Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > İlmihal Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  18 Mayıs 2014 (03:15), Konuya Son Cevap : 18 Mayıs 2014 (14:41). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Mayıs 2014, 03:15   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Allah Kalplerimize Bakar

Allah Kalplerimize Bakar

İbadetin kabul olması için , niyetin halis olması, yani yalnız Allah'ü Teala'nın rızası için yapılması lazımdır. Niyet , kalp ile olur , yalnız söylemekle niyet edilmiş olmaz.
İslamiyet , ilim , amel ve ihlas olmak üzre üç kısımdır. Yani emirleri ve yasakları öğrenmek , öğrendiklerine tabi olmak , bunları yalnız Allah rızası için yapmak lazımdır.
Kur'anı Kerim bu üçünü emretmekte ve övmektedir.
İhlas , dünya faydalarını düşünmeyip ibadetlerini yalnız Allah Teala'nın rızası için yapmaktır. İhlas sahibi , ibadet yaparken başkalarına göstermeyi düşünmez. Hadis-i şerifte
'' Allah'ü Teala'yı görür gibi ibadet et ! sen görmüyor isen de O , seni görmektedir ''

İbadetleri , mesela Kur'anı kerimi , mevlid , ezan okumayı, imamlığı , duayı para karşılığı yapmak , bunlarda pazarlık etmek alana da verene de haramdır. Bunları Allah rızası için yapmalı , hediye verilirse kabul etmelidir. Hediye veren de cimri olmamalıdır. Dünya işleri için çok verip , Allah'ü Teala'nın rızası için az vermekten daha fena hasislik
cimrilik olmaz.
'' Allah dışınıza bakmaz, kalplerinize ve niyetlerinize bakar '' hadisi şerifi , ibadet yapanlar , hayır işleyenler içindir. Yani ibadetin kabul olması için Allah'ü Teala'nın rızası için yapılması lazımdır.

Abdullah Mürteiş hazretleri, tasavvuf, evliyalık yolunda ilerlemesine sebep olan hadiseyi şöyle anlatır;
'' Babam , bulunduğumuz yerin ileri gelenlerinden idi. Birgün evimizin önünde otururken yanıma bir genç geldi. Sırtında hırka , başında eski bir külah vardı . Fasih , açık bir lisan ile benden bir şey istedi. Ben içimden '' Sapasağlam bir genç olsun da utanmadan dilencilik yapsın , olacak şey değil '' diye düşündüm ve kendisine hiç cevap vermedim. O kimse bana sertçe ;
- Kalbine gelen şeyden , Allah'ü Teala'ya sığınırım, dedi.
Bunu duyunca çok korktum ve kendimden geçerek yere düştüm. Hizmetçilerimizden biri bu halimi görüp yanıma gelmiş. Kendime geldiğimde , başımı dizine koyup , beni ayıltmaya çalışıyordu.
Daha sonra o gencin gittiğini öğrendim ve çok üzülmüş , pişman olmuştum. O gün böyle geçti. Gece olunca bu dert ve elem ile uyudum. Rüyamda Hz. Ali'yi gördüm.
'' Keşke öyle düşünmeseydin ve ona birşeyler verseydin. Allah rızası için hiç birşey vermeyeni Allah'ü Teala sevmez , buyurdular.
Sabah olunca kendime ait ne varsa , hepsini Allah rızası için ihtiyacı olanlara dağıtıp , sefere çıktım. Bağdat'a gelip ilim öğrenmeye başladım. On beş sene sonra babamın vefat ettiğini haber alıp , Nişabur'a geldim. Babamdan bana çok büyük servet kalmıştı. Onları da Allah rızası için dağıtıp , Bağdat'a döndüm. O gencin o bakışı hala gözümün önünde , devamlı üzülüp , pişman oluyordum.

Abdullah Mürteiş hazretlerinin vefat edinceye kadar da bu üzüntüsünün böyle devam ettiği bildirilmiştir.
Netice olarak , her iyiliği , insanlara yardım etmeyi , bütün ibadetleri Allah'ü Teala'nın rızası için yapılmalı ve haramlardan da O'nun rızası için sakınmalıdır.

GÖNÜL PINARI ( Alıntı )

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1274 10 Aralık 2020 12:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 1975 08 Aralık 2020 18:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 767 08 Aralık 2020 17:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 714 08 Aralık 2020 12:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 796 04 Aralık 2020 13:56

Alt 18 Mayıs 2014, 12:55   Mesaj No:2
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Allah Kalplerimize Bakar

Alıntı:
nurşen35 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
'' Allah dışınıza bakmaz, kalplerinize ve niyetlerinize bakar '' hadisi şerifi ,
Bu hadisi şerif genellikle kitaplarda eksik tercüme edilen ve eksik tercüme nedeniyle yanlış yorumlanıyor maalesef.
Bu şekliyle hadisi ele alınca toplumda Allah'ın farz ibadetlerini yapmayan insanlar "kalbim temiz" diyerek kendi kendileri teselli etmeye çalışıyor ve bu eksik şekilde tercüme edilen hadisi referans gösteriyorlar.
Kişi "Namaz kılmıyorum ama benim kalbim temiz"
Kişi " Oruç tutmuyorum ama benin kalbim temiz"
Kişi "Başörtüsü takmıyorum ama benim kalbim temiz"
Kişi" İçki içiyorum ama benim kalbim temiz"
Kişi " Kumar oynuyorum ama benim kalbim temiz"
Kişi " Mecbur kaldığım için faiz aldım ama kalbim temiz" vs şeyler diyebiliyor.

Ama Allah bizim sadece kalplerimize değil amellerimize bakar. Hadiste Allah Rasulu a.s böyle buyuruyor. Öncelikle hadisin orijinaline bakalım:

إِنَّ اللَّهَ لاَ يَنْظُرُ إِلَى صُوَرِكُمْ وَأمْوَالِكُمْ وَلـكِنْ يَنْظُرُ إِلَى قُلُوبِكُمْ وَأعْمَالِكُمْ
(Müslüm Birr-30)

“Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve amellerinize bakar."

Niyet çok önemlidir, ama amel de olmalıdır.
Kişinin niyeti iyi olup ameli kötü olursa yaptığı, işlediği amelden sorumludur
Kişinin niyeti kötü olup ameli iyi olursa bu riyadır. Mesela, kişi gösteriş için insanlara yardım yapıp sadaka veriyorsa bu işten ona hayır olmaz
Kişinin hem niyeti Allah rızasına uygun olacak, hem de yaptığı amel Allah'ın rızasına uygun olmalıdır.
Alt 18 Mayıs 2014, 14:41   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Allah Kalplerimize Bakar

Alıntı:
FECR;333917

[B
Üyemizden Alıntı
إِنَّ اللَّهَ لاَ يَنْظُرُ إِلَى صُوَرِكُمْ وَأمْوَالِكُمْ وَلـكِنْ يَنْظُرُ إِلَى قُلُوبِكُمْ وَأعْمَالِكُمْ[/B]
(Müslüm Birr-30)

.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: