Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLAHİYAT-ÖNLİSANS -AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ.::. > İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar

Konu Kimliği: Konu Sahibi zümrazülal,Açılış Tarihi:  15 Ocak 2014 (16:40), Konuya Son Cevap : 05 Ocak 2017 (19:50). Konuya 112 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Ocak 2014, 17:00   Mesaj No:21
Medineweb Usta Üyesi
Asilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Asilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16419
Üyelik T.: 27 Ocak 2012
Arkadaşları:7
Memleket:Bursa
Konular: 4
Beğenildi:27
Beğendi:23
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: BAYAN ÖĞRENCİLERE...ilahiyat okumaktaki amacınız ve hedefiniz.

Alıntı:
zümrazülal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ben henüz ihl son sınıf öğrencisiyim bilgi ve birikimime güveniyorum.
devlet destekli bir kuran kursu ve farklı alanlarda faliyet verebilen güzel bir hizmet alanı istiyorum.
bir kuran kursumuz varsada evli ve genelde yaşı 50 üstü olan hanımların haftada bir kaç gün uğradığı bi kurum halinde.benim ise düşündüğüm okul sonrası ve yaz tatilleri gibi 7den 70 e ulaşan bi kurum.
bağlı bulunduğum ilçenin müftüsü ile bu konuda müzakere yapmayı ,fikir alışverişinde bulunmayı düşünüyorum tabi bu sene bitince İNŞALLAH.

şimdi sizlere bunları anlatmaktaki amacım;sizin hedefleriniz bu hedeflere giden süreciniz ve hangi yolları izlediğiniz.
ben bu tür fikir alışverişinin ufkumuzu açacağını ve daha fazla bilinçle daha kolay hedeflediğimiz şeyleri elde edbileceğimizi düşünüyorum.(BİİZNİLLAH)
HEDEFLERİNİZ?
BU KONUDA HANGİ YOLU TAKİP ETTİĞİNİZ?
Sevgili kardeşim ne güzel idealist ,güzel düşüncelere sahip bir kardeşimizsin. Seni tanımadan sevdim Ben de bir ablan olarak kurslar hakkındaki duygu düşüncelerini paylaşıyorum ve hatta zaman zaman eşimle de bu konuda konuşuyorum. Henüz kurumun içinde değilim bilmiyorum dışardan bakmak yorumlamak mı kolay geliyor ama, teyzelerle bir kaç gün Kuran-ı Kerim eğitimi yapmak dışında birşeyler arıyorum bende. Bir kurs etrafındaki tüm hanımları çekebilecek bir yere nasıl dönüşür? Ne gibi etkinlikler yapılabilir? Açığı kapalısı o civardaki bayanlara nasıl ulaşır bunları konuşuyorum eşimle. İnşallah bu şevkimiz görev aldığımızda, kurumun içine girdiğimizde kırılmaz ve değişmez.
Ve tabii ki şuan en öncelikli olan önümüzdeki sınavlardan güzel puanlar alabilmek...
Rabbim hayırları kolaylaştırsın hepimize inşallah..

A.Genç
Alt 18 Ocak 2014, 01:14   Mesaj No:22
Medineweb Acemi Üyesi
ensarlıyız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ensarlıyız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36465
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:1
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdir Et:

Ben 2013 de yeterlilige girdim ama kpss olmadigi icin mulakata gidemedim. Bilen biri varsa cevap yazabilir mi? Eger kpss ve yeterlilik birlestiyse bu sene kpss ye girince tekrar mi yeterlilige girmis olucam onceki yeterlilik gecersiz mi oldu. Eger oyleyse cok yazik oldu cunku gayet yuksek bi puan almistim. Simdiden Allah razı olsun..
Alt 18 Ocak 2014, 14:30   Mesaj No:23
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:zümrazülal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 37579
Üyelik T.: 15 Ocak 2014
Konular: 2
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
serpil Üyemizden Alıntı Mesajı göster
yeterliliğe girmeniz için ya ihl mezunu yada ilahiyat önlisans veya ilahiyat lisans mezunu olmanız gerekiyor.imam hatip lisesi dışındaki liseden mezun olanlar ilahiyat önlisans mezunu olmaları halinde başvurabilirler.
sağolun cvp için serpil hanım.
Alıntı:
Lalü Aşk Üyemizden Alıntı Mesajı göster
cvp icn teşekkrler serpil hanm.insallah birgün ben ve benim gbi bunu cok istyenlerd mezun olup yetrlilige grmeye hak kazanr...ya birsy daha sormak istyrum ben düzlise mezunu oldugum icn temeldede arapca blgm olmadgi icn cok zorlanyrum..acaba bu konuda napmaktym nasl daha iyi anlayablrm tecrubelernzdn yararlanmak isterm
lalü aşk cım muhakkak çalışmak çok çalışmak.başka bi formulu yok.iyi araştırırp yararlı bulunan tüm kaynaklardan bi ders programı hazırlamalısın kendine.ve benim nacizane tavsiyem gramer(arapça dil bilgisi)ile de tertipli bazı kitaplardan yararlanman.

Alıntı:
ensarlıyız Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben 2013 de yeterlilige girdim ama kpss olmadigi icin mulakata gidemedim. Bilen biri varsa cevap yazabilir mi? Eger kpss ve yeterlilik birlestiyse bu sene kpss ye girince tekrar mi yeterlilige girmis olucam onceki yeterlilik gecersiz mi oldu. Eger oyleyse cok yazik oldu cunku gayet yuksek bi puan almioruzstim. Simdiden Allah razı olsun..
bi bilenden yardım istiyoruz....
Alt 18 Ocak 2014, 14:53   Mesaj No:24
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Asilem Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sevgili kardeşim ne güzel idealist ,güzel düşüncelere sahip bir kardeşimizsin. Seni tanımadan sevdim Ben de bir ablan olarak kurslar hakkındaki duygu düşüncelerini paylaşıyorum ve hatta zaman zaman eşimle de bu konuda konuşuyorum. Henüz kurumun içinde değilim bilmiyorum dışardan bakmak yorumlamak mı kolay geliyor ama, teyzelerle bir kaç gün Kuran-ı Kerim eğitimi yapmak dışında birşeyler arıyorum bende. Bir kurs etrafındaki tüm hanımları çekebilecek bir yere nasıl dönüşür? Ne gibi etkinlikler yapılabilir? Açığı kapalısı o civardaki bayanlara nasıl ulaşır bunları konuşuyorum eşimle. İnşallah bu şevkimiz görev aldığımızda, kurumun içine girdiğimizde kırılmaz ve değişmez.
Ve tabii ki şuan en öncelikli olan önümüzdeki sınavlardan güzel puanlar alabilmek...
Rabbim hayırları kolaylaştırsın hepimize inşallah..
kardeşim demişsin daha güzel bi hitap şekli düşünemiyorum bu yüzden bende aynı ile mukabele ediyorum.

GÜZEL KARDEŞİM;
bu dertle dertlenen bu konularda benim gibi çok büyük hizmetler yapamasada, bunları içine bol bol dert edinen birilerini görünce inan çok mutlu oluyorum.daha çokda umutlanıyorum.belki gerçekten bişeyler değişir kurs ve din ve diyanet öğreten kurumlarda.
ben senelerdir içerisindeyim resmi ve gayrı resmi kurumlarda hizmet etmişliğim var.
fakat o kadar birbirine sanki güney ve kuzey kutbu gibi zıt düşüyorlar.kıskançlık,beğenmeme,kibir tam bir fitne salgını gibi hocalar arasında bile birlik yok çoğu yerde(istisnalar var elbet).
işinin ehli ellerde bu verimsizlik yerine bol bol meyve veren bir kurum haline gelebilir.
insanlarla iletiişimde eksiklikleri,birine ulaşsalar, birine uzak düşen tavırlar fln.
benim çoğu zaman şevkim kırılıyor, umudum azalıyorsada,senin gibi güzel yürekli islama hizmeti kafaya koyan kişi ve kişilikler bu durumu düzeltebilir.İNŞALLAH.
ben bu konuda fikir üretmekten ileri geçemedim henüz.
maddi ve manevi eksikliklerimi tamamlayana dek sınav ve okulu iyi notlarla bitirmek var hedefimde.
daha sonrasında okul okuyan çocukların okuldan sonra bir kaç saat ilgilerini çekebilecek bir kuran ve din eğitimi.
lise ve ünv okuyan gençleri akaid ve ibadet konularında gençlere hitap eden programlarla ders programları oluşturmak.
elbette ev hanımlarına çocuk eğitimi ve din bilgisi kuran gibi farklı günlerde farklı derslerin olduğu.
kına gecesi,bebek mevlüdü,mukabele,sohbet,seminer gibi bazı toplantıları ilgi çekici halde insanlara sunabilecek bir kurum ...
oooooooo ben böyle madde madde uzatıııır giderim ama kısmet herşey.
istiyorum,düşünüyorum,dua ediyorum,Rabbime yalvarıyorum.bana yardım etsin.
Yardım edecek insanlar çıkarsın karşımıza.destek aynı derlerle dertlenmiş kişiler kaliteli mümine şahsiyetler.am n*
Alt 18 Ocak 2014, 16:28   Mesaj No:25
Medineweb Usta Üyesi
Lalü Aşk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Lalü Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 32854
Üyelik T.: 30 Ekim 2013
Arkadaşları:8
Konular: 8
Beğenildi:121
Beğendi:95
Takdir Et:

zümrazülal çok teşekkr edyorum cvplarn icm.valla senin o güzel düsuncelerini görunce çok mutlu oldm yazilarni okudktan sora dahada bi hevesm geldi okumak yarli bi birey olmak icn..bu ükknin senin gbilere cok ihtiyaci var.Rabbm hepmzn yardmcisi olsun...arapca knusundada insallah dedgn gbi yapwaya calscm
Alt 18 Ocak 2014, 20:04   Mesaj No:26
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:

Alıntı:
ensarlıyız Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben 2013 de yeterlilige girdim ama kpss olmadigi icin mulakata gidemedim. Bilen biri varsa cevap yazabilir mi? Eger kpss ve yeterlilik birlestiyse bu sene kpss ye girince tekrar mi yeterlilige girmis olucam onceki yeterlilik gecersiz mi oldu. Eger oyleyse cok yazik oldu cunku gayet yuksek bi puan almistim. Simdiden Allah razı olsun..

henüz kesin birşey yok ama eğer kpss ye eklenmemişse yeterliğiniz geçerli diye biliyorum.biraz daha bekleyelim bi belli olsun ona göre araştırır bilgi veririz inş.
Alt 18 Ocak 2014, 23:29   Mesaj No:27
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Lalü Aşk Üyemizden Alıntı Mesajı göster
zümrazülal çok teşekkr edyorum cvplarn icm.valla senin o güzel düsuncelerini görunce çok mutlu oldm yazilarni okudktan sora dahada bi hevesm geldi okumak yarli bi birey olmak icn..bu ükknin senin gbilere cok ihtiyaci var.Rabbm hepmzn yardmcisi olsun...arapca knusundada insallah dedgn gbi yapwaya calscm
CNM benim düşüncemde olan belki ,yüzler, binler var. ama icraat e geçiren bir elin parmakları kadar anca.Rabbim bize pratiğinide yapabilmek için güç versin.
seninde dediğin gibi Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.
Alt 19 Ocak 2014, 00:22   Mesaj No:28
Medineweb Usta Üyesi
Lalü Aşk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Lalü Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 32854
Üyelik T.: 30 Ekim 2013
Arkadaşları:8
Konular: 8
Beğenildi:121
Beğendi:95
Takdir Et:

inşallahh
Alt 19 Ocak 2014, 03:59   Mesaj No:29
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Zümra zülal ve Asilem,ne güzel Müslümanın derdiyle dertlenmek,hizmet aşkıyla çabalamak,Allahu teala önünüzde hayırlı kapılar açsın.Ben de bulunduğumuz kurumları nasıl daha iyileştirebiliriz hakkında çok kafa yorduğum için bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum.Belki yardımcı olur.

Bir hayli oldu.

Çok kalabalık bir camide göreve başlamıştım.Kalabalıktı ama gençler ortada yoktu.Başkana sordum,bu caminin gençleri nerede ?Başkan ''civarda çok genç var ama gelmiyorlar.''

O zaman şöyle yapalım.Gençler için bir program düzenleyelim.tanışma çayı olsun.Bakalım gelecekler mi bu kadar orta yaşlı ,yaşlı teyzenin bir de kızları ve gelinleri olması lazım.

Tanışma çayına sevindirici sayıda genç ve bebekleri olan anneler geldi. Ama işe bakınki sadec gençlere diye duyuru yapmamıza rağmen yaşlılarda kapıya birkmişlerdi.Görevli bir kişiye onları kırmadan göndermesini söyledim .gençlerle başbaşakaldığımızda hepsiyle tektek tanıştık ve Neden gelmediklerini sordum.Cevapları beni şeşırtmadı.Camide çocuk sesi istemeyen ve azarlayan yaşlı teyzelerden ürküp bir daha gelmemişlerdi.

Aslında derse çok ihtiyaçları olduğunu söylüyorlardı.Sadece onlara gün ve saat ayırarak yeni bir derse başladık.yaşlılara bir saatte anlattığımız şeyi ,gençlere 10 dakikada anlatmak çok güzeldi.Talebeer gün geçtikçe çoğaldı.Beraber bir çok faaliyet yaptık.Sadece onlara ders değil ,zamane problemlerinden konuştuk.

Çocuklar ağladı,birbirlerini dövdü,anne ayakta çocuk sallarken ders yaptı..ama sonunda oldu...

sabır ve emek..karşılığını mutlaka göreceğiniz şeylerdir.

Alt 19 Ocak 2014, 11:41   Mesaj No:30
Medineweb Usta Üyesi
Asilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Asilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16419
Üyelik T.: 27 Ocak 2012
Arkadaşları:7
Memleket:Bursa
Konular: 4
Beğenildi:27
Beğendi:23
Takdir Et:

Alıntı:
zümrazülal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
kardeşim demişsin daha güzel bi hitap şekli düşünemiyorum bu yüzden bende aynı ile mukabele ediyorum.

GÜZEL KARDEŞİM;
bu dertle dertlenen bu konularda benim gibi çok büyük hizmetler yapamasada, bunları içine bol bol dert edinen birilerini görünce inan çok mutlu oluyorum.daha çokda umutlanıyorum.belki gerçekten bişeyler değişir kurs ve din ve diyanet öğreten kurumlarda.
ben senelerdir içerisindeyim resmi ve gayrı resmi kurumlarda hizmet etmişliğim var.
fakat o kadar birbirine sanki güney ve kuzey kutbu gibi zıt düşüyorlar.kıskançlık,beğenmeme,kibir tam bir fitne salgını gibi hocalar arasında bile birlik yok çoğu yerde(istisnalar var elbet).
işinin ehli ellerde bu verimsizlik yerine bol bol meyve veren bir kurum haline gelebilir.
insanlarla iletiişimde eksiklikleri,birine ulaşsalar, birine uzak düşen tavırlar fln.
benim çoğu zaman şevkim kırılıyor, umudum azalıyorsada,senin gibi güzel yürekli islama hizmeti kafaya koyan kişi ve kişilikler bu durumu düzeltebilir.İNŞALLAH.
ben bu konuda fikir üretmekten ileri geçemedim henüz.
maddi ve manevi eksikliklerimi tamamlayana dek sınav ve okulu iyi notlarla bitirmek var hedefimde.
daha sonrasında okul okuyan çocukların okuldan sonra bir kaç saat ilgilerini çekebilecek bir kuran ve din eğitimi.
lise ve ünv okuyan gençleri akaid ve ibadet konularında gençlere hitap eden programlarla ders programları oluşturmak.
elbette ev hanımlarına çocuk eğitimi ve din bilgisi kuran gibi farklı günlerde farklı derslerin olduğu.
kına gecesi,bebek mevlüdü,mukabele,sohbet,seminer gibi bazı toplantıları ilgi çekici halde insanlara sunabilecek bir kurum ...
oooooooo ben böyle madde madde uzatıııır giderim ama kısmet herşey.
istiyorum,düşünüyorum,dua ediyorum,Rabbime yalvarıyorum.bana yardım etsin.
Yardım edecek insanlar çıkarsın karşımıza.destek aynı derlerle dertlenmiş kişiler kaliteli mümine şahsiyetler.am n*
Ben sizi örgün İHL öğrencisi olan küçük bi kardeşimiz sanmıştım öncelikle afedersiniz.. Bu kez doğru anlamışımdır umuyorum ki.
"Kardeş" sıcaklığı devam etsin madem ki diyaloğumuza, karşılıklı hoşnutluk içerisindeysek.
Aynen bahsettiğiniz gibi kurum içinde görevli arkadaşlarımdan öyle şeyler duyuyorum ki kendi kendime hayallere mi kapılıyorum acaba, şevkim kırılmasın benimde böyle şeylerle karşılaşınca diye düşünüyorum. İşin diğer boyutu ise, şayet olumsuz şeylerle karşılaşırsam bu niyetimin sağlamlığını şevkimin gücünü ölçme imtihanı olur diye de düşünüyorum. Bakalım hemen ilk rüzgarda savrulup gidecek miyim, yoksa kendinden niyetinden emin Rabbe teslim bir şekilde sağlam durabilecek miyim...
Düşünceleriniz çok güzel, maddeleyebilmeniz üzerlerinde baya bi duygu ve fikir mesaisi yaptığınızı gösteriyor zaten. Rabbim hayırla muvaffak etsin inşallah.
Duanız da o kadar güzel ki Sevgili Kardeşim, Amin binlerle...

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Zümra zülal ve Asilem,ne güzel Müslümanın derdiyle dertlenmek,hizmet aşkıyla çabalamak,Allahu teala önünüzde hayırlı kapılar açsın.Ben de bulunduğumuz kurumları nasıl daha iyileştirebiliriz hakkında çok kafa yorduğum için bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum.Belki yardımcı olur.

Bir hayli oldu.

Çok kalabalık bir camide göreve başlamıştım.Kalabalıktı ama gençler ortada yoktu.Başkana sordum,bu caminin gençleri nerede ?Başkan ''civarda çok genç var ama gelmiyorlar.''

O zaman şöyle yapalım.Gençler için bir program düzenleyelim.tanışma çayı olsun.Bakalım gelecekler mi bu kadar orta yaşlı ,yaşlı teyzenin bir de kızları ve gelinleri olması lazım.

Tanışma çayına sevindirici sayıda genç ve bebekleri olan anneler geldi. Ama işe bakınki sadec gençlere diye duyuru yapmamıza rağmen yaşlılarda kapıya birkmişlerdi.Görevli bir kişiye onları kırmadan göndermesini söyledim .gençlerle başbaşakaldığımızda hepsiyle tektek tanıştık ve Neden gelmediklerini sordum.Cevapları beni şeşırtmadı.Camide çocuk sesi istemeyen ve azarlayan yaşlı teyzelerden ürküp bir daha gelmemişlerdi.

Aslında derse çok ihtiyaçları olduğunu söylüyorlardı.Sadece onlara gün ve saat ayırarak yeni bir derse başladık.yaşlılara bir saatte anlattığımız şeyi ,gençlere 10 dakikada anlatmak çok güzeldi.Talebeer gün geçtikçe çoğaldı.Beraber bir çok faaliyet yaptık.Sadece onlara ders değil ,zamane problemlerinden konuştuk.

Çocuklar ağladı,birbirlerini dövdü,anne ayakta çocuk sallarken ders yaptı..ama sonunda oldu...

sabır ve emek..karşılığını mutlaka göreceğiniz şeylerdir.
Öncelikle "Aminn" hepimize inşallah.
Kişinin duygu düşüncelerini paylaşan güzel insanlarla karşılaşması o kadar hoş bir duygu ki teşekkür ederim öncelikle samimi mesajınız için Canlı örnek paylaşmanız çok iyi oldu cidden, Rabbim muvaffak etmiş sizi maşallah çok güzel düşünüp çok güzel bir neticeye ulaşmışsınız. Bu konularda istişareyi devam ettirebilirsek inanıyorum ki bizlere de ,birşeyler yapmak isteyen arkadaşlarımıza da güzel çağrışımlar yapacak yararlı olacak inşallah..
Muhabbetle

A.Genç

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: