Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi Verda_Naz,Açılış Tarihi:  26 Kasım 2008 (03:11), Konuya Son Cevap : 26 Kasım 2008 (03:11). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Kasım 2008, 03:11   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Verda_Naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Verda_Naz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 176
Üyelik T.: 15 Eylül 2007
Arkadaşları:0
Konular: 248
Beğenildi:11
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İstilam

İstilam

Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : Abis İbnu Rebia
Hadis : Ben Hz. Ömer (ra)`i Haceru`l-Esved`i öperken gördüm. Onu hem öptü, hem de: "Biliyorum ki sen bir taşsın, ne bir faydan ne de zararın vardır. Ben Resulullah (sav)`ı seni öper görmeseydim, seni asla öpmezdim" dedi."
HadisNo : 1339

Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Ben Resulullah (sav)`ı Kabe`den sadece iki rüknü öperken gördüm, bunlar da iki rükn-i Yemani`dir.
HadisNo : 1340

Hadis : Ben, şu iki Yemani rükne ve Haceru`l-Esved`e Resulullah`ın istil^m ettiğini göreliden beri rahat halde de olsam, sıkışık halde de olsam istilamda bulunmayı hiç terketmedim.
HadisNo : 1341

Ravi : Nafi`
Hadis : Ben İbnu Ömer (ra)`i (tavaf yaparken gördüm. Haceru`l-Esved`i) eliyle istilam ediyor, sonra da elini öpüyürdu.
HadisNo : 1342

Hadis : Resulullah (sav), (tavafın) her şavtında rükn-i Yemani ve Haceru`l-Esved`i istilam etmeyi terketmezdi.
HadisNo : 1343

Hadis : Bir adam İbnu Ömer (ra)`e Haceru`l-Esved`i istilam etme hususunda sormuştu. Şu cevabı aldı: "Ben, Resulullah (sav)`ın onu hem istilam eder, hem de öper gördüm." Adam tekrar sordu: "Pekala, sıkışacak olsam, bana galebe çalacak olsalar, (ne yapayım)?" İbnu Ömer (ra) kızgın bir eda ile: "Soruşu Yemenide batasıca, Resulullah (sav)`ı onu hem istilam eder, hem öper gördüm."
HadisNo : 1344

Ravi : Amr İbnu Şuayb
Hadis : Amr İbnu Şuayb babası tarikiyle bildiriyor: "Abdullah`la -ki babasıdır- tavafta bulundum. Kabe`nin arka kısmına gelince: "istiazede (sığınmada) bulunmuyor musun?" dedim. "Ateşten, Allah`a sığınırım!" dedi ve yürüdü. Haceru`l-Esved`e kadar gelip istilamda bulundu. Rükn ile kapı arasında (Mültezem`de) durarak göğsünü, yüzünü, kollarını ve avuçlarını şöyle yamadı -onları iyice açarak gösterdi- ve sonra: "İşte Resulullah`ı aynen böyle yaparken gördüm!" dedi."
HadisNo : 1345

Ravi : Ebu`t-Tufeyl
Hadis : Ben Hz. İbnu Abbas ve Hz. Muaviye (ra) ile birlikte idim. Muaviye (ra) hazretleri her rükne uğradıkça istilamda bulunuyordu, İbnu Abbas (ra) kendisine: "Resulullah (sav) sadece Haceru`l-Esved ve Rüknu`l-Yemani`den başka yeri istilam etmezdi" dedi. Hz. Muaviye şu cevabı verdi: "Beytullah`tan hiçbir şey ihmal edilmez." İbnu`z-Zübeyr bütün rükünlere (köşelere) istilamda bulunurdu.
HadisNo : 1346

Ravi : Hanzala İbnu Ebi Süfyan İbni Abdirrahman
Hadis : Tavus merhumu (tavaf yaparken) gördüm. Rükne gelince (Haceru`l-Esved) üzerinde izdiham bulursa sıkışıklık yapmaz, geçer giderdi; boş ve müsait bulursa üç sefer öperdi. Sonra şunu söyledi: "Ben İbnu Abbas (ra)`ı aynen böyle yaparken gördüm." İbnu Abbas da: "Hz. Ömer (ra)`i aynen böyle yaparken gördüm" dedi. Hz. Ömer (ra) de: "Ben Resulullah (sav)`ı böyle yaparken gördüm" dedi.
HadisNo : 1347

Ravi : Urve İbnu`z-Zübeyr
Hadis : Resulullah (sav) İbnu Avf (ra)`a: "Ey Ebu Muhammed! Rüknü`l-Esved`i nasıl istilam ettin?" diye sordu. İstilam ettim ve bıraktım!" deyince, Resulullah (sav): "Doğru yapmışsın" dedi.
HadisNo : 1348

Hadis : Kendisine Hz. Aişe (ra)`nin: "Hicr`ın bir kısmı Beytullah`tan değildir" dediği haber verilince şunu söyledi: "Allah`a kasem olsun, şayet Aişe bunu Resulullah (sav)`tan işitmiş ise, kanaatim o ki, Resulullah (sav) şu iki rüknün istilamını, bunlar Beyt`in temelleri üzerinde olmadıkları için terketmiş olmalıdır. Keza halk da bu sebeple tavafı Hıcr`ın gerisinden yapmaktadır."
HadisNo : 1349

Ravi : Ubeyd İbnu Umeyr
Hadis : İbnu Ömer (ra) iki rükne geldiği zaman (öpmek için) bunlar üzerine abanır, sıkışıklık yapardı. Kendisine: "Ey Ebu Abdirrahman," dedim, "sen Resulullah`ın diğer ashabının hiçbirinde görmediğim şekilde bu rükünlere abanıp sıkışıklık yapıyorsun (sebebi nedir)?" Bana şu cevabı verdi: "Ben böyle yapıyorsam, Resulullah (sav)`dan şunu işittiğim içindir: "Bu iki rüknü meshetmek günahlara kefarettir." Keza Resulullah (sav)`dan şunu da işittim: "Kim şu Beytullah`ı bir hafta boyu tavaf eder ve sayarsa bir köle azad etmek gibidir." Keza şunu da söylediğini işittim: "Kişi tavaf için bir ayağını koyup diğerini kaldırdıkça her adımı sebebiyle Allah onun bir hatasını siler ve bir sevap yazar."
HadisNo : 1350

Ravi : Abdullah İbnu Abbas
Hadis : Mültezem, rükn ile kapı arasıdır.
HadisNo : 1351

Ravi : Abdurrahman İbnu Avf
Hadis : Bir adamın şöyle söylediğini işittim: "Resulullah (sav) Ömer İbnu`l-Hattab (ra)`a: "Ey Ebu Hafs, sende fazla kuvvet var. (Haceru`l`Esved`i öpeceğim diye) zayifa eziyet vermeyesin. Rüknü boş görürsen yanaşarak istilam et, değilse tekbir getirip geç" dedi. Sonra adam şunu söyledi: "Hz. Ömer (ra)`in bir adama şunu söylediğini işittim: "İnsanlara fazla kuvvetinle eziyet verme." [Rezin`in ilavesidir. Bu rivayeti Şafii hazretleri Müsned`inde (2, 43) kaydetmiştir. Ahmed İbnu Hanbel`in Müsned`inde, hadisi bizzat Hz. Ömer rivayet eder (1, 23)]
HadisNo : 1352

Ravi : Nafi`
Hadis : İbnu Ömer (ra) her yedide iki rek`at namaz kılardı.
HadisNo : 1353

Ravi : Urve
Hadis : İbnu`z-Zübeyr (ra) yedilerin arasını birleştirir ve yürüyüşü hızlandırırdı ve Hz. Aişe (ra)`nin de böyle yaptığını söylerdi. Ancak en sonda her yedi için iki rekat (tavaf) namazı kılardı." [Rezin`in ilavesidir.]
HadisNo : 1354

Ravi :
Hadis : İbnu Zübeyr (ra)`in "Fecirden sonra tavafta bulunduğu, iki rek`at namaz kıldığı, tavaf edince hızlı yürüdüğü" belirtilir." [Rezin ilavesidir,]
HadisNo : 1355

Ravi :
Hadis : Hz. Aişe (ra)`ye hizmet eden bir kadının rivayetine göre: "Hz. Aişe (ra) kendisiyle birlikte kesintisiz, yedili dört tavaf yapmış, her bir yedinin ardından kılınması gereken iki rekatlık tavaf namazlarını en sonda ard arda kılmıştır. Hz. Aişe (ra) ilaveten demiştir ki: "Her bir şavtın sonunda rükn-ü istilam müstehabdır." [Rezin ilavesidir.]
HadisNo : 1356

Ravi : Abdurrahman İbnu Abdi`l-Kari
Hadis : Ömer İbnu`l Hattab (ra) ile, sabah namazından sonra tavaf ettik. Hz. Ömer tavafı tamamlayınca güneşe baktı ve (doğduğunu) göremedi. Devesine binip Zu-Tava nam mevkiye kadar geldi. Orada devesini durdurarak iki rek`at (tavaf sünnetini) kıldı."
HadisNo : 1357

Ravi : İsmail İbnu Ümeyye
Hadis : Zühri`ye, "Ata: "Farz namaz, iki rek`atlik tavaf namazının yerini de tutar" diyor, (ne dersiniz)?" dedim. Şu cevabı verdi: "Sünnete uymak daha iyidir. Resulullah (sav) yedi şavtlık bir tavaf yaptı. Mutlaka onun için iki rek`atlik bir tavaf namazı kılmıştır."
HadisNo : 1358

Ravi : Cabir
Hadis : Resulullah (sav), iki rek`atlik tavaf namazında iki ihlas süresini yani: Kul ya eyyuhe`l-kafirun ve Kul hüvallahü ehad sürelerini okudu.
HadisNo : 1359

Hadis : Resulullah (sav), iki rek`atlik tavaf namazında iki ihlas süresini yani: Kul ya eyyuhe`l-kafirun ve Kul hüvallahü ehad sürelerini okudu.
HadisNo : 1360

Hadis : Resulullah (sav) Safa`dan indiği zaman normal yürürdü. Ayakları vadinin tabanına değince de koşardı. Koşması vadi tabanının bitimine kadar devam ederdi.
HadisNo : 1361

Hadis : Resulullah (sav)`ı Mescid-i Haram`dan çıkıp Safa`ya yönelirken: "Allah`ın başladığı ile başlayalım" deyip (sa`ye) Safa`dan başladığını gördüm." (Rezin, Ebu Hüreyre (ra)`den naklen şu ilavede bulundu: "Resulullah (sav), Safa`ya çıkınca oradan Beytullah`a baktı, ellerini kaldırıp dilediği şekilde Allah`ı zikretmeye koyuldu.")
HadisNo : 1362

Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Safa ile Merve arasında, vadinin dibinde koşmak sünnet değildir. Burada cahiliye ehli koşar ve şöyle derdi: "Batha`yı (vadinin dibini) biz ancak koşarak geçeriz."
HadisNo : 1363

Ravi : Safiyye Bintu Şeybe
Hadis : Bir kadın dedi ki, Resulullah (sav)`ı Safa ve Merve tepeleri arasındaki vadinin dibinde "Vadi ancak koşularak katedilir" diyerek yürürken gördüm.
HadisNo : 1364

Ravi : Zühri
Hadis : İbnu Ömer (ra)`e sordular: "Sen Resulullah (sav)`ı Safa ile Merve arasında remel yaparken (hızlı koşarken) gördün mü?" "Evet," dedi, "insanlardan bir cemaatle birlikteydi. Hep birlikte koşuyorlardı. Ben onları onun koşusuyla koşuyor görüyordum."
HadisNo : 1365

Konu Sahibi Verda_Naz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Kur'an'daki Toplum Ahlâkı Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2218 10 Nisan 2009 23:08
Kur'an'daki İdeal Eş Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2175 10 Nisan 2009 23:06
Mü'mine İffetli Ve Onurludur Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2117 10 Nisan 2009 22:57
Mü'mine Boş Şeylerle Uğraşmaz Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2120 10 Nisan 2009 22:54
Mü'mine Cesaretlidir Tesettür Konuları Verda_Naz 0 1905 10 Nisan 2009 22:52

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.