Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  02 Aralık 2008 (14:08), Konuya Son Cevap : 02 Aralık 2008 (14:08). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Aralık 2008, 14:08   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Yatsı Namazı

Yatsı Namazı

Yatsı Namazı konusunda 1 sayfada 8 kayitli hadis var

Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Yatsı Namazı
Ravi : Büreyde
Hadis : Resulullah (sav) yatsı namazında Veşşemsi ve duhaha ve benzeri süreleri okurdu.
HadisNo : 2562

Ravi : el-Bera
Hadis : Resulullah (sav) bir yolculuk sırasında yatsıyı kılmıştı. İki rek`atin birinde Vettini ve`z-Zeytuni`yi okudu. (Sahiheyn`de şu ziyade yer alır: "Sesçe ve kıraatçe O`ndan daha güzel kimseye rastlamadım.")
HadisNo : 2563

Ravi : Nafi`
Hadis : İbnu Ömer (ra) tek başına namaz kılınca dört rek`atin her birinde Fatiha`yı ve Kur`an`dan bir sureyi okurdu. Bazan da farz namazın bir rek`atinde iki ve üç sure birden okurdu. Akşam namazının iki rek`atinde aynı şekilde Fatiha ve birer sure okurdu.
HadisNo : 2564

Ravi : Amr İbnu Şu`ayb an Ebihi an Ceddihi
Hadis : Mufassal surelerden -uzunu olsun, kısası olsun- hiçbiri yoktur ki, ben onu Resulullah`ın namaz kıldırırken okuduğunu işitmemiş olayım.
HadisNo : 2565

Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) askeri bir birliğin başına bir adamı komutan yapmıştı. Bu zat arkadaşlarına namaz kıldırırken, her seferinde kıraatini kulhüvallahu ahad ile tamamlıyordu. Döndükleri zaman durumu Hz. Peygamber`e söylediler. Aleyhissalatu vesselam: "Sorun ona niçin öyle yapıyormuş?" buyurdu. Dediği gibi kendisine sorulmuştu. "Çünkü O, Rahman sıfatıdır, ben onu okumayı seviyorum!" diye cevap verdi. Bunun üzerine Aleyhissalatu vesselam: "Ona bildirin, Allah onu seviyor!" müjdesini verdi.
HadisNo : 2566

Ravi : Şakik İbnu Seleme
Hadis : Bir adam İbnu Mes`ud`a gelerek: "Ben bir rek`atte mufassal sürelerin tamamını okudum" dedi. İbnu Mes`ud (ra) da: "Şiir mırıldar gibi mırıldar, meyve döküştürür gibi döküştürür müsün? Olmaz öyle şey! Resulullah (sav) tek rek`atte birbirine denk iki sure okurdu. Bir rek`atte, İkterebet ve el-Hakka surelerini, bir rek`atte Vettür ve Vezzariyat surelerini, bir rek`atte Ve iza vaka`at ve Nun surelerini, bir rek`atta Seele sailun ve ven-Nazi`at surelerini; bir rek`atte Veylun li`l-Mutaffifin ve Abese surelerini, bir rek`atte el-Müddessir ve, el-Müzzemmil surelerini, bir rek`atte Hel Eta ve La Uksimu biyevmi`l-Kıyame surelerini, bir rek`atte Amme yetesaelun ve Ve`l-Mürselat surelerini, bir rek`atte de ed-Duhan ve İza`ş-Şemsü Küvvirat surelerini okurdu." (Bu rivayet, metin olarak Ebu Davud`un rivayetidir. Ebu Davud: "Bu İbnu Mes`ud`un telifidir" demiştir. Bunu Alkame ve Esved`den kaydeder. Diğerleri, süreleri zikretmezler.)
HadisNo : 2567

Ravi : Ebu Zerr
Hadis : Resulullah (sav) gece namazına kalktı ve sabah vakti girinceye kadar namaza devam etti. Namazda tek ayet okudu. O da şu (mealdeki) ayettir: "Onlara azab edersen, doğrusu onlar senin kullarındır. Onları bağışlarsan, güçlü olan, hakim olan şüphesiz ancak sensin" (Maide 118).
HadisNo : 2568

Ravi : Ebu Seleme
Hadis : Hz. Ömer (ra), halka akşam namazı kıldırmıştı. Namazda kıraatte bulunmadı. Namazdan çıkınca kendisine: "Kur`an okumadın!" dendi. "Rükü ve secdeler nasıl oldu?" diye sordu. "İyi oldu!" dediler. "Öyleyse, tamamdır!" dedi. [Rezin tahric etmiştir. Bu hadise Beyhaki Sünen`inde yer vermiştir (2, 381)]
HadisNo : 2569

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2198 13 Ocak 2010 21:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2413 13 Ocak 2010 21:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2198 13 Ocak 2010 20:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10396 10 Ocak 2010 19:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1932 08 Ocak 2010 23:08

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)