Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLİTAM İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA.::. > İlitam 3.Sınıf Dersleri > İlitam 3.sınıf Genel Paylaşımlar

Konu Kimliği: Konu Sahibi makbergülü,Açılış Tarihi:  11 Ağustos 2014 (10:59), Konuya Son Cevap : 17 Eylül 2018 (19:03). Konuya 403 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı246Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10 Ağustos 2015, 21:31   Mesaj No:71
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Standart Cevap: ilitamlar hakkında genel bilgiler

SAMSUN 19 MAYIS ÜNİVERSİTESİ İLİTAM BİLGİ.
1- ÇAN EĞRİSİ VAR
2- SINAVLAR TEST USULÜ
3- KURAN SINAVI SÖZLÜ OLUYOR.
4- FİNALLER CUMARTESİ- PAZAR TEST USULÜ SINAV -PAZARTESİ KURAN SÖZLÜSÜ …ARD ARDA 3 GÜN.
5- DERS GEÇME NOTU = 50 BAĞIL SİSTEM VAR. FİNALLERDEN 50 ALAN GECER.
6- DERS KİTAPLARI= PDF ŞEKLİNDE HAFTALIK YAYINLANIYOR.
7- YÜZ YÜZE EĞİTİM FİNAL SINAVLARINDAN ÖNCEKİ İKİ GÜN YANİ PERŞEMBE VE CUMA VEDE MECBURİ DEĞİL.
8- ULAŞIM SIKINTISI HİÇ BİR ŞEKİLDE YOKTUR.
9- ARAPÇA DERSİ EN KOLAY DERS BUNU HİÇ DÜŞÜNMEYİN ( ARAPÇA BİLMESENİZDE ) EZBERLE HALLEDERSİNİZ
10- TOPLAMDA 3. VE 4. SINIF 4 DÖNEM YANİ. HER DÖNEM 6 DERSTEN SORUMLUSUNUZ.
11- DİPLOMADA İLAHİYAT FAKÜLTESİ YAZIYOR İLİTAM DEĞİL.
12- ESKİDEN OMÜ DE İLİTAMLILARIN BİR DEĞERİ YOKKEN ARTIK VAR.
13- VİZELERDEN EN DÜŞÜK 85 ALIRSINIZ ( TABİKİ GRUBLAR SAYESİNDE ) 100 DE ALMAK VAR.
14- AZ BİR ÇALIŞMAYLA OKULU BİTİRİRSİNİZ. AMA ÇALIŞMAK GEREK.
15- FİNALLERE GELİNDİĞİNDE KALMA PROBLEMİ OLMAZ. GRUBLARDA YARDIMCI OLUNUR SİZLER VAKIF YURTLARINA V.S. YÖNLENDİRİLİRSİNİZ.
16- KALDIĞINIZ DERSLER OLURSA YAZ OKULUNDA VEREBİLİRSİNİZ.
17- ŞU ANA KADAR OLAN ÇIKMIŞ SORULAR BİR KİTAPTA DERLENMİŞTİR VE ÖZET LERDE MEVCUTTUR. KESİN KAYITTAN SONRA PAYLAŞILIR.
18.OMÜDE OKUYAN HER ÖĞRENCİ GİRDİĞİ HER SINAVDAN BAŞARILI OLUR.
20- OMÜ İLİTAK BİR KALİTEDİR. BUNU ANCAK YAŞAMAK GEREKİR. FARK YARATIR, FARKI KAPISINDAN GİRİNCE SİZLERDE GÖRECEKSİNİZ, SONRASINDA SİZLERDEKİ FARKIDA ÇEVRENİZ GÖRECEK İNŞALLAH.

alıntıdır.."seda"
Şifanur beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 11 Ağustos 2015, 12:29   Mesaj No:72
Durumu:esrayücel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 50442
Üyelik T.: 11 Ağustos 2015
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

arkadaşlar bende cumhuriyet üniversitesi ilitamla ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorum. okkuyan arkadaşlardan rica ediyorum
Alt 11 Ağustos 2015, 13:00   Mesaj No:73
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

BU linki inceleyin..özellikle sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz..mehmet akif arkadaşımız bu ilitamda..size müsait olduğunda cevap verecektir..

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 24 Ağustos 2015, 14:48   Mesaj No:74
Durumu:alpce isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 44475
Üyelik T.: 26Haziran 2014
Beğendi:0
Takdir Et:

Ankara İLİTAM'da okuyan arkadaşlar,
Tavsiye eder misiniz?
Alt 25 Ağustos 2015, 19:39   Mesaj No:75
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:specialman20 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 50513
Üyelik T.: 21 Ağustos 2015
Arkadaşları:7
Beğenildi:24
Beğendi:112
Takdir Et:

hocalarım formasyonlar hep son sınıfta mı veriliyor ? 3.sınıfta alma gibi bir imkanımız var mı acaba ?
mavli beğendi.
Alt 27 Ağustos 2015, 14:21   Mesaj No:76
Durumu:mavli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 50417
Üyelik T.: 05 Ağustos 2015
Beğendi:3
Takdir Et:

selamun aleyküm arkadaşlar puanım 281 sıralamam 387 dokuz eylül ilitam istiyorum büyük ihtimal gelicek nette biri şöyle yazmış" önlisans da 50'nin altında dersi olanlar tekrar o dersi verecek" benim arapçalarım 50'nin altındaydı diploma notum 3,20 olduğundan geçtim şimdi hepsini tekrarmı vericem öyleyse yandım bilenler özelliklede dokuz eylülde okuyanlar bu konuda yardımcı olabilirlerse çok sevinirim
Alt 28 Ağustos 2015, 23:49   Mesaj No:77
Durumu:BuRCu__ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 50534
Üyelik T.: 26 Ağustos 2015
Arkadaşları:2
Beğenildi:10
Beğendi:2
Takdir Et:

En iyi ilitam hangisi ?
Alt 29 Ağustos 2015, 14:24   Mesaj No:78
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Alıntı:
alpce Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ankara İLİTAM'da okuyan arkadaşlar,
Tavsiye eder misiniz?
İLİTAM uzaktan eğitim programı aşağıdaki esaslara göre yürütülür:

a) İLİTAM uzaktan eğitim programı, dört yarıyıllık (iki yıllık) bir lisans tamamlama programıdır.

b) İLİTAM uzaktan eğitim programında ders geçme sistemi uygulanır. Programın birinci sınıf derslerinin en çok üçünden başarısız olan öğrenci ikinci sınıfın derslerini alır.

c) İLİTAM uzaktan eğitim programında başarısız olan öğrenciler, bu dersleri tekrar ederler, ikinci sınıftan ders alamazlar.

d) ) Gerek birinci ve ikinci yarıyıl /birinci sınıf derslerinden gerekse üçüncü ve dördüncü yarıyıl /ikinci sınıf derslerinin bir kısmından ya da tamamından başarısız olan öğrencilere iki yıllık ek bir süre verilir. Bu süre sonunda başarısız oldukları ders sayısını beşe indiren öğrencilere iki yıllık bir ek süre daha verilir. Öğrenciler, ek süreler içinde bütün öğrencilik haklarından yararlanırlar. İkinci ek süre sonunda başarısız oldukları derslerin sayısı üç veya daha az olan öğrenciler, kayıt yeniledikleri sürece, öğrencilik haklarından yararlanmamak şartıyla, sınırsız sınav hakkına sahiptirler.

Derslerin veriliş şekli

Madde 6- Derslerin verilmesinde, uzaktan öğretim teknolojileri ile hazırlanmış ders malzemeleri, iletişim araçları ve yöntemleri kullanılır. Okutulacak dersler ve uygulama çalışmaları, ANKUZEM’le işbirliği içerisinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Fakülte Kurulunca belirlenir. Belirlenecek dersler için uygun bulunan bölge ve zamanlarda İlahiyat Fakültesi Fakülte Kurulu kararıyla akademik danışmanlık ve uygulamaya yönelik hizmetler düzenlenir. Bu hizmetlerin yeri, zamanı, süresi ve şartları kayıt yenileme sırasında öğrenciye duyurulur.

Başvuru ve kayıt yenileme koşulları

Madde 7-İLİTAM uzaktan eğitim programına başvuru, kayıt, kayıt yenileme başvurusu ve kayıt tarihleri ile istenecek belgeler , süresi, şekli ve koşulları, ANKUZEM’in önerileri doğrultusunda, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Fakülte Kurulunca belirlenir.

Başvuru şartları

Madde 8-İLİTAM uzaktan eğitim programına başvuru için aşağıdaki şartlar aranır:

a)Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ilahiyat önlisans programı veya ilahiyat meslek yüksek okulu mezunu olmak ya da bir örgün İlahiyat programının ilk iki yılını tamamlayarak sosyal bilimler önlisans diploması almış olmak,

b)Dikey geçiş sınavına (DGS) girmiş olmak,

c) Senatoca belirlenen diğer koşullara sahip olmak.

Kayıt için istenilen belgeler

Madde 9-İLİTAM uzaktan eğitim programına kayıt için aşağıdaki belgeler istenir:

a) Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen diploma veya diploma yerine geçen geçici mezuniyet belgesi,

b) Dikey geçiş sınav (DGS) sonuç belgesi,

c) Öğrenci katkı payının ve öğrenim giderlerinin ödendiğini gösterir makbuz,

d) Üniversite tarafından verilen yerleştirme belgesi,

e) Ankara Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nin 30 uncu maddesinin 2 nci fıkrasının 3, 4, 5 ve 6 ncı bentlerinde belirtilen belgeler.

Kayıt hakkını kaybetme

Madde 10- Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen şartları yerine getirmeyen ve kayıtlarını süresi içinde yaptırmayanlar, kayıt hakkını kaybederler.

Kayıt iptali

Madde 11- Kayıt için sahte veya tahrif edilmiş belge kullananların kayıt işlemleri iptal edilir.

Kayıt yenileme

Madde 12- İLİTAM uzaktan eğitim programına kayıtlı öğrenciler, öğrenimlerine devam edebilmek için her öğretim yılı başında kayıtlarını yenilemek zorundadırlar. Haklı ve geçerli bir nedeni olmadan kaydını yenilemeyen öğrenciler, o öğretim yılında sınavlara giremezler ve öğrencilik haklarından yararlanamazlar. Kayıt yenilenmeyen yıllar toplam öğretim süresinden sayılır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Sınavlar ve Değerlendirme Esasları

Sınav Esasları

Madde 13- Bir öğretim yılında her ders için bir ara, yarıyıl / yıl sonu ve bütünleme sınavı yapılır. Sınavların hangi tarihlerde ve nasıl uygulanacağına ANKUZEM’in önerileri doğrultusunda Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Fakülte Kurulu karar verir.

Belirlenen sınav kurallarını ihlal eden öğrencilerin sınavları, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yönetim Kurulunca geçersiz sayılır.

Her ne sebep ve mazeretle olursa olsun, sınavlara katılmayan öğrenciler için başka sınav açılmaz. Ancak ara sınavına katılmayan öğrenciler, yarıyıl / yıl sonu ve bütünleme sınavlarına katılabilirler.

Cumartesi ve Pazar günleri sınav yapılabilir. Milli ve dini bayram günlerinde sınav yapılamaz.

Sınav notuna itiraz

Madde 14- Sınav not çizelgelerinin ilanından sonra maddi hata dışında not değiştirilemez.

Öğrenciler maddi hata itirazı için sınav sonuçlarının ilanından itibaren onbeş işgünü içinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığına yazılı olarak başvurabilirler. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yönetim Kurulunca, gerektiğinde dersin öğretim elemanının ve ANKUZEM Müdürlüğünün teknik görüşü de alınarak sınav kağıtlarında ve sınav not çizelgelerinde maddi bir hata belirlenirse gerekli düzeltme yapılır. Maddi hata, ilgili öğrenciye en geç otuz gün içinde duyurulur.

Sınavların değerlendirilmesi

Madde 15- Öğrencilere aldıkları derslerde gösterdikleri başarı için, harf notlarından biri verilir ve bu notlar ders başarı notu olarak adlandırılır. Ders başarı notu, ara sınavı ile yarıyıl / yıl sonu ve bütünleme sınav puanlarının birlikte değerlendirilmesiyle elde edilir ve bu sonuç öğrencinin akademik başarı durumunu gösterir. Ara ve yarıyıl /yıl sonu ve bütünleme sınavlarının yüzde ağırlıkları, yarıyıl / yıl sonu ve bütünleme sınavının yüzde ağırlığı % 50’nin altında olmaması koşuluyla Ankara üniversitesi İlahiyat Fakülte Kurulunun kararıyla belirlenir ve eğitim-öğretim yılının başında ilan edilir. Sınavlar mutlak veya bağıl ölçütlere göre değerlendirilir.

Notlar ve katsayılar aşağıda belirtildiği şekilde belirlenir:

Puanlar Notlar Katsayılar

90-100 AA 4,0

85-89 BA 3,5

80-84 BB 3,0

75-79 CB 2,5

70-74 CC 2,0

65-69 DC 1,5

60-64 DD 1,0

50-59 FD 0,5

49 ve aşağısı FF 0,0

Bir öğrencinin bir yılda aldığı derslerden başarılı sayılabilmesi için o öğretim yılındaki akademik başarı ortalamasının ve genel akademik başarı not ortalamasının en az 2.00 olması gerekir. Akademik başarı ortalamaları 2.00 ve üstünde olan öğrenciler (FD) ve (FF) aldıkları dersler dışındaki derslerden başarılı sayılırlar.

Akademik başarı not ortalaması ve genel akademik başarı not ortalaması 2.00 nin altında olan öğrenciler, (CC) ve üstünde not aldıkları derslerden başarılı, diğerlerinden (DC ve DD) başarısız sayılırlar. Öğrenci (FD) ve (FF) aldığı derslerden her koşulda başarısız sayılır.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Muafiyet, İlişik Kesme, Mezuniyet İle İlgili Esaslar, Adres Bildirme

Muafiyet
Madde 16- İLİTAM uzaktan eğitim programına kayıtlı öğrenciler, programdaki derslerin tümünü almak zorundadırlar. Daha önce bir başka programda aldıkları derslerden muaf olma talebinde bulunamazlar.

İlişik kesme
Madde 17- Aşağıdaki durumlarda öğrencinin İLİTAM uzaktan eğitim programı ile ilişiği kesilir:

a) Bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen birinci iki yıllık ek süre sonunda en az altı dersten, ikinci iki yıllık ek süre sonunda ise en az dört dersten başarısız olması,

b) Kendi isteği ile kaydını sildirmiş olması,

c)Öğrencinin, 13/01/1985 tarihli ve 18634 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası almış olması,

d) Mazeretsiz olarak iki yıl üst üste kayıt yenilememiş olması.

Lisans diploması
Madde 18-İLİTAM uzaktan eğitim programının tüm derslerini başarıyla tamamlayan ve genel akademik başarı not ortalaması 2.00 veya daha yüksek olan öğrencilere, lisans diploması verilir.

Diplomalar düzenleninceye kadar isteyen öğrenciye, diplomasını alırken iade edilmek üzere geçici mezuniyet belgesi verilir.

Diplomasını kaybeden mezunlara bir defaya mahsus olmak üzere ikinci nüsha diploma verilir. Bu belgeyi de kaybedenlere öğrenim durumunu belirten bir yazı verilir.

Diplomanın ön yüzünde öğrencinin adı ve soyadı, diploma tarihi ve numarası, fakülte dekanı ve Rektörün imzaları; arka yüzünde diploma sahibine ait kimlik bilgileri yer alır.

İLİTAM uzaktan eğitim programını tamamlayan ve genel akademik başarı not ortalaması 3.51 ve üstü olan öğrenciler yüksek onur öğrencisi olarak; 3.01-3.50 olan öğrenciler ise, onur öğrencisi olarak mezun olurlar.

Avrupa kredi transfer sistemi kredilerine karşılık gelen diploma ekinin (AKTSDE-ECTSDS) düzenlenmesine ilişkin hususlar Üniversite Senatosunca hazırlanan yönergeyle belirlenir.

Adres bildirme

Madde 19- Her türlü yazılı bildirim, öğrencinin programa kayıt sırasında bildirdiği adrese yazılı olarak yapılmak suretiyle tamamlanmış sayılır. Kayıt olurken bildirdikleri adresleri değiştirdikleri halde, bunu idareye bildirmemiş veya yanlış ya da eksik adres vermiş olan öğrenciler, kurumda mevcut adreslerine bildirim yapılması halinde, kendilerine bildirim yapılmış sayılır.

Alıntıdır...
Alt 29 Ağustos 2015, 14:33   Mesaj No:79
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
mavli Üyemizden Alıntı Mesajı göster
selamun aleyküm arkadaşlar puanım 281 sıralamam 387 dokuz eylül ilitam istiyorum büyük ihtimal gelicek nette biri şöyle yazmış" önlisans da 50'nin altında dersi olanlar tekrar o dersi verecek" benim arapçalarım 50'nin altındaydı diploma notum 3,20 olduğundan geçtim şimdi hepsini tekrarmı vericem öyleyse yandım bilenler özelliklede dokuz eylülde okuyanlar bu konuda yardımcı olabilirlerse çok sevinirim
1) Yüzyüze eğitim zorunlulugu yok
2) 1 ara 1 final sınavı var dönemlik. Ara internetten oluyor. Final de fakültede oluyor.
3) Gecme notu: 50 Çan eğirisi yok.
4)Kitap veriyorlar.En güzeli de bu yani Ve internet üzerinden canlı dersler var diğer ilitamlar gibi işliyor sistem sanırım.
5) Harc parası : yıllık 1027 tl. Başkada para istemeyeceklermiş.

Ben 9 eylül ilitamdayim kisa bilgi vereyim.gecme notu her ilitam gibi vize ye girersen 52 ile gecersin.sistem buraz duzeltilmeye ihtiyaci vardi bu sene ne olur.ama internetten vize olurken herhangi bir kopma durumunda finalden onceki gundetelafi sinavı yapılıyor bunda sıkıntı yok.arapca her zamanki gibi ama birqz zorlastiracaklarini soyluyorlar ama arapcada konular belli zaten.sinavda kalacak yer sorunu okul karismiyo hatta izmirde otel sorunu yok yanifinalden sonra butunleme var. En guzel yani kitap vermesi idi bu sene onu kaldiriyorlar videolar canli degil istedigin zaman izleyebiliyosun.tavsiye ederim.

Arapcasi zor kiraatiniz düzgün değilse ezberiniz yoksa mülakat ta ezerler biraz.sinav sonuçlarına itirazlarıniz genelde sonuçlanmaz artı her ilitamda olan sistemin oturmamasi gibi sıkıntılar var ve bu sıkıntılar izmirde daha coktu ayrıca izmir sinav zamanları çok sıcak oluyor ben geçen sene mezun oldum şuan sistemin durumu nedir bilmiyorum

Alıntıdır..
Alt 29 Ağustos 2015, 14:36   Mesaj No:80
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
BuRCu__ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
En iyi ilitam hangisi ?

İstanbul deniliyor, fakat hepsinin ayrı özelliği ve öğreticiliği farklı.. Bana sorarsanız hepsi derim

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: