Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLAHİYAT-ÖNLİSANS -AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ.::. > İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar

Konu Kimliği: Konu Sahibi zümrazülal,Açılış Tarihi:  15 Ocak 2014 (15:40), Konuya Son Cevap : 05 Ocak 2017 (18:50). Konuya 112 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Ocak 2014, 14:24   Mesaj No:31
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: BAYAN ÖĞRENCİLERE...ilahiyat okumaktaki amacınız ve hedefiniz.

İster herhangi bir kurumda görev yapsın ,ister sadece arkadaşlarla sohbet grubu olsun.İşe başlayan arkadaşların şunu bilerek başlamalarını ben tavsiye ederim.İnsan olan heryerde hata ve arıza olacaktır.Hatta bu kesindir. Önemli olan senin nasıl tavır aldığındır.Yapılan hataları görmemezlikten gelmek ,affetmeye çalışmak,hedefe doğru koşarken küçük şeylere takılmamak, hizmet ederken en çok işe yarayan şeylerdendir.
Bunu yaparken hocalık makamının izzetini korumak çok önemlidir.Denge önemlidir.

''İhya ''da (Ulumiddiyn)kıskançlıkların kendi denkleri arasında daha fazla olduğunu yazıyordu.Yani bakkal bakkalı,çocuk çocuğu,hoca hocayı kıskanır..Kadınların kıskançlığı ürkütücü boyuttadır ne yazık ki.Bütün bu olumsuzluklardan ,Allah rızası için hizmet ederken ,insanların küçüklüklerine takılmayarak,Allah dostlarını ve alimlerin menkıbe ve sözleryle kendine kuvvet sağlayabilir insan.
Duyduğunuz şeyler sizi ürkütmesin.Öyle bir duruşla durun ki herkes size gelip ıvır zıvır şeylerr anlatamasın.

''Tecahülü arifane ''yapmak çok işe yarar.Hizmet ederken olgunlaşır pişersiniz.Allah yardımcınız olsun...

Alt 19 Ocak 2014, 16:43   Mesaj No:32
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:zümrazülal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 37579
Üyelik T.: 15 Ocak 2014
Arkadaşları:1
Konular: 2
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Zümra zülal ve Asilem,ne güzel Müslümanın derdiyle dertlenmek,hizmet aşkıyla çabalamak,Allahu teala önünüzde hayırlı kapılar açsın.Ben de bulunduğumuz kurumları nasıl daha iyileştirebiliriz hakkında çok kafa yorduğum için bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum.Belki yardımcı olur.

Bir hayli oldu.

Çok kalabalık bir camide göreve başlamıştım.Kalabalıktı ama gençler ortada yoktu.Başkana sordum,bu caminin gençleri nerede ?Başkan ''civarda çok genç var ama gelmiyorlar.''

O zaman şöyle yapalım.Gençler için bir program düzenleyelim.tanışma çayı olsun.Bakalım gelecekler mi bu kadar orta yaşlı ,yaşlı teyzenin bir de kızları ve gelinleri olması lazım.

Tanışma çayına sevindirici sayıda genç ve bebekleri olan anneler geldi. Ama işe bakınki sadec gençlere diye duyuru yapmamıza rağmen yaşlılarda kapıya birkmişlerdi.Görevli bir kişiye onları kırmadan göndermesini söyledim .gençlerle başbaşakaldığımızda hepsiyle tektek tanıştık ve Neden gelmediklerini sordum.Cevapları beni şeşırtmadı.Camide çocuk sesi istemeyen ve azarlayan yaşlı teyzelerden ürküp bir daha gelmemişlerdi.

Aslında derse çok ihtiyaçları olduğunu söylüyorlardı.Sadece onlara gün ve saat ayırarak yeni bir derse başladık.yaşlılara bir saatte anlattığımız şeyi ,gençlere 10 dakikada anlatmak çok güzeldi.Talebeer gün geçtikçe çoğaldı.Beraber bir çok faaliyet yaptık.Sadece onlara ders değil ,zamane problemlerinden konuştuk.

Çocuklar ağladı,birbirlerini dövdü,anne ayakta çocuk sallarken ders yaptı..ama sonunda oldu...

sabır ve emek..karşılığını mutlaka göreceğiniz şeylerdir.
maşallah sana karddeşim ne güzel bir başarı.
Rabbim hepimizin gönlünden aklından geçen istekleri kemale eriştirrip gerçekleştirme gücü versin.

Alıntı:
Asilem Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben sizi örgün İHL öğrencisi olan küçük bi kardeşimiz sanmıştım öncelikle afedersiniz.. Bu kez doğru anlamışımdır umuyorum ki.
"Kardeş" sıcaklığı devam etsin madem ki diyaloğumuza, karşılıklı hoşnutluk içerisindeysek.
Aynen bahsettiğiniz gibi kurum içinde görevli arkadaşlarımdan öyle şeyler duyuyorum ki kendi kendime hayallere mi kapılıyorum acaba, şevkim kırılmasın benimde böyle şeylerle karşılaşınca diye düşünüyorum. İşin diğer boyutu ise, şayet olumsuz şeylerle karşılaşırsam bu niyetimin sağlamlığını şevkimin gücünü ölçme imtihanı olur diye de düşünüyorum. Bakalım hemen ilk rüzgarda savrulup gidecek miyim, yoksa kendinden niyetinden emin Rabbe teslim bir şekilde sağlam durabilecek miyim...
Düşünceleriniz çok güzel, maddeleyebilmeniz üzerlerinde baya bi duygu ve fikir mesaisi yaptığınızı gösteriyor zaten. Rabbim hayırla muvaffak etsin inşallah.
Duanız da o kadar güzel ki Sevgili Kardeşim, Amin binlerle...

Öncelikle "Aminn" hepimize inşallah.
Kişinin duygu düşüncelerini paylaşan güzel insanlarla karşılaşması o kadar hoş bir duygu ki teşekkür ederim öncelikle samimi mesajınız için Canlı örnek paylaşmanız çok iyi oldu cidden, Rabbim muvaffak etmiş sizi maşallah çok güzel düşünüp çok güzel bir neticeye ulaşmışsınız. Bu konularda istişareyi devam ettirebilirsek inanıyorum ki bizlere de ,birşeyler yapmak isteyen arkadaşlarımıza da güzel çağrışımlar yapacak yararlı olacak inşallah..
Muhabbetle
asilem ne güzel ifade etmişsin bende senin gibi kendimi ölçüp biçiyorum bakalım diyorum hangi rüzgar ne kadar güç katacak hangisi yavaşlatacark ama asla yolda kalmak yok fikrimde illede o yolu alacağım ama yavaş ama hızlı.
ben daha ihl son sınıfta ama dışardan veriyorum.88 kasım doğumluyum.küçük değilim ama bi türlü büyüyemiyenlerdenim:D

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
İster herhangi bir kurumda görev yapsın ,ister sadece arkadaşlarla sohbet grubu olsun.İşe başlayan arkadaşların şunu bilerek başlamalarını ben tavsiye ederim.İnsan olan heryerde hata ve arıza olacaktır.Hatta bu kesindir. Önemli olan senin nasıl tavır aldığındır.Yapılan hataları görmemezlikten gelmek ,affetmeye çalışmak,hedefe doğru koşarken küçük şeylere takılmamak, hizmet ederken en çok işe yarayan şeylerdendir.
Bunu yaparken hocalık makamının izzetini korumak çok önemlidir.Denge önemlidir.

''İhya ''da (Ulumiddiyn)kıskançlıkların kendi denkleri arasında daha fazla olduğunu yazıyordu.Yani bakkal bakkalı,çocuk çocuğu,hoca hocayı kıskanır..Kadınların kıskançlığı ürkütücü boyuttadır ne yazık ki.Bütün bu olumsuzluklardan ,Allah rızası için hizmet ederken ,insanların küçüklüklerine takılmayarak,Allah dostlarını ve alimlerin menkıbe ve sözleryle kendine kuvvet sağlayabilir insan.
Duyduğunuz şeyler sizi ürkütmesin.Öyle bir duruşla durun ki herkes size gelip ıvır zıvır şeylerr anlatamasın.

''Tecahülü arifane ''yapmak çok işe yarar.Hizmet ederken olgunlaşır pişersiniz.Allah yardımcınız olsun...
katılıyorum her cümlenize imza atarım.
yalnız bu kıskançlık mevzusu uzuuun bi istişare konusu olur .ben şahsen hased kısmına kaçan bir kıskançlığın, bizim kurumlarımızda çok baltalayıcı ,mümine bir bayana heleki dini öğreten sıfatta ise asla yakışmadığını düşünüyorum.
rabbim kötü huylarımızı ıslah edebilecek iman gücü nasip etsin.
Alt 19 Ocak 2014, 23:29   Mesaj No:33
Medineweb Acemi Üyesi
ensarlıyız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ensarlıyız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36465
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Konular: 0
Takdir Et:

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
henüz kesin birşey yok ama eğer kpss ye eklenmemişse yeterliğiniz geçerli diye biliyorum.biraz daha bekleyelim bi belli olsun ona göre araştırır bilgi veririz inş.
Allah razi olsun. Siteden cok istifade ediyoruz. Allah hayrinizi daim eylesin
Alt 20 Ocak 2014, 13:47   Mesaj No:34
nazlı350 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nazlı350 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 37623
Üyelik T.: 16 Ocak 2014
Arkadaşları:5
Konular: 0
Takdir Et:

arkadaşlar ben imam hatip mezunuyum o konularda sormak istediğiniz soru olursa sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olurum
Alt 20 Ocak 2014, 19:33   Mesaj No:35
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
ensarlıyız Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Allah razi olsun. Siteden cok istifade ediyoruz. Allah hayrinizi daim eylesin
Katiliyorum sayfa yoneteticilerinden Allah razi olsun...

Alıntı:
nazlı350 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
arkadaşlar ben imam hatip mezunuyum o konularda sormak istediğiniz soru olursa sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olurum
Arkadaşim hedefin, suan oldugun durum, karailastigin zorluklar, dikkat edilmesini tavsiye ettiğin hususlar, bunlar bize yol gösterici tecrubeler olsun.şimdiden teşekkür ediyorum.
Alt 20 Ocak 2014, 20:43   Mesaj No:36
Medineweb Usta Üyesi
Lalü Aşk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Lalü Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 32854
Üyelik T.: 30 Ekim 2013
Arkadaşları:8
Konular: 8
Beğenildi:121
Beğendi:95
Takdir Et:

arkadaşlar ögrenci-ögretici iliskisi çok önemli.hani kendmdn ve kendi çevremdeki arkadaşlarmdan biliyrum bu çok önemli.bazi hocalar çok kati veya aşiri otoriter oluyo haliyle buda ögrene yansyo.bazi arkadaslarmdan duyorum yatili okuyodular ve kursa gtmek istemydular.çünkü kndilerini baski altnda hissdyodular hocalarn kati kurallari vs şeyler ögrenciyi itiyo...bence en önemlisi güleryüz ve iyi bi iletişm.karsi tarafta uyandirdgmz ilk o izlenmler o hislr çok önemli.ögrenciler ögreticileri ulaşlmaz gbi hissetmemeliler,çekinmemeliler...umarim Rabbim bizlerede hayalerimize ulaşmayi bu mübarek görevi hakkyla yapmayi,yerine getirmeyi nasip eder inşallah....
ILMIN EVVELI SOGANDAN ACIDIR AMA SONUDA BALDAN TATLIDIR
Rabbm bu yolda yürümeyi hepimze muvaffak eylesn kardeslerim...
Alt 21 Ocak 2014, 21:17   Mesaj No:37
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Lalü Aşk Üyemizden Alıntı Mesajı göster
arkadaşlar ögrenci-ögretici iliskisi çok önemli.hani kendmdn ve kendi çevremdeki arkadaşlarmdan biliyrum bu çok önemli.bazi hocalar çok kati veya aşiri otoriter oluyo haliyle buda ögrene yansyo.bazi arkadaslarmdan duyorum yatili okuyodular ve kursa gtmek istemydular.çünkü kndilerini baski altnda hissdyodular hocalarn kati kurallari vs şeyler ögrenciyi itiyo...bence en önemlisi güleryüz ve iyi bi iletişm.karsi tarafta uyandirdgmz ilk o izlenmler o hislr çok önemli.ögrenciler ögreticileri ulaşlmaz gbi hissetmemeliler,çekinmemeliler...umarim Rabbim bizlerede hayalerimize ulaşmayi bu mübarek görevi hakkyla yapmayi,yerine getirmeyi nasip eder inşallah....
ILMIN EVVELI SOGANDAN ACIDIR AMA SONUDA BALDAN TATLIDIR
Rabbm bu yolda yürümeyi hepimze muvaffak eylesn kardeslerim...
çok güzel izah etmişsin kardeşim.katılıyorum
,
Alt 21 Ocak 2014, 22:39   Mesaj No:38
Medineweb Üyesi
ayşe yüsra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ayşe yüsra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21919
Üyelik T.: 23 Kasım 2012
Konular: 1
Takdir Et:

Selamun aleykum ilahiyat 2. Sinif ogrencisiyim derslere calisirken ve yeterlilige hazirlanirken medineweb en buyuk yardimcim oldu. Ilahiyat okuyorum cunku ogrenmenin sonu yok, ilahiyat okuyorum cunku ogrenmeden ogretemem ilahiyat okuyorum cunku daha donanimli olmam gerek ve bu, sinavlarla vs belirli bir disiplin icersinde devam ediyor. Yeterliligi kazandim ogretcilik yapiyorum ve eger yaptigima is dersek ki ben is gozuyle bakmiyorum yaptigim isi hakkiyla yapmak istiyorum ve bu yuzden ilahiyat okuyorum.
Alt 22 Ocak 2014, 14:52   Mesaj No:39
Medineweb Usta Üyesi
Lalü Aşk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Lalü Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 32854
Üyelik T.: 30 Ekim 2013
Arkadaşları:8
Konular: 8
Beğenildi:121
Beğendi:95
Takdir Et:

maşallah ayşeyüsra kardesm ayrica yazdklarnda ck dgru kesnlik hep kendmizi gelstrmelyz.sonuna karda okumalyz ki zaten ilminde sonu yok...ya bu sayfay kuranlardan Rabbm razi olsun.cünkü burrda sizleri fiziken tanimasamamda manen gercktn hssdyorum varlgnzi...hepimiwz hemen hemen ayni duygulari paylasyruz,ayni seyleri hissdyruz hepimzn yolu açk olsun dualarmzda birbrmzide unutmamaak ümidyle...bvyolda bize tecrubelyle yardmci olmaya calsan arkadaslas cok sagolun...bunun devamlarnida beklyrum kardslerm her knuda...
Alt 22 Ocak 2014, 17:32   Mesaj No:40
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:edebali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33804
Üyelik T.: 13 Kasım 2013
Arkadaşları:0
Konular: 1
Takdir Et:

bir mutlu son da benden olsun
ben 1999 imam hatip lisesi mezunuyum.2003 de evlendim.
aradan 10 yıl geçti üçüncü bebeğimi beklerken yeterlilki. arkasından mülakat ve kpssyle hamileliği tamamladım.daha sonra kuran kursunda sözleşmeli olarak başladım.
bu yıl 2.yılım halen sözleşmeli olarak çalışıyorum.ama ben gayet mutluyum.
Allah nasip ederse kadroya geçmeyi neden isterim biliyor musunuz?
çünkü devamlı bir şeyler öğreteceğim insanlar olacak en çok onun için istiyorum.
darısı isteyenlerin başına...

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)