Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Konusu

Konu Kimliği: Konu Sahibi Allahın kulu_,Açılış Tarihi:  09 Mart 2015 (12:32), Konuya Son Cevap : 12 Nisan 2015 (15:54). Konuya 44 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı4Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Mart 2015, 05:40   Mesaj No:21
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:
Standart Cevap: haftanin konusu:organ nakli caiz midir?

fedra,
1-görüş ayrılıkları hakaret değildir.görüşlerinize aykırı ise yada hocanızın düşüncesine zıt ise bunu hakaret olarak algılamak anlama sorununu hatırlatır...yada hakaretin tanımını bilmemektir.
2-organ alınırken ."Beyin ölümü gerçekleşti denilen ölüden organları sökerken bedenin kasıldığını farkettim.Bu sebeple organ nakli ameliyatlarını bıraktım." diyen doktor...bu cinayet değil nedir? hocanız dahil dünyada gelmiş geçmiş hangi alim onay verir?
3-size özel değil genel anlamda diyorum hiç bir hocanın paneli dersi fetvası nass değildir. hoca dedi diye tamam bu doğrudur demek aklımızı kiraya vermek değil midir? her hangi bir alimin dediği nas olmadığı gibi, dedikleri nas ile uyumlu ise o hocanın dediğinden değil nas ile kaynaklandığından alınır.
ve sonuncusu yazdıklarınıza bakın, hakaret etmeyin derken kendiniz dağıtmışsınız.
Lütfen!

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 18 Mart 2015, 08:07   Mesaj No:22
Durumu:fedra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 29784
Üyelik T.: 26Haziran 2013
Arkadaşları:12
Konular: 35
Beğenildi:86
Beğendi:155
Takdirleri:10
Takdir Et:

ben bu nassdır demiyorum ki onun görüşüdür düşüncesidir diyorum ayrıca karsı görüstekilere hicbir sayqısızlıkta bulunacak söz söylemedim görüsüne düsüncesine katılmayabilirsin ama saygı gösterilmek zorundadır diyorum ben de size katılmıyorum ama demiyorum ki organ nakline karsı cıkanlar bosuna fetva vermesin bunun adı diğer organ bekleyen icin cinayettir vb sözler söylemiyorum bu sözler hakaret boyutunda olur

ikincisi ölüler icin organ naklinde tamamen öldükten sonra organ nakli yapılır organ naklinin de belli şartları var doktorun dediği gibi bisey olsa organ nakline kimse olumlu bakmazdı Kur'an-ı Kerim'de de kesin bir şekilde organ nakli caiz değildir helal ve mübah değildir ibareleri bulunurdu alimler arasında da görüş ayrılıkları olmazdı beyin ölümü kesin ölümdür tüm organların yönetimi beyindedir beyin çalısmayı durdurdu mu koordinasyon bitmiş oluyor yani kesin ölüm gerceklesiyor organ nakli yapılacaksa beyin ölümü gerceklesen hastaya oksijen verilir 72 saat daha bekletilir organlar kullanılabilir halde ancak bu kadar korur kendini daha sonra organlar da biter organ naklinin birçok şartı var bu şartlar olmadan tabi ki organ nakli yapılamaz

son olarak herkes kendi görüşünü söylüyor ben bu nassdır demedim hicbir yazdıklarımda sadece saygı gösterilmelidir '' kimse böyle fetva vermesin bu cinayettir '' deyip kendi görüşünüz nass gibi dile getirilmesin diyorum bunları da tartışmak icin yazmadım kendi görüşümü belirtiyorum.
Alt 18 Mart 2015, 13:12   Mesaj No:23
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Ilahiyatta mantik diye bir ders var...Bu dersin faydasi "dogru düsünme nedir ?"Bu konuda kafa yormamizi sagliyor ,Bu ders herkese lazim

saniyen ;Bu organ nakli konusunda arastirmalardan elde ettigimiz sonuc sudur.Bütün fetva kurumlari (1) ,Alimlerin cogunlugu organ nakline cevaz vermisler .Tereddüt edilen ,itiraz edilen nokta sartlarin yerine gelmemesi hususudur. Cogunluk caizdir derken itiraz eden alimler de göz önüne alinirsa simdilik bu konuda ittifak yoktur.

Sahsen ben organ nakline caiz degildir diyenlerin safinda yer alirdim.Lakin kendi canimiza ya da cananimiza organ gerekince ne yapardik diye de sormadan edemiyorum.

1-(Dünyadaki fetva kurullari önemlidir.en azindan bizim gibi avam icin önemlidir.Onlarin bir fetvasiyla hareket ettigimizde bütün sorumluluk onlara aiittir.

Bir Müctehidin görüsüyle amel eden kimse ,bu amelinden dolayi meydana gelecek uhrevi -manevi mesuliyeti,o muctehidin boynuna yükledigi icin bu ameline taklit ,kendisine de mukallit denmistir. (Kaynak : Islam Hukuku 1)

Alt 18 Mart 2015, 14:47   Mesaj No:24
Takdir Et:

evet bu mantık dersinden faydalanılmalı

bitkisel hayatta geri dönüşler olabilir beyin bütünüyle faaliyetini durdurmadıgından ölümden söz edilemez yaşama geri dönüş olabilir

komada da beyin ölümü gerceklesmediğinden ölüm olusmamıstır o nedenle bu hastaların organları asla organ naklinde kullanılamaz

beyin ölümü ise tam anlamıyla ölümü ifade eder

bunu doktorlar söylüyor zaten organların hepsi belli bir süre icinde biyolojik canlılıgını yitirir Bu süre maksimum 72 saattir. Bu 72 saatlik süre içinde organların canlılığını koruyabilmesi için çok yoğun bir tıbbi bakımın yanında bedenin solunum cihazına da bağlı olması gerekir.

Bu bakım süreci hastayı yaşatmaya yönelik değildir.

Hasta kaybedilmiştir.

Bu bakımdan amaçlanan; organ bağışında bulunulursa organların bir süre daha yaşatılmasıdır. ( 72 saat ). Organ bağışında bulunulmadığında beden solunum cihazından ayrılır.ben de doktorun söylediklerini paylasıyorum sizinle

beynimi kiraya falan da vermedim tamam budur demiyorum arastırıyorum

sonuc olarak ben olumlu bakıyorum caiz olabilme şartları yerine getirildiği

takdirde tabi.
Alt 18 Mart 2015, 15:55   Mesaj No:25
Durumu:Dur_Hele isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18627
Üyelik T.: 13 Mayıs 2012
Arkadaşları:0
Memleket:Erzurum
Konular: 6
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdir Et:

diyanetin organ naklini tavsiye etmesi hutbelerde sık gündeme getirmesi bana ; 'var bir bildikleri dedirtiyor.'
eski diyanet dese umurumda olmazdı. çünkü birilerine şirinlik derdinde idiler.
ancak yeni diyanet(son 5-6 yıl) kuran ve sahih sünneti referans almakta bunu defalarca kanıtlamıştır.
diyanet evet onaylıyorum diyorsa olay bitmiştir.
Alt 18 Mart 2015, 16:57   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:
fedra Üyemizden Alıntı Mesajı göster
biraz laflarınıza dikkat ederek konusursanız daha iyi olur zaruret maruret olmaz
bunun adı cinayettir diyerek hocayı suçlayamazsın alimlerin bu konuda farklı
görüşleri farklı fetvaları var kesin budur deyip fikrini dayatamazsın herkes
görüşünü bildirir aynı fikirde olmayabilirsin ama saygı göstermek zorundasın
hakaret boyutunda sözler sarfedemezsiniz ORGAN NAKLİNİN DE BELLİ
ŞARTLARI VAR. onu parçalayın da diğeri yaşasın değil hangi hoca böyle fetva
verebilir ki zaten ki Nihat Hatipoğlu'ndan bahsediyoruz cinayettir demek hiç
yakışmıyor organ nakline olumlu bakanlar cinayeti mi benimsiyorlar ona mı
olumlu bakıyorlar laflarınıza dikkat edin lütfen karsı düsüncedekileri zan altında
bırakacak sözler söylemeyin fikrine katılmayabilirsin ama saygı göstermek
zorundasınız hakaret boyutunda sözler sarfedemezsiniz biraz dikkat vesselam.
Sizinle polemiğe girmek istemiyorum. Lakin sözlerimi yanlış anlamanızdan dolayı, sözlerimi açıklığa kavuşturmak için cevap yazıyorum. Yoksa ahlak dersi vermeye kalkışmanız ne savunduğunuz konuyu haklı hale getirir, ne de Nihat hocayı savunmuş olursunuz.

1. Herkesin görüşüne saygım vardır. Sözlerimden Nihat Hatipoğlu'nun veya başka birinin görüşlerine saygı duymadığım anlamı çıkaramazsınız.
2. Kimseye hakaret etmedim. Hakaret ettiniz diyerek iftira atamazsınız.
3. Nihat Hatipoğlu hoca fetva vermiş. Siz de savunuyorsunuz. Eyvallah. Zaten organ nakli de yapılıyor. İsterseniz sizler de bağış yapabilirsiniz. Buraya kadar sorun yok. İtirazım da yok.
4. Belki anlamadınız, belki yanlış anladınız bilmiyorum. Tekrar edeyim. Benim sözlerim organ bağışı konusunda değil. Benim sözlerim, tam ölmemiş insanın organlarının alınması.
ŞİMDİ SORUYORUM
1. Sizce saygı nedir?
2. Sizce hakaret nedir?
3. Sizce cinayet nedir?
4. Sizce ölmemiş bir insanı parçalamanın hükmü nedir?
5. Beyin ölümü gerçekleşen hastalardan geri dönüşler olmuş. Bunu nasıl izah edeceksiniz?
6. Peygamber efendimiz(sav) ''Ölünün kemiğini kırmak diriyken kırmak gibidir." (Ebu Davud ) buyurmuş. Bir ölüye saygı sizce nasıl olur?

7. Beyin ölümü gerçekleştiği halde bedenin ölmediğini ben söylemiyorum. Bu işi yapan uzman bir doktor söylüyor. O zaman bu işi yapan bir uzmana siz hakaret etmiş olmuyor musunuz? Diyeceksiniz ki başka doktorlar öldü diyor. Peki soruyorum, vicdanını dinleyen bir doktora mı inanayım, yoksa işi ticari boyutta yapanlara mı?
8. Nihat hocamız ilahiyat konusunda uzmandır eyvallah. Elini öperiz. Ya tıp alanında da mı uzmanlık yapmış? Sizce, vicdanının sesiyle konuşan bu doktoru dinlese, fetvasından vazgeçmez mi?

Dedim ki insan hayatı söz konusuysa, zaruret maruret olmaz. Siz bu cümleyi hakaret ve saygısızlık olarak aldınız. Peki şu hikayeyi nasıl yorumlarsınız?

Diyelim ki bir hastane var ve bu hastanede kalp, böbrek, dalak, karaciğer, akciğer vs. organlar bekleyen insanlar var. Organ bulamasalar 7 kişi ölecek. Bir gece yarısı hastaneden bir kaç görevli dışarı çıkıyor ve kimsesi olmayan sağlam birini buluyorlar. Hastaneye getirip bütün organlarını alıyorlar. Neticede kimsesi olmayan fakir birisi ölüyor. Ama öte yandan zengin, çevresi olan 7 kişi kurtuluyor. Bir kişiye karşı 7 kişi... Bak işte ne güzel: 7 kişinin hayatı kurtuldu. Değil mi? Bir kişi ölse ne çıkar, tam 7 kişi kurtuldu. Zaruret işte, 7 kişiyi kurtardık. 1 kişi öldürülüyor, 7 kişiyi kurtarmak için. Zaruret ama...

Not: Saygısızlık ve hakaret olmadığı halde, tamamen yanlış anlayıp yanlış yorumlayarak, tanımadığınız birine ahlak dersi vermeye çalışmak ta saygısızlıktır. Sözlerinizi tamamen Nihat Hatipoğlu hocanıza sevginiz dolayısıyla bir anlık öfke anında yazdığınız şeklinde yorumluyorum. Bilmenizi isterim Nihat hocayı ben de severim. Ama siz de bilin ki hiç kimse hatasız değildir.
Alt 18 Mart 2015, 17:20   Mesaj No:27
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
'' kimse böyle fetva vermesin bu cinayettir '' deyip kendi görüşünüz nass gibi dile getirilmesin diyorum

Cümleyi yarım almayın. Cümlenin tamamı şöyledir:
''Yaşamak için, başka bir insanı parçalamaya kimse fetva vermesin. Bunun adı cinayettir.''

Cümleyi yarım alarak kendi fikrinizi nass gibi dayatıyorsunuz. Siz okumuş insansınız lütfen...
Alt 18 Mart 2015, 17:30   Mesaj No:28
Takdir Et:

kardesim, yasınızı bilmiyorum medineweb e emeklerinizden dolayı sizi kutluyorum Allah razı olsun diyorum ama cinayettir bu konuda kimse fetva vermesin gibi sözler söylediniz sizin görüşleriniz de kesin değil ki kesin konusuyorsunuz evet hickimse hatasız değildir

her iki taraf da düsüncelerimizi savunurken biraz kırıcı konusmus olabiliriz ben helallik istiyorum abdulmelik hocadan da sizden de gercekten emeklerinizi takdir ediyorum bu konunun bu noktaya qeleceqini düsünmemiştim buarada son söylediğiniz hikayede de öyle zaruret olmaz caiz olma şartlarının yerine getirilmesi şartıyla organ nakli yapılabilir tabi ki. euzübillahimineşşeytanirracim diyorum ve konuyu kapatıyorum Allah'a emanet olun
Alt 18 Mart 2015, 17:40   Mesaj No:29
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Organ bagisi cok suistimal olabilecek cok hasas bir konu...
Yasanin duzensizliginden bir cok yasadisi olaylar yasaniyor...
Organ mafyasi gibi...
Gozunu kan bulamis hipokrst yemini unutmus deyim yerindeyse insanliktan cikmis adi doktor elleri katil bu kisiler marmara depreminde yardim amacli gelip onlarca cocuk ve yetiskini kacirmistir kayitlar belli isteyenler inceleyebilirler...
Bu sinsi kara vicdanli insanlar her turlu afeti bos cevirmezler...
Ister olsun ister olmesin fark etmez kimsesiz olmalari yeter...
Biz disciye bile korkarak gideriz
Olmus dahi olsa insan yeni bir boyuta girmistir
Zedelenmemesi gerekir diye dusunuyorum
Olmusde olsa nefretini alabilir ve aldigi organ ile diger organlarini rahatsiz edebilir
Ancak severek organini bagislarsa baska ornegin bir anne evladi icin gozlerini vermis o hikaye beni cok etkiliyor..

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 18 Mart 2015, 19:41   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
kardesim, yasınızı bilmiyorum medineweb e emeklerinizden dolayı sizi kutluyorum Allah razı olsun diyorum ama cinayettir bu konuda kimse fetva vermesin gibi sözler söylediniz sizin görüşleriniz de kesin değil ki kesin konusuyorsunuz evet hickimse hatasız değildir

her iki taraf da düsüncelerimizi savunurken biraz kırıcı konusmus olabiliriz ben helallik istiyorum abdulmelik hocadan da sizden de gercekten emeklerinizi takdir ediyorum bu konunun bu noktaya qeleceqini düsünmemiştim buarada son söylediğiniz hikayede de öyle zaruret olmaz caiz olma şartlarının yerine getirilmesi şartıyla organ nakli yapılabilir tabi ki. euzübillahimineşşeytanirracim diyorum ve konuyu kapatıyorum Allah'a emanet olun
Değerli kardeşim... Olayın buralara kadar gelmesi sadece yanlış anlaşılma. Ben fetva makamı değilim. Bu konuda fetva da vermiyorum. Yalnız ortada ölüm olayının tam gerçekleşip gerçekleşmediği tereddüdü varken kesin fetva verilmemesini belirtmek istemiştim.

Yaş olarak muhtemelen sizden epey bir büyüğüm. Belki de babanızın yaşındayım. Bilmiyorum. Yaş 48 oldu. Biz bu dünyadan gider oduk, kalanlara selam olsun. 22 yıllık öğretmenim. Diyeceksiniz ki ne işiniz var buralarda. Ben de bilmiyorum.

Helallik konusunda içiniz rahat olsun. Niyetler kötü değildi. Varsa bir hak helal olsun... Allah'a emanet olun...
Mihrinaz beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: