Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > İlmihal Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  17Haziran 2013 (14:50), Konuya Son Cevap : 02 Mayıs 2015 (20:00). Konuya 30 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19Haziran 2013, 11:36   Mesaj No:21
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Halk arasında yapılan gün olayının sakıncaları..

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Borcu veren tabii ki şartlı verecek, ödemek şartıyla
Ödemek şartıyla verilmezse o para ya zekat, ya sadaka ya da hibe olarak verilir. Gün olayında herkes birbirine paraları ödemek şartıyla veriyorlar. Ödemek şartıyla vermek ne zamandan beri faiz kabul edilir oldu ?
Ah bilinmez kardeşim!
Sana da laf anlatmak deveye hendek atlatmak zormuş

Abi ömrümü yedin,

borç tabiki ödenmek şartıyla verilir ve bundan dolayıda BORÇ OLUR,

Anlatmak istediğim şeyi yukardada anlattım örnek vererek tekrar ediyorum,

siz benden 10 lira borç istiyorsunuz, bende size vereceğim 10 lira karşılığında,,sizin bana olan 10 lira borcununuzu ödeme günü gelince,BANA 10 LİRAMLA BİRLİKTE 10 lira borç verirseniz SİZE 10 LİRA BORÇ VERİRİM,TALEBİDİR..Yoksa BENDE SİZE BORÇ VERMEM,

işte gün olayındada bu BU TALEP VAR,yoksa GÜN OLAYI GERÇEKLEŞMEZ,KİMSE BU ORGANİZEYE KATILMAZ,GÜN OLAYAI BORÇ GİBİ GÖRÜNSEDE,İÇERİK OLARAK ÖYLE DEĞİL,....

NOT.Fecr abi ,bende ilk bu soruyla karşılaşınca AYNEN SİZİN GİBİ CEVAP VERDİM,gün yapanlar arasında,ilk parayı alanda son alanda HEM AYNI PARAYI VERİYOR,HEMDE AYNI PARAYI ALIYOR,ONUN İÇİN SAKINCASI YOK FAİZ OLMAZ DEDİM,DAHA SONRA İLK BURAYA AÇTIĞIM YAZIYLA CEVAP VEREN OLUNCA,Durumun hiçte öyle olmadığı ortaya çıkıyoru fark ettim ve ilk verdiğim cevabın YANLIŞ OLDUĞUNU,buraya açtığım paylaşımdaki CEVABIN DOĞRU OLUĞUNU SÖYLEDİM...yani olaya sizin baktığınız gibi bakınca,sakıncası yok çıkıyor,ama olay öyle değil sayın abim,,uzgn
Alt 19Haziran 2013, 12:00   Mesaj No:22
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Mantık yanlış olursa sonuç da yanlış oluyor. Sana bir mantık sorusu soracağım, bakalım cevap verebilecek misin?

3 arkadaş bir lokantaya gidiyor. Güzelce yemek yiyorlar. Garsondan hesap istiyorlar ve 25 tl hesap geliyor.3 arkadaş ceplerinden 10'ar tl topluyorlar ve toplam 30 tl ediyor. 30 tl'yi garsona veriyorlar, garson da 5 tl'yi bozuk para olarak yani 5 tane 1 tlik getirip masaya tabakta koyuyor. Yemeği yiyen 3 kişi garsona bahşiş olarak bozuk 2 tlyi bırakıyorlar ve diğer bozuk paraları yani 3 lirayı 1'er lira olarak paylaşarak lokantadan çıkıyorlar. Şimdi;
bu 3 kişi 9'ar lira ödediğine göre 3*9 tl=27 tl yapar. Garsona bahşiş olarak da 2 tl vermişlerdi. 27+2 tl = 29 tl yapar.O zaman 1 tl nereye gitti? Bul bakalım
Alt 19Haziran 2013, 12:13   Mesaj No:23
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Mantık yanlış olursa sonuç da yanlış oluyor. Sana bir mantık sorusu soracağım, bakalım cevap verebilecek misin?

3 arkadaş bir lokantaya gidiyor. Güzelce yemek yiyorlar. Garsondan hesap istiyorlar ve 25 tl hesap geliyor.3 arkadaş ceplerinden 10'ar tl topluyorlar ve toplam 30 tl ediyor. 30 tl'yi garsona veriyorlar, garson da 5 tl'yi bozuk para olarak yani 5 tane 1 tlik getirip masaya tabakta koyuyor. Yemeği yiyen 3 kişi garsona bahşiş olarak bozuk 2 tlyi bırakıyorlar ve diğer bozuk paraları yani 3 lirayı 1'er lira olarak paylaşarak lokantadan çıkıyorlar. Şimdi;
bu 3 kişi 9'ar lira ödediğine göre 3*9 tl=27 tl yapar. Garsona bahşiş olarak da 2 tl vermişlerdi. 27+2 tl = 29 tl yapar.O zaman 1 tl nereye gitti? Bul bakalım
ABİ BEN SAYISAL OKUDUM VE BU SORU ÇOK KOLAY,

Neyse sağlıcakla kal,anlaşılan birbirimizi şuan aydınlatamıyacaz,sadece yoracaz
Alt 02 Mart 2015, 15:50   Mesaj No:24
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

Bende dinen caiz biliyorum
Gunlerde kuran ve akrabalarin bulusmasi adina hemde ufak bir aile butcesine katki olur diye dusunuyorum
En dogrusunu Allah bilir

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 04 Mart 2015, 02:15   Mesaj No:25
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

fecr hocam allah razı olsun ve allah sabrınızı artırsın
Alt 02 Mayıs 2015, 16:58   Mesaj No:26
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:`Şehadet.. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 46409
Üyelik T.: 24 Kasım 2014
Memleket:İstanbul.
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Fecr hocam dusuncelerini takdir ediyorum haklisiniz fakat su yonden `gun` olayi cok sakincali bir hal aldi zamanimizda .
Bircok tanidigim var hergun sosyal medyada masasini paylasiyor, bugun altin gunumuz vardi falan filan. .
Masada en az on cesit pasta borekler. Bayanlar birbiriyle yaris halindeler .
Ne kadar gosteris meraklisi olduk Rabbim yardimcimiz olsun .
Alt 02 Mayıs 2015, 17:04   Mesaj No:27
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
`Şehadet.. Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Fecr hocam dusuncelerini takdir ediyorum haklisiniz fakat su yonden `gun` olayi cok sakincali bir hal aldi zamanimizda .
Bircok tanidigim var hergun sosyal medyada masasini paylasiyor, bugun altin gunumuz vardi falan filan. .
Masada en az on cesit pasta borekler. Bayanlar birbiriyle yaris halindeler .
Ne kadar gosteris meraklisi olduk Rabbim yardimcimiz olsun .
Önce samimiyetle başlayan bazı işler daha sonra çığırından çıkıyor maalesef. Bugün bazı kimseler evlerde yaptığı, kaynaşıp sohbet ettiği ev ortamını bırakıp lokantalarda veya başka yerlerde yapmaya başlamışlar. Bu da işin çığırdan çıktığını gösteriyor. Bu elbette tasvip edilebilir bir durum değildir. Yine bu günlerde israf ve şatafat gösterisi de hoş karşılanacak ve cevaz verilecek bir durum değildir. Ayrıca yaptıkları pasta-börek-yemek vs şeyleri sosyal medyada paylaşmaları ve kendi fotoğraflarını paylaşmaları hiç de tasvip edilebilir bir şey değildir.
Bu tür olumsuzları yapmaktan kaçınılmalıdır
Alt 02 Mayıs 2015, 17:09   Mesaj No:28
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:`Şehadet.. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 46409
Üyelik T.: 24 Kasım 2014
Memleket:İstanbul.
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Kesinlikle oyle bu isin ticari kismi bir kenara atilmis durumda, basligi acan kardesimiz bu konuya deginseydi keske altina bizlerde imzamizi atardik
Alt 02 Mayıs 2015, 18:24   Mesaj No:29

sms

Durumu:sms isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 49522
Üyelik T.: 27 Nisan 2015
Konular: 1
Beğenildi:3
Takdir Et:

insanlar sosyal medayada gzdiklerini yediklrini paylaşdıkça günlerde ''o 5 çeşit yaptı benim 8 çeşit olmalı''diyerek kendilerini ıspat ettiklerini sanıyor ...Oysaki harcadıkça biz harcanıyoruz...
Alt 02 Mayıs 2015, 19:41   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

Alıntı:
Önce samimiyetle başlayan bazı işler daha sonra çığırından çıkıyor maalesef. Bugün bazı kimseler evlerde yaptığı, kaynaşıp sohbet ettiği ev ortamını bırakıp lokantalarda veya başka yerlerde yapmaya başlamışlar. Bu da işin çığırdan çıktığını gösteriyor. Bu elbette tasvip edilebilir bir durum değildir. Yine bu günlerde israf ve şatafat gösterisi de hoş karşılanacak ve cevaz verilecek bir durum değildir. Ayrıca yaptıkları pasta-börek-yemek vs şeyleri sosyal medyada paylaşmaları ve kendi fotoğraflarını paylaşmaları hiç de tasvip edilebilir bir şey değildir.
Bu tür olumsuzları yapmaktan kaçınılmalıdır
Hocam tespitleriniz cok dogru.inanin daha fazlasi da mevcut.sadece yiyecek icecek olaylari degil..son zananlarda cenazelere gidenlerin cektigi fotograflari bi gorseniz..ben de geldim bakiniz der gibi..Rabb im islah etsin.

Gun olayi zaten basli basina rezillik.resimleri paylasiyolar muhabbetler yemek tarifi uzerine...

Rabb im affetsin bayanlar icin zor bi imtihan..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: