Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi RemLe,Açılış Tarihi:  14 Ekim 2012 (17:45), Konuya Son Cevap : 20 Ekim 2012 (12:40). Konuya 56 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Ekim 2012, 20:30   Mesaj No:41
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: Haftanın Misafiri NazlıTuran

Misafirliğin hayırlı olsun,tüm hayatında başarılar dilerim.

Alt 15 Ekim 2012, 21:17   Mesaj No:42
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8956
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Alıntı:
NazlıTuran Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hayırlı olsun deyip kenara çekilmeyin amaç tanışmak
misafirliğin hayırlığı olsun nazlıcıkbende seninle tanışmayı çok istiyorum
mesela,nickinle ismin aynımı,kaç yılı mezunusun,trabzondamı ikamet ediyorsun,

yani herbiri birbirinden özel sorular oldu,kusura bakma..

yanılmıyorsam kuran kursunda öğretim veriyorsun,kendini geliştirmek ,daha faydalı olabilmek adına neler yapıyorsun,
birde şeyi merak ettim,forumda ilgiyle takip ettiğin konu hangisi ve özellikle paylaşımlarını takip ettiğin ,kim vardüşünceli000 nazlı ben bile kendimden bu soru performansını beklemiyodum ,seni soru yağmuruna tuttum,tabiki yitik sevdanın sorularının yanında benimkiler magazin kaçtıama söylediğin cümlenin rahatlığıyla bu soruları sordum,amaç tanışmakya hani o açıdan
Alt 15 Ekim 2012, 21:18   Mesaj No:43
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8956
Takdirleri:26191
Takdir Et:

nazlı hepsine cevap bekliyorum
Alt 15 Ekim 2012, 22:05   Mesaj No:44
Medineweb Üyesi
NazlıTuran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NazlıTuran isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17130
Üyelik T.: 06 Mart 2012
Arkadaşları:12
Konular: 9
Beğenildi:9
Beğendi:0
Takdirleri:35
Takdir Et:

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
misafirliğin hayırlığı olsun nazlıcıkbende seninle tanışmayı çok istiyorum
mesela,nickinle ismin aynımı,kaç yılı mezunusun,trabzondamı ikamet ediyorsun,

yani herbiri birbirinden özel sorular oldu,kusura bakma..

yanılmıyorsam kuran kursunda öğretim veriyorsun,kendini geliştirmek ,daha faydalı olabilmek adına neler yapıyorsun,
birde şeyi merak ettim,forumda ilgiyle takip ettiğin konu hangisi ve özellikle paylaşımlarını takip ettiğin ,kim vardüşünceli000 nazlı ben bile kendimden bu soru performansını beklemiyodum ,seni soru yağmuruna tuttum,tabiki yitik sevdanın sorularının yanında benimkiler magazin kaçtıama söylediğin cümlenin rahatlığıyla bu soruları sordum,amaç tanışmakya hani o açıdan
teşekkür ederim mihrinaz ablamnickimle ismim aynı..ben imam hatip değil kız meslek lisesi giyim üretim bölümü 2009 mezunuyum..staj yaptığım dönemlerde bana uygun bi iş olmadığını anladım ve ilahiyat okumaya karar verdim.doğma büyüme istanbulluyum.kuran kursunda öğreticilik yapmıyorum malesef bu sene 2. sınıfa geçtim daha anlıyacağın çooook gelişmem lazım yaz döneminde küçük kardeşlrimize faydalı olmaya çalışıyorum.kendimi geliştirmek adına arapça kursuna gidiyorum akadaşlarla aramızda hadis halkamız var öyle işteforumda genelde derslere bakıyorum özellikle takip ettiğim biri yok konu başliğına bakarım kafama yatarsa okurum )yok ablam rahatça sorabilirsin yoksa misafirlik hoşgeldin hoşbuldumla biticek
Alt 15 Ekim 2012, 23:17   Mesaj No:45
Medineweb Üyesi
alpert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:alpert isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18409
Üyelik T.: 29 Nisan 2012
Arkadaşları:23
Beğenildi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:

misafirliğin hayırlı uğurlu olsun az çok yazılarını okudum tanışmış olduk hayatında baş
arılar dilerim

merak ettim giyim bölümünd dikiş ögretiyorlarmı
Alt 15 Ekim 2012, 23:26   Mesaj No:46
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
alpert Üyemizden Alıntı Mesajı göster
misafirliğin hayırlı uğurlu olsun az çok yazılarını okudum tanışmış olduk hayatında baş
arılar dilerim

merak ettim giyim bölümünd dikiş ögretiyorlarmı
teşekkürler ablacım..tabi ki kalıp çıkarmakla başlıyorsun sonra dikiş de var yani kalıbını çıkardığın giysiyi dikiyorsunda ikisi ayrılmıyo..modelistlik çoook sabir isteyen bir iş gerçekten ve çok emek harcamak lazım.. stresli de ayrıca..ben çok yanlış bir seçim yapmışım ama yinede köşeden döndüm
Alt 16 Ekim 2012, 13:19   Mesaj No:47
Medineweb Sadık Üyesi
suhtem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:suhtem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17229
Üyelik T.: 10 Mart 2012
Arkadaşları:27
Konular: 69
Beğenildi:89
Beğendi:40
Takdirleri:565
Takdir Et:

canım misafirlğn hayırlı olsun
Alt 16 Ekim 2012, 13:29   Mesaj No:48
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
suhtem Üyemizden Alıntı Mesajı göster
canım misafirlğn hayırlı olsun
Allah cc razı olsun teşekkür ederim..
Alt 16 Ekim 2012, 14:11   Mesaj No:49
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Evvela şu soruyu sorayım İslam TEVHİD dini olduğu halde Niçin fırkalaşmalar olmuş Mezhepler oluşmuştur?

İslam dininin insanlığa bahşettiği fikir ve ifade hürriyeti Farklı düşüncelerin oluşum sürecinde nasıl bir etki göstermiştir?

Ehli Sünnet ve Ehli Bidat Söylemlerini dillendiren kesimlerin düşünce yapılarına bakıldığında birçok hususta aynı düşündükleri ve hareket ettikleri görülmektedir lakin siyasi taassubi ve benzeri bakış açıları nedeni ile herkes kendini hakk diğerini batıl olarak ifşaa etmeye başlamıştır Hakkı ve Batılı ayırd eden ana kaynak Kur'an ile hareket metodunu tarafsızca nasıl algılayabilir ve hayata aktarabiliriz?

Sorularım bu kadar Korkmayın Ufkunuza katkı sağlama amaçlı sorulardır Araştırmanızı sağlamak dar kalıplı düşünce ekseninden ziyade geniş düşünce yapısını inşaa etmek amaçlıdır Selametle kalın...
kardeşim soruların baya geniş kapsamlı olduğu için evvela ilk soruna cevap yazayım diğerlerini araştırmam lazım..
Mezhep meselesi bir taraftan İslam’da bir ayrılık unsuru gibi gösterilmeye çalışılırken, diğer taraftan bir takım demagojilerle saf zihinler bulandırılmak istenmektedir. Meselenin üzerine biraz eğildiğimiz zaman mezheplerin bir ihtiyaçtan doğduğu, hiç bir zaman ihtilaf unsuru olmadığı anlaşılacaktır.
İtikat ve amel diye iki kısımdan meydana gelen İslam dininde, mezhepler, ameli (pratikte yaşanan) kısımları konu edinir. Birden fazla mezhebin meydana gelmesi, nazari prensiplerin mezhep imamlarınca farklı anlaşılmasından ileri gelmiştir. (Mektubat, 449 )
Mesela Hz. Peygamber (asm.) efendimiz namaz kılarken mübarek alınlarına taş batar ve alınları kanar. Hz. Ayşe (r.a.) validemiz taşı Peygamber (asm.) efendimizin alnından alarak yere atarlar. Peygamber (asm.) efendimiz yeniden abdest alarak namazlarını kılarlar. Hanefi mezhebi imamı, İmam Azam Ebu Hanife hazretleri ile Şafii mezhebi imamı, İmam Şafii hazretleri abdesti bozan meseleleri ele alırken bu meseleyi değerlendirirler. İmam-ı Azam hazretleri, “Peygamber (asm.) efendimizin alnına batan taş kan çıkardığı için efendimiz abdest almıştır.” hükmüne varırken; Şafii hazretleri abdestin bozulmasını Hz. Ayşe (ra.) validemizin Peygamber (asm.) efendimizin alnına dokunmasına bağlamıştır. Böylece Hanefi mezhebinde az bir kan abdesti bozan sebeplerden biri olurken, Şafii mezhebinde kadının temasıyla abdestin bozulması kaide olarak benimsenmiştir. Görüldüğü gibi her iki hüküm de doğrudur ve haklı bir gerekçeye dayanmaktadır
Müslümanlara meydan okurcasına sorulan ve halen köşe bucak tekrarlanan bir soru vardır: “Hak bir olur; nasıl böyle dört mezhebin ayrı ayrı, bazan birbirine zıt hükümleri hak olabilir?”
Bu soruya Bediüzzaman Said Nursi hazretleri özetle şu cevabı verir: “Bir su, beş muhtelif mizaçlı hastalara göre beş hüküm alır. Önemli miktarda su kaybeden bir hastaya su içmesi vaciptir, şarttır. Yeni ameliyattan çıkmış bir hastaya zehir gibi zararlıdır. Tıbben ona haramdır. Diğer bir hastaya kısmen zararlıdır; su içmek ona tıbben mekruhtur. Diğer birisine zararsız menfaat verir, tıbben ona sünnettir. Diğer birisine de ne zarardır ne de menfaattır. Tıbben ona mübahtır afiyetle içsin... İşte burada hak taaddüt etti, birden fazla oldu. Beşi de haktır. “Su yalnız ilaçtır, yalnız vaciptir, başka hükmü yoktur.” denilebilir mi?
İşte bunun gibi İlahi hükümler mezheplere uyanlara göre değişir. Hem hak olarak değişir ve her biri de hak olur, maslahat olur.
inşallah konu anlaşılmıştır şahsen ben çok iyi anladım Allah razı olsun..
Alt 18 Ekim 2012, 17:35   Mesaj No:50
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:

nazlı kardeşim hayırlı olsun üyeliğin daha önce aklımdan geçen bütün sorular sorulmuş ne yazıkki aklıma soru gelirse yazarım inşaAllah hazır misafirimiz olmuşken bana kızgınmısınız diye sorayım bari helalleşmemiştik benden yana helaldir kardeşim sizde helal ederseniz sevinirim fiemanillah
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 8 Kişi okuyor. (0 Üye ve 8 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: