Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Aysima,Açılış Tarihi:  01 Şubat 2009 (19:53), Konuya Son Cevap : 06 Şubat 2009 (13:01). Konuya 37 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Şubat 2009, 00:43   Mesaj No:21

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: 13.haftanın konugu Nur

ya ben ne düşündüğümü yazmayım özür dilerim

bi zahmet parantez içinde türkçelerini de yazın yaa
Alt 03 Şubat 2009, 09:31   Mesaj No:22

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

saygı bizden...

1- sabah malum işim gereği erken kalkmak zorundayım.9 - 12 arası cami derslerimiz var. sonra eve gelirim, malum evde bir takım sorumluluklar...hemen hemen her işim biter bitmez ders kitaplarımın başına oturmak zorundayımdır.çünkü bir an serbestlik bir seneyi uzatabilir.ilahiyat çok kolay okunanan bir bölüm de değildir, buranın altını çizeyim.ikindiden yatsıya kadar ders çalışırm.yarın hanımlarla işleyeceğimiz konuları gözden geçiririrm.gazete okurum.akşam üzeri net üzerinden arapça dersleri dinlerim.o dersten sonra medinewebte vakit geçiririrm.haftada bir gün ebru kursum var.sosyal aktivite olarak kısıtlıyım, ama elimden geldiğince konferanslara, ilmi faaliyetlere , sohbetlere katılmaya çalışırım.

2- elhamdülilah tesettür konusunda ne sosyal hayatımda ne de eğitim hayatımda bir problem yaşamıyorum.

3- ders kitapları dışında maalesef pek fırsat bulamıyorum kitap okumaya...fırsat bulursam Anadolu gençlik, Zafer gibi elime geçen dergileri okurum.peygamber efendimizle ilgili mutlaka elimde bir kitap olur.bir kitabını bitireyim hemen başka bir kitabına başlarım.her okuyuşta da yeni bişeyler yakalarım.kişisel gelişim, psikoloji ağırıklı kitaplar da ilgimi çeker.bu aralar yine kendi alanımla ilgili düşündüğüm hadis kitapları okuyorum.

4- böyle bir düşüncem var. ama bunu ben bağımsızım, kimse bana karışamaz gibi algılamıyorum.maddi özgürlüğü modern hayatın ailelere dayatması olarak görüyorum.olsa güzel olur..

5-şöyle söyleyim, aldığım ilim itibariyle evde oturmak gibi bir tercihim olamaz.bunun bir takım veballeri ve sorumlulukları olduğunu düşünüyorum. sonuçta evlilik veya eş hayatın amacı değil, aracıdır. yaptığım iş başlı başına bir amaç...ev hanımlığını da kesinlikle küçümsemiyorum, hevesleri yüzünden çoğu çalışan kadın, bir ev hanımı kadar mutlu olamaz.başka bir meslek yapmış olsaydım böyle düşünmezdim.

6-müslüman kadın uygun ortamlarda, islamın çizdiği helal dairesi içerisinde çalışırsa eşine neden ihanet etsin?dinimiz zaruriyet hallerinde bayanların çalışmasına karşı çıkmamıştır.ama kendinin maslahatı gereği çalışmaması daha uygundur.çalışmak zorunda olan hanımın eşinin huzursuz olması normal değildir.bir psikolağa görünmesi gerek

7-benim yönümden anlaşamama gibi bir durum yoktur.forumda kimseyle sorunum yok..

sorular için ben teşekkür ederim.

Alt 03 Şubat 2009, 11:44   Mesaj No:23
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:inzar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 68
Üyelik T.: 04 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 28
Beğenildi:5
Takdir Et:

çok güzel cevapların var kardeşim keyifle okuyorum ,seni tanımak gerçekten güzel
Alt 03 Şubat 2009, 22:36   Mesaj No:24
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Hocam Kolay gelsin.. terletmişler ..
1-gelecek iş aş beklentisi olmayan aynı zamanda eğitilmiş bir kızın anası olmak isterseniz,kızınızı nasıl yetiştirirsiniz?ihl ilahiyatmı,beşeri lise ünversitelermi,hafızlıkmı,evde yetiştirmek mi?
2-huzurlu bi şekilde kızınızı teslim edebileceğiniz ortam neresi?cemaat tarikat vakıf vs?
Alt 03 Şubat 2009, 22:55   Mesaj No:25

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

hocam sağolun da siz de bayağı hokkalı sormuşsunuz.biraz daha terleyelim bari

1- sorunun başına koyduğunuz öncülü çok düşündüm.iş, aş beklentisi olmasa demişsiniz...o halde yine ihl , ilahiyat, hafızlık gibi kurumlarda yetişmesini isterdim.burada verilen eğitimler en azından sistemli ve hem bu dünya hemde ahiret için faydalı...

kabul edelim, evde insan yetişmiyor.kişi ne kadar azimli olursa olsun sosyal ortamlarda kendi emsalleriyle veya hoca olmadan , bir rehberi olmadan yetiştirilemez.ev hayatını zaten ister istemez herkes yaşıyor.o halde eğitimin her ne kadar bir iş amacı olmasada sistemli, belli bir program dahilinde verilmesi gerekir.bunun içinde çeşitli kurumlara her daim ihtiyacımız var.

2- huzurlu bir şekilde kızımı ailesine teslim ederdimbu soru böyle geçsin.çünkü belli başlı ortamları fazla tanımıyorum ve yorum yapamam. çevremde yatılı kurslarda uzun müddet kalan kişiler arasında gözlemlediğim bir şey var.çoğu buralara isteyerek gitmiyor, veya isteyerek gitse de bıkıyor, kaçıyor, bırakmak istiyor.sonunda bir takım problemler yaşanıyor.bir çocuk ailesindeki sevgiye doyamadan, aile ortamını tam anlamıyla yaşayamadan kurslara verilmemeli.en azından kurs ortamını kaldıracak psikolojideyse o zman verilmeli...tabi yine seçici olunmalı..
Alt 04 Şubat 2009, 21:49   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Konular: 48
Beğenildi:13
Takdirleri:53
Takdir Et:

Olaylara bakış açınızı daha net anlayabilmek için size bir soru daha soracağım.

Bir ada düşünün. adanın etrafı duvarlarla çevrilmiş ve açık bir hapishane şekline getirilmiş olsun. sizi bu adaya haps ettiklerini düşünün
Böyle bir durumda herşeyi bir kenara bırakıp domates, soğan yetiştirmek, spor yapmak gibi değişik aktivitelerlemi gününüzü geçirirsiniz yoksa ölümünede olsa kaçma planlarımı yaparsınız.

Farzedelimki 10 defa kaçma girişiminde bulundunuz ve sürekli yakalandınız, üstene üstlük her seferinde bir yeriniz sakatlandı. böyle bir deneyimden sonra bostana gerimi dönersiniz yoksa kaçma planları yapmaya devammı edersiniz
Alt 04 Şubat 2009, 22:06   Mesaj No:27
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:inzar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 68
Üyelik T.: 04 Ağustos 2007
Konular: 28
Beğenildi:5
Takdir Et:

algı kardeşimizin bilgeliğine hayranım..niye hayatı bu kadar zorlaştırıyon anlamadım....Allah Allah..

nur kusura bakma soruyu görünce pek hoşuma gitti..bir den yazı verdim..
Alt 04 Şubat 2009, 22:33   Mesaj No:28
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Konular: 48
Beğenildi:13
Takdirleri:53
Takdir Et:

İnzar hocam, nur un cevabına göre onun ittikadi eğilimini anlamaya çalışacağız.) bakalım ne diyecek, dikkatli olmalıyız takkiyeci olabilir.
Alt 04 Şubat 2009, 22:36   Mesaj No:29
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

bilge hapishaneden yada gardiyenlardan yanamısın yoksa nur dan yanamısın..?
bunu öğrenelim önce
Alt 04 Şubat 2009, 22:46   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Selamun Aleyküm Nur Kardeşim Sizce Çağımızda Yaşayan bir müçtehide Fıkhi Konularda Uyulması Gereklimidir.
2.Sorum Hacc Mevsiminde hemen hemen her sene Şeytan taşlmaya gidilirken 500 yada 600 civarında insan ölüyordu ama
önlemler alındıktan sonra bu ölüm olayları çok asgari bir düzeye düştü kader'midir o önceki ölümler.
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)