Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Konusu

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medine-web,Açılış Tarihi:  24 Mayıs 2009 (20:21), Konuya Son Cevap : 29 Mayıs 2009 (13:22). Konuya 20 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Mayıs 2009, 21:01   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart RE: 7.haftanın Konusu " Allah'ın İslamı"

4-gelenekçilik duyumculuk rüyacılık kerametçilik şeyhcilik islamın neresindedir..? ve islamın bunlara bakışı nedir ?

Gelenekçilik,Duyumculuk, konusunu Atalar anlayışında vermiştik

Kerametçilik,Şeyhçilik konularına bakalım:
Allahın emir ve yasaklarına uyan ve Allah'ı canı gönülden sevip tam bir teslimiyetle boyun eğen bağlanan her kul Allah'ın velisidir. Velilik belirli kesimlerin tekelinde olmayıp,bu inançla hayatını sürdüren her Müminin sahip olabileceği bir erdemdir.

Bu kavramı kişilere has bir özellik olarak görmek bu özelliği taşıyor diye onlara olağanüstü şeyler atfetmek onları putlaştırmadır, Allah'ın İslamı dışındadır ve olağanüstü görmeler bir kuruntudan ibarettir.

Kuruntu dinde ölçü olamaz. Nitekim bu tür yaklaşımlar Kuran tarafından reddedilmektedir.Peygamber efendimiz dahil hiçbir kimse gaybı bilememektedir Yalnız Allah'ın bilgisi dahilindedir .Bu gerçeği görmek istemeyenler veli olduğunu iddia ettikleri bazılarının geleceği gördüklerini, ve velilik kavramını ne kadar yanlış değerlendirdiklerini, en açık örneğidir.

Allah'u Teala Kuran'i Kerimde ,Allah'ın Kitabına ve Elçisine bağlanmayı,kurtuluşun yolu olarak bildirmiştir. Bu İkazlara rağmen vahyin kaynağından bi haber kimseler ölü veya diri insanlardan, falcılardan, muskacılardan, şeyhlerden, mürşidlerden,vs kimselerde yardım beklemeleri ne kadar vahyin kaynağından uzak kalmışlığın göstergesidir. Ve bu kimseler kendilerini kurtarabilmişlermi bide başkalarına yardım etsinler?

Allah, iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkar edenlerin velileri de tağuttur, onları aydınlıktan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedi olarak kalırlar.(Bakara 257)

Sizin veliniz yalnızca Allah, O'nun Resulü ve namaz kılan, zekat veren ve rüku eden müminlerdir (Maide 55)

Ey iman edenler! Eğer babalarınız ve kardeşleriniz imana karşılık küfürden hoşlanıyorlarsa, onları veliler (dost) edinmeyiniz. Sizden her kim onları veli (dost) edinirse işte onlar da zalimlerin ta kendileridir (Tevbe 23)

Allah aşkına Allah bizlere bu dini,bu kadar apaçık sunmuşken başka şeylere yönelmek ne fayda sağlıyor Akledip doğruyu eğriyi ayırd edemiyoruzmu?İnsanı hayvandan ayıran özelliği nerde kalıyor o zaman?Herkes benim şeyhim benim cemaatim benim benim diyor Ama Yüce Allah hiçbir zaman ben değil biz demiştir.
Alt 25 Mayıs 2009, 21:48   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Rüyacılık mevzuuna bakalım:
Rüyacılık tarikatlarda başlı başına bir ilim kaynağı olmuş (Allah bizlere Kuran ve Sünneti Bırakmış iken)tarikatlar kendilerine yöneltilen eleştirilere (bizi anlamazsınız) zırhına bürünerek karşı koyuyorlar ve bu sayede kendilerince koruma zırhına bürünüyorlar.

Ama tasavvufta başlıca bir kaynak halini almış olan rüya, keşif, İlham,gibi kavramlar sanki her an Allahla irtibattalarmış gibi bir izlenim veriyor .Söz konusu konusu kavramları burda anlatmaya çalışsam günleri alır.Kısaca tasavvufta bilgiler rüya,keşf,ilham ile alınmaktadır,ve bu bilgiler gaybiymiş gibi sunuluyor,yani rüya,keşf,ilham ile aldıklarını iddia ettikleri bu bilgilerini doğrulayabilme adına ,akıl ile izah etme yolunu ve sorgulanması gerektiğini araştırma tasası taşımıyorlar. Kendilerinin sadece çevirmen ve açıklayıcı olduklarını, bu bilgilerin onlara Allah tarafından verildiğini öne sürüyorlar Ama Allah bizlere Dinini tamamladığını ve eksik olmadığını bildirmişiken bu bilgi kaynakları ile ne kadar güven verebilirler.
Alt 25 Mayıs 2009, 23:28   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

5-ılımlı az ılımlı radikal tasavufsal çağdaşsal islamlar varmıdır ve ne demektir...?

Benim bilidiğim tek islam vardır Oda Allah'ın islamıdır diğerleri isim değiştirmelerenden,dine balta vurmalardan,dini sömürmelerden hurafe ve bidatlerden başka bir şey değildir.Magazin tv müslümanları,reyting sağlamak için kullanılan müslümanlar! zekeriye (karanlık),yaşar (nursuz),nihat beyler para karşılığı olmadan dini anlatmaya yanaşmayan!kendi kaynakları dışında kabul etmeyen kesim! vs Ne kadar ılımlı oldukları ortada La İla He İllallah Muhammeden Resulullah denmesi gerekir iken Muhammeden Resulullah olmasada diyecek kadar!Ilımlı İslaM, laik demokratik! ve hukuk! devleti çıkarlarıyla bir bir örtüşmektedir,yani işin özüne bakacak olursak Allah'ın islamı dışında kalan bütün islam çeşitleri kendi kendilerine zulmetmekteler Allah öz islamı anlayıp yaşamalarına yardımcı olsun dileklerimle Hak ve batılı ayırdetmenin yegane yolu Kuran emir ve yasaklarıdır bunun dışında kalanlar batıldır.........
Alt 26 Mayıs 2009, 22:52   Mesaj No:14
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

konumuz gerçekten faydalı ilmi bir munazaraya dönüşmüş...

islam zannedilen islam dışında herşeyi heva hevesleri cehalet ürünlerini gelenek görenek malzemelerini islam zannedenlere, bu islam değildir demek küfürle ithamınız anlamına gelecek maalesef..
birileri batıl karşılığında hakkı satmıştır farkında bile değildir..
birileri Allah adına din uydurmuştur farkında bile değil..
birileri kuran eksenli yerine mürşit eksenli kaynakları elzem sanmıştır.
birileri kuranı cenaze muska kitabı haline getirmiştir..
birileri islam ile hurafeleri karıştırmıştır.doğu güney doğu bölgesinde baş örtüsüz kadın bulmak çok ama çok zor ama maalesef islam adına değil gelenek adına bu eylem yapılıyor..
birileri töre cinayetlerini islam adına işlemektedir..
birileri rüya ilham keramet şöhret kurbanı olmuştur...
birileri paylaşımsız maddiyeti ırkçılık faşizanlığı islam adına kabul etmiştir..
bazı bölgelerde mevlüdi muhammedi kuran üstü görülecek hale gelmiştir..
birileri taasupçuluğu din haline getirmiştir...
say say bitmiyor..
ve maalesef tüm bu mikropluklar cehaletin elinde pimi çekilmiş birer bomba haline gelmiştir.
işin en garibi kimse kimseyi dinlemiyor,kimse kimseyi görmüyor ve din sandıkları için şehit bile olabiliyorlar...!
kardeş olan müslümanlar arasında ki kardeşlik taasupçuluğun elinde dejenere olmuş,rakip gördüğü başka taasupçuyu tekfir etmekten çekinmemektedir..
dört hak mezhep dediğimiz ehli sünnet mensuplarının 4/3 ü mezhep imamının adını bile bilmemektedir..mezhep içeriğini boş verin.ve mezhebim imamım şeyhim derde başka bir şey demez..kime neye nasıl neden uyduğunu bile bilmemektedir..
yangın varr cehalette yanıyoruz diye bağıranlara feryatlaşanlara radikalcı adını koyduk..
hey müslümanlar girdiğiniz sokak çıkmaz sokak diyenlere çağdışı bunak başkasının maşası rakip tarikatçı yaftasından kurtulamamıştır..
hayatında ilmihal okumayan bir müslüman imam azamı eleştirmekten çekinmemektedir..
nanaz kılmaz ama namaz kılmıyanlara idam fermanını hazırlamakta çekinmemekte olanlar vardır..
cihad ediyorum diye babasına kurşun sıkanlara bile rastladık..
şeyhinin abdest suyunu şifa niyetine içenlere bulaşmıyayım..
şeyhinin 4.cariyesi (müslümanlarda cariye olmaz nerden bilsin) olmaya Allah rızası için kabul eden körpecik kızlara bi şey demeeyeyim...
kerizleri uyandırmayın işimiz yolunda diyen bazı sözüm ona tarikat şeyhlerine dokunmayayım gözlerim kör mör olur Allah muhafaza...
.....
.............
evet fecir hocam ağzımdan bal damlıyor idare et işte..:(((
Alt 26 Mayıs 2009, 23:09   Mesaj No:15
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Arkadaşları:0
Konular: 194
Beğenildi:13
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
5-ılımlı az ılımlı radikal tasavufsal çağdaşsal islamlar varmıdır ve ne demektir...?

Buna yarın değinelim:
Hiç anlamamışımdır bu sıfatları.Bir müslüman bir eylemine ve düşüncesine göre hem ılımlı,hem gerici olabiliyor günümüzde.Yada herkese bir marka bir isim yapıştırmak isteyenlerin hüsnü kuruntusu bu.Ameller niyetlere göredir.Niyet hayırsa akibette hayır olur.Bırakalım bunları...
Alt 27 Mayıs 2009, 00:30   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Konunun özetini şöyle vermeye çalışayım:
İman üç kısımdan oluşmaktadır
1:İnanmaktır.
2:İnanmanın geçerli olabilmesi için doğru biçimde olmasıdır.
3:İnandığını yaşamak,Eyleme dökmektir.

Müslümanız demelerine rağmen İslam'ı yanlış anlayanları dörte ayırabiliriz.

1:İslamı bilmeyenler
2:Yanlış bilenler, hak ile batılı birbirine karıştıranlar
3:Münafıklar
4:İnancını hayata geçiremeyenler

Şimdi Herkes Müslüman'ım diyor bunu Maddeler Halinde Vereyim:

1:Din Yalnız Allah'ındır diyerek kulluk yapmayı, yaşamının ana gayesi sayanlarda.

2:Allah'la birlikte birçok ilah edinmiş, yaşamını insanlarca belirlenen esaslara göre düzenleyen, heva ve hevesine göre yaşayanlarda.

3:Küfrü reddedenlerde, ona rıza gösterenlerde.

4:Doğru ve yanlışı Allah'ın kitabı ve sahih sünnet belirlemelidir diyenlerde

5:Heva ve hevesini, bidat ve hurafeleri din edinenlerde.

6:Kuranın öngördüğü şekilde inanan ve yaşayanlarda.

7:Mürşidinin, şeyhinin,efendisinin,atalarının veya cemaatinin öngördüğü şekilde inanan, ve yaşayanlarda.

8:Veli olarak Allah yeter diyenlerde.

9:Allah'la kendi arasında tayin ettiği aracıları veli edinenlerde.

10:Mürşit Kurandır diyenlerde.

11:İnsanları mürşid edinenlerde.

12:Rehber Kurandır diyenlerde.

13:Biz Kuran'ı anlamayız bize üstadlarımızın dedikleri yeter diyenlerde.

14:Allah'tan başka şefaat edici olan yoktur diyenlerde.

15:Allah'tan başkalarını şefaatçi seçen tayin edenlerde.

Bu verilen Maddelerde Belirtilen kısımları göz önüne alırsak gerçek manada Allah'ın bizden istediği Müslümanlık hangisi, Acaba yanlışlık nerede?
Yanlışlık islam'da ve Müslümanlık'ta olamaz.
Yanlışlık İslam'ı ve Müslümanlığı gereğince kavrayamamaktadır.
Maalesef kendilerine Müslümanım diyen birçok kimse İslam'ı da Müslümanlığı da gerçek anlamı ile bilmiyor ve anlayamamışlardır Bu bir tek sebebi vardır Oda İlahi kaynak olan Kuran'dan ne kadar uzak kalmışlığımızın göstergesidir.

Müslüman olmak yalnız şehadet kelimesini söylemekten ibaret değildir,Şehadet kelimesinin manasını idrak edip ona göre yaşamaktır,
Aynı zamanda Kuran'ın tümünden sorumludur ve muhattaptır.
Gerçek Müslüman ve Mümin olmak istiyorsak.
Allah'ın kitabında gösterdiği Dini öğrenip yaşamak ve o din dışındaki bütün yolları reddetmek zorundayız.

Konuya ekleyeceğim bunlar eğer bu eklenen maddeleri yazıları çürütmek isteyen veyahut yanlıştır diyen kardeşlerim olabilir eğer var ise lütfen düzeltmem için gerekli nedenini açıklayarak bildirmelerini rica ediyorum.Bu anlatılan kısımlarda kişiler ve şahıslar eleştirmek için değildir Yalnız ve Yalnız Allah'ın İslamını daha iyi kavrayıp hatalarımızı anlayıp düzeltmemiz içindir.
Alt 27 Mayıs 2009, 15:35   Mesaj No:17
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:namzet davadar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7323
Üyelik T.: 23 Şubat 2009
Konular: 22
Beğenildi:3
Takdir Et:

Magazin tv müslümanları,reyting sağlamak için kullanılan müslümanlar! zekeriye (karanlık),yaşar (nursuz)

Yitik kim olduğun hakkında fikrim yok ama kuranı kendine rehber edinmiş bütün batıl ve hurafeleri yerden yere vurmuşsun bu duruşunu bozmaman ve bütün tefrika ve ayrımcılığa sebep olan Allahın dininin dışındaki tüm beşeri sistemleri ne güzelde yerler çalmışsın Sana katılıyor canı yürekten saygılarımı yorumu yerine oturtan arkadaşlara sunuyorum.
Alt 27 Mayıs 2009, 19:54   Mesaj No:18
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Konuya açılışı yapması beklenen kadir bal kardeşimiz bekleniyor nerde kaldı ?
Alt 29 Mayıs 2009, 02:34   Mesaj No:19
Medineweb Üyesi
Durumu:KayıpKentli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 3725
Üyelik T.: 11 Eylül 2008
Konular: 22
Beğenildi:3
Takdir Et:
Standart HZ.MUHAMMED NAKŞİBENDİYDİ ya da SAGOPA HALİFEMİZDİR!!!

Bu güzel çalışmaya KATILIM gösteren kardeşlerden çok ASIL KATILIM GÖSTERMEYEN isimler daha çok dikkatimi çekmekte.bunu da burdan belirteyim!

Kadının radyoda DJ lik yapması CAİZ midir?
Bayanın arabaya binmesi mübah mıdır?
gibi konularımız maşallah(!) katılımcıların boy gösterdikleri konular iken, iş copy-pastesiz katılıma gelince, gene aynı kişiler konuya katılım sağlamışlar.Ama gözlerimin alıştığı diğer HIZLI KARDEŞLERİ göremiyorum!O da ilginç!...neyse geçelim.

Öncelikle açılan Konuya geç İŞTİRAK ettiğim için ve beni gerek özelden msjla gerekse telefonla ulaşarak sizi,bana hatırlatma yapmak zorunda bıraktığım için öncelikle Hakkınızı helal edin.

Lakin, Sanalı bırakmış olmamdan dolayı ve gerekmedikçe girmememden dolayı ve hazırlamam gereken konular,yazılar ve şiir çalışmlarım üst üste bindiği için enerjimi tek bir konuya,kişiye ve olaya aktarmıyorum.

Lakin madem başladık inş birkaç kelam biz de edelim.

7.haftanın Konusu " Allah'ın İslamı"

Bu hafta "Allah indinde din islamdır"ayeti kerimesini açalım..
1-neden bu ayet nuzul gereği olmuştur.islam zaten bi tane değil midir?
2-ataların dedelerin nenelerin hurafelerin merkez olduğu islam ile Allahın seçtiği islam arasında ne fark vardır?
3-tarikatler islamın neresindedir?
4-gelenekçilik duyumculuk rüyacılık kerametçilik şeyhcilik islamın neresindedir..? ve islamın bunlara bakışı nedir ?

hemen hemen ilk 4 soruya verilen cevapları ben doyurucu buldum, lakin son soru üzerinde biraz düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Allah'ın Selamı ile...

soru şu:5-ılımlı az ılımlı radikal tasavufsal çağdaşsal islamlar varmıdır ve ne demektir...?

Öncelikle bu soruya verilen cevabları inceledim. Şu tarz bir yaklaşımı sağlıklı bulmadımı belirtmeliyim.

"İslam da ILIMLI İSLAM RADİKAL İSLAM YOKTUR KARDEŞİM!İSLAM İSLAMDIR."

Şimdi bu şekilde konuyu ele alırsak o halde bizi başka soru/n/lar bekliyor demekir.

Madem İSLAM İSLAMDIR O HALDE ILIMLI İSLAM NEDEN ÇIKTI? diye sormak gerekiyor.Zira İslam'ın ne RADİKALİ ne de ILIMLISI bize gökten zembille gelmedi.Bize leylekler de getirmedi.

Ilımlı İSLAM ve Radikal İSLAM demek elbette doğru değil ama biz İSİMLENDİRMENİN kendisine karşı çıkmakla VAKIANIN kendisini ortadan kaldırmış olmuyoruz.

Biz ABDULMELİK diye bir adamın MUŞTA yaşamadığını, onun kalbimizde yaşadığını iddia edebilirz.Ama gerçek şu ki ABDULMELİK abi Muştadır; ve Muşta yaşamaktadır!

O halde: Ilımlı İslam yoktur diyebilirz ama İSLAM'ın ILIMLI bir anlayışı ve bu anlayış etrafında öbeklenen gruplar...

o halde: Radikal İslam yoktur diyebilirz ama İslam'ın RADİKAL bir yorumu ve bu yorum etrafında kümelenen insanlar vardır...

O halde Tasavvuf İslamı yoktur diyebilirz ama İslam'ın TASAVVUFİ bir yorumunun olduğu ve bu yorum etrafında kümelenen insanların olduğu...gerçeğini gözden kaçıramayız!

O halde Sünni İSLAM-Şİİ İSLAM-MODERN İSLAM-SELEFİ İSLAM-ÇAĞDAŞ İSLAM-GELENEKÇİ İSLAM yoktur diyebilirz ama SÜNNİ MÜSLÜMANLARIN,Şİİ MÜSLÜMANLARIN,MODERN,SELEFİ,ÇAĞDAŞ,GELENEKÇİ müslümanların VARLIKLARINI yadsıyamaz ve görmezden gelemeyiz.

Öyleyse şunu öncelikle yerli yerine koyalım.

Radikal İslam yoktur evet ama İSLAMın radikal bir yorumu vardır.Ve bu Kime göre Radikal, Nasıl Radikal diye de ardından başka soruların cevapları bizi beklemektedir.

İslam'ın Ilımlı yorumu vardır ama İslam'ın Ilımlı yorumu dediğimiz ILIMLILIK kime göre ILIMLI ve Nasıl Ilımlı diye de ardından başka soruların cevapları bizi beklemektedir.

O yüzden bu sitede benim eski yazılarımı ve tartışmalarda verdiğim cevaplara aşina olan kardeşler hatırlayacaklardır.

TASAVVUF=İSLAM değildir

EHLİ SÜNNE=İSLAM değildir

Radikal İSLAMcılık= İSLAM değildir

VAHHABİLİK,ŞİİLİK,SELEFİLİK,NURCULUK,SÜLEYMANCILIK ,NAKŞİLİK= İSLAM DEĞİLDİR Bunlar MÜSLÜMAN insanların, EKONOMİK VE POLİTİK ihtilaflardan ötürü,DİN'in kanatları altındaki BEŞERİ YORUMLARDIR!İlahi-Kutsal-Peygamberi değildir; dediğimi hatırlayacaklardır!

Örnek: İstanbulda geçen gün karşılaştığım bir NAKŞİ'nin şu akıllara zarar sözünü nakletmek istiyorum

PEYGAMBER NAKŞİBENDİYDİ!...Oha! diyesim gelmişti ama Oha deyip geçmek yerine; SOFİ kardeşimizin ZİYAN OLMUŞ AKIL VE MANTIK tasavvurunu bir parça düzeltebilir miyim diye çabalamaktaydım!

Ve o kardeşe son sözüm şu oldu:

O halde Rap müziği yapan MÜSLÜMAN GENÇLER bir gün kalkıp ta HZ.ALİ RAPçıydı, SAGOPA da HALİFEMİZ derlerse hiç şaşırmayın!

Ama bununla birlikte SÜNNİlik diye bir algı olduğunu, Sünniliğin varlığını kabul ettiğimi ve Sunniliğin onayladığım ve onaylamadığım yönleri olduğunu...Şiilik diye bir algı olduğunu,Şiiliğin varlığını kabul ettiğimi ve Şiilikte Onayladım yerler olduğunu ve onaylamadığım yerler olduğunu...

Ilımlı ve Radikal İslam diye bir ALGI olduğunu, Bunların varlıklarını kabul ettiğimi...bunların doğrularının ve içlerinde yanlışlarının barındığını,kabul edebileceğim yanları ve kabullenemeyecğm yanları olduğunu belirtmiştim.

Sorun : SÜPÜRÜCÜ tavrın kendisindedir aslında!
Süpürücü tavırla TOPTAN SÜPÜRÜR ATARSINIZ! Birde TOPTAN KABULEDİCİ bir tavır vardır ki ELEMEDEN ,ELEKTEN GEÇİRMEDEN ne varsa kabul edersiniz.

İsimlendirme konusunda ELBETTE İslam'ın önüne gelen her türlü SIFATI reddedilme taraftarıyım.SUNNİ İSLAM olmayacağı kanaatindeyim ; ama MÜSLÜMANLARIN İSLAMda SUNNİLİK dediğimiz bir algıya sahip olduklarının ve bunun bir gerçeklik olduğunun da farkındayım.

O halde RADİKAL İSLAM MADİKAL İSLAM OLMAZ KARDEŞİM.NE O ÖYLE ILIMLI İSLAM FALAN.İSLAMIN ILIMLISI MI OLUR KARDEŞİM? diyenler aslında Birşey demiş olmuyorlar.Lafın gevezeliği içinde ASLINDA HİÇBİRŞEY SÖYLEMEMİŞ oluyorlar.

Öncelikle bu noktanın anlaşılmasını istiyorum.

O halde bu aşamadan sonra ikinci aşamaya geçebilirz.Türkiye şartlarında İSLAM'ı Radikal bir dille yorumlayan Müslümanları...İslam'ı Ilımlı bir dille yorumlayan Müslümanların bu algısının nedenlerini ve bu tercihlerinin sebebleri üzerinde durabilirz.

O halde

1) RADİKAL dinci denilen şey nedir? Savunucuları Kimlerdir?
2) Ilımlı Dinci denilen şey nedir? Savunucuları Kimlerdir?
3) Çağdaş ve gelenekçi olmak nedir? Temsilcileri kimlerdir?

Benim sizden ricam öncelikle benden sonra bu 3 soruya bir cevap verilmesi.Bu cevap verildikten sonra Bu Radikal-Ilımlı-Çağdaş-Gelenekçi versiyonların NEDEN ORTAYA ÇIKTIKLARINI ve HAYATA dair ne dedikleri üzerinde durabilirz birlikte.

En içten sevgilerimle..
Alt 29 Mayıs 2009, 10:44   Mesaj No:20
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kadir Bal,
doyurucu ve akılcı bir o kadarda ilmi temeli olan görüşlerinize şaşmadım
ilmi olarak temelsiz fırkalar/ guruplar olsa da maalesef reelde yok anlamına gelmiyor.içki haramdır diye içki yok demek değildir.

soru maddelerine gelince;
1) RADİKAL dinci denilen şey nedir? Savunucuları Kimlerdir?
2) Ilımlı Dinci denilen şey nedir? Savunucuları Kimlerdir?
3) Çağdaş ve gelenekçi olmak nedir? Temsilcileri kimlerdir?
ilmi olarak bu üç gurupta temelsizdir.ancak bu gurupların kişilik / mizaç /dünya görüşü neticesinde meydana gelmiştir.
birinci soruna kişilik / mizaç anlamında temsilcisi HZ ÖMER gösterilebilir.bu guruba göre cihad birinci maddedir.Allahın ahkamı hukmedikçe teferuatla ilgilenmezler.günümüzde temsilcileri Hamas-Hizbullah gurubu gibi..
ikincisine HZ OSMAN Gösterilebilir..bu gurup günü kurtarma derdinde.kırma kesme asma taraftarı değildir.Allahın ahkamını hükmettirme ilacı olarak ilim hoşgörü mevlana görüşünü dile getirirler..günümüzde F.Gülen bu gurubun temsilcisi olarak lanse edilsede o zat hakkında düşüncelerim yan çiziyor..!
üçüncü kesime daha toleranslı olan mizaç bakımından HZ EBUBEKİR Gösterilebilir...bu gurup ilmi kişilik ve islama bağlılık bakımından en dejenere olan guruptur.cübbeli yaşar nuri ve bir kısım şovmen ilahiyatçıların ve bazı tasavuff şeyhlerinin başını çektiği guruptur..kalbim temizciler bunlardır.
örnekte verilen üç halife mizaj bakımından verilmiştir..o insanlarla alakası yoktur..
islamda 5 sınıf insan vardır.
kafir
münafık
müşrik
mümin
ehli kitap
altıncısı yoktur...
buna göre az ılımlı sert radikal mistik gibi gurupların reelde olması islamda var anlamına gelmemelidir...tüm müslümanlar ihve şemsiyesi altında eşşidai alel kuffar ... ayeti gereğince birbirlerine şefkat merhamet yardımcı olurlar küfre karşı çetin şedid olurlar..
kuran böyle der..
saygılar..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)