Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi KuM TaNeSi,Açılış Tarihi:  13 Eylül 2009 (17:15), Konuya Son Cevap : 19 Eylül 2009 (01:43). Konuya 35 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Eylül 2009, 19:06   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 48
Beğenildi:13
Beğendi:0
Takdirleri:53
Takdir Et:
Standart RE: 39. Haftanın Misafiri : Algı Bilgelik

Teşekür ederiz kum tanesi, soruların çok olduğu için kısa cevaplar verelim.

insanlarla iletişiminiz nasıldır? çabuk dost olurum ama bu durum sonradan sıkıntılı arkadaşlıklarada sebep olabiliyor.

güler yüzlü müsünüz? Güleryüzlü olduğumu söylerler

ağlar mısınız? ağlarsanız neden? Her insan ağlar, nedeni herhangi bir şey olabilir, önemli olan yoğun bir duygu patlaması yaşamak.

hiç unutamadığınız en kötü gününüz? Hatırlamıyorum

hiç unutamadığınız en mutlu gününüz? Hatırlamıyorum

mutluluk sizin için ne ifade ediyor? Tedirginlik ve korkunun yok oluşu

kimler için nelerden vazgeçersiniz taviz verirsiniz? Bu zamana, mekana ve kişiye göre değişir. genel bir ifadesi yoktur

hayat felsefeniz nedir? Putlara tapmamak ve yöneticileri ilah edinmemek ve derin düşünmek

iki yolunuz var birincisi kariyer ikincisi aşk ?hangisini seçerdiniz? Normal zamanda da kariyer beni pek cezbetmez.

yaptığınız en büyük çılgınlık? Hatırlamıyorum

Hayatı Bir resimle anlatmanız istenseydi Ne cizerdiniz ? Kafası köpek şeklinde bir kral

Hiç gün batımını izlediniz mi? Her güneşin batışında ömrünüzden bir günün gidişi sizi üzüyor mu? hayır bilakis sevindiriyor, binbir türlü zahmetle yürünecek yolumun kısaldığını hisediyorum.

Hayatta en cok kıymet verdiğiniz? Putperestliği doğru anlamış ve sınırlarını çizebilmiş olanları severim.

bi şeyle uğraşmaktan ne zaman vazgeçersiniz? [color]Vazgeçmek istediğim zaman kendimi fazla zorlamam yada zorlamamaya çalışırım.

size göre sevgi? Aşina olmak, benzer olmak

size göre macera? risk göze almak

size göre hayal? kurulmalı ama esiri olunmamalı

size göre kardes? Zor zamanların adamı, sorumluluk

size göre dost? Hoşça vakit geçirmek,yanlız olmadığını bilmek

size göre aile? Kontrol mekanizması

size göre eş? Sınırların olmadığı bir yoldaş.

size göre hayat.. yolculuk

size göre insan? Çelişki,paradoks

size göre özlem? Hüzün

sizegöre hasret ? Sabır

size göre beklemek? Ümit

size göre gitmek? ümidin bitişi

size göre mutluluk? [color]mal, can ve namus tehlikesinden emin olmak

size göre endişe? Aşırısı hastalık, azı yararlı

size göre özgürlük? Hiyerarşi çarkından kopuş

bi gün herşeyi bırakıp kaçmak isteseniz nereye gidersiniz? ]Ya dağ evine yada yellik bir yere

(-) ler (+) ları hep götürür mü? zevk veren günahların zevki gider utancı kalır. bazen eksiler artıları alıp götürmezler, artılar gider eksiler kalır.

sonuna kadar dayanır mısınız yoksa hemen mi pes edersiniz? hangisine karar vermişsem onu yaparım)

ölmeden önce yapmam gerek dediğiniz bişe var mı? yaşamam gerek

ne tarz müzikler dinlersiniz?halk müziği ve özgün müzik

forumda sizi en mutlu eden olay? Hatırlamıyorum

forumda sizi en çok üzen olay?Hatırlamıyorum

forumda en çok ilginizi çeken konular? Düşünsel konular.hayatı sorgulamaya yoğunlaşmayı amaç edinmiş yazılar

hayat size ne öğretti? Bende dahil, İnsanların yüzde doksanının köle olduğunu

hayatınızda illa yapın dediğin bişe var mı bize? Düşünün, ama önce alışkanlıklarınızı duvara asın

son olarak KuM TaNeSİ?Kum sonsuzdur, tane sonsuzu oluşturan birlerden biridir.
Alt 15 Eylül 2009, 19:13   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

iyi niyetleriniz için teşekür ederim dua dilencisi?

Yaşantınızda zor yada güç durumda kaldıgınızda ne yaparsınız ? o durumu nasıl atlatırsınız ?
Yaşamın kendisi zaten engelleri aşmak üzerine kuruludur. engelleri kaldırırsanız yaşamdan ortadan kalkar. önemli olan tehlikede olmamaktır.
Eğer tehlike hisediyorsam ve bu tehlike sinyalleri bir güç kaynağından geliyorsa şöyle düşünürüm; güçlüler, mesela zenginler yöneticiler, ordu elemanları, sürekli insanları tedirginlik altında tutmaya çabalarlar, çünkü tedirginliği devam eden şahıs onlara baş kaldıramayacaktır ve emirlerini yerine getirmeye çalışacaktır. Bu durumu kurum müdürlerinde de görürsünüz( bir gün müdürünüze sert bir şekilde rest çekin bakalım, göreceksiniz eli ayağı dolaşacak, bu sefer o tedirgin olmaya başlayacak)

Kısacası güç durumda kalmak için, bir gücün tehdidi altında olmak gerekiyor. gücü elinde bulunduranlarda korkutmaya, sindirmeye çalışırlar, bunların hepsi bir oyundur. oyunun farkında olmak yeterli oluyor.
Alt 15 Eylül 2009, 21:14   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Konular: 886
Beğenildi:21
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
son olarak KuM TaNeSİ?Kum sonsuzdur, tane sonsuzu oluşturan birlerden biridir.
editör kumtanesi desek?
Alt 15 Eylül 2009, 22:44   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

kıyameri hocam bende yazdıklarımı önemsediğiniz için teşekür ederim.

Sevginin_bedeli arkadaşımızın soruları oldukça geniş kapsamlı sorular. ben kendimce ne anladığımı yazayım.

1- kurandaki kıssaları doğru anlayabilmek için kıssaların geçtiği dönemin sosyal/kültürel/ekonomik vb.. özelliklerini öğrenmek gerekir mi yoksa ayetleri salt anlamıyla mı değerlendirmek gerekir?

Öncelikle şunu söyleyeyim, peygamber kişilikleri ele alınırken mekan, zaman gibi şeyler aranmaması gerektiği kanatindeyim. mesela musa a.s şöyle bir karakterdeydi dendiğinde, ben yere ve çağa bakmadan bu karakter tüm zaman ve mekanlarda uyulabilecek örnek bir karakterdir derim.
kıssalara gelirsek, İnsanları kültür, gelenekler, ekonomik durum, iklim, coğrafi yapı gibi etkenler birbirinden ayırır. ama bu tür etkenler yaşayış kalitesini etkiler yada sosyal hayatın niteliğini etkiler, mesela bu etkenler ile tarım arbabı olunmazda havancılıkla uğraşılır yada ticaret yapılır vs. buna karşın erdemli bir insan olmak için ilkeler sınırlı sayıdadır ve sabittir, zamanda ve mekanda değişmezler. dolayısıyla kıssaların bize iyi birer insan olmamız için anlatıldığını bildiğimize göre ve erdemli bir insan olmak için de gerekli ilkelerin neler olduğunu bildiğimize göre, kıssanın yaşandığı zamanı yada mekanı çok derinlemesine bilmemize gerek yok, kaba hatları ile bilirsek yeterli diye düşünüyorum.

2- kuranı kerimde geçen 'hikmet' kavramından ne anlamalıyız?
Hikmet işe yarar bilgiyi edinmek ve ona göre amel etmektir. hikmet keşfedilir, öğrenilemez, belki ezberlenebilir ama ezberlenişide ezber sahibi için çok büyük anlam ifade etmez.

3- kültürel alışkanlıkların inançalr üzerinde ne gibi etkileri vardır?
Kültür aşinalık oluşturur. çocukluğundan beri sana doğru diye gösterilen bir yanlışı, eğer sorgulamazsan doğru olarak kabul edersin. sorgularsan eskiden beri doğru olarak bildiğin ve alıştığın bir değeri terketmenin acısını yaşayacaksın. ikinci söylediğim pek önemsenmez ama dikkat ederseniz insan çok yanlış olduğunu gördüğü halde geleneğini terketmez, çünkü terkederse acısını çekecektir(mesela toplumun eleştirisine maruz kalacak, kötülenecek).
genel olarak kültürün, geleneklerin ezberci bir toplumda, uzun vadede inanca çok büyük zararları olur.
Alt 15 Eylül 2009, 22:57   Mesaj No:15
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Sayın sırdaş, felsefe ile birebir ilgilenen sensin, ben kıyısından köşesinden bakarım.),

1-sence felsefe çözüm üretebiliyormu? yoksa çözülenleride batırıyormu?
Hangisini istersen onu yapar. çok geniş manevra alanı vardır ama felsefe ile uğraşmayanlar bunu pek farketmezler.

2-felsefe çözüm amaçlı bir emekmidir ? yoksa fikir jımnastiği midir ?
Eğer bolluk içinde yaşıyorsan ve sıkıntı çekmiyorsan fikir jimnastiğidir, ama eğer yaşam şartların seni zorluyorsa bir emektir, acını dindirm çabasıdır.

3-mantıkçımı felsefeci mi olmak isterdin ? bir felsefeci ile evlenmeye katlanacak kadar romantikmisin? amannnn ben bulaştım yeter, başkası bulaşmasın mı dersin
Ben aslında psikolojiyi ve sonrasında sosyolojiyi daha çok severim. ama sosyal bilimler bir bütün oldukları için hep birlikte hareket ediyorlar) mutlaka bir cevap vermem gerekse sosyoloji derim, psikoloji demeyişimin sebebi ise psikoloji henüz çocukluk devrelerini yaşıyor, topu topu 90 yıllık geçmişi var.
Bayanların eş olarak duruşları aşağı yukarı aynıdır, mesleklerinin ne olduğu onların kadınlık ruhlarını çok fazla değiştiremez.
Ben sosyal bilimler hakkında sohbet etmeyi severim. eşimle de muhtemelen bol bol konuşacağız) ama eş olma durumu söz konusu olduğunda, hem kadında hem erkekte duygular düşünceleri rafa kaldırır. evlilikte asıl olan duygudur, düşünceler ikinci sırada paylaşılır.
Alt 15 Eylül 2009, 23:06   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Kum tanesi,

daha önce adını KuM TaNeSİ olarak yazmıştın. eğer kum bir topluluktur ve kum tanesi o topluluğun bir ferdidir dersek. adınızı yazış şeklinizde içinde bulunduğunuz toplumun büyüklü, küçüklü fertlerden oluştuğunu düşüneceğiz) bu büyüklük küçüklük, cüsse olabileceği gibi, düşünce, inanç, duygu vs. de olabilir.

ama ikinci soruyu sorarken Kum tanesi olarak yazdın. bu sefer harfler aynı hizada duruyor, biraz daha düzenli olduğunu farkdiyoruz. dikkat ettiğimizde birinci sorunuz genel olup tüm toplumu kapsıyordu, ikinci sorunuz ise medineweb çatısı altındaki bir mevcudiyetten söz ediyor. yani düzensizlikten biraz daha düzenli bir duruma geçiş))

yaw valla salladım bu yorumu, idare edin işte) doğrusunu isterseniz medineweb teki kum tanesini yorumlayacak kadar tanımıyorum. öylesine fukara biri işte)
Alt 16 Eylül 2009, 00:22   Mesaj No:17
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

kıyameri hocam, felsefenin geçmişi Antik Yunana kadar gider, Thales ilk filozof kabul edilir. Antik yunanda temel tartışma konusu varlığın ne olduğu ve bir yaratıcının var olup olmadığıdır. antropomorfizm yoğun olarak işlenir ve efsaneler ile putperestvari inançları iç içedir. yarı insan yarı ilah tanrıları vardır.
daha sonraları felsefe ilgi alanı değiştirir ama felsefe denince ilk çıkış yeri olan antik yunan hemen akla gelir. bence bunun için felsefe ile dinsizlik ilişkilendirilir
Alt 16 Eylül 2009, 00:41   Mesaj No:18
Medineweb Üyesi
Kürt_Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Kürt_Mücahide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10660
Üyelik T.: 16 Eylül 2009
Konular: 2
Beğenildi:0
Takdir Et:

felsefe mantık derslerine hep kahkaha işlemişizdir
o kadar saçma var ki.
insan iki ayaklı hayvandır demişti hocamız.
hocam siz iki ayaklı hayvanmısınız dediğimde disipline verilmiştm ))
hey gidi günler
Alt 16 Eylül 2009, 10:11   Mesaj No:19
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:sevginin_bedeli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9822
Üyelik T.: 20 Ağustos 2009
Konular: 26
Beğenildi:2
Takdir Et:

sorularıma verdiğiniz kısa cevaplar için teşekkğrler ederim.
sorulara kaldığımız yerden devam edelim isterseniz...

4- sizce müslümanın müslümana islamı tebliği ne zaman kadar daha sürecektir? ya da sürmeli midir?

5-müslümanın müslümana islamı tebliğnin kapsamı ne olmalıdır? bu durumun ahlakiği sorgulanmalı mıdır?

6- müslümanların ümmet içinde birbirleriyle mücadeleden vazzgeçip islamı bir evrensel dille muhatabı da tüm insanlık olarak kabul etmesi gerekiyor mu? eğer gerekiyorsa nerden ve nasıl başlanmalıdır?

biliyorum sorular kapsamlı ama nedelim? kolay gelsin...
Alt 16 Eylül 2009, 14:35   Mesaj No:20
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

kürt_mücahide, felsefe herkese hitap etmez, herkese anlatılamaz. sadece ona ilgi duyanlarla konuşulabilir.
Felsefi düşünceler insanı politika ile ilişkilendirir, düşünce ile ilişkilendirir, sosyal hayatla ilişkilendirir, isyan ahlakı ile ilişkilendirir, din ile ilişkilendirir vs vs
Mesela insanı politika ile daha yoğun bir ilişki içinde değerlendiren bir felsefeci, insan politik bir hayat sahibidir yani politik bir hayvandır diyecektir vs. bu insan öküzdür demek değildir ki)
ben felsefeyi saçma bulmuyorum, herşey nasıl bir felsefi düşünüşe sahip olduğunuza bağlıdır.
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: