Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Aysima,Açılış Tarihi:  01 Şubat 2009 (20:53), Konuya Son Cevap : 06 Şubat 2009 (14:01). Konuya 37 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Şubat 2009, 23:50   Mesaj No:31
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 48
Beğenildi:13
Beğendi:0
Takdirleri:53
Takdir Et:
Standart Cvp: 13.haftanın konugu Nur

Ben her zaman asi ruh olanları izlemeyi sevmişimdir. )) sence nur asi bir ruhmudur. bana sanki evcilleştirilmiş bir ruha sahip gibi göründü. Yani öyle tokatı havaya salıp gardiyeeen diye bağıracak gibi durmuyor. bence nur bostan işine yönelecek.
Alt 04 Şubat 2009, 23:51   Mesaj No:32

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdirleri:10
Takdir Et:

iyi ki hemen gelmişim, algıbilgelik yine bilgeliğini yapmış.soruları direkt sorma yerine dolambaçlardan geçirerek soruyor.bakalım kimlerden yanaymışım

soruyu okur okumaz , hatta hiç düşünmeden , kaçma planları yapardım cevabını veriyorum.bi adada yalnız başıma ne yapayım.soğan dometes yetiştirdiğimizi düşünelim, nereye kadar?hiç bişey imkansız değildir, o adadan kurtuluş yolu da muhakkak vardır.yakalansamda iyileşene kadar bostanda uğraşrım.sonra yine kaçış planları yapmaya devam ederdim.
Alt 04 Şubat 2009, 23:55   Mesaj No:33

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

genel olarak sakin bir yapım vardır.ama damarıma basılırsa uysallığımdan eser kalmaz.bir şeyi yapmak istersem çok uğraşırım, kendimi paralarım.ama olmazsa tevekkül etmesini de bilirim.
Alt 05 Şubat 2009, 00:05   Mesaj No:34
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Konular: 48
Beğenildi:13
Takdirleri:53
Takdir Et:

hımm demekki suyun kenarında oturup suyun sakinleşmesini beklemek yerine, su sakinleşene kadar bostanda zaman geçirmeyi tercih ediyorsunuz. ama şu tehlikeyi göz önünde bulundurmuyorsunuz, bostanda aşırı zaman geçirmek sizi toprağa bağlayabilir, oysa kaçış duygusu sürekli canlı tutulmalı. bence suyun başında oturmak daha avantajlı, bu arada suyun debisini, hızınıda hesaplayabilirsiniz.))
Alt 05 Şubat 2009, 00:16   Mesaj No:35

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
MEVLÜT HÖNÜL Üyemizden Alıntı
Selamun Aleyküm Nur Kardeşim Sizce Çağımızda Yaşayan bir müçtehide Fıkhi Konularda Uyulması Gereklimidir.
2.Sorum Hacc Mevsiminde hemen hemen her sene Şeytan taşlmaya gidilirken 500 yada 600 civarında insan ölüyordu ama
önlemler alındıktan sonra bu ölüm olayları çok asgari bir düzeye düştü kader'midir o önceki ölümler.

aleyküm selam Mevlüt hocam,

bence çağımızda yaşayan müçtehidlere fıkhi konularda uyulabilir.çoğu kesim mezhepleri, alimleri dinin farklı algılanma biçimi değil de, din olarak algılıyor.böyle olunca da bir zamanda yaşamış belli bir alim ve onun verdiği dini hükümler mutlaklaştırılıyor.o zamanın çözümleri günümüze uymayınca fıkhi konularda bir tıkanma yaşanabiliyor.bugün yaşanan bir çok mesele bundan 100, 200 yıl önce yoktu mesela...teknolojinin gelişmesi,iktisadi- mali hayatın değişmesi, tıbbın ilerlemesi, sosyal şartların değişmesi, en önemlisi insanların değişmesi hükümlerin günümüz şartlarına göre verilmesini gerektiriyor.örneğin uçağın ulaşım aracı olarak kullanılmasıyla yolculuk ile ilgili yeni hükümlere ihtiyaç var; tıbbın ilerlemesi ile organ bağışı , tüp bebek; mali alanda çeşitli banka uygulamaları , faiz vs. gibi konular hep günümüze dair meselelerdir.

2. sorunuza gelince ,önceki senelerde hac mevsiminde yaşanan ölümler tabiki kader değildi.müslümanlar olarak büyük düşünemiyoruz. madem ortada bir sorun var , adamakıllı üzerinde durmuyoruz.hep geçiştirme yöntemiyle çareler buluyoruz.sonrada kader deyip kendimizi avutuyoruz.geneli böyle, ama oranın hizmet sahibi Türkiye olsaydı o çözüm çoktan bulunurdu.burayı da söyleyim.

teşekkür ederim sorularınız için..
Alt 05 Şubat 2009, 00:20   Mesaj No:36

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Algı Bilgelik Üyemizden Alıntı
hımm demekki suyun kenarında oturup suyun sakinleşmesini beklemek yerine, su sakinleşene kadar bostanda zaman geçirmeyi tercih ediyorsunuz. ama şu tehlikeyi göz önünde bulundurmuyorsunuz, bostanda aşırı zaman geçirmek sizi toprağa bağlayabilir, oysa kaçış duygusu sürekli canlı tutulmalı. bence suyun başında oturmak daha avantajlı, bu arada suyun debisini, hızınıda hesaplayabilirsiniz.))
boş durmayı sevmem kardeşim, toprağı işlerkende kaçış planlarını düşünebilirim
yürürken sakız çiğneyebilmek gibi
Alt 06 Şubat 2009, 10:57   Mesaj No:37
Medineweb Üyesi
Durumu:Arın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2647
Üyelik T.: 15 Temmuz 2008
Konular: 54
Beğenildi:7
Takdir Et:

Sevgili NUR;

1_"En büyük ego bile tatmin edilmek ister." sözü senin dünyanda nasıl bir karşılık buluyor...?
2_Hangi yazarları -daha çok- okuyorsun. ? (hani yeni eseri çıktığında hemen aldığımız özele takip ettiğimiz yazarlar varya onu soruyorum..)
3_Bu zorlu davada zamana çok ihtiyaçınız olduğu kesin! peki bu durumda ailenizi ihmal ettiğinizi düşündüğünüz oldu mu hiç ?.
4_ Özellikle dikkat ettiğiniz sünnetler, kurallarınız var mı?

Selam ve dua ile...
Alt 06 Şubat 2009, 14:01   Mesaj No:38

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Arın Üyemizden Alıntı

Sevgili NUR;

1_"En büyük ego bile tatmin edilmek ister." sözü senin dünyanda nasıl bir karşılık buluyor...?
2_Hangi yazarları -daha çok- okuyorsun. ? (hani yeni eseri çıktığında hemen aldığımız özele takip ettiğimiz yazarlar varya onu soruyorum..)
3_Bu zorlu davada zamana çok ihtiyaçınız olduğu kesin! peki bu durumda ailenizi ihmal ettiğinizi düşündüğünüz oldu mu hiç ?.
4_ Özellikle dikkat ettiğiniz sünnetler, kurallarınız var mı?

Selam ve dua ile...
1- "En büyük ego bile tatmin edilmek ister."

İnsanız; istekleri, arzuları, egoları, çıkarları , hedefleri olan varlıklarız.Ve bu beklentilerimizin de ucu bucağı yok.Hayatta para, mevki, satatü sahibi olsak ta içimizdeki bir ses sürekli daha da iyisine sahip olmayı bizlere dayatıyor.Şuyum olsun, daha başka bişey istemem diyoruz.Ona sahip oluyoruz, sonra keşke başka bişeyim de olsa diyoruz.Ve bu isteklerin bir türlü ardı arkası gelmiyor.Ne zaman ki o nefs-i emmarenin telkinlerinden yüz çevirirsek bu döngü o zaman sona erecektir.Kur'an da bir çok ayeti kerimede de buyrulduğu gibi aceleciyiz, nankörüz, yanılanız, kendi kendimize zulmediyoruz.Bu konuyla ilgili,çok etkilendiğim aklıma küpe hadislerden de bir tane paylaşmak istiyorum:

"Eğer Ademoğlunun iki dere dolusu altını olsa üçüncüsünü arzular. Ademoğlunun boşluğunu ancak toprak doldurur."

2- Prof. Dr. Yaşar Kandemir, Mustafa İslamoğlu geliyor aklıma..Henüz klasikleri okuma aşamasındayım.O yüzden güncele pek vakit ayıramıyorum.

3-Elhamdülllah ailemle yaşıyorum.24 saatimiz var, ne kadar yoğunluk ta olsa aileye ayıracak vakit mutlaka vardır.Bazen yeter artık odada değil de yanımızda otur diyorlar ama ben yine de ihmal ettiğimi düşünmüyorumSaatlerce sohbet olmasa da aile içerisinde bir bütünlüğümüz mevcut. Onlardan güç alıyorum.Beni telkinleriyle yüreklendiren babama , hayır dualarını eksik etmeyen anneme, özellikle babanneme çok şey borçluyum.

4- Sünnetler müslümanların vazgeçilmezleri olmalıdır.Teorik, akidevi bilgilerle müslümanlık bir yere kadar..pratikte müslümanlık sünnetlerle olur.

Bu yüzden Peygamber Efendimzin sünnetlerini elimden geldiğince yapmaya çalışırım.Büyük - küçük herkese selam vermeye, cuma günü adablarına, günlük işlerimde daima sağ yönünü kullanmaya , yemek adabı, hapşırma , yatma adabına dikkat etmeye,malayani şeylerden lüzumsuz şakalardan uzak durmaya, insanlara anlayışlı olmaya, onları dinlemeye çalışıyorum.Aklıma gelen sünnetler bu kadar..

güzel sorularınız için ben teşekkür ederim..

selametle..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: