Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi enderhafızım,Açılış Tarihi:  23 Aralık 2013 (14:02), Konuya Son Cevap : 17Haziran 2014 (15:33). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Aralık 2013, 14:02   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
evtx Koca Piyangodan Çıkar mı?

Koca Piyangodan Çıkar mı?

Koca Piyangodan Çıkar mı?

- Hanımlar, hep kocalarımızın kötü yanlarını çekiştiriyoruz, hep evliliğin kötü taraflarını konuşuyoruz, haliyle hepimiz evliliklerden soğuyoruz. Bu gün aramızda 45 senelik evli Gönül Teyze var, ona soralım mı mutlu evliliğin sırlarını ne dersiniz?

-Valla, çok iyi olur, benimde evimde problemler var, belki ders alırım.

- Anlatsın bakalım, nasıl mutlu olunuyormuş?Öğrenelim bizde.

-Mutlu evlilik mi olur? En iyi koca, ölü koca.

-Hanımlar, şımarmayın, ciddi ciddi dinleyelim 45 sene mutlu bir evlilik sürdüren teyzemizi.
Gönül teyze hadi söz sende.

- Utandırdınız şimdi beni, ne anlatayım, hmmm...
Ben benim adamın her şeyini seviyorum be kızım, biz yürekten bağlıyız, şimdi hangi birini anlatayım.

- Çifte kumrular sizi, anlat, anlat çekinme.

- Küçük evlendik biz, evlendiğimiz zaman pek bir şey bilmezdim, ev işinden, kadınlığa kadar hiç bir şey, herkes Gönül evlendi, iki güne kocası onu boşar, kor kapının önüne derdi.

- Senin yanında da mı böyle söylüyorlardı?

- Evet, kızım evet, kayınvalidem hariç herkes böyle söylüyordu, ister istemez bende kocama karşı uzak oluyordum.
Ama o bana hiç soğuk davranmadı, 10 yaş vardı aramızda, benden bilgili ve becerikliydi.
Sevgisini, merhametini esirgemedi benden, sevgisiyle sardı, sarmaladı, eksiklerimi düzeltmeme yardımcı oldu.

Hiç unutmuyorum, evlendiğimizin ilk günlerinde çamaşırlar birikti, o zamanlar nerde çamaşır makinaları.
Bende yıkamayı bilmiyorum, evde üzerimize giyecek kıyafet neredeyse kalmadı, bir kaç bir şeyi yıkamaya başladım, kiminin rengi kaçtı, kiminin kumaşı kendini saldı, başlamadım ağlamaya, bunun üzerine amcanız geldi, ben korktum bana kızacak diye. Çünkü babam, annem bir hata yaptı mı hep azarlardı onu.
Ama hiç bağırmadı, önce beni sakinleştirdi, sonra oturdu bana çamaşır yıkamayı öğretti, beraberce yıkadık tüm çamaşırları.

- Oooo sana piyango çarpmış Gönül Teyze, nerde böyle adam?

-Piyango değil kızım, kocamdaki merhamet ve şefkat duygusu bizi buralara getiren.
Başlarda soğuktum demiştim, soğuktum. Isındım, ama boyunu posuna endamına değil, huylarına, doğruluğuna, merhametine, bitmek tükenmek bilmeyen sevgisine ısındım, anlayışına ısındım.

-Biz neden ısınamıyoruz Gönül Teyze?

- Beklentiler farklı kızım, zamane gençlerine sevgi, merhamet, huzur yetmiyor. Anlaşmak istemiyorlar, sözümü sakın yanlış anlama, ama bu böyle.

- İyi konuşursun da, huzur karın doyur muyor ki, geçim sıkıntısı, kiralar, aidatlar... nefes aldırmıyorlar bize.

- Huzur karın doyur muyor ama, huzurla yediğin kuru ekmek, huzursuz yediğin ete bedel oluyor . Sevdiğin yanındaysa, gözleri sana sevgiyle bakıyorsa insan daha ne ister kızım? O sevgi her şeyi aşmaya yetmez mi? Beklentilerini düşürmeye daha az ile tamah etmeye yetmez mi? İnsan nefsi, doymak bilmez, verdikçe fazlasını ister. Ortayı bulmak, nefsin kölesi olmayı bırakmak, mutlu olmak için çok mu?

- Şiir gibi konuştun Gönül Teyze, ama zor hem zamana ayak uydurmak hemde tevazuyla yaklaşmak zor, şahsen benim nefsime zor geliyor. Hele kocamla ikili ilişkilerimizde azıcık anlayışlı olsam beni ezecek ve bu hep böyle devam edecekmiş gibi geliyor, aklıma bu düşünce gelince dayanamıyorum, patlıyorum ağzıma ne gelirse söyleyiveriyorum.

- Peki aranız iyi mi kızım?

-Nerde Gönül Teyze, gitgide birbirimizden uzaklaşıyoruz. Evdeki iki yabancı olmaya başladık.

- Demek ki, anlayış gerekiyormuş kızım. Şunu mutlu olmak istiyorsanız kulağınıza küpe yapın kızlarım.
Erkeklerin siniri saman alevi gibidir, parlar ve çabuk söner, sinirlilerken üstlerine fazla gitmeyin, en anlayışlı halinizi takının. Yarım saat, en fazla bir saate kendilerine gelirler, ve sizi kırdılarsa bunu telafi etmek için ellerinden geleni yaparlar.

- Eee nasıl iş bu Gönül Teyze, her sinirlendiklerinde bizi kırsınlar, sonra özür dilesinler bu kadar kolay mı?

-Öyle değil kızım, erkeklerinde kalbi, merhameti var, ama bazılarının üstü örtülmüş. O sevginin, merhametin dışarı çıkmasına yardım etmek gerekiyor, bu dediğim ise en zor ihtimalde böyle. Ama genelde taş kalpli değil ya bu adamlar, anlayışını, sevgini eksiksiz sundun mu, o da sinirliyken kendini tutmayı öğrenecek, seni kırmamak için çabalayacak. İnsan sevdiğini üzmek ister mi hiç? O üzüldü mü kendi üzülmez mi? Sabır gerekiyor, evliliği ciddiye almak gerekiyor.
Bunu da sizin yapabileceğinize inanıyorum tatlı kızlarım, yaparsınız değil mi?
Mutlu olmak herkes gibi sizinde hakkınız değil mi?

Gülşah D.

Konu Sahibi enderhafızım 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
En Pratik Sağlık Bilgileri Pratik / Faydalı Bilgiler enderhafızım 0 80 14 Ekim 2023 12:10
Kur'an Güzel Konuşun Diyor, Konuşuyor... Serbest Kürsü su damlası 3 2332 24 Kasım 2016 13:16
Geeflow - Diriliş (15 Temmuz Darbe Rap Şarkısı) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 1929 23 Kasım 2016 11:06
Otuz Kuş & Dursun Ali Erzincanlı (Şehit Ömer... İlahiler/Ezgiler Esma_Nur 1 2680 23 Kasım 2016 10:44
15 Temmuz Demokrasi Marşı (İndir) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 2242 23 Kasım 2016 10:10

Alt 29 Mayıs 2014, 23:26   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
azranur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:azranur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36715
Üyelik T.: 22 Aralık 2013
Arkadaşları:7
Memleket:Şehr-i VAN
Konular: 20
Beğenildi:61
Beğendi:172
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Koca Piyangodan Çıkar mı?

Beklentiler farklı kızım, zamane gençlerine sevgi, merhamet, huzur yetmiyor. Anlaşmak istemiyorlar, sözümü sakın yanlış anlama, ama bu böyle.
çok güzel bir yazı...
Alt 30 Mayıs 2014, 00:47   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:

Isındım, ama boyunu posuna endamına değil, huylarına, doğruluğuna, merhametine, bitmek tükenmek bilmeyen sevgisine ısındım, anlayışına ısındım

Olaya böyle masumane bakabilsek herşey tamam olacak
Alt 17Haziran 2014, 15:33   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:

Erkek; -Çok iyisiniz hoşsunuz fakat beğenmedim ben sizi..
Kadın; -Kur'an'ı Kerim okur musunuz ?
Erkek; -Tabi ki.
Kadın; -Peki okuduğunuz her AYET'e Amenna ve Saddakna diyor musunuz ?...
Erkek;-Elbette.
Kadın; -O vakit neden cevabınız NEFS kokuyor?
Erkek; -Ne demek istiyorsunuz ?
Kadın; -''Ben beğenmedim'' diyorsunuz. -Oysa ki Enfal Suresi 63. Ayet'te buyruluyor ki ; -''Kalpleri birbirine ısındıran ancak Allah'tır.''
Erkek; -Evet yani ?
Kadın; -Yanisi şu; Nefsinize pay biçmeyin, sizlik bir durum yok,
-RAHMAN kalplerimizi birbirine ısındırmadı, hepsi bu..
alıntı

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)