Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi Leyl_Işıkları,Açılış Tarihi:  22 Ağustos 2007 (21:09), Konuya Son Cevap : 11Haziran 2021 (07:49). Konuya 55 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Kasım 2007, 22:49   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Standart Cvp: Kadın Erkek Arkadaşlığı Üzerine!..

Neyin ne oldugunu bilip de, seçimlerini ahlak dışı , konu komşudan gizli yaşayıp, iş islami ahlak boyuntuna gelince hemen hopp kardeşim falan diyen insanları da gördük inzar !.. Uslup aşagılık demiyorum asla ! Aksine her zaman , her şeyin akademisyenler boyutunda anlatılmasına paylaşılmasına karşıyım, aksine mahalle seviyesinde de yazılabileceği görüşündeyim, Neden hiç birşey öğrenilmesin ? Bir tek namus perdesi olayına mı taktınız yani ? Bence bu konuyu baştan sona birdaha okuyun derim..

Hayatın gerçeklerini anlatan değerli bir şair, bir şiirinde "Namus perdesi" kelimesini kullanıyor ( mehmet akif ) ama bu cümle hiç kimseye koymuyorken, bu bey akademk dille yazmadıgı , açık net , dobra oldugu için eleştiriliyor, BEN BU ELEŞTİRİYE KATILMIYORUM, GERÇEKLERİ SAVUNANLARIN ARKASINDAYIM.. USLUP HER SEVİYEDE İNSAN İÇİN FARKLI FARKLIDIR...
Alt 04 Kasım 2007, 00:08   Mesaj No:22
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:inzar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 68
Üyelik T.: 04 Ağustos 2007
Konular: 28
Beğenildi:5
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
YAĞMUR Üyemizden Alıntı
Neyin ne oldugunu bilip de, seçimlerini ahlak dışı , konu komşudan gizli yaşayıp, iş islami ahlak boyuntuna gelince hemen hopp kardeşim falan diyen insanları da gördük inzar !.. Uslup aşagılık demiyorum asla ! Aksine her zaman , her şeyin akademisyenler boyutunda anlatılmasına paylaşılmasına karşıyım, aksine mahalle seviyesinde de yazılabileceği görüşündeyim, Neden hiç birşey öğrenilmesin ? Bir tek namus perdesi olayına mı taktınız yani ? Bence bu konuyu baştan sona birdaha okuyun derim..

Hayatın gerçeklerini anlatan değerli bir şair, bir şiirinde "Namus perdesi" kelimesini kullanıyor ( mehmet akif ) ama bu cümle hiç kimseye koymuyorken, bu bey akademk dille yazmadıgı , açık net , dobra oldugu için eleştiriliyor, BEN BU ELEŞTİRİYE KATILMIYORUM, GERÇEKLERİ SAVUNANLARIN ARKASINDAYIM.. USLUP HER SEVİYEDE İNSAN İÇİN FARKLI FARKLIDIR...

namus perdesi..
ne kadar güzel bir ifade değil mi.
uslup her seviyede insan için farklı farklıdır..buna katılıyorum tabiki.
anlaşılmayacam heralde.
hatamız varsa bakılmaya kusurumuza.
şunuda ifade etmeden bu konuyu kapatmak istemiyorum..
yaşadığımız ve içinde bulunduğumuz çağın farkındasınız değilmi..
bu yazılanlar bu anlatılmak istenenler bir şekilde duyuluyor, gözlerimizin önüne seriliyor..yani iç içeyiz bu kopuklukla..yada bu iğrençliklerle.
o yüzden herkes neyin ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini bilsede seçimleri doğrultusunda vede toplumsal kabuller doğrultusunda düşünmeden kabul edip böylesi bir yaşamı seçiyorlar..
( gençliğin durumuda ortada )..
tabiki doğruluklar anlatılacak..tabiki birileri akedemik boyutuyla bunları inceleyecek..
maddeliyecek ve kişilerin anlamaları için kendilerini değiştirmlere için yada ahlakı yaşamaları için katkıda bulunacaklar..
burada bulunan üyeleri nazara aldığım zaman bu tarz paylaşımlar şık durmadı diyorum..
hepimiz aklı başında azda olsa belirli değerleri kabullenmiş insanların..
sana saygı duyorum..
bizde enaz senin kadar toplumu ve insanların yaşamlarını gözlemleyip nasıl bir hayata sürüklendiklerini biliyor,inceliyor ve sorguluyoruz..
yinede bu şekilde anlatılamaz.anlatılmamalı..
tabiki sosyal boyutuyla geniş düşüneceğiz..analizler yapacağız.ama kardeşim bu çıplaklık,bu anlatım şekli iğreti duruyor bu camiada.
Alt 04 Kasım 2007, 00:47   Mesaj No:23
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Arkadaşları:2
Konular: 35
Beğenildi:16
Takdir Et:

savaş varmış burada

şahsi görüşüm iki zıt kutupların evlenmeden önce,görücü flört mlört vs adı ne olursa olsun tasvip etmem.
evleneceğiniz adayın fizikisini beğeniyorsanız,geri kalan kısmı zaten şartlarınızla uyumlumu değil mi ailenizden babanızdan abinizden ablanızdan yardım alabilirsiniz.
aksi halde ben fllörtten yaralanmadım diyen yalan söyler.
bu aradaa inzar bi tanesin sen...şaşırmadım bu dik duruşuna
yağmur sende uykunu al gel,akademisyeninide unutma..yarın sakin kafayla yazarsınız.bende çayımı alıp izlerim sizi...
Alt 04 Kasım 2007, 12:04   Mesaj No:24
Durumu:Garip kul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 490
Üyelik T.: 29 Ekim 2007
Konular: 1
Beğenildi:0
Takdir Et:

Esselamu aleykum ve rahmetullah Üslup çok önemli kardeşlerim Bir konuda haklı olması veya olmanız ya da hakkı anlatmanız eğer anlatmış olduğunuz konuya uygun bir üslupla anlatılmamışsa yazının değeri kalitesi düşer.
Ben burada yazara hitaben söylemiyorum genel olarak ifade etmeye çalışıyorum.Savunduğunuz şeyin gerçekler olması kötü kullanılan üslubun mazereti değildir.Yanlış üslup yazının etkisini azaltır tabiiki kişiden kişiye üslup farklıdır ama bu siteye bu üslupla yazılmış bir yazı hoş durmuyor doğrusu.Dolayısıyla İNzar kardeşim doğruyu söylüyor önemli olan kimin doğru söylediği değil neyin doğru olduğudur.SELAM VE DUA İLE..
Alt 04 Kasım 2007, 12:10   Mesaj No:25
Durumu:Garip kul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 490
Üyelik T.: 29 Ekim 2007
Konular: 1
Takdir Et:

Dedim ya zaman kardeşim üslup parçalı bulutlu olursa eğer yazıda da şimşekler çakar etkisi azalır hakikat olsa bile tesiri azalır.
Alt 05 Kasım 2007, 14:38   Mesaj No:26
Medineweb Üyesi
Durumu:karlofca61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 136
Üyelik T.: 11 Eylül 2007
Konular: 34
Takdir Et:

sayın kardeşlerim yağmur her konuda yardımcı olmaya calışıyor, siz eleştiriyorsunuz, kişi eleştirmeyin, ve bu sitede olguna ve akliselim kişiler var , bu konuda başka fikirleri olan beyan etsin , fikirleri körertmiyelim olgunlaştıralım.
Alt 30 Temmuz 2008, 09:54   Mesaj No:27
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:melis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2229
Üyelik T.: 11Haziran 2008
Konular: 59
Beğenildi:6
Takdir Et:
Cvp: Kadın Erkek Arkadaşlığı Üzerine!..

nedense konuyu yazan arkadaşa gülesim geldi))
önce kendine bakmalı herkes!
Alt 27 Kasım 2008, 15:26   Mesaj No:28
Medineweb Üyesi
Durumu:Masume isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5197
Üyelik T.: 23 Kasım 2008
Konular: 12
Takdir Et:
kız arkadaşın yada Erkek arkadaşın var mı?

Ne garip soru degil mi? okullarımızda çok yaygın sorudur bunlar genç bir kızın ERKEK yada erkegin KIZ arkadaşı olur sevgili anlamında

yani kendi çaplarında nişanlılık gibi bir şey hatta işi o kadar ilerletmişler ki kız arkadaşı olmayan erkekleri dışlıyorlarmış çok gariptir bide bu insanlar

müslümanlıga gelince mangalda kül bırakmıyorlar soraram onlara zina nedir?(isra suresi 32.ayet,mü'minun suresi 1-7...)

bide kendilerinin yaptıklarının dogru olduguna o kadar inanmışlar ki tartışmaya bile giriyorlar.

anneler babalar size çok iş düşüyor. lütfen çocugunuzu iyi egitin

Bir erkegin kız arkadası oldugunda sırtını sıvazlarsanız,yapsın erkek derseniz;

bir kıza küçük yaşta evlencen moduna sokarsanız yada erkekle edep çerçevesinde konuşmuyorsa sizde onu uyarmıyorsanız

sokaklarda kız erkek el ele dolaşan

cocuklardan biri yarın sizin kızınız yada oglunuz olabilir.

bi amca bana demiştiki kızım görüyon mu sunları(kız erkek el ele oturuyorlar)bu kız ilerde başkasıyla evlenecek

yanındaki oglanla karşılaştılar kızın yanında da eşi var oglan gelse eşine ben bu kızla çıkmıştım begenmedim seninle evlenmiş demek

dese ne yapsın o eş????SİZ OLSANIZ NE YAPARDINIZ???

Bu sorunu halletmek için ne yapmalıyız????(((düşüncelerinizi paylaşın lütfen)))
Alt 06 Aralık 2008, 14:39   Mesaj No:29
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:
Standart Cvp: kız arkadaşın yada Erkek arkadaşın var mı?

Her insan hata yapar... Hatasında ısrar etmeyen kimse mazlum değilse.. Kahramandır.. Dünya hayatı.. Oyun ve eglenceden ibarettir ayeti celilesini sindiren.. Hatasında ısrar etmez...

Hepimiz sevdiklerimizle sınavdayız.. Lakin bunu görebilen var, göremeyen var..
Adam var...
Adam ...... var....

İnsanoğlu her an apayrı bir haldedir..
Kuranı kerim, burada vazgeçtiğimiz herşey için, orada muhakkak karşılıgını hazırlamıştır..
Vazgeçemediklerimiz için de tabi...

Kız erkek.. herkesin vardır bir gönül koydugu elbette...
Önemli olan, AYNAYA BAKARKEN UTANDIRMAYACAK sevgiler yaşamaktır...

Gerisi teferruattır...

Bu konuda 9,05,2007 de kaleme aldığım bir yazımı paylaşmak istiyrm sizlerle...

YALAN OLAN BU ALEMDE HAL'DEN HAL'E GEÇERKEN...

Bir insanın kendisine yapacağı en buyuk yanlış nedir biliyor musunuz?
En buyuk yanlış, deli gibi pişman olacagını bile bile sonu olmayan hatayı yapmaktır, rabbinin rahmetinden , sevgisinden, güzelliklerinden kovulacağını bile bile , içindeki melek sakınnnnnn diye feryat ederken, o meleğin feryadına kulak vermemektir, en buyuk yanlış, allah korkusunu sinenden , yüreğinden uzak tutmaktır, Ondan uzaklaştıgın, nefsine köle oldugun her an için geçerlidir bu..

Bazen bir sevgilinin gözündeki bakıştır sana bal gelen, sahip olmak istersin o bakışa, bazen bir dostun merhabasıdır,gülümsersin, senin hakkında ne düşündüğünü asla bilmessin asla gerçek yüzünü göstermeden yaklaşırlar sana.. Fark ettiğinde çok geç olabilir bazen..

Bazen en yakın arkadaşın dediğindir, iblisin kılıgına girmiş olan..İblis yanında hiç kalır.... Şaşırırsın..Yüreğin hep yanar.. Hep acır bir yerin..Belli etmessin kimseciklere, , gülümsersin ama içten değildir o gülümseyişşlerin.. İblise alet olmuşsundur yahut alet olman çok yakındır.. En yakınlarından dostlarından, arkadaşlarından,sevdiklerinden gösterirverir yüzünü sana..Şaşırırsın.. Şaşkınlık acıya dönüşür.. Takvadır , Allah korkusudur şaşkınlıgın... cenneten kovulmak... Kovuldummmmmm... demekten korkarsın hep..
Bazen bile bile gidersin ateşe...

İslam yolunda yürürken hep en sevdiklerinden, en yakınlarından, öğrencilerinden, öğretmenlerinden, kardeşlerinden gelen bunca tuhaflık.. Bunca hayretvari ..
Alışman gerek bunlara.. Alıştıkça öğrenirsin , olgunlaşırsın.. Öyle bir an gelir ki, bir selam verirken karşı cinse, astarını isterse ne yaparım demeye başlarsın.. Günahlardan, hatalardan uzak durmanın ilk adımlarıdır bunlar..Bunu söyleten RABBİNdir...

Bir ayet vardı.. Ankebut süresi idi sanırım, diyordu ki:

insanlar, 'iman ettik' diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar?" (Ankebut Suresi, 2)
Bu ayetten anlaşılmaktadır ki, bir insan, "ben iman ettim" dedikten sonraki hayatında, gerçekten Allah'ı razı etmek için yaşadığını, O'nun hoşgördüğü ahlakı uyguladığını fiili olarak da göstermelidir. Karşısına çıkan her türlü durumda Allah'ın hoşnut olacağı güzel ahlakı yaşamalı; aksi bir tavır sergilemekten de şiddetle kaçınmalıdır. Kişinin samimiyeti, Allah'ın güzel gördüğü ahlakı yaşama konusundaki çabasıyla ölçülür...

Hata yapmaz demiyorum elbette.. Yapar yapar ama.. Hani bir ayet daha vardı.. Onu örnek vereyim,Küçük ama değeri buyük bir örnek..Mesela der ki rabbimiz, Zina yapmayınız, Ama ondan önce der ki ZİNAYA YAKLAŞMAYINIZ... Buna dikkat etmek lazım.. En basitinden hataya YAKLAŞMAMAK lazım... Yaklaştı mı kaoslara sürükleniyor insan...Acabalar başlıyor beyninde.. Takva varsa kaçmaya uzaklaşmaya çalışıyorsun deli gibi, Ama imanın gerçekse kaçabiliyorsun,

Ya değilse..........
Değilse....
Aglasan ne fayda....
''HAKİKİ İMANI ELDE EDEN DÜNYAYA MEYDAN OKUR'' derdi çok sevgili öğretmenim..
Israrla..
İnatla...
Kelimelerin bittiği yerde tefekkür başlarmış...
Tefekkürünüz bol olsun..
Selametle..

YAĞMUR SANCAK
Alt 09 Nisan 2009, 00:38   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Konular: 886
Beğenildi:21
Takdir Et:
Standart Kadin Erkek Tokalaşmasi

Efendimiz,kendisine biat için gelen sahabi hanımlara şöyle buyurmuşlardır:"Ben kadınlarla tokalaşmamBenim yüz kadına söylediğim söz bir kadına söylediğim söz gibidir"

Hzaişe Validemiz(ra) ise Resulullah'ın(asm)mübarek eli hiçbir yabancı kadının eline kesinlikle değmedi"
Bundan dolayı gerek iş hayatında,gerekse diğer görüşmelerde erkeğin kendisine yabancı bir kadinla veya kadının yabancı bir erkekle tokalaşması konusunda bir "izin"verilmemektedir

Ayrıca bu bir zaruret de değildirYani,"Bu zaruri bir haldir" diye insan gönül rahatlığı içinde bu yasağı işleme yoluna gidemez
"Zaruret",ancak insanın"çaresiz"halde kaldığı,haram olan o şeyi yapmadığı zaman canına,malına ve namusuna bir zarar gelebilecekse ve bu durum da kuvvetli bir ihtimalle tahmin ediliyorsa,ancak o zaman yapılır

UYARI=Karşinizdaki size elini uzatiği zaman o mahçup olmasin diye tokalaşmayin O zaman da biz ALLAHa karşi mahçup duruma düşüyoruz!!!

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)