Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Konusu

Konu Kimliği: Konu Sahibi YaŞuHa,Açılış Tarihi:  18 Kasım 2013 (21:17), Konuya Son Cevap : 05 Ocak 2014 (16:31). Konuya 20 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Kasım 2013, 21:03   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Günah İşlemek Haram mı?

Alıntı:
YaŞuHa Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Alt 19 Kasım 2013, 22:48   Mesaj No:12
Durumu:Gökhan52 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33794
Üyelik T.: 13 Kasım 2013
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Enesin ve serdarin anlama kıtlığı var galiba YaŞuHa buranın en değerli üyelerinden biridir.Birazcık insanlık dersi alin artı konuşma uslubu sıfır.
Alt 20 Kasım 2013, 10:55   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

yeter bu kadar yorum ve eleştiri.sinirlerimi alt üst ettinis.forum sisin olsun.Allaha birakıyorum sisi enes abi,buyurun forumda rahat rahat yazın beni üzdügünüz için Allah da sisi üzsün:( hoşcakalın
Alt 20 Kasım 2013, 15:37   Mesaj No:14
Durumu:zeminuasuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 34226
Üyelik T.: 20 Kasım 2013
Takdir Et:

önce şunu belirtmekde fayda var.soru çok garib.sorunun garipliği şurdan kaynaklanmaktadır.haram ile gğnah iç içe kavramlardır.haram nedir ?yapılması kullanılşması yenilip içilmesi,dinimizce kat,i olarak yasak edilmiş şeylere denir.içki içmek,kumar oynamak,zina etmek,adam öldürmek,gıybet ve iftirada bulunmak gibi.peki günah nedir _allah,ın emirlerine ters olan davranışlar ve söylenen sözler ,islam dininde suç kabul edilmiş ve bunun adına da günah denmiştir.iki tarife bakıldığında ikisinin aynı olduğu görülebilir.şimdi asil mesele şu.kimse allame değil,kimse günahsız da değil.kimse mükemmel de değil.kimse kusursuz da değil.herkesin kendisine göre görüşü fikri konuyu algılama şekli vardır.bu bizim anlayışımıza izah tarzımıza ters gelmiş olabilir.bize ters geldi diye karşı tarafı eleştirirken edep sınırlarını aşmak islam ile müslümanlık le bağdaştırmak d a mümkün değildir.yaşuhayı eleştirmek için onu tanımak lazım öncelikle,bir insanda buunması gereken güzel ahlak lardan büyük kısmını üstünde toplamış nadir nsanlardan biridir. biz eleştiri yaparken onarmak yerine yıkmayı tercih ediyoruz. dünyanın en kolay işi insanlrı eleştirmektir.asla zorlanmazsınız eleştiri yaparken,zira yanınızda büyük yardımcı hazırdır.oda şeytandır.hem gaz verir hemde aklınıza gelemeyen karşı tarafı üzecek enteresan şeyleri aklınıza getirir.müslümanın şeytanla ne işi olur.bunu fark etmek gerek .bu dürtünün şeytandan geldiğini fark edip.uslubu mülümana yakışır şekilde yapmak gerek
aksi halde başkasını gördüğümüz çukura kendimiz düşeriz.herkese saygılar sunarım
Alt 20 Kasım 2013, 16:03   Mesaj No:15
Medineweb Acemi Üyesi
enes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27
Üyelik T.: 16Haziran 2007
Konular: 1
Beğenildi:4
Takdir Et:

YaŞuHa bir espiri mahiyetinde takıldım size.anladım ki maksadını aşan bir espiri oldu.sizi kırmak üzmek rencide etmek değildi amacım.kırılmışsın üzülmüşsün hatta siteyı terk edeceğinizi söylemişsin.
Senden özür diliyorum hakkını helal et bacım :(

gitme olur mu lütfen.eğer gidersen kendimi hep suçlayıp duracağım.Hakkını helal edermisin kardeşine ?
Lütfen:(
Alt 20 Kasım 2013, 21:53   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:

bu konuya cevap yazmamamın ve müdahale etmememin sebebi sitedeki kavga veya tartışma olan konulardan uzak durma kararı almamdan dolayıydı ama yaşuha kardeşimden aldığım özl mesaj ve konuya hala müdahale edilmemesi tatlıya bağlanmaması sebebiyle bu defa da yazmak istedim..ama burdan belirteyim birdaha tartışma gb. bi konu olursa müdahale etmeyecem lütfen baş editör veya adminle görüşün..

bu konuda açık olacam.elimden geldiğincede yapıcı olmaya çalışacam..öncelikle açılan konu talihsiz bi konu olmuş bence..yitik sevda yorum yapmasaydı konuyu silmeyi bile düşüne bilirdim..ama madem açılmış yorum gelmiş bari kalsın diye bekledim..

tartışmaya yada alınmalara sebep olan cevaplara gelince yaşuha kardeşim yüzlerce üyenin olduğu ve her konunun okunup incelendiği bir sitede konu açacak yada cevaplayaksanız eğer muhakkakki her türlü eleştiriye açık olmanız gerekir.kimse sizin düşündüğünüz gibi düşünmek zorunda değil ki böyle birşeyi bekleyemezsiniz çünkü bir elin parmakları bile aynı değildir kaldıki yüzlerce farklı insan ve düşünce var muhakkakki size ters bir fikir gelecektir..onun için konu açmışsanız gelebilecek her türlü tepkiye yoruma açık olmanız gerekir..değilseniz sınırlı paylaşım yapmanızı tavsiye ederim.

enes kardeşimize gelince üslup hakikaten hoş değil ve kırıcı..bir insanı uyaracaksanız uyarınız sizin uyarılmanıza vesile olmayacak türden olmalıdır aksi halde uyarınızın hiçbir anlamı kalmaz ki görüldüğü gibi kalamdıda..mizah çok tehlikelidir aslında yapan insan çoğu zaman farkına varmaz ama karşı tarafın kalbini kırar ve bu bazen onarılmayacak dereceye kadar gider.bu defa güzel olan tarafı hatanızı kabul edip özür dilemiş olmanız..ama rica ediyorum site içerisinde hoşunuza gitmeyen birşey olduğu zaman ya üyeye özelle ulaşın yada yönetime üyeyle ilgili olan sıkıntınızı yazın bizler müdahale edelim gereğince..

şimdiiii yaşuha kardeşim biz sitede haddi aşmayan sitemize yakışmayan konu yada ileti olmadıkça kimseye konu açma cevap yazma demeyiz..gereken yerlerde konu sildiğimiz ileti sildiğimiz yada düzenlediğimiz çok olmuştur gerekirse yine yaparız..ve sitenin gidişatına yakışmayan bir üyelik olmadığı müddetçe üyelik silmiyoruz..bir iki üyenin üyeliği silindi istekleriyle evet ama her alınmada yada tartışmada üyeliğimi silin diyen her üyenin üyeliğini silemeyiz.sizde forum yönetmişsiniz az çok bilirsiniz her gidiyorum diyen üyenin üyeliği silinirse site ne hale gelir

gitmek istemişsiniz üyeliğimi silin demişiniz ama birkez daha düşünmenizi rica ediyorum..bazen bir evin içinde aileler bile anlaşamayıp kavga ederler siz burda hiç tanımadığınız insanlarla sanal da olsa biraradasınız herkesle anlaşabilmeyi beklemeyin..size ters yönde eleştiri gelmesine açık olun ve düşünün bunu neden söyledi diye belki haklı yönü vardır diyerek eksiğinizi araştırın ve tamamlayın.inanın bu kişisel gelişim açısından çok önemlidir..şimdi size kırıcı olmakla beraber ters bir eleştiri gelmiş kaçıp gitmektense eleştiriye açık olup değişmeye davet ediyorum sizi.enes kardeşimiz özür dilemiş helallik istemiş.size yakışan özrü kabul edip hakkınızı helal etmektir..müslümanın müslümana üç günden fazla küs kalmaması gerekir ki karşı taraf haksızlığını anlamış özür dilemiş..şimdi özrü kabul edin hakkınızı helal edin ve bidaha üyeliğimi silin demeyin) tabi bunlar rica..bundan sonra paylaşımlarınızda daha dikkatli olursanız problemde olmaz inş.ama en ufak birşeydede gidiyorum denmez değilmi
Alt 21 Kasım 2013, 00:11   Mesaj No:17
eyüplü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:eyüplü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 34230
Üyelik T.: 20 Kasım 2013
Takdir Et:

Kardeşlerim forum sohbetini okudum birileri birilerine kızmış köpürmüş hatta forumu terk edecekmiş.
Bu nasıl sohbet etme tarzı, bizim önderimizde böylemi yapmış, sohbet ederken din kardeşine kızıp beddua mı etmiş.
Bir kardeşimiz hata yapsa bile yanımızda sanki peygamber efendimiz varmış gibi cevap vermeye ve sohbet etmeye çalışalım. Ne olur hemen birbirimizden kopmayalım. Bütün mü'minler kardeştir. Fi emanillah
Alt 21 Kasım 2013, 11:14   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Beyin jimnastiği yaptıran bir soru ..Aslında soruyu soran cevabınıda biliyor sanırım soru ,soru cevap şeklinde yorumlamaya açmış konuyu ama konu az tahammülsüzlükten sınır dışı çıkmış ...Bakış açımı hoş görün çok ciddi bir şey olmadan olumsuz dua etmeyelim her birimizin bakış açısı farklı dinimiz bir inançlarımız bir aynı noktaya varıyor düşünceler değmez kalp kırmaya ...
Alt 21 Kasım 2013, 18:08   Mesaj No:19
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
enes Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sitedeki tüm konuları anlamsız cevaplarınızla alt üst etmenizin amacı ne acaba?
çok gusel
tesekkur
gusel insan
gusel konu
gusel uye

ne bunlar ?

sırfff yazmak için mi yazıyorsunuz?
fazla mesaja ödülmü veriyorlar size?
veya da bilmediğim bir sır mı?

vallahi dayanamadım giriş yaptım.amacınızı öğrenmek için.

soruya bakın hele :
Günah İşlemek Haram mı?

buyur burdan yak tey tey tey....

yokmu bu sitenin yöneticileri yahuu.burası çok ciddi islami site idi.yıllardır okuyorum-biliyorum.

ondan daha kıllı biri daha var ki eskiden site yöneticisi idi yanılmıyorsam.
verdiği cevapa bak mezardaki köse dedemin sakalına selam söyle :

yokmu akıllı burda

Arkadaşlar konuyu usatmanın anlamı yok.evet bir hata yaptı abimis ve özrünü de diledi.bende affetim.
kırıldım lakin kırgınlım gecti,keyfinize bakın inşallah sorun yok

Alt 21 Kasım 2013, 23:56   Mesaj No:20
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
YaŞuHa Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Günah İşlemek Haram mı?

Haram kelimesi ile Günah kelimesi çoğu yerde ve halk dilinde aynı manada kullanılsa da aralarında ince bir fark vardır.

Haram;Allahu Tealanın ,bir şeyin yapılmasını kesin delil ve bağlayıcı bir ifade ile yasakladığı şeylerdir.

Günah ;cezayı icab ettiren kötü iş demektir.Arapça karşılığı İsyan,Masiyyet,Seyyie 'dir

Haramın azı çoğu olmazken,günahın küçüğü büyüğü vardır.

''Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.'' (Nisa 31.ayet)

Aşağıdaki Ayeti Kerimeler de haram ile günah kavramlarının birbirine yakın ama farklı olduğunu ,bize gösterir.

''Allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Ama kim mecbur olur da, istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Şüphesiz, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.'' ( Bakara 173.ayet)

اِثم günâh

De ki: Rabbim ancak açık ve gizli kötülükleri, günahı ve haksız yere sınırı aşmayı, hakkında hiçbir delil indirmediği bir şeyi, Allah'a ortak koşmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır /(Araf-33)

جناح günâh

Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman inkâr edenlerin size bir kötülük yapmalarından korkarsanız, namazı kısaltmanızdan ötürü size bir günâh yoktur. Muhakkak ki kâfirler, sizin açık düşmanınızdır. (NİSA/101)

(ذنب ) günâh

"Yûsuf, sen bundan vazgeç (bunu kimseye söyleme), (ey kadın), sen de (zembik) günâhının bağışlanmasını dile! Çünkü sen, günâhkârlardan oldun!" (YÛSUF/29)

"Hem benim üzerimde onlara karşı işlediğim bir (zembun) günâh da var (onlardan bir adam öldürmüştüm); onların beni öldürmelerinden korkuyorum." (ŞUARA/14)

Nitekim hepsini (zembih) günâhiyle yakaladık. Onlardan kiminin üstüne taş yağdıran bir fırtına gönderdik, kimini korkunç ses yakaladı, kimini yere batırdık, kimini de boğduk. Allâh onlara zulmedecek değildi; fakat onlar, kendi kendilerine zulmediyorlardı. (ANKEBÛT/40)

Haram işlemek günah kazandırdığı gibi ,farzı terketmek te, harama teşvik etmek te günah kazandırır.

Dolayısıyla günah ,haramdan daha kapsamlı bir kelimedir.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: