Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Konusu

Konu Kimliği: Konu Sahibi YaŞuHa,Açılış Tarihi:  18 Kasım 2013 (21:17), Konuya Son Cevap : 05 Ocak 2014 (16:31). Konuya 20 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Kasım 2013, 21:17   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Günah İşlemek Haram mı?

Günah İşlemek Haram mı?

Günah İşlemek Haram mı?

Konu Sahibi YaŞuHa 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Aile Edep demekti Şiirler ve Şairler YaŞuHa 2 2126 04 Mayıs 2014 21:47
Kardeşimize dua lütfen Dua Bölümü MusabBinumeyr 4 2380 04 Aralık 2013 19:38
Kilonuz mu var? sorun degil artık/Medineweb Diyet/Spor gün ışığı 4 2673 27 Kasım 2013 21:45
Üzüm çekirdeği mucizesi Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp YaŞuHa 2 2323 27 Kasım 2013 21:34
Peki Anne senin yüregini kim sogutacak? Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 7 3119 26 Kasım 2013 20:23

Alt 19 Kasım 2013, 00:03   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: Günah İşlemek Haram mı?

Haram oldugu icin gunah olur.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 19 Kasım 2013, 03:42   Mesaj No:3
Medineweb Acemi Üyesi
enes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27
Üyelik T.: 16Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
YaŞuHa Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Günah İşlemek Haram mı?

sitedeki tüm konuları anlamsız cevaplarınızla alt üst etmenizin amacı ne acaba?
çok gusel
tesekkur
gusel insan
gusel konu
gusel uye

ne bunlar ?

sırfff yazmak için mi yazıyorsunuz?
fazla mesaja ödülmü veriyorlar size?
veya da bilmediğim bir sır mı?

vallahi dayanamadım giriş yaptım.amacınızı öğrenmek için.

soruya bakın hele :
Günah İşlemek Haram mı?

buyur burdan yak tey tey tey....

yokmu bu sitenin yöneticileri yahuu.burası çok ciddi islami site idi.yıllardır okuyorum-biliyorum.

ondan daha kıllı biri daha var ki eskiden site yöneticisi idi yanılmıyorsam.
verdiği cevapa bak mezardaki köse dedemin sakalına selam söyle :

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Haram oldugu icin gunah olur.

yokmu akıllı burda
Alt 19 Kasım 2013, 04:03   Mesaj No:4
Medineweb Acemi Üyesi
serdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serdar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 618
Üyelik T.: 04 Aralık 2007
Memleket:Amed
Konular: 2
Beğenildi:1
Takdir Et:

soru soranamı ?
cevap veren mi?
hangisine en çok tey tey tey .))))))))))
Alt 19 Kasım 2013, 10:30   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Herhangi bir amacım yok konulara dilim döndükçe cevap vermeye çalışıyorum.rahatsıs olduysanıs bu sisin sorununus.yönetici rahatsıs olursa başım üstüne tek bir şey dahi yasmam. + ben burda yeni degilim.
saygılar
Alt 19 Kasım 2013, 11:06   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Soruyu soran cevabını da verir inşallah.
evet
Şimdi isterseniz haram ve günah terimlerinin anlamına bakalım sonra da başlığımıza cevaplar bulmaya çalışalım.
Haram, Arapça bir kelime olup;
‘İslam dininde yapılması kesin olarak yasaklanan şey’ anlamına gelir.(şamil İslam Ansiklopedisi)
Günah ise farsça bir kelimedir. Haramla aynı anlama gelmekle birlikte daha çok haram bir fiilin işlendiğinde kullanılır. Yani ‘Allah’ın şu yasağını dinlemedim ve işledim. Yani ben günah kazandım. ‘ gibi…
Arap dünyasında haram kelimesi pek kullanılmaz. Daha çok günah anlamını içeren; ism, zenb, isyan ve cürm olarak kullanılır. Şimdi konumuza dönelim;
Peki, günah işlemek haram mı?
Elbette ki haram ama bu haram affedilmez anlamına gelmemeli… İnsan olduğumuz sürece haramın her türlüsünü işlemeye adayız… Eğer günah işlemeyen bir topluluk olsaydık bizleri katına alıp günah işleyen bir topluluk yaratırdı… Burada akla şöyle bir soru gelebilir; Allah günah işlememizi mi ister?
Allah’ın isim ve sıfatlarına bakarak bu sorumuza cevap bulabiliriz… ‘Et-Tevvab’ olan Allah’ın, -yani günahları bağışlayan- bu sıfatının varlığı gereği iradeli bir varlığın hata yapması ve Allahtan özür dilemesi lazım ki bu sıfat yürürlükte olsun. Aksi halde kullanım alanı olmayan bir sıfat olurdu ki bu da noksan sıfatlardan münezzeh olmasına gölge düşürürdü…

Allah, çizmiş olduğu sınırlara insanların yaklaşmasını elbette ki istemez;
‘Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.’(Nisa-31)

Olgun bir imana sahip olan bir müslüman kolay kolay büyük günah işlemez… ‘’ Ufak tefek kusurları dışında, büyük günahlardan ve edepsizliklerden kaçınanlara gelince, bil ki rabbin affı bol olandır.’’(Necm-32)

İşleyeceği her bir günahın hemen arkasından Allah’tan özür dilemesini bilir. Çünkü yapacağı bir özürle Allah’ın sevgisini kazanacağının farkındadır. Okuyalım;

‘’…Allah tövbe edenleri sever…’’ (bakara-222)

Subhanallah! Allah tövbe edenleri sever çünkü,

Ellerini açıp işlediği bir günahtan dolayı tövbe eden bir insan şu iddialarda bulunur;
- Allah’ım şüphesiz ki sen Es- Semi’ sin… Yani her şeyi işitensin… Şu an sen beni işitiyorsun. Ben senin her şeyi işiten olduğuna iman ediyorum.
- Allah’ım! Şüphesiz ki sen El-Basar’sın… Yani her şeyi görensin. Şu an beni gördüğüne iman ediyorum.
- Allah’ım şüphesiz ki sadece sen bağışlarsın… Ne herhangi bir cemaat lideri ne de başka bir ölü ya da diri beni bağışlar. Ben buna da iman ediyorum.
- Eğer bağışlamazsan bana Cehennem var. Ben ahirete de iman ediyorum.
- ‘Senden nasıl özür dilenir’i Peygamberimden öğrendim. Peygamberden öğrendiğim gibi tövbe ediyorum. Ben peygamberine iman etmeseydim onu örnek almazdım.
- Ben acizim ve sana muhtacım. Oysaki sen es-Samed ‘sin. Bu acizliğimle senin es-Samed sıfatına iman ettiğimi ispat ediyorum Allah’ım…

Böyle bir iddia sahibi sevilmez mi?
Alt 19 Kasım 2013, 11:33   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4494
Beğendi:6074
Takdirleri:23787
Takdir Et:

Alıntı:
enes Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sitedeki tüm konuları anlamsız cevaplarınızla alt üst etmenizin amacı ne acaba?
çok gusel
tesekkur
gusel insan
gusel konu
gusel uye

ne bunlar ?

sırfff yazmak için mi yazıyorsunuz?
fazla mesaja ödülmü veriyorlar size?
veya da bilmediğim bir sır mı?

vallahi dayanamadım giriş yaptım.amacınızı öğrenmek için.

soruya bakın hele :
Günah İşlemek Haram mı?

buyur burdan yak tey tey tey....

yokmu bu sitenin yöneticileri yahuu.burası çok ciddi islami site idi.yıllardır okuyorum-biliyorum.

ondan daha kıllı biri daha var ki eskiden site yöneticisi idi yanılmıyorsam.
verdiği cevapa bak mezardaki köse dedemin sakalına selam söyle :

yokmu akıllı burda
sayın üyemiz ltfn uslubunuza dikkat edin burda her üyenın özgürce yazmaya hakkı vardır dileyen dilediği düşünceyi paylaşır! hiç bir üyenin diğerini rencide etmeye hakkı yoktur ... Üyemiz sormuş diğer bir üyede cevabını vermiş!Sizin yaptığınız medineweb ortamına yakışıyormu?dileyen dilediğini sorar öğrenir kimse kimsenın huzurunu bozmasın ltfn!!!

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 19 Kasım 2013, 14:56   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Serdar Enes Maşallahınız var anlama kıtlığı çektiğiniz belli sayfalarca Ayet ile cevap versemde sonuç aynı Birşeyin İşlenmesinde Haramlık var ise Günah olur zaten başka nasıl bir izah istersiniz size sunayım şaklabanlık yapmak istiyorsanız yada kendinize çok güveniyor iseniz buyrun kıt beyninizin anlamadıkları hususlarda size cevap vereyim.

Mendil sallamalar gülmeler terbiyesizlik değilmi kişi istediği soruyu sorar ve bunun için kimseden izin almasına gerek yoktur verilen cevapta şüphesi var ise devamını ister size İsterseniz etimoloji ile izah edeyim Günahın kelime kökünü...

C-N-H kelime kökü ile Kuranda CUNAH İsmi ile zikredilir.

Kur'anda vizr,zenb,lemem,kebire,hatie ve benzeri Ayetlerde geçer Ehli Suniye göre Günahın cezası çekildikten sonra Cennet Haricilere Göre Günah işleyen Kafir Mutezileye Göre Tevbe etmeden ölürse ebedi cehennem vs vs detaylarına inmeden iki kelime ile açıklamama gülen efendiler başka isteğiniz varmı hangi görüşün Kur'ana uyup uymadığını izah edeyim size.

Kur’anın birçok yerinde ‘’Halidine fiha’’ beyanından sonra ‘’Ebeden’’ ifadesinin gelmesi iddia sahiplerinin belirtmiş olduğu belli bir süre anlayışının tutarsızlığına delalet etmektedir. Cennet veya Cehennemin ebedi olduğu genel itibari ile İslam âlimlerince ittifak edilerek kabul görmüştür.

Ucuz bir yolla cenneti elde etme anlayışına göre:

‘’Nasıl olsa eninde sonunda cezamı çekip cennete gideceğim, kalbinde zerre kadar imanı olan cehennemde ebediyen kalmayacakmış, şimdilik istediğim gibi günah işleyeyim, heva ve hevesimi ilahlaştırayım, günahları hayat biçimi haline getireyim ‘’ sonra cezamı çeker cennette keyfime bakarım mantığına sebep olmuştur. Başıboşluğu/vurdumduymazlığı beraberinde getirmiştir…

Bu mantığa sebep olan görüşlerin doğrultusunda hareketlerin oluşmasına sebep olan Âlimlerin görüşleri doğrultusunda inanmaya başlayanlara Kur’an bütünlüğü içerisinde şüphesiz, yanılmaz, değişmez temel kaynak Kur’an en doğru bilgiyi vermektedir Kur’anın vermiş olduğu doğru bilgi üzerine yanlışa sevk eden tüm anlayışlar reddedilmelidir.

Bizden evvel Âlimlerin sunmuş oldukları görüşlerinde isabet ettikleri olduğu gibi yanıldıklarıda olmuştur. İsabet ettikleri ve yanıldıkları kimilerine göre içtihad olarak kabul edilegelmiştir. İçtihatlarındaki doğruları hepimizi bağlar ana yanılgıları onları bağlar. Çünkü Allah bizleri hangi müçtehidin fikrine göre değil İlahi vahye göre hesaba çekecektir.

Şimdi birileri hemen savunma adına ‘’Sen Âlimler kadarmı biliyon’’ gibi tutucu sözler sarf edebilirler. Onlara cevabım ise Allah Kur’anı yalnızca Âlimlere indirmemiştir Akıl sahiplerine hitap ederek düşünmemizi ve ona göre yaşamamızı, emrederek imtihanımızın ona göre olacağını beyan etmiştir. Bu beyanının canlı örneği Allah resulü Muhammed (s.a.a) Kur’ana göre yaşayarak onun emirlerini bizlere iletmiştir.

Bütün insanlık bir zamanlar tek bir topluluktu; (sonra ihtilafa düşmeye başladılar), bunun üzerine Allah, müjdeci ve uyarıcı olarak peygamberler gönderdi ve onlar aracılığıyla hakikati ortaya seren vahiy(ler) bahşetti ki, bununla insanların farklı görüşler edinmeye başladıkları her konuda karar verebilsin. Buna rağmen, kendilerine hakikatin bütün kanıtları geldikten sonra aralarındaki kıskançlıktan dolayı onun anlamı hakkında ihtilafa düşenler bizzat bu (vahy)in tevdi edildiği aynı insanlardı. Ancak Allah, insanları, kendi iradesiyle, üzerinde ihtilafa düştükleri hakikate sevk etti; çünkü Allah, (ulaşmak) isteyeni doğru yola ulaştırır.
(Bakara-213)

-İmam Ali- (a.s)
Alt 19 Kasım 2013, 18:48   Mesaj No:9
Medineweb Acemi Üyesi
enes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27
Üyelik T.: 16Haziran 2007
Konular: 1
Beğenildi:4
Takdir Et:

çok mu rahatsıs oldunus? öyleyse benim konuları okumayıverin sorun biter kardeş.
lakin öle hakaretvari cümlelerinis.ve alaycıl kelimelerinisi sise iade ediorum.güle güle kullanın
Hz.YaŞuHa

--------------------------------------

kimseye-söyleme000

----------------------------------------------------------------------------

sayın üyemiz ltfn uslubunuza dikkat edin burda her üyenın özgürce yazmaya hakkı vardır dileyen dilediği düşünceyi paylaşır! hiç bir üyenin diğerini rencide etmeye hakkı yoktur ... Üyemiz sormuş diğer bir üyede cevabını vermiş!Sizin yaptığınız medineweb ortamına yakışıyormu?dileyen dilediğini sorar öğrenir kimse kimsenın huzurunu bozmasın ltfn!!!

kimseye-söyleme000

---------------------------------

Serdar Enes Maşallahınız var anlama kıtlığı çektiğiniz belli sayfalarca Ayet ile cevap versemde sonuç aynı Birşeyin İşlenmesinde Haramlık var ise Günah olur zaten başka nasıl bir izah istersiniz size sunayım şaklabanlık yapmak istiyorsanız yada kendinize çok güveniyor iseniz buyrun kıt beyninizin anlamadıkları hususlarda size cevap vereyim.

Alt 19 Kasım 2013, 18:59   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: