Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  26 Kasım 2008 (01:11), Konuya Son Cevap : 26 Kasım 2008 (01:12). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Kasım 2008, 01:11   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ezan Ve İkametle İlgili Hükümler

Ezan Ve İkametle İlgili Hükümler

Ezan Ve İkametle İlgili Hükümler konusunda 2 sayfada 17 kayitli hadis var

Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezan Ve İkametle İlgili Hükümler
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Hz. Ömer (ra)`in bir müezzini geceleyin ezan okumuştu. Ezanı iade etmesini emretti.
HadisNo : 2464

Hadis : Hz. Bilal güneş doğmazdan önce ezan okumuştu. Resulullah (sav) ona: "Haberiniz olsun kul uyudu" diye nida etmesini emretti.
HadisNo : 2465

Ravi : Bilal
Hadis : Resulullah (sav): "Sabah vakti iyice belirinceye kadar ezan okuma!" dedi ve ellerini yanlara doğru açarak: "Şöyle!" diye gösterdi.
HadisNo : 2466

Ravi : Enes
Hadis : Bir kimse, Resulullah (sav)`a sabah namazının vaktini sormuştu. O da Hz. Bilal`e emretti. Şafak sökerken ezan okudu. Ertesi gün ortalık ağarıncaya kadar sabah ezanını tehir etti. Sonra ikamet okumasını emretti ve namazı kıldı. Sonra da adama: "İşte bu, (sabah) namazının vaktidir" dedi.
HadisNo : 2467

Ravi : Ziyad İbnu`l-Haris es-Sudai
Hadis : Sabah ezanının ilk vakti girince, Resulullah (sav) bana emretti, ben de ezan okudum ve: "İkamet de getireyim mi ey Allah`ın Resulü?" diye sordum. (Soruma hemen cevap vermeyip) doğu tarafına, fecre bakmaya başladı ve: "Hayır!" dedi. Ne zaman ki şafak söktü Hz. Peygamber (bineğinden) indi, abdest bozdu. Sonra bana doğru geldi. (Bu ara Ashabı da toplandı.) Abdestini aldı. Bilal ikamet okumak istedi. Resulullah (sav): "Sudai`nin kardeşi ezan okudu, ezanı okuyan ikameti getirsin!" dedi. Ben de ikamet getirdim.
HadisNo : 2468

Ravi : Simak İbnu Harb
Hadis : Bilal, güneş (öğlede, batı cihetine) kayınca ezan okurdu. Resulullah (sav) odasından çıkıncaya kadar ikamet getirmezdi. Odasından çıkınca, O`nu görür görmez ikamet getirirdi.
HadisNo : 2469

Hadis : Resulullah (sav)`ın iki müezzini vardı: Biri Bilal diğeri İbnu Ümmi Mektum el-A`ma.
HadisNo : 2470

Ravi : Cabir
Hadis : Resulullah (sav) Bilal (ra)`e: "Ezan okuduğun zaman ağır ağır oku. İkamet getirdiğin zaman da peş peşe seri oku. Ezanla ikametin arasına, yemek yiyenin yemeğinden, içenin içmesinden, üzerine sıkışarak helaya girmiş olanın heladan fariğ olacağı bir zaman fasılası koy" diye talimat verdi. Şunu da ilave etti: "Beni görünceye kadar da (ikamet için) kalkmayın."
HadisNo : 2471

Ravi :
Hadis : Beni Neccar`dan bir kadın demiştir ki: "Benim evim, Mescid-i Nebevinin etrafındaki en uzun ev idi. Bilal (ra), sabah ezanını evimin damında okurdu. Seher`den gelip, dama oturur vaktin girmesini gözetlerdi. Vaktin girdiğini görünce gerinir, sonra da: "Allah`ım sana hamdediyor, dinini (müslümanların) ikame etmeleri için, Kureyş`e karşı yardımını diliyorum" der, arkadan ezan okurdu." Kadın devamla der ki: "Vallahi, onun bu duayı terkettiği tek gece bilmiyorum!"
HadisNo : 2472

Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Namaz için ezanı ancak abdestli olan okusun.
HadisNo : 2473

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2198 13 Ocak 2010 21:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2412 13 Ocak 2010 21:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2197 13 Ocak 2010 20:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10389 10 Ocak 2010 19:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1932 08 Ocak 2010 23:08

Alt 26 Kasım 2008, 01:12   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Ezan Ve İkametle İlgili Hükümler

Ravi :
Hadis : Bir diğer rivayette şöyle buyrulmuştur: "Ezanı ancak abdestli olan okusun." Tirmizi der ki: "Önceki rivayet daha sahihtir."
HadisNo : 2474

Ravi : Osman İbnu Ebi`l-As
Hadis : Resulullah (sav)`ın bana en son vasiyetlerinden biri de, ezanına mukabil ücret almayan bir müezzin tutmamdı.
HadisNo : 2475

Ravi : Ebu Bekr
Hadis : Resulullah (sav) ile birlikte sabah namazı için beraber çıktık. Uğradığı her adama namaz için sesleniyor veya ayağı ile dürtüyordu.
HadisNo : 2476

Ravi : Ebu Ümame
Hadis : (Bir seferinde) Bilal (ra) ikamete başlamıştı. Kad kameti`s-salat deyince Resulullah (sav): "Allah onu (namazı) ikame etsin ve daim kılsın!" buyurdu, İkametin geri kısmında, müezzinin söylediklerini tekrar ediyordu.
HadisNo : 2477

Ravi : Nafi`
Hadis : İbnu Ömer (ra) sefer sırasında ikamete sadece sabah namazından hem ezan, hem de ikamet her ikisini okurdu. Derdi ki: "(Seferde ezana hacet yok, çünkü) ezan, kendisine cemaat gelecek olan imama mahsustur."
HadisNo : 2478

Ravi : Ebu Cuhayfe
Hadis : Anlattığına göre, Hz. Bilal (ra)`i ezan okurken görmüştür. Der ki: "Ben, ezan okurken, onun ağzını şu tarafa, bu tarafa (sağa sola) dönerken takibe koyuldum." (Tirmizi`nin rivayetinde şu ziyade mevcuttur: "İki parmağı kulaklarının üzerinde olduğu halde...")
HadisNo : 2479

Ravi : Ebu Cuhayfe
Hadis : Ebu Davud`da şu ifadeye yer verilmiştir: "(Bilal), hayye ala`s-salat, hayye ala`l-felah cümlesine gelince boynunu sağa ve sola çevirdi, bizzat kendi dönmedi."
HadisNo : 2480

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)