Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hz.Muhammed(s.a.v)

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  21 Temmuz 2008 (17:06), Konuya Son Cevap : 21 Temmuz 2008 (21:52). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Temmuz 2008, 17:06   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hüsn-i Muamelesi

Hüsn-i Muamelesi

Kendisiyle Peygamberliğinden önce münasebette bulunanlar, dürüstlüğüne hayran olduklarından O'na "el Emîn" diyorlardı. Peygamber olduktan sonra bile Kureyş mensupları, Resûlullah'! can düşmanı bildikleri halde emânetlerini muhafaza için O'na veriyorlardı.
Bir gün bir bedevî, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- 'den alacağını almağa gelmişti. Bedevî kabalığından Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- 'e gayet sert sözler söylemişti. Ashâb-ı Kiram kızarak bedevîyi şu sözlerle uyarmışlardı:
- Sen kime hitab ettiğini biliyor musun? Bedevî:
- Ben hakkımı istemeğe geldim dedi. Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- 'de:
- Siz onu tutacaktınız. Çünkü bu adam hakkını istiyor buyurdular.
Bundan sonra Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-, Bedevi'ye hakkını fazlasıyla takdim ettiler. (İbn Mâce)
Bir gün Sâib adlı bir arap taciri Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-e takdim edildi.
Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- :
- Ben onu sizden daha iyi tanırım dedi. Sâib de:
- Evet, ticârette arkadaşlık etmiştik. Bütün hesapların gayet mükemmeldi demişti.
Hz. Câbir, b. Abdullah bir sefer esnasında Resûlullah'la beraber bulunuyorlardı. Câbir -radıyallahu anh- 'in devesi yorulmuş ve işe yaramaz hale gelmişti. Peygamberimiz bu deveyi Hz. Câbir'den satın alarak parasını vermiş ve deveyi tekrar:
- Deve de para da senindir diye iade etmişlerdi. (Buharî)
Yine bir defa Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- birinden bir deve almış yerine de daha mükemmel bir deve vermiş ve
- Borçlarını daha iyi ve daha mükemmel ödeyenler faziletli kişilerdir buyurmuştu.
Yine bir gün Medîne hâricinde bir kervan konaklamıştı. Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- kervanın yanından geçerken kırmızı bir deve görmüşler, fiâtını sormuşlar ve hiç pazarlık yapmadan deveyi alıp gitmişlerdi. Bir müddet sonra kervan halkından bir kaç kişi arasında endîşe başlamış ve deveyi, parasını almadan verdiklerinden pişmanlık duymuşlardı.
Kervanın içinden bir kadın:
- Üzülmeyin, bu havalide bu kadar nur yüzlü bir adam görmedik, böyle bir adam yalan söyleyip, bizi aldatmaz, demiş, kervan halkını teskîn etmişti.
Akşam üzeri Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-, devenin parasıyla birlikte kervanın yiyecek ve içeceğini de göndermişlerdi. (Darekutnî)
Huneyn gazasında Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- İslâm mü-cahidleri için ödünç zırh te'min etmek üzere henüz İslâm olmayan Safvan'a müracaat etmişlerdi.
Safvan:
- Benim mallarımı elimden alarak gasbetmek mi istiyorsunuz? deyince Allah'ın Resulü -sallallahu aleyhi ve sellem- :
- Hayır bunları bize ödünç vermenizi istiyoruz. Kaybolan olursa derhal tazmîn edeceğiz, cevabını vermişlerdi.
Safvan da müslümanlara otuz-kırk zırh ödünç verdi. Savaştan dönünce zırhlar sayıldı bir kaçının kaybolduğu anlaşılınca Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- , tazminat teklif etti ise de Safvan -radıyallahu anh- :
- Yâ Resûlallah artık kalbim değişti, diyerek îmân etmişti. (Ebû Dâvud)
Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şahsına işlenmiş suçlardan dolayı asla öç almazdı, insanların en az kızanı, en çok razı olanı ve en yumuşak başlısı idi. Meclisine gelen yabancıların sözlerinde ve sorularındaki kabalık ve kırıcılığa aldırmaz, bağışlardı. Kendisiyle oturan veya gelip hacetini arzedenin herşeyine dönüp gidinceye kadar katlanırdı. Bir kimse, kendisinden bir hacette istekte bulununca, onu red etmez, verir, veremezse vaadde bulunurdu. Ashabına bir baba şefkatiyle muamele ederdi.

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2196 13 Ocak 2010 21:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2409 13 Ocak 2010 21:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2195 13 Ocak 2010 20:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10370 10 Ocak 2010 19:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1931 08 Ocak 2010 23:08

Alt 21 Temmuz 2008, 21:52   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 70
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Hüsn-i Muamelesi

İslamın ruhu Güzel ahlak ve emin olmakta temelenmiştir. bunun en güzel örneğide peygamber efendimizdir. huzur güzel örnekler vermişsin, sağolasın

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)