Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi nur_çeşmesi,Açılış Tarihi:  16 Şubat 2009 (10:00), Konuya Son Cevap : 16 Şubat 2009 (13:50). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Şubat 2009, 10:00   Mesaj No:1
Durumu:nur_çeşmesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7020
Üyelik T.: 11 Şubat 2009
Arkadaşları:0
Konular: 8
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hadiste Namaz

Hadiste Namaz

Müslüman -veya mü'min- bir kul abdest alır ve yüzünü yıkarsa, gözleri ile bakarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile yüzünden çıkar. İki elini yıkadığında, elleriyle tutarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ellerinden çıkar. Ayaklarını yıkadığı zaman, ayaklarıyla yürüyerek işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ayaklarından çıkar. Neticede o mü'min kul günahlardan temizlenmiş olur.
SELAM ve DUA ile

Konu Sahibi nur_çeşmesi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gönlümün Gülü..MEDİNEWEB Hz.Muhammed(s.a.v) nurşen35 6 2086 21 Nisan 2009 10:55
Sevdiğin Kadar Sevilirsin... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler enderhafızım 6 2485 20 Şubat 2009 19:16
SANA AĞLAYAN BİR ÇİFT GÖZ Hz.Muhammed(s.a.v) _bülbül_ 1 1912 19 Şubat 2009 17:02
HZ.MUHAMMED (SAV) Hz.Muhammed(s.a.v) nur_çeşmesi 0 1657 16 Şubat 2009 15:29
Hadiste Namaz Hadis-i Şerif NUR 2 1759 16 Şubat 2009 10:00

Alt 16 Şubat 2009, 13:49   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Aysima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Aysima isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1390
Üyelik T.: 16 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:20
Takdir Et:
Standart Cvp: Hadiste Namaz

Muhammed(s.a.v.) namazdan başka hiçbir ameli terk etmeyi küfür saymazdı.
Tirmizi

Kıyamet gününde kulun ilk sorulacağı amel namazdır. Eğer namaz düzgün olursa, kurtulur zafer kazanır. Eğer namazı bozuk olursa, zarar ve ziyan eder.
Tirmizi

İslam beş temel üzerine kurulmuştur. Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun Resulü olduğuna şahadet etmek. Namaz kılmak. Zekat vermek. Beytullahı haccetmek. Ve ramazan orucunu tutmak.
Buhari

İnsanlar Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammedin de Allah’ın Resulü olduğuna edinceye, namazı kılıncaya ve zekatı verinceye kadar onlarla savaşmakla emrolundum. Eğer
Bunları yaparlarsa, kanları ve malları benden korunmuş olurlar. Ancak islamın hakkı hariç. O zaman hesapları Allah’a dır.
Müslim/ Buhari

İnsanla şirk ve küfrün arasında namaz vardır.
Müslim
Peygamber (s.a.v.)bizimle onlar arasındaki ahd (söz) namazdır; binaenaleyh onu terk eden kafirdir, demiştir. Tirmizi rivayet etmiş ve hasen sahihtir demiştir.
Tirmizi

Muaz (r.a.) diyork ki: Resulullah (s.a.v.) beni Yemen’e gönderdi ve sen gideceksin; onları Allah’tan başka ilah olmadığına ve benim de Allah’ın Resul’ü olduğuma davet et. Eğer bunu kabul ederlerse, Allah Teala’nın onlara beş vakit namazı farz kıldığını bildir…
Buhari

Bir Müslüman’ın farz namazı gelir gelirde abdestini güzelce alır, namazını huşu ile kılar, rükû ve secdesini de tam yaparsa, büyük günahlar işlemedikçe önceki günahlarına kefaret olur. Bu da ömür boyu devam eder.
Müslim

İnsanların namazda ecri en büyük olanlar, en uzaktan gelenlerdir. Sonrada sırasıyla uzak olanlardır. Namazı cemaatle kılmak için bekleyenlerin sevabı, kılıp ta yatanlardan daha büyüktür.
Buhari

Beş vakit namaz, birinizin kapısından akan ve içinde beş defa yıkandığı suyu bol nehre benzer.
Müslim

Kim ikindi namazını terk ederse, ameli boşa gider.
Buhari
Kim yarın Allah’ın huzuruna Müslüman olarak çıkmakla sevinmek isterse, ezan okunduğu yerde namazlarını kaçırmasın. Zira Cenab-ı Allah Pergamberimize (s.a.v.) doğru yolu gösteren sünnetler vermiştir. Buda sünnet-i hüdadandır. Eğer şu cemaate gelmeyenler gibi evlerinizde kılarsanız, Peygamberin sünnetini terk etmiş olursunuz. Eğer Peygamberin sünnetini de terk ederseniz saparsınız. Ben öyle günler gördüm ki cemaate sadece münafık olduğunu bilinenler gelmezdi. Öyle adam olurdu ki iki kişi tarafından koltuklarından tutulur ve getirilir, safa durdurulurdu.
Müslim

Bir köyde veya kırda üç kişi bulunur da namazı cemaatle kılmasalar, şeytana mağlup ve istila etmiş olurlar demektir. Binaenaleyh cemati kaçırmayın.
Ebu davud

Rasulullah’a (s.a.v.) “amelelrin en faziletlisi hangisidir” diye sordum. “vaktinde kılınan namaz” dedi. Sonra hangisidir dedim. “ana babaya iyilik etmektir” dedi. Ben sonra hangisidir dedim. “Allah yolunda cihad etmektir” dedi.
Buhari
Alt 16 Şubat 2009, 13:50   Mesaj No:3

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:
Standart Cvp: Hadiste Namaz

konu ilgili yere taşınmıştır..
.......................

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: