Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Konusu

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  07 Kasım 2010 (22:15), Konuya Son Cevap : 31 Aralık 2010 (00:22). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Kasım 2010, 22:15   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart 37. Haftanın Konusu ''Başörtüsü''

37. Haftanın Konusu ''Başörtüsü''

Bu haftanın Konusu ''Başörtüsü''

1:Kur'an ve Allah Resulünün Sünnetinde Başörtüsü?
2:Başörtüsünün Olmadığını iddia edenlerin amacı?
3:Başörtüsü ve yapılan zulümler?
4:Başörtülü olupta çıplak olanlar?
5:Başörtüsü mücadelesinin sebepleri?
6:Başörtüsünü takanlar ve takmayanları nasıl değerlendirmek lazım?
Bu ve benzeri başlıklar altında ele alacağımız konuya herkesin katılımını bekleriz İnşaallah hepimize faydalı bir istişare olur...

-İmam Ali- (a.s)

Konu Sahibi Yitiksevda 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Akılsız Bedenler Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 1 2027 20Haziran 2017 01:11
Kibir hastalığı / mevlüt hönül Makale ve Köşe Yazıları Yitiksevda 0 2040 24 Mayıs 2016 17:24
Hainler! – Dokuzlu Çete ve Karakter(siz)leri /... Makale ve Köşe Yazıları İslaminesil 1 1798 19 Mayıs 2016 23:06
Çocuk İstismarı ve Ensest – Modern Lût Toplumu /... Makale ve Köşe Yazıları İslaminesil 1 1813 19 Mayıs 2016 23:02
Vicdanla Cüzdan Arasında / MEVLÜT HÖNÜL Makale ve Köşe Yazıları Yitiksevda 0 1750 19 Mayıs 2016 22:59

Alt 09 Kasım 2010, 20:36   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

şu videoyu sonuna kadar izleyin bir kız babası ne diyor ben cehennemle tehdit ediliyorum develetsen beni koruyun diyor 1 ay önce bir ilk öğretim okulunda yaşanan baş örtüsü olayı

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 09 Kasım 2010, 21:09   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

kardeşim hep soruyoruz ya kadın hasta erkek doktora muayene olabilirmi diye cevap olarakta hayır diyoruz kadın doktora gidecek diyoruz kızlarımızı okula göndermesek okutmasak kadın doğum uzmanı olacak kadın doktoru nerden bulacağız.

videodaki babanın sözlerini dikkatli dinlerseniz baba ne diyor BEN TEHDİT ALTINDAYIM KİM TEHDİT EDİYOR SORUSUNA KENDİ CEVAP VERİYOR BU DEVLETİN DİYANETİ DİYOR NEYLE TEHDİT EDİYOR KUR,ANLA CEHENNEMLE BAŞINI ÖRTMEZ İSEN CEHENNEME GİDERSİN SEN DEVLETSİN BENDE VATANDAŞIM DİYOR ..BENİ BU TEHDİTE KARŞI KORUYUN DİYOR.
ben elhamdülillah müslümanım diyen her insan bu BABA gibi duyarlı olması gerekir ozaman işte başörtüsü sorunu kalmaz demek istediğim şuki öyle yazmakla çizmekle olmuyor benim saygı değer kardeşlerim.ESSALAMÜNALEYKÜM
Alt 10 Kasım 2010, 00:30   Mesaj No:4
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1162
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:

Başörtüsü çok basit bir hobiy olarak algılanılıyor genelde.başını ört her şey güllük gülistanlık sanılıyor.konu baş örtüsü olmamalı,haritaya toplu bakış olmalıdır.üstü mekke altı paris misali giyimler,sadece modadır(..!)
Kuranın istediği model,kadının iffetini şerefini namahremden korumaktır.bunun rengi modeli deseni o kadar da önemli değildir.kuran mesajının özeti şu :" ey kadın,giyiminle,kuşamınla,dışarıyı tahrik etmiyecek,dikkat çekmiyecek,vucut hatların belli ettirmiyecek,cazibeni hastalıklı gözlerden koruyacak bir kıyafet giy.ne giyersen giy."
1-bol olacak
2-vucut hatlarını kapatacak

amaç "zinaya yaklaşmayın" ayetinin tecellisidir.yani sebebleri ortadan kaldırmaktır.kırıtarak sırıtarak yürümeyı yasaklayan kuran,kadının konuşma tarzını ciddiyete davet eden kuran,ziynetleri teşhir etmeyı yasaklayan kuran, bizlere bir mesaj yolluyor:
" ey müslüman kadın,sen herhangi bir kadın değilsin,davana layık ol,sakın davana gölge düşürme!"
"ey müslüman kadın,sokakta fatıma ile maria arasında kıyafet farkı olmalı!"
"ey müslüman kadın,tavırların,konuşmaların,hareketlerin fatımayı çağrıştırmıyorsa,tedavi ol!"

bu mesajı algılamak için bilgi akıl şuur ve sadakat gereklidir.bilinçsiz bir iman ankebut yuvasından farkı yok.
Alt 22 Aralık 2010, 15:17   Mesaj No:5
Durumu:Mecit Aktürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13074
Üyelik T.: 22 Aralık 2010
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

.......ARI SEN YiNE VIZLA

iRTiCA HORTLADI, Lâiklik elden gidiyor!
Savci polis nerede, Hükümet ne ediyor?

Tavşana kaç diyipte, taziya tut misali,
Zindanlara düşenin harap olmali hali...

Türlü türlü yollarla Müslümana çatmalı,
Huzuru, sükuneti birbirine katmalı...

Nurlu yüz avındadır başta nursuz gözleri,
Mü'mini takip eder kirli ayak izleri..

Başörtülü hanımlar, sakallı Müslümanlar,
Oyuna getirilen şaşkın bakan insanlar...

Yıllardır aynı oyun, aynı tamtam, aynı ses,
Şimdi Müslüman ayık, ruh başka, başka nefes..

Uyandı gafletten, hem dimdik ayakta, zinde..
Haklarını arıyor, saklanmıyor, en önde...

Şükür kervan yürüyor, haber salın her yana,
Sahip çıktı Müslüman DiNiNE VATANINA..

DURUN! diyor, bu bayrak, bu devlet, bu DiN benim,
Bu uğurda can veren ŞEHiT, GAZiLER benim..

Alparslan ben, Osman Bey, Murat benim, benim BEN,
Benim karadan suya gemileri indiren...

Yıldırım, Yavuz benim, Kosova'da Varna'da
Ecdadımın KANI vardır Sakarya'da Tuna'da..

Benim neslim hem Türktür, hem kâmil müslümandi,
Dünyaya öncü idi, ona öncü Kuran’dı..

Gelin GAFiLLER gelin, hatırlatalım size,
Kimmiş düşmanı kovan, kimmiş döken denize..

Ya da gel, Tarihe sor, Tarih sana söylesin,
Çanakkale al kanla günlerce aktı desin...

Nazım’mıydi reziller bu milleti coşturan,
Yoksa Akif’lermiydi serhat boyu koşturan…

Mademki bilmiyorsun, dinle beni, önce sus!
Ondan sonra ür yine, yine zehirini kus…

Bu vatan parçalanıp, olurken her yer viran,
İman dolu kalplerdi bu zincirleri kıran…

Düşman bildi ecdadım İslama laf atanı,
Unutmadı şehit düşüp, bu toprakta yatanı...

Set çektik şehitlerle biz koca devletlere,
Esir olduk yıllarca vicdansız veletlere...

Yangin söndü, çok şükür, kurtuldu derken VATAN,
Ortak çıktı Vatana üç beş sarhoş şarlatan..

Kimi Moskof uşağı, kimi de Rum'du bunun,
Kimisi ya Yahudi, ya dostuydu Masonun...

DARAGACI kurdular Müslümanım diyene,
Hülasa aydın denmiş fötür şapka giyene...

Sorsan aslı maymundur, maymun desen KIZARLAR,
Ahh bu Aydın kişileer, devrimciler, yazarlar...

Nice Atıf'lar verdik bu çakal sürüsüne,
Hem zorla namaz kıldık her leşin ölüsüne..

Şimdi bir Aydın görsem aydınlanır da yanım,
Gördüğüm suratlara tükürmek ister canım...

Cephenin gerisinde kalanlar devlet kurdu,
"Tanrı Uludur" sardı yıllarca Anayurdu..

İmanlar örtülürmü, zulüm ile, şapkayla,
Bu millet asil millet, yönetilmez DİKTAYLA...

Çok şükür, ayrılıyor GÜLLER ottan, dikenden,
Herkes bilsin! Bu VATAN benden sorulur, BENDEN,

Müslümanım, Türk’üm ben, Kuran başımın tacı,
Onsuz ilimler susuz, O her şeyin ilaci…

Önder bir tek O’dur O, ona koşar tüm ümmet,
O ALEMLERE RAHMET, O HAZRETi MUHAMMET..

Bu uğurda can verdi bu toprağa ecdadım,
Bunun icin VATAN ben, Müslüman benim ADIM...

Gözyaşıyla sulanan çicçekler açtı bir bir,
Nesil başka, çağ başka, başka devir bu devir..

Zalimlerin feryadı GELECEĞiN MÜJDESİ,
Dindiremez hiç kimse, hiç bir HAiN bu sesi...

Bölemez kimse bizi, herkes duysun işitsin,
Başka Bayrak arayan bu Vatanı terketsin..

Sen örtülü kal bacım, sıkı sarıl örtüne,
Hem çok çalıs, ilimden, bir de zırh giy üstüne..

KADINI ana yapan inancı örtüsüdür,
Kadın İslam'la nurlu, kadın İslam'la hürdür..

Ol bir ANA, Hatun ol, ol bir Nene Hatun ol,
Model olma satlık, NAMUSSUZLUKTUR bu yol..

BIRAK, sana gülenler, yobaz, sıkmabaş desin,

Sen sana gülenlerden fersah fersah öndesin..

YÜRÜR KERVAN, YÜRÜYOR, MENZİLE DOĞRU, HIZLA,
KÖPEK SEN YiNE HAVLA, ARI, SEN YiNE VIZLA...

Mecit Aktürk
Alt 23 Aralık 2010, 00:06   Mesaj No:6
Medineweb Üyesi
tecelli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:tecelli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13076
Konular: 16
Beğenildi:3
Takdir Et:

5:Başörtüsü mücadelesinin sebepleri
iffetimiz takvamız inancımız zinetimiz
rabbim ömür verdigi sürece taviz vermiyecez inşaallah
çok güzel bir konuya deginmişsiniz ALLAH razı olsun emeginize yüreginize saglık
Alt 23 Aralık 2010, 22:04   Mesaj No:7
Durumu:Mecit Aktürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13074
Konular: 0
Takdir Et:

BiTSiN BU ZULÜM

Olmuyor bu beyler, böyle olmuyor,
Yüreklere korku salamadınız...
Çektiniz, çektiniz, çektiniz lâkin,
Örtüyü başlardan alamadınız.

Bu plan tutmadı, bu metod yanlış,
İman gönüllere sağlam kök salmış,
Yanlıştan dönmenin zamanı gelmiş,
Çok acı çektirdi bu inadınız…

İkna odasında tuzaklar kurup,
Dinsizi, Masonu elele verip,
Genç yüreklere hoyratça girip,
Gönülden imani çalamadınız...

Bir inat uğruna ne canlar yandı,
Tepindikçe bakın, Millet uyandı,

Bu millet bu zulme iyi dayandı,
Zulmünüzü hakim kılamadınız…

Mecit Aktürk
Alt 31 Aralık 2010, 00:22   Mesaj No:8
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:ebuzer@34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13109
Üyelik T.: 30 Aralık 2010
Konular: 3
Takdir Et:
Standart Başörtüsü

İSLAMDA TESETTÜRÜN YERİ

TESETTÜR NEDİR?

Örtünmek, gizlenmek, bir şeyin içinde veya arkasında gizlenmek. "STR" kökünden "tefe'ul" vezninde bir mastar. Bir fıkıh terimi olarak erkek veya kadının şer'an örtülmesi gereken yerlerini örtmesi demektir. Bir kimsenin örtmesi gereken ve başkasının bakması haram olan yerlerine "avret yeri" denir. Başka erkek veya kadının başkasının yanında avret yerlerini örtmesi gerektiğinde görüş birliği vardır
İslâm bilginleri âyet ve hadislere dayanarak avret mahallini (örtülmesi zorunlu yerlerini) erkekler için diz kapağı ile göbek arasının; kadın için; Müslüman kadınlara karşı göbek ile diz kapağı arasının; mahremlere yani dinen evlenemeyeceği erkeklere karşı; yüzü, başı, saçı, göğsü (sadrı), ayakları, bacakları, elleri ve kolları hariç diğer uzuvlarının; namahremlere yani dinen nikâhlanması helâl olan erkeklere karşı; yüzü, elleri ve ayakları hariç bütün uzuvlarının avret yeri olduğunu söylemişlerdir.

Kur'ân-ı Kerim'de kadınların örtünmeleri ile ilgili olarak ;

33 / 59 -
'Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle. Bu onların tanınıp, kendilerine sarkıntılık edilmemesi için daha uygundur. Allah çok yarlığayıcı ve çok esirgeyicidir.'

24 / 31 - 'Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin” umduğunuza nail olasınız.'

Allah'u teala Kuran-ı kerimde de bizlere buyurduğu üzere örtünmenin farz olduğunu ve kadınların yüz ve parmakları dışında her yerlerini örtmesi gerektiğini bir çok ayet-i kerimede söylemiştir.İslam ailmlerinin de görüş birliği ettiği gibi kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı örtünme kuralları olduğunu yukarıda zikretmiştik.Peygamber efendiiz (s.a.v) in de bir çok sahih hadisinde bahsettiği üzere kadına örtünmek emredilmiştir, ve dışarıda da nasıl gezmesi ve nasıl bir üslup takınması gerektiği konusunda bir çok görüş vardır.Kadına dışarı çıktığında ziynetini saklaması, örtüsünü omuzlarına kadar indirmesi, yürürken etrafındakilerin ilgisini çekecek bir ses çıkartmaması , Kahkaha atarak gülmemesi ve dikkat çekmemesi , Şehvet uyandıracak hareketlerden kaçınması söylenmiştir.Mümkün oldukça dışarı çıkmaması zaruri bir durum dışında çalışmaması evde oturması buyurulmuştur.Bu tamamen kadını köle gibi görmekten değil tam aksine kadına verilen değerden dolayıdır.Kadın ince, zarif ve kırılgan bir yapıya sahip olduğundan Allah-u teala onun için en iyisini beğenmiştir.

33 / 33 - 'Evlerinizde oturun, ilk cahiliye dönemi kadınlarının açılıp-saçılması gibi açılıp-saçılmayın.'

33 / 32 -
'Fiskos şeklinde konuşamayın.Aksi takdirde kalbinde hastalık bulunan kimseler sizden bir şeyler ümid edebilirler.'

Yukarıdaki ayet-i kerimede söylendiği üzere cahiliye döneminde kadınlar açılıp saçılmış ve zevk-i sefa içinde yaşamışlardır.Cahiliye dönemi olduğundan dolayı Allah onları bundan sorumlu tutmamıştır , Fakat bu ayetler indikten sonra iman eden mümine kadınlar islamın kurallarına göre örtünmüştür, iman etmeyenler ise aynı cahiliye dönemindeki gibi yaşamaya devam etmişlerdir.Ahzap suresinin 32.ayetinde bahsettiğimiz üzere kadınlara sokakta ve yahut erkeğin bulunduğu bir ortamda fiskos şeklinde konuşmak men edilmiştir çünkü; bundan karşısındaki ümid edebilir ve kadın dikkat çektiğinden dolayı haram bir amelde bulunmuş olabilir.
Bir hadis-i şerifte şöyle geçiyor;

_' Hz. Âişe'den rivâyete göre, bir gün Hz. Ebû Bekir'in kızı Esmâ ince bir elbise ile Allah Resulunun huzuruna girmişti. Resulullah (s.a.s) ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu: "Ey Esma! Şüphesiz kadın erginlik çagına ulaşınca, onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir." Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti.

Erginlik çağına gelen her genç kıza Allah örtünmeyi emretmiştir.Bunu Resulüllahın Hz Aişe den rivayet edilmiş olan hadisinde de görüyoruz. Haram olan bir erkeğin yanına mümin bir bayan dış giysisi olmadan çıkmaması gerektiği Allah tarafından emredilmiştir.Bir başka hadis-i şerifte

_' Umeys’in kızı Esma’dan nakledildi. Dediki: Resulüllah (s.a.v) bir gün Hz. Aişe (r.anha)’nın evine girdi. Kızkardeşi Esma yanında idi. Üzerinde Vucudunun hertarafını örten ve yenleri geniş bir elbise vardı. Resulüllah (s.a.v) onu görünce kalkıp dışarı çıktı.Hz. Aişe (r.anha) kızkardeşine “buradan uzaklaş Resulüllah (s.a.v) sende hoşlanmadığı bir şey gördü” dedi. Hz. Esma uzaklaştı arkasından Resulüllah (s.a.v) içeriye girdi.Hz. Aişe (r.anha) niçin kalkıp gittiğini sordu. Resulüllah (s.a.v) de elbisesinin yenini sadece parmakları görünecek şekilde ellerinin üzerine çekerek şöyle cevap verdi: “Kızkardeşini görmedinmi? Müslüman bir kadın şurasından başkasını gösteremez. (Mecmeu’zzevâid nr:4168)

Özet olarak Mevdudi'nin HİCAB kitabından bir kıssayla bitirelim...

"- Ey kadınlar! En iyi Barındığınız oturacağınız yer her şeyden evvel kendi evinizdir.Aile çerçevesi dışında kalan meselelerde sizi sorumlu tutan yok...Huzur içinde, rahat rahat size yakışan bir vakarla evinizde oturunuz.Evinizin işlerini göünüz.Ve evinizle ilgileniniz Fakat zaruret icabı sokağa çıkmanız gerekiyorsa, bu konuda size izin verilmiştir Fakat iffetnizi ve namusunuzu korumalısınız.Herkesin dikkatini çekecek şekilde giyinmeyiniz.Başkalarını sizinle meşgul olmaya zorlamayınız.Gözleri aracılığıyla insanlara gönüllerine avlayacak şekilde güzellik gösterilerinde bulunmayınız.Yürürken ağır başlı olunuz.Ellerinizle işaretler yapmayınız.Yüzünüzü göstererek kaş ve göz oyunlarına baş vurmayınız.Hele kırıtarak hiç yürümeyiniz.Yabancı bakışları üzerinize toplayıcı hareketlerden sakınınız.Mücevherlerinizi, bilezik v.s nizi gizleyiniz.Bunları şangırdatarak seslerini duyanların gönüllerini avlamaya kalkmayınız."Benim ne cicilerim var" kabilinde hareketler yapmayınız konuşmanız gerekiyorsa ciddi olunuz fiskos yapmayınız.Ölçülü konuşunuz, Bu kanun ve prensiplere nazarı dikkate aldığınız takdirde sokağa çıkmanızda herhangi bir sakınca yoktur.İhtiyaçlarınızı görmek için evlerinizden dışarıya çıkabilirsiniz."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: