Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLİTAM İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA.::. > İlitam 4.Sınıf Dersleri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  21 Ekim 2013 (22:00), Konuya Son Cevap : 18 Mart 2024 (23:27). Konuya 308 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı46Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 27 Temmuz 2014, 09:43   Mesaj No:21
Durumu:ipekneslihan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12929
Üyelik T.: 26 Kasım 2010
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: İlitam Öğrencileri İstişare Bölümü

Alıntı:
erol 71 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben sakarya ilitamdayım. Hocalarımıza sorduk,istediğiniz zaman örgün derslere katılabilirsiniz dediler. Telefonla tercih etmek istediğiniz okullara sorun bence
bende bu sene sakarya ilitamı tercih etmek istiyorum. sakarya ilitam hakkında daha ayrıntılı bilgi verirmisin acaba. örneğin geçme notu nasıl oluyor, zorunlu eğitimde kalma yeri, hocaların tutumu, arapça dersi, ödevlendirmeler , kitap veriyor mu v.s.
Alt 27 Temmuz 2014, 15:52   Mesaj No:22
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

selamun aleykum=)

ATAUZEM benimde tercihlerimin arasında olucağı için biraz bilgi topladım...

İLİTAM programının kontenjanı 500 kişidir

Derslerin İşlenişi
Program, çoklu öğretim uygulamalarını ifade eden “uzaktan eğitim” yöntemiyle yürütülmektedir. Öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetlerinde sürekli aktif olmalarını sağlayacak etkinlikler düzenlenmekte, çeşitli formatlarda ders materyalleri hazırlanmaktadır. Senkron (eş zamanlı) ve asenkron(eş zamansız) öğretim ortamları kullanılmaktadır. Senkron öğretim ise sanal sınıf uygulamaları, forum tartışmaları, çevrimiçi sınavlar vb. etkinlikler aracılığı ile yapılmaktadır. Asenkron öğretim ortamlarında kullanılan ders materyalleri; e-öğrenme paketi, ders notları, video-derslerdir.
Senkron eğitim
  • • Eğitimin senkron bölümlerinde ders koordinatörü ve sanal şubelerden sorumlu öğretim üyeleri ile öğrenciler arasındaki etkileşim yoğun bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu etkileşimin sağlanması için sanal sınıf uygulamaları, video konferanslar vb. düzenlenmektedir.
  • • 25-30 kişilik oluşturulan sanal şubelerden sorumlu öğretim üyeleri tarafından belirlenen gün ve saatlerde çevrimiçi oturumlar düzenlenmektedir.
  • • Öğrencilerden grup çalışmaları yaparak proje geliştirmeleri istenecektir. Ders koordinatörü ve öğretim üyesinin de bulunacağı çevrimiçi grup tartışmaları düzenlenmektedir.
Asenkron Eğitim
  • • Eğitimin asenkron bölümünde öğrencilerin kullanımına sunulacak çeşitli ders materyalleri ve etkinlikler düzenlenmektedir. Asenkron (eş zamansız) öğretim ortamlarında kullanılan ders materyalleri;, ders notları, video-derslerdir.
Programlarda öğrencilerin en az aynı dersin yüzyüze uygulamasındaki kadar öğrenme aktivitelerine yer verilmesi sağlanması amaçlanmaktadır. Bu amaçla öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetlerinde sürekli aktif olmalarını sağlayacak
etkinlikler düzenlenmekte, çeşitli formatlarda ders materyalleri hazırlanmaktadır.
Hazırlanan ders materyalleri ve tasarlanan etkinlikler aşağıda yer almaktadır;
Ders Materyalleri
  • • Ders notu: İlgili dersin öğretim üyesi/üyeleri tarafından haftalık ders notları/dokümanları hazırlanmaktadır.
  • • Video-ders: Haftalık olarak hazırlanan notlara bağlı kalarak ilgili dersin öğretim üyesinin ayrıntılı bir şekilde ders işlediği video kayıtlarıdır.
Etkinlikler
  • • Sanal sınıf uygulamaları ve video konferanslar: Her sanal şube için farklı zamanlarda sanal sınıf uygulamaları ve video konferanslar gerçekleştirilmektedir. Sanal sınıf uygulamalarında öğrenciler her konuda dersin öğretim üyesine soru sorabilmekte, örnek vakaları tartışılabilmekte, sohbet gerçekleştirebilmektedir.
  • • Online sınav: Her ders için ayrı ayrı çevrimiçi sınav uygulanmakta ve öğrenci gelişimi takip edilmektedir. Bu sınavların sonuçları dersin vize notu olarak değerlendirilmektedir.
Ölçme Değerlendirme Faaliyetleri
İLİTAM uzaktan eğitim programında sınıf geçme ve sınavlara dair iş ve işlemler “Atatürk Üniversitesi Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” hükümlerine göre yürütülür.
Eğitmenler öğrencilerle senkron veya asenkron olarak iletişim kurmaktadır. Öğrencilerin Öğretim Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerindeki tüm faaliyetleri kaydedilmektedir. Öğrenciler online vize sınavlarına Öğretim Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerinden katılmaktadır.
Bir dönem boyunca her bir ders için bir ara sınav, (vize), bir dönem sonu ve bir bütünleme sınavı yapılmaktadır.
Ara sınavlar internet üzerinden, yılsonu (final) sınavı ile bütünleme sınavı yüz yüze oturumlar halinde akademik takvimde
belirlenen tarihlerde yapılmaktadır.
Ara (vize) sınavının başarı notuna katkı oranı %20, yılsonu (final) veya bütünleme sınavının ise %80 dir.
Yüzyüze sınavlar Atatürk Üniversitesi Kampüsünde yapılmaktadır. Başka bölge veya illerde ayrıca bir sınav merkezi oluşturulmayacaktır.

alıntıdır
Alt 27 Temmuz 2014, 16:01   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

bi arkadaşımın verdiği bilgiler de şöyle...

ders kitabı yokmuş

her hafta onlıne dersler varmış

ve haftalık üniteler yayımlanıyormuş çıktılarını alıp çalışıyormuşsun

ilitamların çağrı merkezleri varmış sormak istediğiniz her şeyi sorabiliyormuşsunuz

ezberde sureler belliymiş=tebareke,amme,zilzal,adiyat,tekasur,fiil suresinden aşağısı,kunut,ayetel kursi,emenerrasulu,hasr son ayetleri
Alt 27 Temmuz 2014, 19:47   Mesaj No:24
Medineweb Usta Üyesi
erol 71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:erol 71 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15208
Üyelik T.: 10 Aralık 2011
Arkadaşları:14
Konular: 2
Beğenildi:129
Beğendi:420
Takdirleri:1528
Takdir Et:

Alıntı:
ipekneslihan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
buende bu sene sakarya ilitamı tercih etmek istiyorum. sakarya ilitam hakkında daha ayrıntılı bilgi verirmisin acaba. örneğin geçme notu nasıl oluyor, zorunlu eğitimde kalma yeri, hocaların tutumu, arapça dersi, ödevlendirmeler , kitap veriyor mu v.s.
Sınıf başarısına göre çan uygulanıyor. Kur'ân ve Arapça çanı çok yüksek. Diğerleri normal.Her dönem her dersten dönem ödevi veriliyor. ödev ortalamayı % 10 etkiliyor.
Vizeler internet üzerinden yapılıyor. % 10 etkiliyor.
Finaller Sakaryada yapılıyor % 80 etkiliyor.
Yüzyüze eğitim mecburi diyorlar ama gitmeyen çok oluyor. Bir şey demiyorlar

Kur'an finali sözlü şeklinde oluyor. yeterlilik mülakatı gibi oluyor.7 dakika içinde 4 satır yüzüne okuma,ezber ve tecvit soruluyor.

Hocalarımız fena değil. Kur'an hocamız ,Fıkıh ve İslam Tarihi Arapça hocalarımız çok iyi..

Felsefe ve Ahlak Felsefesi biraz sıkıntılı

Sınav dönemlerinde yurtlarda kalıyoruz. Önceden yer ayırtıyoruz. Günlüğü 30-50 arasıydı.

Okul kitap vermiyor. Pdf şeklinde sisteme haftalık yüklüyor.
Özçıpa Fotokopiden Kitap halinde sipariş veriyoruz. Kargo ile gönderiyorlar..50-60 arası tutuyor(6 kitap)

Derler sistem üzerinden işleniyor.
14 Hafta boyunca Haftada 11 saat ders oluyor. Ders saatleri Önceden bildiriliyor. Her sınıfın dersi ayrı yapılıyor. Sınıf mevcudu 100 den fazla ama canlı derslerde en fazla 25- 30 kişi oluyor. Hoca ders anlatıyor. İsteyen soru sorabiliyor.
Arapça dersinde Alıştırmaları hocayla beraber çözüyoruz.
Kur'an dersinde isteyen mikrofonla bağlanıyor. Hoca hataları söylüyor.

Söyleyeceklerim bu kadar. Merak ettiğiniz bir şey olursa yardımcı olabilirim. Dersle ilgili belgeleri de paylaşabilirim
Alt 27 Temmuz 2014, 22:25   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
Ravza'm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ravza'm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14629
Üyelik T.: 18 Kasım 2011
Arkadaşları:24
Konular: 50
Beğenildi:39
Takdirleri:61
Takdir Et:

OMÜ İLİTAM

-Ders gecme notu en düşük 60
Vizeler internet üzerinden ve %20 si Alınıyor

-Finaller Okulda ve %80 nı Alınıyor

-Kuran Mulakat

-Çan eğrisi yok

-Sınıf tekrarı yok sadece dersten kalma var

-Yuzyüze eğitim dönemsel olarak dönem başı 3 gün fakat katılma zorunluluğu yok

-Her dönemin bütünleme sınavı var

-Dersler her hafta video üzerinden veriliyor

-Her dersin haftada bir canlı senkron u oluyor

-Kitap verilmiyor - pdf seklinde yayın yapılıyor cıktısını alabilirsiniz

-Ulaşım ve kalmada sorunu yok otel anlaşmaları var

-Yuksek lisans a öğrenci alıyor formasyon da veriliyor (omü nün en büyük avantajlarıdır kendi mezunalrına daha fazla kontenjan ayırılıyor bu detayı göz ardı etmemek lazım vede iyi araştırmak gerek)

Alıntı
Alt 27 Temmuz 2014, 22:30   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Ravza'm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ravza'm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14629
Üyelik T.: 18 Kasım 2011
Arkadaşları:24
Konular: 50
Beğenildi:39
Takdirleri:61
Takdir Et:

En kolay İlitam Erzurum en zoru da Samsun muş. Tercih yaparken göz önünde bulundurursunuz.
Alt 01 Ağustos 2014, 14:36   Mesaj No:27
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

huzeyfe cumhuriyet üniversitesi ilitam ders çalışma sayfası açar mısın

belki oraya daha once okula başlayanlar da girer inşallah bizlerden yerleşen olursa istşare yaparız
KübraYıldız beğendi.
Alt 01 Ağustos 2014, 15:45   Mesaj No:28
Medineweb Aktif Üyesi
pehlivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:pehlivan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22031
Üyelik T.: 26 Kasım 2012
Konular: 5
Beğenildi:10
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
pehlivan, hacıya özel mesaj gönderdim

online olunca buraya bakar
Allah razı olsun hocam
Alt 01 Ağustos 2014, 15:47   Mesaj No:29
Medineweb Aktif Üyesi
pehlivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:pehlivan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22031
Üyelik T.: 26 Kasım 2012
Konular: 5
Beğenildi:10
Takdir Et:

Alıntı:
erol 71 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Face de İstanbul ilitam var oradan öğrenebilirsin
hocam 2013 grubuna üye oldum,sorumu sordum neden anlamadım apar topar gruptan atmışlar beni canları sağolsun
Alt 01 Ağustos 2014, 16:00   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
pehlivan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hocam 2013 grubuna üye oldum,sorumu sordum neden anlamadım apar topar gruptan atmışlar beni canları sağolsun

öğrencilerin isimleri grup başkanında oluyormuş o isimler haricindekileri gruplara almıyormuşlar..hepsinde öylemi bilmiyorum ama muhtemelen öyle olacakki sizi atmışlar gruptan

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)