Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  25 Nisan 2010 (19:46), Konuya Son Cevap : 02 Mayıs 2010 (00:05). Konuya 45 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 27 Nisan 2010, 23:42   Mesaj No:21
Medineweb Üyesi
Durumu:esracık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5414
Üyelik T.: 29 Kasım 2008
Arkadaşları:0
Konular: 12
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 68.Haftanın Misafiri jükekam

Alıntı:
jükekam Üyemizden Alıntı
Alıntı:
esracık Üyemizden Alıntı
Alıntı:
jükekam Üyemizden Alıntı
Alıntı:
esracık Üyemizden Alıntı
Hoşgeldin Jükelam;

Hadi Hayırlısı olsun bakalım misafirliğinde,
İlk soru damardan

Eskilerden senin ateist olduğunu biliyordum, var mı bir değişiklik
Soruları ona göre sıraya dizip halay çektireceğim de
nihayet eskilerden biri geldi pek hoşgörmedim valla forumun tadı tuzu kalmamış bir konu aç bir haftaya ancak değişir eskiden böylemiydi saat başı sayfa değişirdi.. evet ateist olduğumu hiç bir zaman gizlemedim ama benim ateistliğimin ideolojik marksist veya darwinizmle alakası yok burdan doğru geleceğin sorulara cevap veremeyeceğim maalesef... yok illa halay çektirecem diyorsan halay bizim kültürümüzde var diyarbakır halkoyunları ekibinde az az oynamadım
Haklısın, eskisi gibi değil, in cin top oynuyor, zorla misafir agırlıyoruz:D
Ben ideolojik, marksist vs takılmayı düşünmüyordum zati, şahsım adına soracagım, nasıl ateist olunur, insan kendisini nasıl ateist hisseder, Sen nasıl ateist olduguna karar verdin, durup dururken mi oldu, var mıydı çarpan çarpmayan sebepler , aha onları merak ediyorum ben

Cevaplarsan sevinirim
dersimde doğduğumu söylemiştim ben doğduktan altı ay sonra babam vefat etmiş.. kendimi bildiğimde yani ölümün ne olduğunu anladığımda babamın mezarı başında az dua etmedim. oruçta tutardım köy çocuklarıyla yarışırdık ben oruç tutuyorum sen tutamıyorsun.. her bölgenin her inançın kendine göre kutsal saydığı mekanlar türbe veya ziyaret yerleri vardır.. bu yerlere saygıyla gittiğimi kapılarını öperek içeri girdiğimide hatırlıyorum.. ama eksik olan birşey vardı ??? evet dersimliydim kürtüm ve aleviydim yani kurtuluş savaşından sonra yeni kurulan cumhuriyetin kendine ilke saydığı tek dil tek din ve tek bayrak anlayışı ve türk islam sentesiyle yoğrulan yeni cumhuriyet bir yandan devletçi islamı diğer yandanda türkçülüğü dayatıyordu.. dersimliydim kürtüm aleviydim ulus devlet içinde asimile edilmeliydim onun içindirki tarihe dersim isyanı olarak geçen fakat aslında devletin yıllarca planlayıp uyguladığı bir katliam olan dersim katliamında 90 bine yakın dersimli katledilmiş bir çoğuda sürgüne gönderimiştir.. bunların içinde çoğunluğu aleviliğin inanç önderleri sayılan dedelerdir bu katliamdan sonra dersime yönelik asimilasyon yoğun bir biçimde başlamıştır. yüzde yüze yakını alevi olan bir bölgeye devlet eliyle camiler yaptırılmış. okularda ana dileri olan zazaca veya kürtçe yerine türkçe öğretilerek türkçülük dayatılmıştır. 2010 geldiğimizde tablo biraz ılımlanmış gözüksede kürt halkı ve alevi toplumunda derin izler bırakmıştır... şimdi bana gelmeden sana gelirsek sen nasıl dindar oldun. doğdun müslüman bir ailenin kızıydın ailende iyi kötü dininle ilgili seni eğiti seni allahın varlığına ilk onlar inandırdı.. ayrıca inançını özgürçe öğrenebileceğin bir ibadethanen vardı. okulda sana senin dinini kısmende olsa anlatan din dersin vardı.. bana gelirsek doğdum kendimi bildiğimde bir iç savaşın içindeydim sıkıyönetim şartlarında geçen bir çocukluğum oldu. silahı bombayı tanıdım yakılan köyleri gördüm. dersimliydim dersimde ne inancımı özgürçe öğrenebileceğim bir cemevim nede anadilimde eğitim göreceğim bir okulum vardı önce türkçeyi çözmeliydim. ilkokul dörte okulsuz kaldım. sıkıyönetim nedeniyle öğretmensiz kalmıştım. sonra köy yakmaları ve zorunlu göç istanbulda ilkokulu bitirdim. ve 13 yaşımda işçi sınıfını bir üyesiydim tanrıyı düşünmeye vaktim olmadı onu düşünmeye başladığımda ise artık yoktu...
Haklısın da, Bu devlete kızıp , kuzuyu dövmek gibi olmuş biraz...
Onu düşünmeye başladıgımda artık yoktu derken yokluğuna nasıl kani oldun ?

Bu arada ben ismen müslüman bir ailede doğdum ama, bu onların beni varlığına inandırma sebepleri olmadı hiç bir zaman...
Alt 28 Nisan 2010, 00:09   Mesaj No:22
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:jükekam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 916
Üyelik T.: 14 Mart 2008
Konular: 0
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Eyvallah kardeş İnsan olamadıktan sonra Dini-Dar olunabilir Dindar olunamaz . Bütün İlahi dinlerin ana teması alemlerin yaradılışı İNSAN içindir bu değer verilen bir varlık ne yazık ki FITRAT'INA yaradılışdaki özüne ihanet etmektedir....

Şeyh bedrettin'i haksız yere tekfir eden ve dışlayanlar sizce ne kadar haklıdırlar ?

Seyyid Rıza Allah rahmet eylesin ne yapmıştı da külleri savrulacak kadar büyük bir zulme uğradı ?

Bilgi nedir sice neye yarar ne bekliyoruz yada ne elde ediyoruz ?
bilgi konusunda sağ tıkla kopyala yapmak istemiyorum.. ama bilgi ne işe yarar ve ne elde ediyoruz dersen bu bilgi sahibi kişiye kalmış birşey bombada bilginin bir ürünüdür.. bugün yaşantımızda kolaylık sağlayan her üründe bilginin bir ürünüdür onun içindirki canlı yaşamı var oldukça bilgiye hep ihtiyacımız olacak istesekte istemesekte.. önemli olan bilgiyi iyiye ve doğruya kullanmak bence bunun mücadelesini vermeliyiz.. bilgi hakkında bazı kısa sözler

(Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir.
Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır.

- Mevlana)
Akıl gibi zenginlik, cehalet gibi yoksulluk yoktur. Edebe uymak bir kazanç, danışmak bir güçtür. - Hz.ALİ )

(Cahilliğin eyleme geçişinden daha korkunç bir şey yoktur.

- Goethe
Alt 28 Nisan 2010, 00:21   Mesaj No:23
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

bugünlük diyecektim ama yeni güne girmişiz herkese hayırlı geceler ölmesem kalırsam bugünün akşamında sorularınızı elimden geldiğince cevaplayacağım.. görüşmek umuduyla..
Alt 28 Nisan 2010, 00:50   Mesaj No:24
Medineweb Üyesi
Kürt_Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Kürt_Mücahide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10660
Üyelik T.: 15 Eylül 2009
Konular: 2
Takdir Et:

müslüman olmanın gerekçelerini sayısızca yazdık çizdik medineweb forumda.
size sorum şu ;
müslüman olmamanın gerekçesi nedir sizce ?
Alt 28 Nisan 2010, 13:30   Mesaj No:25

ali

Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 4
Beğenildi:2
Takdir Et:

dağılın ula hiçmi ateist görmediniz
Alt 28 Nisan 2010, 15:41   Mesaj No:26
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Despot, dikta, muhtarlığımla forumda üye kalmadı demekkkkkk...Ben muhtarlığı bıraktım diye hasretime dayanamayıp burayı terk-i diyar eylediler senin haberin yok)

1-Bana bir ineğin emzirme içgüdüsünü, bir tavuğun yumurtlayabilme içgüdüsünü farkındayım çok ormantik oldum nasıl ifade edebilirsin.?

2-Nazım okudum Hikmetini göremedim demişti bi abimiz sen gördün mü gördünse ne gördün
3-Kamer gençle hemşeri olmak nasıl bir duygu?
4-Onur öymeni ne yapmalı?
5-4C'ye karşıydın 2B'yede karşımısın (baykal ve bahçeli) ?
6-Askeri bile Allahhhh Allahhhhhh deyip darbe yapan ülkeden ümit kesilir mi?
7-bizim solcu şairlerin %90'ı neden şiirlerinde hep annesini çağırır.

bunları cevapla yine sorarım bi iznillah......yoldaş... her ne kadar yollarımız ortada sağ ve sol diye ayrılsada )
Alt 28 Nisan 2010, 22:54   Mesaj No:27
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Ecrin Üyemizden Alıntı

1-Bana bir ineğin emzirme içgüdüsünü, bir tavuğun yumurtlayabilme içgüdüsünü farkındayım çok ormantik oldum nasıl ifade edebilirsin.?
ilk soruya baktımda gerçektende çok ormantik bir soru ve bu sorunun muhatapı benmiyim veya bu soruyla sen neyi anlamak istiyorsun.. şimdi bu soruyla şunu mu anlamam gerekiyor.. sonuç itibariyle insan olarak ne kadar şey bilebileceğim belidir. ilkokulu bile binbir zorlukla okumuş biri olarak.. bu soruyu ifade edemeyebilirim. burdan şu sonucamı varacağız. tesadüflerle açıklanamayacağı bunlar allahın varlığının birer kanıtıdır. evet düz mantıkla bakarsak haklısın. ama şimdi şöyle bir şeyde var. daha tekerleği bile bulmamış bir insana cep telefonu ver de bunu tanrı yaratı o insan cep telefonunuda açıklayamaz çünkü ona gelmeden önce daha tekerleği bulacak ateşi bulacak elektriği bulacak vs vs ve o cep telefonunu bulana kadar onun tanrı tarafından yaratıldığına inanacaktır...yani bugün ben bunu açıklayamayabilirim belki bilimde açıklayamayacak ama bu tanrının varlığına kesin bir kanıt değildir.. en azından benim için. şimdi bende sana şöyle bir şey sorsam senin soruna benzeyecektir. şimdi madem herşeyi tanrı yaratı herşeyi tanrı yaratığına göre tanrıdan öncesi hiçbirşey yoktur o zaman tanrı nasıl var oldu ortada madde yoksa yaratma gücünü neyden aldı, maddesiz nasıl düşündü ve neyden var oldu.... sen benim sorumu ne kadr açıklayabilirsen bende senin sorunu o kadar açıklayabilirim..
Alt 28 Nisan 2010, 23:00   Mesaj No:28
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

şimdi madem herşeyi tanrı yaratı herşeyi tanrı yaratığına göre tanrıdan öncesi hiçbirşey yoktur o zaman tanrı nasıl var oldu ortada madde yoksa yaratma gücünü neyden aldı, maddesiz nasıl düşündü ve neyden var oldu.... sen benim sorumu ne kadr açıklayabilirsen bende senin sorunu o kadar açıklayabilirim..

Değerli kardeşim Allah her şeyden münezzehtir yaratılmamıştır doğurmamıştır doğmamıştır Madde gözü ile bakarsan elbette içinden çıkamazsın çünkü madde görüşüne göre her şey elementler ile ele alınır ama İlahi inançlara göre Allah münezzehtir o zaman kardeşime bende şunu sorayım bana vicdanı göster desem yada düşünceyi elle tutulur bir madde olarak bana ispatlayabilirmisin vicdanı ve düşünceyi ben madde olarak görmek istiyorum hadi buyur kardeş ?
Alt 28 Nisan 2010, 23:07   Mesaj No:29
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Ecrin Üyemizden Alıntı
2-Nazım okudum Hikmetini göremedim demişti bi abimiz sen gördün mü gördünse ne gördün
ikinci soruya gelelim.. şimdi nazımı şiirinden arındırıp insan olarak değerlendirirsek inan belki senden çok ben eleştiririm.. ama soru bu değil evet o arkadaşı okudum adını ve yazısını tam hatırlamıyorum ama sorun nazım hikmete değil yazıyı yazan arkadaşta.. şimdi nazım tanrıya inanmayan bir insandır şiirileriyle dünya görüşünü aşkı kavgayı hasreti ve memleketini yazmıştır.. çoğu şairin yaptığı gibi haliyle illa bir şiirde hikmet arıyorsan. bunu sırf adında hikmet olan nazımda arayacağına bunu bulabileceğin dindar şairlerde ara hikmeti onlarda bul nazımın böyle bir derdi yoktur ama amaç zaten belidir burda çamur at izi kalsın ve o yazıyı okuyan arkadaşlarada şu mesaj veriliyor bırakın ne okuyorsunuz nazım hikmeti gidin başka şeyler okuyun bunlar size cenneti kazandırmaz.... bana gelelimben şiirde hikmet aramadım okuduğum şairlerden sadece biriydi nazım insan olarak şiirlerinde çok şey buldum evet hiçbiri cenneti kazandırmıyordu ama zaten nazım hikmete allah yolunda bir mücahit veya ermiş değildi...
Alt 28 Nisan 2010, 23:13   Mesaj No:30
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
şimdi madem herşeyi tanrı yaratı herşeyi tanrı yaratığına göre tanrıdan öncesi hiçbirşey yoktur o zaman tanrı nasıl var oldu ortada madde yoksa yaratma gücünü neyden aldı, maddesiz nasıl düşündü ve neyden var oldu.... sen benim sorumu ne kadr açıklayabilirsen bende senin sorunu o kadar açıklayabilirim..

Değerli kardeşim Allah her şeyden münezzehtir yaratılmamıştır doğurmamıştır doğmamıştır Madde gözü ile bakarsan elbette içinden çıkamazsın çünkü madde görüşüne göre her şey elementler ile ele alınır ama İlahi inançlara göre Allah münezzehtir o zaman kardeşime bende şunu sorayım bana vicdanı göster desem yada düşünceyi elle tutulur bir madde olarak bana ispatlayabilirmisin vicdanı ve düşünceyi ben madde olarak görmek istiyorum hadi buyur kardeş ?
yitiksevda sen yanlış anlamışsın beni zaten burda amaçım ne tanrının yokluğunu ispatlamak nede varlığına inanmak sadece düz mantıkla sorulan bu tarz soruları sevmiyoru.. zaten forumda daha önce ne bu tarz sorular sordum nede konular açtım.. ama ecrinin sorduğu soruda aynı kapıya çıkıyor orda bir örnekleme verdim yani bu tarz soru ve cevaplarla biryere varamayız... senin bana açıklayabildiğin kadar bende sana açıklarım birbirimiz anlamışızdır umarım..
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)