredebilecekti çünkü halktan gizlenmiyeceklerdi."
HadisNo : 427

Ravi : el-Bera
Hadis : Bir zat Kehf suresini okuyordu. Yanında da iki uzun iple bağlı olan atı duruyordu. Derken etrafını bir bulut kapladı. Ve bu bulut ona yaklaşmaya başladı. At da bu durumdan huysuzlanmaya, ürkmeye koyuldu. Sabah olunca adam Resulullah (sav)`a gelip vak`ayı anlattı. Hz. Peygamber (sav) ona şu açıklamada bulundu: "Bu sekinet idi, Kur`an için inmişti"
HadisNo : 428

Ravi : Ebu Musa
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kur`an okuyan mü`minin misali portakal gibidir. Kokusu güzel tadı hoştur. Kur`an okumayan mü`minin misali hurma gibidir. Tadı hoştur fakat kokusu yoktur. Kur`an`ı okuyan facir misali reyhan otu gibidir. Kokusu güzeldir, tadı acıdır. Kur`an okumayan facirin misali Ebu Cehil karpuzu gibidir, tadı acıdır, kokusu da yoktur."
HadisNo : 429

Ravi : Osman
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizin en hayırlınız Kur`n`ı Kerim`i öğrenen ve öğretendir."
HadisNo : 430

Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hafızasında Kur`an`dan hiçbir ezber bulunmayan kişi harab olmuş bir ev gibidir." (Tirmizi hadisin sahih olduğunu söylemiştir)
HadisNo : 431

Ravi : Sa`d İbnu Ubade
Hadis : Resulullah buyurdular ki: "Kur`an-ı Kerim okuyan bir kimse sonradan (terkeder ve okumayı) unutursa kıyamet günü cüzzamlı olarak Allah`a kavuşur."
HadisNo : 432

Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ümmetime verilen ücretler bana arzedildi. Bunlar arasında bir kimsenin mescidden kaldırıp attığı bir çöp için verilmiş olanı da vardı. Keza ümmetimin işlediği günahlar da bana arzedildi. Bunlar arasında, bir kimsenin lütf-i İlahi olarak öğrenip de sonradan unuttuğu bir sure veya ayet sebebiyle kazandığından daha büyüğünü görmedim"
HadisNo : 433

Ravi : İmran İbnu Husayn
Hadis : Anlattığına göre, İmran, Kur`an okuyan, arkasından da buna mukabil halktan dünyalık taleb eden birisine rastlamıştı. "İnna lillahi ve inna ileyhi raci`un", deyip arkasından şu açıklamayı yaptı: "Hz. Peygamber (sav)`ın şöyle söylediğini işittim: "Kim Kur`an okursa (isteyeceğini) Allah`tan istesin. Zira bir takım insanlar zuhur edecek, onlar Kur`an okuyup, okudukları mukabilinde halktan (dünyalık) isteyecekler."
HadisNo : 434

Ravi : Süheyb
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kur`an`ın haram kıldığı şeyleri helal addeden kimse Kur`an`a inanmamıştır."
HadisNo : 435

Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav) düşman arazisine Kur`an-ı Kerim`le birlikte askeri seferi yasakladı."
HadisNo : 436

Konu Sahibi EcelBekcisi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
100 Sünnet Hadis-i Şerif dua dilencisi 2 2001 11 Temmuz 2009 00:07
Efendimiz s.a.v Kimler Zehirlemişti Hz.Muhammed(s.a.v) EcelBekcisi 0 2070 29 Aralık 2008 19:44
Ben Kim,Dünya Kim Peygamberler(a.s) su damlası 2 2131 05 Aralık 2008 18:53
ZİNET BÖLÜMÜ Hadis-i Şerif EcelBekcisi 0 1893 03 Aralık 2008 12:33
ZÜHD VE FAKR BÖLÜMÜ Hadis-i Şerif EcelBekcisi 0 1883 03 Aralık 2008 12:29

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)