Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi Verda_Naz,Açılış Tarihi:  26 Kasım 2008 (02:36), Konuya Son Cevap : 26 Kasım 2008 (02:36). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Kasım 2008, 02:36   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Verda_Naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Verda_Naz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 176
Üyelik T.: 15 Eylül 2007
Arkadaşları:0
Konular: 248
Beğenildi:11
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İhtikar Ve Pahalandırmaya Dair Hadisler

İhtikar Ve Pahalandırmaya Dair Hadisler

Fasil : BEY (ALIM-SATIM) BÖLÜMÜ
Konu : İhtikar Ve Pahalandırmaya Dair Hadisler
Ravi : İbnu`l-Müseyyeb
Hadis : Ma`mer İbnu Ebi Ma`mer - ki İbnu Abdillah da denir ve Benu Adiyy İbnu Ka`b`dan biridir - dedi ki: "Resulullah (sav) şöyle buyurdular: "İhtikar yapan hatakar olmuştur." Said İbnu`l-Müseyyeb`e: "Ama sen de ihtikar yapıyorsun" dendi de: "Bu hadisi rivayet eden Ma`mer de ihtikar yapıyordu" diye cevap verdi."
HadisNo : 372

Ravi : Ömer
Hadis : İmam Malik diyor ki: "Bana ulaştığına göre Hz. Ömer (ra) şöyle demiştir: "Bizim çarşımızda ihtikar olamaz. Yanlarında fazla yiyecek maddesi bulunan bir kısım insanlar, bizim sahamıza Allah`ın rızkından inmiş olan bir rızka yönelip, onu bize karşı saklayamazlar. Ancak kim, yaz, kış demeden zahmetlere katlanarak mal getirmiş ise o Ömer`in misafiridir. Allah`ın istediği şekilde malını satsın, istediği şekilde de saklasın."
HadisNo : 373

Ravi :
Hadis : İmam Malik`e ulaştığına göre, Hz. Osman (ra) da ihtikar yapmayı yasaklamıştır.
HadisNo : 374

Ravi : İbnu`l-Müseyyeb
Hadis : Hz. Ömer (ra), pazara uğramıştı. Orada Hatib İbnu Ebi Belte`a`ya uğradı. Hatib`in (ucuz fiyatla) kuru üzüm sattığını görünce: "Ya fiyatı (diğerlerinin seviyesine yükseltirsin yahut pazarımızdan çeker gidersin" diye ihtar etti."
HadisNo : 375

Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Bir adam gelerek: "Ey Allah`ın Resulü, bizler için eşyalara fiyat tesbit ediver" diye müracaatta bulundu. Hz. Peygamber (sav): "Hayır, fiyat koymayayım (rızka bolluk vermesi için) Allah`ıma dua edeyim" cevabını verdi. Arkadan bir başkası gelerek: (Ortaklık pahalandı, eşyaların) fiyatını bize siz tesbit ediverin" diye talebde bulununca, bu sefer: "Hayır rızkı bollaştırıp, darlaştıran Allah`tır. Ben hiçbir kimseye zulmetmemiş olarak Allah`a kavuşmak istiyorum" cevabını verdi.
HadisNo : 376

Ravi : Enes
Hadis : Halk Hz. Peygamber (sav)`e müracaatla: "Ey Allah`ın Resulü, fiyatlar yükseldi, bizim için fiyatları siz tesbit edin" dediler. Resulullah (sav) onlara şu cevabı verdi: "Fiyatları koyan Allah`tır. Rızkı veren, artırıp eksilten de O`dur. Ben ise, hiç kimse benden ne kan ne de mal hususunda hak talebinde bulunmaz olduğu halde Allah`a kavuşmamı diliyorum." (Tirmizi hadisin sahih olduğunu söylemiştir)
HadisNo : 377

Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Pahalanması için, kim bir yiyecek maddesini kırk gün saklarsa, o, Allah`tan yüz çevirmiştir, Allah da ondan yüz çevirmiştir." Bu hadisi Ahmed İbnu Hanbel Mesned`inde (2, 33) zikretmiştir. Mecmau`z-Zevaid`de bunun ayrıca Ebü Ya`lfi el-Mevsıli`nin ve Bezzar`ın Müsned`lerinde, Taberani`nin el-Mu`cemu`l- Evsat`ında tahric edildikleri belirtilir.
HadisNo : 378

Ravi : Muaz
Hadis : Hz. Peygamber (sav)`ın şöyle söylediğini işittim: "İhtikar yapan kişi ne kötüdür. Allah fiyatları ucuzlatsa üzülür, pahalandırırsa sevinir." Bu rivayet mişkatu`l-Mesabih`de 2897 numarada Rezin`den olarak kaydedilmiş, Beyhaki`nin Şu`abu`l-İman`ından alındığı belirtilmiştir.
HadisNo : 379

Ravi : Ebu Ümame
Hadis : Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: "Şehirlerde yaşayanlar, Allah yolunda hapsedilmiş kimselerdir. Gıdalarında onlara ihtikar yapmayın, onlara fiyatları yükseltmeyin, zira kim onlara bir gıda maddesini kırk gün hapsetse, sonra da tamamını tasadduk etse yine de işlediği günahı affettiremez." Rezin`in ilavesidir. Münziri`nin et-Tergib ve`t-Terhib`inde kaydedilmiştir (3, 27).
HadisNo : 380

Ravi : Ebu Hüreyre ve Hz. Ma`kıl İbnu Yesar
Hadis : Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuşlardır: "Muhtekirler ve cana kıyanlar aynı derecede haşrolacaklar. Kim Müslümanların herhangi bir şeydeki fiyatına müdahale ederek pahalandırırsa, kıyamet gününde ateşin büyüğünde cezalandırılması Allah`a vacib olmuştur." Rezin`in ilavesidir. Münziri`nin et-Tergib ve`t-Terhib`inde kaydedilmiştir (3, 27).
HadisNo : 381

Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Buyurdu ki: "Pazara mal celbeden rızklanır, muhtekir mahrum bırakılır. Kim mü`minlerin bir gıdasını onlara karşı saklar, ihtikar yaparsa, Allah onu iflasa ve cüzzam hastalığına duçar eder"
HadisNo : 382

Konu Sahibi Verda_Naz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Kur'an'daki Toplum Ahlâkı Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2216 10 Nisan 2009 23:08
Kur'an'daki İdeal Eş Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2172 10 Nisan 2009 23:06
Mü'mine İffetli Ve Onurludur Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2117 10 Nisan 2009 22:57
Mü'mine Boş Şeylerle Uğraşmaz Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2120 10 Nisan 2009 22:54
Mü'mine Cesaretlidir Tesettür Konuları Verda_Naz 0 1903 10 Nisan 2009 22:52

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)