Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi TufeyL,Açılış Tarihi:  20 Ekim 2007 (21:17), Konuya Son Cevap : 30 Ocak 2022 (09:38). Konuya 29 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı28Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Ekim 2007, 21:17   Mesaj No:1
Medineweb Kıdemli Üyesi
Durumu:TufeyL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 50
Üyelik T.: 15 Temmuz 2007
Arkadaşları:0
Konular: 116
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Şu kadından uzak dur! Şu kadınla da hayatını kur !medineweb

Şu kadından uzak dur! Şu kadınla da hayatını kur !medineweb

Su kadindan uzak dur
Ey ogul!
Huysuz ve karaktersiz kadindan sakin. Çünkü böylesinin dili kocasi üzerinde çirkin ve agirdir.
Dünyaya çocuk getirmesi, yüzündeki haya perdesini açmistir. Artik ne ev halkindan utanir, ne de
konu komsusundan.
Böyle kadinlar ne dünyaya yararlar, ne de âhirete. Bunlar ülfet ve sohbet edilmeye lâyik degildirler.
Böylelerinin gizli hali olmaz. Aile sirrini sokaga dökerler. Iyilik ve hayri çoktan yere gömmüslerdir.
Asik suratli olarak sabahlar, aksam nerede oldugu bilinmez.
Onun sundugu bir yudum su serdir, zehirdir. Yemegi öfke, konusmasi maskedir. Evi perisan,
elbisesi kir ve pastir. Yilan gibi sokar, akrep gibi isirir.
Kocasi evet dese, o yok der. Böylesi kadinlardan uzak dur.
Kadinlarin bir kismi da geri zekâli ve hantaldir. Agir canli ve kit anlayislidir. Kocasini sever,
kazancina razi olur; fakat günes dogup yükseldigi halde hâlâ sesi duyulmaz. Yemekleri bayat,
kaplari kirli ve paslidir.

Su kadinla da hayatini kur

Ey ogul
Kadinlarin bir kismi da sevimli ve merhametlidir. Bereketli ve feyizlidir. Soylu çocuk dogurur.
Kendisine her zaman güvenilir. Komsulari arasinda itibarlidir.
Aile sirlarim korur, kimsenin yaninda açmaz.
Cömerttir, eli açiktir. Bagirip çagirmaz, alçak sesle konusur.
Evi ter temizdir. Çocuklari çiçek gibi, gönül alicidir. Hayri süreklidir. Kocasi da o nisbette yumusak
huyludur.
Namus onun siari, terbiye degismez vasfidir.
imam gazali

Konu Sahibi TufeyL 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ebul vefa hz.'nin duası Dua Bölümü TufeyL 0 2300 19 Mart 2009 14:03
Cennet kapısını açan dua Dua Bölümü TufeyL 0 2310 19 Mart 2009 14:02
Gel sana dünyanın misalini göstereyim Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Ağlama_Karanfil 1 2073 19 Mart 2009 13:58
BabaanneMaceraları Fıkralar-Hikayeler Kara Kartal 2 1975 17 Mart 2009 23:02
Evlilik aşkı öldürür derler.YaLaN.. Evlilik-Nikah Konuları Mihrinaz 5 1921 17 Mart 2009 21:43

Alt 20 Ekim 2007, 21:41   Mesaj No:2
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cvp: Şu kadından uzak dur! Şu kadınla da hayatını kur !

Mutlu aile nasıl olmalı?
İslamda evlilik erkekle kadın arasındaki mübarek bir sözleşme olup ancak bu sözleşme ile her ikisi birbirlerine helal olmaktadır.
Birbirlerini severek, birbirleriyle yardımlaşarak, kaynaşarak ve birbirlerine hoşgörülü davranarak devam edecek uzun hayat yolculuğuna bu vesileyle başlarlar. Erkek ve kadın birbiriyle huzura kavuşur.
Eşinin yanında sükûnet, ünsiyet, güven, huzur ve hayatın lezzetini duyar.
Kuran-ı Kerim erkekle kadın arasındaki bu yüce meşru ilişkiyi sevgi, ülfet, itimat, anlayış ve rahmet taneciklerinin muhabbet, saadet, tebessüm ve nimet kokularının yayıldığı gayet parlak ve şeffaf bir tasvirle canlandırmaktadır: “Siz kendi cinsinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratması ve aranızda sevgi ve merhameti varetmesi Onun kudretinin alametlerindendir(Rum:21.)
Aslında bu Allahın iki Müslüman eş arasında meydana getirdiği en kuvvetli Rabbani bir bağdır. Böylece eşler sevgi, karşılıklı anlayış, yardımlaşma ve karşılıklı iyilikseverlik duygularıyla kaynaşırlar ve İslam ailesini kurarlar.
İslam ailesi Hak yolda yürüyen İslam toplumunun binasındaki sağlam bir tuğladır. Bunu meydana getiren fertler elbette üretici ve yapıcı, iyilik ve takva üzerine işbirliği içinde salih amellerde yarışan ve gayret eden kimseler olacaktırlar.
Saliha bir hanım İslam ailesinin ana direği, bu ailenin sağlam bir köşetaşı ve güçlü bir temelidir.
Nitekim Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır:
“Dünya bir maddi varlıktır,dünyanın en değerli varlığı da saliha hanımdır”(Müslim)
Gerçekten saliha hanım Allah tarafından erkeğe verilen en büyük nimettir. Zira erkek hayatın sıkıntılarını, dertlerini ve yorgunluklarını eşinin yanında unutur. Erkek hanımın yanında rahata huzura, sükunete ve insanın hayatında benzeri bulamayacağı bir saadete kavuşur.
O halde kadın hayatta nasıl en değerli bir varlık olabilir? Nasıl başarılı bir eş olabilir? Kadınlığının yüceliği ile birlikte sevilen takdir edilen ve değer verilen bir kimse nasıl olabilir?
notlar..
Alt 20 Ekim 2007, 21:44   Mesaj No:3
Takdir Et:

Bir araba kullanmak için, ehliyet gereklidir, ehliyet için özel sürücü kurslarına gidilir, sınavlar yapılır da, aile gibi insan yetiştirecek bir kurumda görev alacaklar için acaba neden çalışmalar yapılmaz? Evlilik ciddî bir meseledir. Taraflara birçok sorumluluklar yükler. Rast gele, bilinçsizce, ölçüsüzce kurulan bir yuva, huzur yerine huzursuzluk kay-nağı olabilir. Onun için evlenecek kişiler, ciddî bir eğitimden geçirilmelidir.
Mutlu bir yuva kurmak önemli olduğu gibi, bunu korumak ve devam ettirmek de önemlidir. Bunun için nikah duasında Cenab-ı Hak'tan eşlere Hz. Adem ve Hz. Havva'nın muhabbetini, Hz. Peygamber (s.a.v.) ile Hz. Hatice (r. anha)'nin sevgisini, Hz. Ali (r.a.) ile Hz. Fatıma (r. anha)'nın ülfetini vermesini niyaz ederiz.
Alt 20 Ekim 2007, 21:53   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:
Cvp: Şu kadından uzak dur! Şu kadınla da hayatını kur !

Hımm olur, nasıl olsa sen gece imambayılınca, ferdi hayırlı keçilerr demeye gelir, yerimize dagıtır Allahım anama mümin bi gelinn başka bişi istemiyrumm oleey
Pekala Buyrun burdan şöyle kahvelerinizi alıp bi okuyun bakalım, Erkeğin Hakları nelermiş...

Erkeğin hanımı üzerinde hakkı çoktur. Kadın kocası ile iyi geçinmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kadının cihadı, kocası ile iyi geçinmektir.) [Taberani]

Bir kadın, kocasını güzel karşılar, güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı. Peygamber efendimiz aleyhisselam, kadının bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki:
(Hanımına selam söyle, yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!) [Şir’a]

Kadınların Cennete girmeleri erkeklere göre daha kolaydır. Bir hadis-i şerif meali:
(Kadın, beş vakit namazı kılar, orucunu tutar, kendini yabancılardan korur ve kocasına muti olursa, Cennete girer.) [İbni Hibban]

Erkeğini razı eden kadın için korku yoktur. İki hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kocası razı olduğu halde ölen kadın Cennete girer.) [Tirmizi]

(Kocasına muhabbet gösteren, çocuk doğuran, öfkelendiği an veya kocası kendine kızdığı zaman, kocasını razı edinceye kadar uyumayan kadın Cennetliktir.) [Taberani]

Kadına ziynet eşyası mubahtır. Ziynet almak için kocasını müşkül duruma düşürmemeli, yabancılara ziynetlerini göstermemelidir! Böyle olunca ziynetleri Cennete girmelerine mani olmaz. Bir hadis-i şerif meali:
(Cennette kadınların az olduğunu gördüm. Sebebini sordum. "Onları altın ve ziynet eşyası meşgul etti" dediler.) [İ. Ahmed]

Kocasına, elinden geldiği kadar güler yüzlü davranıp, sevgi göstermeli, dili ile de onu incitmemelidir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Kıyamette Allahü teâlâ, kocasına dili ile eziyet eden kadının dilini 70 arşın uzun yapıp, boynuna dolar. Kocasına kötü gözle bakan kadını da başı kesik ve bedeni parçalanmış hale çevirir.) [Şir’a]

(Senden ne gördüm) diyerek küfran-ı nimette bulunmamalıdır! İki hadis-i şerif meali şöyledir:
(Eğer kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunmasalar, namaz kılanlar hemen Cennete girerdi.) [Şir’a]

(Cehennem halkının ekseriyetini kadınların teşkil ettiğini gördüm. Sebebi de, çok lanet ederler ve kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunurlar.) [Buhari]

Kocasına bir iyilik yapmışsa, başına kakmamalıdır. Yeme ve giyme gibi hususlarda kocasını üzmemeli, yapamayacağı şeyi ondan istememelidir! Kocasının şerefini korumalı, her işte onun rızasını kazanıp gönlünü hoş etmeye çalışmalıdır! Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Kocanın hanımı üzerindeki hakkı, benim sizin üzerinizdeki hakkım gibidir. O halde kocasının hakkını gözetmeyen, Allahü teâlânın hakkını gözetmemiş olur.) [Şir’a]
Alt 20 Ekim 2007, 21:57   Mesaj No:5
Takdir Et:
Cvp: Şu kadından uzak dur! Şu kadınla da hayatını kur !

pekiiiii hiç düşündünüz mü ?
neden kaynaklarımızda,vaizlerimiz,hatiplerimiz hatta yağmurlarımız kadının vazifelerini görevlerini sayarda,erkeğin sorumluluk ve görevleri piyasada yok.
Alt 20 Ekim 2007, 22:00   Mesaj No:6
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:inzar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 68
Üyelik T.: 04 Ağustos 2007
Konular: 28
Beğenildi:5
Takdir Et:

amin..inşaaalah bu duaya amin diyelim bizde,
.Hz. Adem ve Hz. Havva'nın muhabbetini, Hz. Peygamber (s.a.v.) ile Hz. Hatice (r. anha)'nin sevgisini, Hz. Ali (r.a.) ile Hz. Fatıma (r. anha)'nın ülfetini vermesini niyaz ederiz.
formda damı aynı konu işleniyor..bu gün bu konu üzerine o kadar çok muhabbet edildiki size şimdi evlilik üzerine bir fetva bile verecek seviyeye geldim..
işin şakası gerçekten öemli bir konu?nasip deyip susarız..ama bu konu kişinin dünyaya bakışına göre değişiklik arz eder..evlilikte önemli olan kriterleri belirlemeli ve inşaallah ona göre bir seçim yapmalıyız..

not :ben inzarın kardeşiyim. .kısmetin hayırlı olduğunu ne belirler..merak ettim sormak istedim..
sizce öncelik nedir bir yuva kurmak için.yorumlarınızı bekliyorum.
Alt 20 Ekim 2007, 22:03   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Olmaz olurmu üstadım yahuuu,

Bakın islamı yaşayan erkeklerden örnekler vereyim teker teker, yok öyleeee üç kuruşla beş köfteee, Havva varsa Adem var, Adem yoksa Havva yok

Hanımının güzel huylu olmasını isteyen, önce kendisi güzel huylu olmalıdır! Kur'an-ı kerimde, insana gelen musibetlerin, günahları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. O halde, dinimizin emir ve yasaklarına riayet eden, hanımı ile iyi geçinir.

Fudayl bin Iyad hazretleri buyuruyor ki:
(Dine uygun olmayan bir iş yaptığımı, hanımımın huysuzluğundan anlardım. Hemen o işime tevbe ettiğim zaman, hanımımın huysuzluğu da giderdi. Böylece tevbemin kabul edildiğini de anlardım.)

Aliyy-ül Havas hazretlerine hanımı küsmüştü. Hanımı, kocasına muhalefet etmek için ayrı testi, ayrı bardak kullanıyordu. Aliyy-ül Havas hazretleri, bir gün yanlışlıkla hanımının testisinden su içince, hanımı hemen testiyi kırmıştı. Hazret, "Testiyi niçin kırdın?" bile dememiş, hiçbir şey olmamış gibi davranmıştı.

Osman el-Hattab hazretlerinin komşusu, Nureddin Şuni efendi anlatır: Bir gece dışarı çıktım eski bir hasıra sarılı birinin dışarıda yattığını görüp (Sen kimsin, burada niçin yatıyorsun?) dedim. (Komşu ben Osman el-Hattabım. Oğlumun annesi, beni evden kovduğu için sokağa çıktım, onun kızgınlığı gidinceye kadar burada yatmaya karar verdim) dedi.
Alt 20 Ekim 2007, 22:03   Mesaj No:8

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

tam üstüne bastınız hocam.her zaman erkeğin kadının üzerindeki hakları konuşuluyor.
ara sıra veda hutbesini okusak belki hatırlayacağız aslında erkeğin üzerinde kadının hakkı olduğu gibi kadının üzerinde de erkeğin hakkı olduğunu...
ama özellikle islami çevreler nedense olaya hep tek yönden bakıyorlar malesef...bu konuda o kadar çok uydurma hadislerde mevcut.akla hayala gelmeyecek şeyler.

evlilik bir denge işidir.karşılıklı yardımlaşma sevgi ve saygı çerçevesinde yürür.ama terazinin nedense hep tek tarafına yük konuyor nedense...
Alt 20 Ekim 2007, 22:04   Mesaj No:9
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

BEYLERDEN BAHSEDİYORUS, DEVAM;

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Bir mümin, hanımına kızmasın! Kötü huyu varsa, iyi huyu da olur.) [Müslim]

(Kadın, zayıf yaratılışlıdır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusurlarını görmemeye çalışın!)
[İbni Lal]

(Müslümanların iman yönünden en üstünü, ahlakı en güzel olanı, hanımına, en iyi, en lütufkâr davranandır.)
[Tirmizi]

(Müslümanların en iyisi, en faydalısı, hanımına en iyi, en faydalı olandır. Sizin aranızda hanımına karşı en iyi, en hayırlı, en faydalı olan benim.)
[Nesai]

(Hanımının ve çocuklarının haklarını ifa etmeyenin namazları, oruçları kabul olmaz.)
[Mürşid-ün-nisa]

(Kocası razı oluncaya kadar, kadının namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz.)
[Taberani]
Alt 20 Ekim 2007, 22:10   Mesaj No:10

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

tabi ki .işin için de bir kaç faktör var aslında...işin ilginç yani kadına fazla hak tanımayan türk tolumu ,bunu din adına yapıyor.aslında yapılan şeyin dinle,islamiyetle uzaktan yakından alakası yok.törelerinden,dedelerinden böyle görüldüğü için yani.bu durum malesef hala böyle...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)