Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > İslam/Dinler/Mezhepler

Konu Kimliği: Konu Sahibi KEVİR,Açılış Tarihi:  14 Temmuz 2008 (21:27), Konuya Son Cevap : 14 Temmuz 2008 (21:27). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Temmuz 2008, 21:27   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 70
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hz.Musa gözü ile Yahudiler

Hz.Musa gözü ile Yahudiler

Yahudilerin insanlığa yaptıkları ihanetleri hepiniz bilirsiniz. Medine döneminde Hz.Muhammede yaptıkları ihanetler yahudi zihniyetinin en açık örneğidir.Ancak Ben Kuran dan ve Tevrat tan birer ayetle Hz.Musa nın gözünde Yahudilerin durumunu değerlendirmeye çalışacağım.

Birinci Durum: Hz.Musa yanındaki israiloğulları ile birlikte kızıldenize varmıştı, Tam bu sırada bazıları Hz.Musa ya firavun bize yetişti diyerek korkularını dile getirdiler. Kuran Musa a.s nin şöyle cevap verdiğini bildirir "... Şüphesiz Rabbim, benimle beraberdir; bana yol gösterecektir." (Şuara Suresi, 62)Musa a.s nin cevabı beni düşündürdü, çünkü peygamber efendimiz Allah bizimle beraberdir demeyi daha uygun buluyordu. Hz. Musa neden biz demiyor da ben diyor. Bence bu durum açık bir güvensizliğin ifadesi, Musa a.s Yahudilere güvenmiyordu

İkinci Durum : Tevratta Musa a.s nin şöyle dediği yazılıdır.
"........Allah sizi denemek için geldi; Allah korkusu üzerinizde olsun, günah işlemeyesiniz diye." (Mısır'dan Çıkış, 20:20)Yine düşündürücü bir söz, çünkü peygamber efendimiz Allahın selamı üzerinize olsun demeyi daha uygun buluyordu. Hz.Musa neden Allahın selamı demiyor da korkusu diyor. Bu sorunun cevabı Tevrattaki ayetin devamında söylenmekte, günah işlemesinler diye.Demek ki Yahudiler güvensiz kişilerdirler ve olabildiğince günaha meyillidirler. Yahudilere güvenilemeyeceği konusunda Musa a.s nin 40 günlük ayrılışı sonucu samiri nin yaptığı altından buzağıya tapmaları önemli bir örnektir. Yahudilerin günah ve zulme olan meyillerinden söz etmeye gerek yok zaten.Bütün bu durumdan daha vahimi dünya altın ticaretini ve magazin sektörünü ellerinde bulunduran Yahudilerin, moda adına Müslümanların bir çoğunu İslam’a ihanetçi ve günaha koşan kişiler haline getirmeleri.Şimdi şunu söylüyorum, Hz.Muhammed bu gün yaşasaydı mutemelen Hz.Musanın kullandığı sözleri kullanırdı. Allah benimle beraberdir derdi, bize güvenmediği için, Allahın korkusu üzerinize olsun derdi bizi günahlara koşar bulduğu için.Yahudi karakterini en iyi tanıyan kişi Musa a.s dir. Bu sebeple Yahudilerle olan ilişkilerimizde Musa a.s nin karakterini göz önünde bulundurmamız gerektiği kanatindeyim (KEVİR)

Konu Sahibi KEVİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Zerdüştün Yakarışı Şiirler ve Şairler Yitiksevda 4 2526 09 Eylül 2009 21:13
sizce medineweb... ne yaparsınız...? Anket'ler-Röportaj'lar Nebevi Sevda 11 6351 20 Ekim 2008 14:48
Soyun Devamı Gereklidir Makale ve Köşe Yazıları KEVİR 0 2128 06 Eylül 2008 01:06
Sevgi İle İlgili Sözler Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler Sakkurem 32 21115 20 Ağustos 2008 23:24
Zemahşeri'den Sözler Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler rizwanbara 1 3611 19 Ağustos 2008 23:02

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: