Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi TufeyL,Açılış Tarihi:  20 Ekim 2007 (21:17), Konuya Son Cevap : 30 Ocak 2022 (09:38). Konuya 29 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı28Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Ekim 2007, 22:18   Mesaj No:11

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Şu kadından uzak dur! Şu kadınla da hayatını kur !

bunu değiştirecek olan yine bizler...şuan ben bu kanının değişeceğini sanmıyorum ama gelecekten umutluym.çünkü türk toplumu bunlardan vazgeçemiyor.gençler bu konuda daha bilinçli.
dur-hele beğendi.
Alt 20 Ekim 2007, 22:20   Mesaj No:12
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

kadının camiiyi hocayı vaizi görme şansı hemen hemen yok gibidir..evinde çoluk çocuk yemek temizlik derdinde..cumadan gelen bey(!) vaizin dolduruşuna gelerek,nurun dile getirdiği uydurma ve hikaye bazı şeyleri duyarak,düşmanca eve giriş yapar..!
kadının saçı uzun aklı kısa..
kadına danış dediğini yapma..
ben istemezsem sana cennet yok...
secde caiz olsa bana yapman lazım..
yemek neden tuzsuz..
babanın evine yollarım haa..
gibi saçman sapan,akıldan izandan mahrum onur heves şevk kırıcı,cümlelerle hanımını diri diri öldürür güya islam adına..!

aynı bey,
zinası kaçamaktır..
zamanı kahvedir..
erkeğim sana mı sorcam..
vs vs vs vs vs...
vah zavallı kadın vah..

feminist mi oldum şimdi
Esma_Nur beğendi.
Alt 20 Ekim 2007, 22:27   Mesaj No:13

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

hocam tam benim anlatmak isteiklerimi anlatmışsınız.benim üzüldüğüm nokta burası işte... bu saçma şeyler din adına yapılıyor.eğitim de sorun var aslında.bir kişi de çıkıp peygamber efendimiz eşine nasıl davranırmış bunu sormuyor ki?
bir hadis i şerif geldi aklıma:
peyg.efendimiz ve ailesi develerle bir yolculuğa çıkmışlar.HZ.Aişe annemizi taşıyan deve pek bir huysuzmuş ve annemizi sürekli sarsıyormuş.peyg efendimiz de bu duruma karşı devenin iyi tutulmasını ,zaptdedilmesini emretmiş ve kadınlar kristal bir bardak gibidir.onları incitmeyin buyurmuştur.
işte peygamberimizin kadınlara muamelesinden bir örnek...
nerde o ahlak örneği,nerde bugün kadınlarımızın gördüğü muamele?.aslında herşey ortada ...kuran ve sünnete ne kadar bağlılığımız ortada...
dur-hele beğendi.
Alt 20 Ekim 2007, 22:29   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:

Konuyu dağıtmak istemedim, fakat bunu yazmadan da edemeyeceğimBütün sıkıntılar ölümü unutmaktan, hak ve hukuka riayet etmemekten yani dine uymamaktan ileri gelir. Bir zat anlatır:
Bir gün bana bir arkadaş geldi. Hanımı ile hiç geçinemiyormuş. Evde her gün basit şeyler yüzünden tartışma oluyormuş, bıkmış bu tartışmalardan, artık ondan ayrılmak istiyordu. Bunların münakaşaları yüzünden iki taraf aileleri de birbirine girmiş. Hanımı bunun tarafına, bu da hanımının tarafına düşman vaziyette. Kanlı bıçaklı deniyor ya aynen öyle imişler. Yine bir gün perişan bir vaziyette geldi, hiçbir nasihat dinleyecek halde değildi. Ya Rabbi, ben buna ne diyeyim diye düşündüm. Sonra ona, “Ayrılsan da fark eden bir şey olmayacak, bir ay kadar ömrün kaldı, ne istiyorsan git yap” dedim. Bu sözü duyan arkadaş şok oldu, rengi attı, yine perişan bir durumda çıkıp gitti.

Sonra arkadaşlardan ve kendisinden dinlediğim için ne yaptığını anlatayım. Kapıdan çıkar çıkmaz özel kalemdeki arkadaşlarla helalleşmeye başlamış. Rastladığı herkesle helalleşiyormuş. Eve gidince kavgalı hanımına, (Hatun gel demiş, bunca zamandır seni üzdüm, sana iyi kocalık yapamadım, istediğini alamadım, hakkına riayet edemedim, ne olur beni affet, bana hakkını helal et) demiş. Tabii bunu ağlamaklı diyor, gerçekten diyor.

Hanımı bakmış, Allah Allah, bu adama ne oldu da böyle şeyler yapıyor, acımış ona, bey demiş, sen hakkını helal et, ben hep edepsizlik yaptım, seni çok üzdüm demiş. Başlamışlar ağlamaya, sarılıp ağlaşmışlar. Sonra adam, kavgalı olduğu kayınpederlerine gitmiş. Aynı şekilde onlardan ağlamaklı olarak özür dilemiş, size iyi evlatlık yapamadım, hizmet edemedim, ne olur beni affedin, hakkınızı helal edin demiş. Onlar da şaşırmışlar, yavrum demişler, sen hakkını helal et, biz büyüklük yapamadık, sizi hoş göremedik, sizin aranızı çok zaman biz bozduk. Sen bizi affet, hakkını helal et diyerek ağlaşmışlar. Sonra hanımı da bunun kavgalı olduğu annesine babasına gitmiş. Aynı şekilde o da onlardan özür dilemiş, size iyi gelinlik yapamadım, çok edepsizlik ettim, sizi çok üzdüm demiş, helallik istemiş. Onlar da aynı şekilde mahcup olup, asıl sen bizi affet hakkını helal et, biz büyüklük yapamadık, sizi çok üzdük demişler, sarılıp ağlaşmışlar. Evde ise her gün sanki Cennet hayatı yaşıyorlar. Karı koca birbirlerine hizmet ediyor, terlik vesaire getiriyorlarmış. Bir dedikleri iki olmuyormuş.

Ama arkadaş, benim sözümü hiç söylememiş. Bir ayın dolması için günleri sayıyormuş. Günler yaklaştıkça bunun iyiliği artıyormuş, geceleri ibadeti artıyormuş. Bunun iyiliği artınca hanımının da ve ailelerin de iyiliği artıyormuş. Derken bir ay dolmuş. Ha bugün öleceğim derken, nedense ölmemiş. Kesin bir ay denmedi, bir ay kadar dendi, belki birkaç gün daha var diye düşünmüş. Birkaç gün daha beklemiş, yine ölmemiş. Sonra yanıma geldi, odadan içeri girince, (Efendim ben ölmedim) dedi. Ne ölmesi dedim. Efendim siz bana demiştiniz ki bir ay kadar ömrün kaldı, o bir ay doldu ama ben ölmedim. Kardeşim, ben senin ne zaman öleceğini bilemem, ama şunu biliyorum, ölüm var, bir gün elbette öleceksin. Ölecek adam kavga niza ile hayatını zehir etmez. Şu andaki hayatından memnun musun dedim. Evet hiç tartışmamız olmuyor dedi. Haydi böyle devam edin dedim. İki çocukları oldu, gül gibi geçinip gidiyorlar. Bütün mesele ölümü unutmamak. Ölümü unutunca ne oluyor, unutmayınca ne oluyor bu açık bir örnek....
dur-hele beğendi.
Alt 21 Ekim 2007, 00:25   Mesaj No:15
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 227
Beğenildi:15
Takdir Et:

esselamu aleyküm
pek sevgi değer canlar

desem sanırım kırılmazsınız
çünkü sizlerin yaşınızdanda büyük evliliğin bir yerlerinde yaşayan evlatlara babayım
bizzat yaşayarak bu işi sıfatlandıran evlatlara baba oluncada bu konudaki hayat tecrübelerimin
sizce malum haliyle yetinmeyip bazı gerçekleri tarif edeyim isterseniz

sevgi değer canlar
ihyayı ulumuddinde imam gazali rah. evliliğin faydaları ve sonrada evliliğin zararlarını anlatır
gerçekten aklı selim bir insan bunları bilinçli bir şekilde okuyup amel ederse
sanırım bu zamanda evlenmez evlenemez.

oysa hayatın toz pembe cazibelerinin özendirilişinde buna birde gençlik eklenince
sizin akşamdan beri tartıştığınız konuların hiç biri kale bile alınmadan kişiler sadece
güdülerinin cazibelerinde severek evlenirler

olayda hakim olan gençlik ve biyolejik ihtiyaçların tatmininden başka bir şey değildir
nitekim bu yüzden her gün binlercesi daha bir yıl bile olmadan boşanmayla sonuçlanmaktadır

acaba erkek egemen bir millet olduğumuzdan mıdır veya cehaletimizmidir bizi bu hale getiren
siZ tartışa durun ancak bu anlattıklarımıda göz ardı eylemeyin

bir baba olarak yaşayarak hisettiklerim bir yana çevrede görmekte olduğum
bu gayri islami hayat tarzı sanırım her geçen gün dahada tefessüh etmekte
oysa karşılıklı dillendirilen bütün sözler bir yana ahzap suresinde hazreti insanı tanımlarken allah cc
ne güzelde tanımlıyor her iki kimliğin vasıflarını

Şüphe yok ki müslüman erkeklerle müslüman kadınlar, mümin erkeklerle mümin kadınlar, itaat eden erkeklerle itaat eden kadınlar, sadık erkeklerle sadık kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, mütevazi erkeklerle mütevazi kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkeklerle ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkeklerle Allah-'ı çok zikreden kadınlar var ya, işte onlar için Allah bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır. ahzap sure ayet 35

bütün mesele bu ayete muhatab olabilmek sanırım gerisi lafu güzaf oluyor sizcede öyle değilmi
Mihrinaz ve dur-hele beğendiler.
Alt 11 Eylül 2017, 22:55   Mesaj No:16
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Evlenmek istediğin kızı iyi seç.

İnsanın hanımı huzur ve sükûnet kaynağıdır. Bir kızla evlenmek istediğinde ailesini iyice araştır ve öğren.*Çünkü temiz ve asil bir aile tatlı meyveler yetiştirir.

Bilmiş ol ki kadınlar parmaklarımız kadar birbirinden farklıdırlar.

Şirret ve karaktersiz kadından sakın. Onların dış görünüşlerine aldanma, böyleleri kocasına karşı kaba ve hırçındır.

Kocası kendisine saygılı olduğu zaman bunu bir üstünlük sanar. Hiçbir iyiliğe karşı teşekkür etmesini bilmez. Az şeye de hiç kanaat etmez.
.................

Aman oğul; sabah akşam instagramda gezinen, boy boy fotosunu paylaşan, yediğini içtiğini reklam ederek sosyalleşen, evini bütün kapilarini ardina kadar tanimadiğı insanlara açandan, ama misafir gelmesin diye kırk takla atandan, kocasina instagramdan trip atandan... Dogumunu karin agrısini serumunu yine buralardan paylaşandan aman aman....cansy crush oynayan seker ciklet kızlardan da aman aman...

Yani ogul aktif sosyal medya hesabi olandan uzak dur aman diyeyim... zaten hesabı olmayaninı bulamayacagindan aktif olmasin diyorum bak...

Sana gelinceeee...Öyle bilmem ne com.lardan çicek alıp eve göndereyimler felan yok. Adam gibi al çiceğini...

Yasantinizı reklam unsuru haline getirmeyin, herkese mutlulugunuzu ispatlamaya calisip birbirinizle didişip durmayın... Çobanligıni ebeveynligini iyi yap...

Dısarda(işyerinde) tanimadigin birsürü insana sonsuz guleryuz iltimas gösterip, her türlü gereksiz konuşmaları yapıp eve gelince yorgunum yawwww, bi sus be kadın deyip suratsizlasma... kabalaşma...Kusur arama..Kusur ört...Alirım elime terliği...

Aileni önemse..Bunun için gayret sarfet..Bak Imam Gazali başta olmak üzere, hocaların büyüklerin ne guzel nasihatlerde bulunmuşlar..Hepsini dikkate al... Adam ol yeter...

fazlasiyla anacan oldu galiba

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 12 Eylül 2017, 09:16   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4525
Beğendi:6114
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Emine hocam olmasi gerekeni yazmissiniz..ama malesefff sosyal medya hastaligina cokdan tutulduk ve cikilmasi imkansiz hale geldik..watsapda bile her durumumuzu paylasir hale geldik watsap kimler olur eş dost akraba degilmi..bi bakmisiniz hic hoşlanmadiği bir arkadasi ile kahve keyfisi yapmis ve cnmmm arkadsiiiimla kahve keyfisi die duruma koymuş ne kdr küçüldüklerini bir bilseler..sahte dunya kurmuslar onun üzerinde yasiyorlar ve toplum.bu sosyal.medayaya destek verdikce daha gelisir ve büyür Allah yardimcimiz olsun..
Mihrinaz beğendi.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 12 Eylül 2017, 09:40   Mesaj No:18
Medineweb Usta Üyesi
AlimOğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AlimOğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15399
Üyelik T.: 24 Aralık 2011
Arkadaşları:1
Konular: 59
Beğenildi:189
Beğendi:36
Takdir Et:

Allah'ın nimetlerinden ;
yetişmiş erdemli kadından değerlisi yoktur.
Allah'ın azabından; silik sönük vizyonsuz bir o kadar da huzursuzluk üretici kadından azaplısı yoktur.
Ama;
kalite kaliteye,kalitesizlik kalitesizliğe denk gelirse
Mihrinaz ve Kara Kartal beğendiler.
Alt 12 Ekim 2021, 18:12   Mesaj No:19
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 423
Beğenildi:3216
Beğendi:3703
Takdirleri:25945
Takdir Et:

Alıntı:
Mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Evlenmek istediğin kızı iyi seç.

İnsanın hanımı huzur ve sükûnet kaynağıdır. Bir kızla evlenmek istediğinde ailesini iyice araştır ve öğren.*Çünkü temiz ve asil bir aile tatlı meyveler yetiştirir.

Bilmiş ol ki kadınlar parmaklarımız kadar birbirinden farklıdırlar.

Şirret ve karaktersiz kadından sakın. Onların dış görünüşlerine aldanma, böyleleri kocasına karşı kaba ve hırçındır.

Kocası kendisine saygılı olduğu zaman bunu bir üstünlük sanar. Hiçbir iyiliğe karşı teşekkür etmesini bilmez. Az şeye de hiç kanaat etmez.
.................

Aman oğul; sabah akşam instagramda gezinen, boy boy fotosunu paylaşan, yediğini içtiğini reklam ederek sosyalleşen, evini bütün kapilarini ardina kadar tanimadiğı insanlara açandan, ama misafir gelmesin diye kırk takla atandan, kocasina instagramdan trip atandan... Dogumunu karin agrısini serumunu yine buralardan paylaşandan aman aman....cansy crush oynayan seker ciklet kızlardan da aman aman...

Yani ogul aktif sosyal medya hesabi olandan uzak dur aman diyeyim... zaten hesabı olmayaninı bulamayacagindan aktif olmasin diyorum bak...

Sana gelinceeee...Öyle bilmem ne com.lardan çicek alıp eve göndereyimler felan yok. Adam gibi al çiceğini...

Yasantinizı reklam unsuru haline getirmeyin, herkese mutlulugunuzu ispatlamaya calisip birbirinizle didişip durmayın... Çobanligıni ebeveynligini iyi yap...

Dısarda(işyerinde) tanimadigin birsürü insana sonsuz guleryuz iltimas gösterip, her türlü gereksiz konuşmaları yapıp eve gelince yorgunum yawwww, bi sus be kadın deyip suratsizlasma... kabalaşma...Kusur arama..Kusur ört...Alirım elime terliği...

Aileni önemse..Bunun için gayret sarfet..Bak Imam Gazali başta olmak üzere, hocaların büyüklerin ne guzel nasihatlerde bulunmuşlar..Hepsini dikkate al... Adam ol yeter...

fazlasiyla anacan oldu galiba
Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Emine hocam olmasi gerekeni yazmissiniz..ama malesefff sosyal medya hastaligina cokdan tutulduk ve cikilmasi imkansiz hale geldik..watsapda bile her durumumuzu paylasir hale geldik watsap kimler olur eş dost akraba degilmi..bi bakmisiniz hic hoşlanmadiği bir arkadasi ile kahve keyfisi yapmis ve cnmmm arkadsiiiimla kahve keyfisi die duruma koymuş ne kdr küçüldüklerini bir bilseler..sahte dunya kurmuslar onun üzerinde yasiyorlar ve toplum.bu sosyal.medayaya destek verdikce daha gelisir ve büyür Allah yardimcimiz olsun..
Süpper yorumlar yaaa Fazlasıyla maduriyetini yaşamış biriyim. Sosyal medyalı bir İzdivaça kalktiysniz bütün takipciler hayatınızın içinde demektir.aman aman dilim yanmadı kül oldu, yok. Zamanın fitnesi ne derseniz kesinlikle sosyal medya derim.
su damlası beğendi.
Alt 26 Ocak 2022, 10:12   Mesaj No:20
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4525
Beğendi:6114
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Özetle evlenmeyin demek istemiş )) birde şöyle düşünün bir kadında bunlrın hepsi var ve kendini evlenene kdar ifşa etmemiş 😩 geçmiş olsun hayatın zindan ))

İsim:  35D8A952-C769-4F07-B3C0-9344FB2F9C26.jpeg
Görüntüleme: 36
Büyüklük:  98,9 KB (Kilobyte)
Mihrinaz ve Kara Kartal beğendiler.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: