Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  25 Ekim 2009 (16:56), Konuya Son Cevap : 31 Ekim 2009 (13:27). Konuya 20 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Ekim 2009, 13:27   Mesaj No:21
Medineweb Üyesi
Durumu:ukba yolcusu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2923
Üyelik T.: 06 Ağustos 2008
Arkadaşları:0
Konular: 13
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 43.Haftanın Misafiri Ukba

Alıntı:
ali Üyemizden Alıntı
ırkçılık kokan kürt kelimesi mi şaire hanım ?
ümmetiz demişsiniz.kasem olsun ki aynı görüşteyız ama aynı samimiyette değiliz.
kürtler tarih boyunca hep itildi ezildi kesildi atıldı ve yok sayıldı.
islamca kiyam etti olmadı.
sosyalistçe etti olmadı.
komunistçe etti olmadı.
size kölelik etti olmadı.
korucu yapıldı jitem yapıldı kontr yapıldı gene olmadı.
gözünün önünde karısına kızına tecavuz edildi gene olmadı.
pislik yedirildi çoluk çocuk önünde çıplak edildi rezil edildi gene olmadı.
kendi babalarını kürtlere dayatıldı gene olmadı.
kert kurt kırt hort cart curt yapıldı gene olmadı.
işçi oldu,hizmetçi oldu,ölen er oldu,alavere dalavere kürt mehmet nöbete denildi gene olmadı.
ölen kürt mehmedin anasının başını bacağını açtınız gene olmadı.
her sabah yalan yere yemin ettirdiniz miniklerimize gene olmadı.
yalancılıktan türk olduk ama mutlu olmadık olmadınız.
kara fatmanın oğlu olduk olmadı.
sarışın manukyanımız yok ne yapalım.
olmadı nedir biliyormusunuz?
egolarınız tatmin olmadı yani.

sanal alemde kürt niçki aldı oda olmadı.

lütfen yalnış anlamayın beni.sizi suçlamadım.dürüst sadık bir müslüman olabilirsiniz ve şüphe de etmiyorum.
peki ne anlatıyorsun dersen....?
kızım sana diyorum kürt gelin sen anla babından
selam hidayete tabii olanlara.
Virane-i şaire olmaya alıştım
Sizin söylemeniz koymuyor yani kardeşim…
Sanırım bu hoyratça kelamınız bir birikime dayanıyor
Nasıl doldurdunuz ki ruhu bedeni bu denli acıtıyor kelamınız
Yahut nasıl dolduruldular ki sizi bu denli kustunuz…
Kızmıyorum acımsı tebessümü sürüyorum dudaklarıma
Kızmıyorum kardeşim ciğerlerimi ah ile dolduruyorum
Manşet olmazdım siyasete meyletsem
Eyvallah çekmesem siyasete
Bu kadar kızmazdım kendime…
Çekiliyorum kelamınızın gölgesinden
Hak’ın gölgesine sığınıyorum
Ben sana değil bu ümmetin bir bireyi olarak kendime kızıyorum
Birey olsam da kalemimi yontamadığım için kendime kızıyorum…
Acıtmasın yine kelamın ben kendime kızıyorum
Bizleri bu kadar muhalif yapanlara kızıyorum
Anlatamıyorum ben kendime kızıyorum…

Susuyorum zaten alıştım sükuta
Yutkunuyorum artık bu konuya
Kızıyorum
Susuyorum..!

Alıntı:
KARAKÖSE Üyemizden Alıntı
Mevlana "Bir şeyi bulunmadığı yerde aramak, onu aramamak demektir" der. bu anlaşılabilir bir cümledir.
peki, birşeyin görüntüsünü bulunmaması gereken bir yere yansıtıp, sonra o şeyi o yerde aramak nasıl değerlendirilmelidir.

Alıntı:
MEVLÜT HÖNÜL Üyemizden Alıntı
Mevlananın Bahaeddin veled ve harizmşah sürtüşmesi neticesinde Moğolları Allah'ın askerleri olarak tanımlaması nasıl bir İslam anlayışının ürünüdür?

Mevlananın mesnevisinin birinci cildinde yeralan ve önsözünde Bu Allah katındandır,ona temizlerden başkası dokunamaz sözleri ile Kendi kitabını kutsamak gayesindemidir?

Mevlana Oğlunun Moğollar ile savaşması neticesinde cenaze namazını neden kıldırmamıştır?

Sorularımı cevapladığınız takdirde TEVHİDİ ölçüler nezdinde sorularım olacak Tasavvuf hakkında.....
Birisi Mevlana”ya sorar: “Moğollar mallarımızı alıyorlar, ara sıra da bize mallarını bağışlıyorlar. Acaba bunun hükmü nasıl olur?”

Mevlana”nın cevabı ikna edici ve pratiktir: Moğol"un aldığı her şey tıpkı Tanrı"nın hazinesine girmiş gibidir. Bu, aynen testideki suyun denize dökülmesine benzer. Su testide durduğu sürece başkası¬nın onu kullanması doğru olmaz, aksine davranış gasp olur. Ama aynı su denize dökülünce, herkes için helal hâle gelir. Bu bakımdan bizim malımız Moğollar"a haram, fakat onların verdikleri bize helal olur…

Mevlânâ, Moğol zulmü karşısında halka ümit verir ve bunu ya¬parken metafızik bir temele istinad eder: “Biri dedi ki: Moğollar ilk önce buraya geldiklerinde çırılçıplaktılar. Binek hayvanları öküzdü. Silahları odundandı. Şimdi haşmet ve azamet sahibi oldular, karın¬ları doydu. En güzel arap atları ve en iyi silahlar onların elinde bulu¬nuyor? Mevlânâ buyurdu ki: Onların gönülleri kırık ve kuvvetleri yokken, Tanrı yalvarmalarını kabul ve onlara yardım etti. Şimdi ise bu kadar muhteşem ve kuvvetli oldukları şu anda halkın fakirliği, zayıflığı vasıtasıyle Yüce Tanrı onları yok edecektir.”

Aynı hüzneden çıkan bu sözleri aksettirmek istiyorum kardeşim siz felsefesini yapın inşallah…

Mevlana Oğlunun Moğollar ile savaşması neticesinde cenaze namazını neden kıldırmamıştır?

Olayı kısaca anlatayım. Şems-i Tebrizi Konya’ya gelince Mevlana çok güzel olduğu söylenen Kimya Hatun adındaki cariyesini Şems-i Tebrizi’ye nikahladı. Bu sırada Kimya Hatun 15, Şems 65 yaşlarındaydı. Kimya Hatun, Mevlana’nın oğlu Alaaddin Çelebi ile evlenmek istiyordu. Alaaddin Çelebi de onu seviyordu. Bu kızcağız Şems-i Tebrizi’nin yanında kalmak istemiyor, ara sıra onu terk edip bir yerlerde saklanıyordu. Mevlana ve Şems, Kimya Hatun’u arattırıyorlar, onu bulup tekrar Şems ile birlikte kaldıkları hücreye getiriyorlardı.

Mevlana’nın oğlu Alaaddin Çelebi zaman zaman babasının yanına gelme bahanesiyle, Şems’in kaldığı hücrenin kapısının önünden geçiyor ve kendisini Kimya Hatun’a gösteriyordu. Bir defasında Şems-i Tebrizi, Alaaddin’in önünü keserek: “Hey delikanlı! Bir daha buradan geçersen ayaklarını kırarım” diyerek Alaaddin Çelebi’yi tehdit etmişti. Eflaki bu olayı Şems-i Tebrizi’nin öldürülmesiyle ilgili görmekte ve Alaaddin Çelebi’nin bazı çevrelerle işbirliği yaparak Şems-i Tebrizi’nin öldürülmesi olayında aktif bir görev almasının sebebi olarak göstermektedir.
Başka bir yazarda durumu bu pencereden değerlendiriyor…
Yorumlar öznel fikrim değildir bu bakış açısı da fikrim değil yalnızca bir fikri olmayan bana
Felsefe öbeği olmasın diyedir….

Bir çok sual de felsefe baz alınmış ve ben felsefe yapmayı kelamcılara bırakmışken…

Kelam ilmi ince bir çizgidir ve ben buna uzağım…okurum zevkle lakin yapmam Müslümanlar…

Sualler çok dikkat çekici ilgiyle okudum açıkçası felsefe yapmam dediğim halde kalemim kaydı bir kaçına…

Okuldan giriyorum ve kafam bir milyon.suallerle dinginleşirim dedi bu fakir lakin felsefeye itildi 
Haddimi aşmak istemedim cevap vermeyerek gerçi tatmin de etmiş değilim hiçbir suali…

Hakkını veremesem de eyvALLAH …

Vesselam

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Tasavvufun temel felsefesi olan,şeyhin layuhti, layüsel otoritesine mutlak teslim olmayı esas alan anlayışı göre,kula kulluk esasına dayanan anlayış ile teslim olanlar bu felsefeyi kabul ederek sadece körü körüne itaati esas almıyorlarmı?

Bir çok söylemlerinde bunları tasavvuf ehli olmayanlar anlayamaz dayatmacılıkları ile dışa kapanık Akıl ve İzan dışı söylemler ile İnsanların akıllarını ipoteklerine alan tasavvuf akideleri anlamakla değil dogmatik teslim olmakla alakalımıdır?
Allah’a şirk koşmanın diğer türü de alim ve Salih kimseleri lider kabul edip onların sözlerini Allah’ın buyurduğu gibi kabul etmekti

İmanın ve biatın derecelerinden bir sual gelmiş
Mürşide iman edilmez mürit olunur diyerek kelamcı olmadığımın altını çizmek istiyorum

İslam da babadan oğla geçen dogmatik bilgilere iman esası yoktur
İslam temelini almak her iman edene farz kılınmıştır ve bunları yargılamadan akla nüfuz ettirme vardır ŞÜPHEDEN UZAK….
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)