Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Konusu

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medine-web,Açılış Tarihi:  17 Mayıs 2009 (21:19), Konuya Son Cevap : 24 Temmuz 2015 (16:57). Konuya 10 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı10Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Mayıs 2009, 21:19   Mesaj No:1
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart 6.HAFTANIN KONUSU : Eğitim ama hangisi..?

6.HAFTANIN KONUSU : Eğitim ama hangisi..?

Bu hafta eğitimi ele alalım..
eğitim derken neyi anlıyoruz..üniversite bitirmek eğitimli olmak demekmidir.? boşanmaların aldatmaların zinaların alkolun kumarın sorumsuzluğun ekserisi eğitimlilerde olması eğitimle çelişki değilmidir..?
eğitimli insan eğiten demektir. üniversite bitidiği halde hala eğitilmeye muhtaç ise o eğitimi sil baştan mı yoksa verilen eğitimi çöpe atıp insanı insanlaştıran eğitim sistemi mi ele almak lazım ?
dağdaki çoban neden mutludur da viladaki muhendis veya doktor huzursuz..?
köydeki aişe bir ömür kocasıyla mutlu iken üniversiteli aişe neden 2 ci 4 cü evlilik yapıyor..?
köydeki ali ailesine şiddet uygulamazken,kentteki veli eşine neden dayak atabiliyor..?
köydeki dede nene çocuklarının gelinlerinin baştacı iken,kentte huzur evinde...!
çağının en akili dahisi olan ebu cehil,islama göre neden bir hiç..?
islamda oku derken neyi okumak lazım..?
neden insanı insan yapmayan eğitim ilim merkep yüküdür der kuran..?
sahi eğitim nedir nasıldır ne yer ne içer..?
buyurun ...
not:lütfen kopy paste yerine saksıları yoralım biraz..
Allahın kulu_ beğendi.

Konu Sahibi Medine-web 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Mustafa İslamoğlu Sözler Medineweb.net Videolar Mihrinaz 2 190 30 Nisan 2023 16:51
Şirk Hakkında Kuran Ne Diyor? Medineweb.net Videolar Medine-web 0 148 29 Nisan 2023 18:52
DÜNYA KABE'NİN NERESİNDE Hacc-Umre-Kurban Medine-web 0 924 27 Nisan 2020 21:40
T.B.Teknolojileri-2 Vize Konuları Ozet(2017) Temel Bilgi Teknolojileri 2 Medine-web 3 2585 06 Ekim 2017 20:31

Alt 17 Mayıs 2009, 22:10   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: Eğitim ama hangisi..?

Milli eğitim kurumu ile diyanet işleri başkanlığı bir araya gelip öyle bir karar almaları lazımki ANA OKULUNDAN ÜNÜFERSİTE SONUNA KADAR zorunlu din dersi ve merhamet dersi koymaları lazım o zaman genclik layık olduğu yere gelecektir.
bu benim görüşüm
Allahın kulu_ beğendi.
Alt 17 Mayıs 2009, 22:42   Mesaj No:3
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart RE: 6.HAFTANIN KONUSU : Eğitim ama hangisi..?

Eğitim ile öğretim genelde birbiriyle karıştırılır.Okullarda öğrencilere verilen eğitim değil öğretimdir.Öğrenmek ile eğitim arasında ilişkisi varsa da aralarında farklar vardır.
Eğitim,kişinin doğumundan ölümüne kadar süreçi kapsar.Hatta çocuğun anne karnında geçirdiği süreç bile çocuğun eğitiminde önemlidir.
Eğitimde etkili olan şeyler vardır:
Eğitimde en önemli faktör,ailedir.Topluma bakın bakalım,ailede sorun olan kimselerin eğitimine.(öğretimine değil,İsterse üniversite mezunu olsun).Ailesinde huzur olmayan insanların eğitiminde bir takım proplemler olur.
Eğitimde diğer önemli faktör de çevredir.İnsan çevresinden etkilenir.Arkadaş çevresi çok önemlidir.Meşhur bir söz vardır:"Bana arkadaşını söyle,sana kim olduğunu söyleyeyim"
Bugünkü eğitim! denilen sistem,mekanizma,eğitim değil,bir anlamda öğütüm sistemidir.Ailede güzel bir şekilde eğitilmeye çalışan insanları kendi içerisinde öğütmeye çalışmaktadır.Öğütülen insanlarından da bugünkü toplumdaki sağlıksız,kimliksiz,insanlıktan uzaklaşmış insanlar ortaya çıkıyor.Her gün günlük gazetelerde;
-Annnesini öldüren gençler
-Babasını öldüren gençler
-Arkadaşını öldüren gençler
-Eşlerini öldüren insanlar
-Aile içi ahlaksızlığı yapan babalar,anneler, çocuklar
-Uyuşturucunun ve sigaranın ilkokullara girdiğini
-İnsanların birbirlerini nasıl aldatdıklarının ifşa edildiği
-İnsanların mallarının nasıl gasbedildiğinin
vs haberleri ile doludur.

Eğitimli insan olabilmek için herşeyden önce Allahın eğitmenliğine yani Rabblığına teslim olmak gerekiyor.Çünkü Rabb,terbiye eden-eğiten demektir.Rabbın eğitiminden uzak duran kimselerin eğitmenliği fayda vermez.

Öğretime önem verip de eğitime önem vermeyen toplumlarda manen hastalıklı nesiller oluşur.
Mihrinaz ve Allahın kulu_ beğendiler.
Alt 17 Mayıs 2009, 23:38   Mesaj No:4

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:
Standart RE: Eğitim ama hangisi..?

Alıntı:
kurtmehmet Üyemizden Alıntı
Milli eğitim kurumu ile diyanet işleri başkanlığı bir araya gelip öyle bir karar almaları lazımki ANA OKULUNDAN ÜNÜFERSİTE SONUNA KADAR zorunlu din dersi ve merhamet dersi koymaları lazım o zaman genclik layık olduğu yere gelecektir.
bu benim görüşüm
Aslında din eğitimi olsun , diğer illimlerin eğitimi olsun ''zorunlu'' tabiri bana çok itici geliyor.Diyeceğim o ki, ahlak ve maneviyat olmadan , gönüllere sevdirme olmadan siz insanları ne kadar zorunlu tutarsanız tutun sonuç alamazsınız.Maalesef bu eğitim de okullarda verilmiyor.Şu an ilkokul 4. sınıftan başlamak üzere liselerde dahil din eğitimi veriliyor.Eğitimin ruhu verilmediği için olumsuzluklar beliriyor.

Fende, tıpta, mühendislikte, teknolojide ne kadar ileri olursanız olun, manevi eğitimden yoksun bir sistem varsa bir yerde tıkanıyorsunuz.Batı toplumlarına bakalım, bilim ve teknikleri almış yürümüş, yeniliklerin, icadlarının hızına yetişilmiyor.Ama aynı batı toplumunda uyuşturucu kulanma yaşı 11 'e düşmüş, lise çağındaki gençler gayr-i meşru çocuk sahibi oluyor, muazzam eğitimli insanlar anasını babasını acımadan kesebiliyor.Maddi gelişim beraberinde manevi gelişimi de getirmezse tıpkı kum saati gibi olursunuz;kum üstten akar ama alttan boşalır.
Alt 18 Mayıs 2009, 01:14   Mesaj No:5
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:cavidan_sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2100
Üyelik T.: 02Haziran 2008
Arkadaşları:0
Konular: 14
Beğenildi:0
Takdir Et:

köydeki aişe bir ömür kocasıyla mutlu iken üniversiteli aişe neden 2 ci 4 cü evlilik yapıyor..?

hocam köydeki aişe eşine hiç bir zaman saygısızlık etmez
üniversiteli aişe ise ben para kazanıyorum diye eşini hor görmektedir.''tabiki böyle olmayan arkadaşlar üzerine alınmasın lütfen''
benim param var ben seni ne yapıyım diyor ve 2'ci veya 3'cü senelerinde boşanıyorlar yani(cicim ayları bitince )ayrılık
Alt 18 Mayıs 2009, 01:20   Mesaj No:6
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

sultan size göre maddiyet mi..!
sanmıyorum...
eğitimsizlik,medeniyetin getirdiği ukalalığın edebsizliğin ahlaksızlığın diğer adıdır...
islam ahlakı edebi eğitimi varsa maddiyet mutluluğa mutluluk katar..aksi takdirde adayları birer kapitalist yapar..ortada aile kalmaz...
eğitimsizlik=vicdansızlık,egoist,doymaz,sınırsız hürriyet ve imansızlığın bir şübesi bana göre..
Allahın kulu_ beğendi.
Alt 21 Mayıs 2009, 18:26   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Allah bizleri rahmetiyle esirgesin. Bilmemiz gereken önemli ilim bazında değinelim.
1: İlim (Öğrenilmesi gereken gerçek ilim) Allah'ı Peygamberini, ve İslam dinini delilleri ile bilme zorunluluğudur.
2: Bu öğrenilen ilim ile gereğine göre amel etmek.
3: Bu ilmi öğrenmeye insanlığı davet etmek.
4: Bu davet esnasında karşılaşılacak zorluklara, sıkıntılara sabretmektir.
5: Okuduğu ve öğrendiğini ,hayatına geçirme
6: Sırf biliyor alim, biri denilsin diye öğrenmemek
7: Lak lak olsun diye ilmi öğrenmemek
8: İlmi öğrenipte Kitap yüklü merkep olmamak

İlmi Allah'ın rızası gözetilerek,Allah adına öğrenip öğretebilmek için öğrenmek.

Ama günümüz eğitim sistemi Kuran'i ilimleri bir kenara bırakmış beşeri ilimler bazında dahi başarılı olamıyacak bir sistem ile gencecik beyinleri Allah ve Resulunun davet metodu dışında Kendi dinleri olan laiklik çatısı altında başka bir ilah ve peygamber öğretisi ile meşkuller.......
Allahın kulu_ beğendi.
Alt 21 Mayıs 2009, 20:04   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4491
Beğendi:6074
Takdirleri:23737
Takdir Et:

Dikkat ederseniz yeri geldiği zaman ,siyasilerin,bürokratların,Sivil toplum Derneği yöneticilerinin öne sürdüğü savundukları bir Ayeti Kerime Mealinin ilk sözü OKU;ALLAH bile Kuranı kerimin ilk ayeti kerimesinde Oku diyor diyrek işlerine gelmediği için Ayeti kerimenin anlamının tamamını söylemiyorlar Oku deyip geçiştiriyorlar,

Oku ama neyi oku nasıl oku!

İnsanı bir kan pıhtısından yaratan Hz.ALLAH,ın ismini Oku,Hz.ALLAH,INismiyle Oku !herhangi bir işe başlarken,yatıp kalkarken,yeyip içerken,Besmele ile başlamak gerekmektedir,

Enufak bir eloktonik aletin bile bir kullanma kılavuzu vardır ve biz onu o bilgiler doğrultusunda kullanmaya dikkat ederiz,

Allah,ımızın değer vererek yarattığı biz İnsanlrın kullanma kılavuzu yokmudur?elbette vardır insanın kullanma kılavuzu Kuranı kerimdir ehkamı ilahiyedir,biz insanlar bırakalım diğer insanları,Hak Din isama inanndığını söyleyen bir çoğumuz bile kullanma kılavuzuna göre dikkat etmeden yaşamaktayız ,

ve bunun neticesinde toplumda bozulmalar,çözülmeler başgöstermektedir,çünkü kimyası bozulmuştur,dolayısı ile manevi değerlere bağlı kalarak zahiri ve batıni ilimleri birlikte almanın gerekliliğine inanıyorum.
Allahın kulu_ beğendi.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 21 Mayıs 2009, 20:34   Mesaj No:9
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Kur'anın kimi ayetleri veya kavramları nasıl aslından saptırılmaya çalışılıyorsa "oku" ayeti de bunlardan birisidir.
İlk inen vahiy olan"Oku" emrinden nedir kasıt?
Kitap okuma mı acaba?
Kitap okuma olarak kabul etsek,Allah rasulunun elinde kitap mı vardı da okudu?
Eğer kitap okuma,okur-yazar olma olarak kabul edersek niye Allah Rasulu s.a.v,bu ayet nazil olunca Mekke'de okuma-yazma seferberliği yapmadı acaba?
Buna benzer soruları düşündüğümüz zaman "ikra" emrinin kitap okuma olmadığını anlarız herhalde.
"İkra",olaylara bakışta artık vahyin söz sahibi olduğunu belirten bir okumadır.
"İkra" Hayatı Allah adına yaşama gayretinin başlangıç noktasıdır
"İkra"artık kişisel söylemler değil,ilahi söylemin etkin olduğunu bildiren emirdir
"İkra"Allah adına başlamanın-besmelenin bir göstergesidir.
"İkra" eğitici olarak Allah'ı kabullenmenin bir adıdır
"İkra" teorik bir okuma değil,pratik bir okumadır,hayatla içiçedir.
"İkra"yı anlamayanlar müddesir ve müzzemmilde sınıfta kalırlar,geçemezler
Aslında "ikra" yani okuma kavramını Türkçede de kullanılır."Oyunu okuma"anlamında.Bir futbol maçında teknik direktör oyun içerisinde oyuncuların durumuma,formuna göre hareket ederekgerekli değişikliği yaptığı zaman o hoca hakkında "Hoca oyunu iyi okudu,başarılı oldu" denir.İşte oyunu okuma da bir anlamda "ikra"dır.
Hz.Peygamber a.s de "ikra" ayetiyle topluma bakış açısında inkilaplar oldu,bununla insanlar karanlıktan aydınlığa çıktı.Allahın istediği ve Müminlerin asrı saadet diye tanımladığı bir dönem oluştu.
İkra"yı anlayan toplumlar Allahın yolunda ilerlemiş olurlar.İkrayı anlamazsak ileriye gidemeyiz.Şu atasözü bunu güzel ifade eder:
"Benim oğlan bina okur,döner döner yine okur"
Mihrinaz ve Allahın kulu_ beğendiler.
Alt 21 Mayıs 2009, 22:08   Mesaj No:10
Medineweb Üyesi
tugrulbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:tugrulbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2987
Üyelik T.: 11 Ağustos 2008
Konular: 7
Beğenildi:0
Takdir Et:

Doğu bloku ülkeleri özellikle rusya , ukrayna olmak üzere eğitime müthiş derece önem verdiler, ukrayna daha ayrılmamıştı ,o zaman sovyetler birliğinden: Gorbaçovun devriminden sonra küresel sisteme geçen rusyadan sudan cıkan balığa dönmüş ruslar dünyanın diğer ülkelerine güya tadamadıkları özgürlükler ve çalışmak üzere yoğun biçim,de dağıldılar öyleki bir kömürcüde hamallık yapan bir öğretmen veya üniversite bitirip üstüne üstlük master yapmış doktor dahi görebilirdiniz
çünkü sovyetler birliğinde öğrenim ücretsiz olup bu devlet politikası idi
yani uyutmanın başka bir şekli yahu öğretimle uyutma olurmu demeyin
eğer okuttuğunuz öğrenciye iş imkanı sağlamıyorsanız öyle otomotik makinadan çıkmış gibi öğrenci yetiştirirsiniz bizim ülkemizle kıyas edersek biraz farklılıklar yok değil nedir onlar sistem şu bizde eğitim 12 yıl devlet destekli sonrası paran varsa ne ala ( süper zekaysan kapan olur ) paran yoksa ya polis olursun yada ordu mensubu ve bu gidişle sovyetler birliğine dahada benzeyecek görülüyor
bu örnekleri sistemin asıl amacının eğitim değil sadece uyutum olduğunu
kişilerin kendi çabaları ile bir yerlere gelmeye çalışmasının amaç ve gaye edinmelerini öğretmektir bu yüzdendirki dünya çapında bir kaç bilim adamı ya dışarıda eğitim almışlar yada dışarıda dünya çapında olmuşlardır
konuyu islami açıdan ele alırsak bugün suudi arabistan dahil olmak üzere tüm islam coğrafyasında,da sonuç yukarıdakinden farklı değildir ister bunu yine dış güçlere veya derin devlete bağlıyalım istersek başka şeylere
ama şu bir gerçek imkanların çok daha az olduğu dönemlerde doğupta dünyaca ünlü insanlar yetiştiren islam çoğrafyası önümüzdeki yıllarda aynı başarılı insanları bilim dünyasına kazandıracaktır bunun günümüz eğitim sistemi ile olmayacağı kesindir.........

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: