Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi seb-i aruz,Açılış Tarihi:  06 Mayıs 2014 (11:55), Konuya Son Cevap : 07 Mayıs 2014 (16:16). Konuya 24 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı3Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Mayıs 2014, 11:22   Mesaj No:21
Medineweb Üyesi
asalet38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:asalet38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 42248
Üyelik T.: 28 Nisan 2014
Arkadaşları:1
Memleket:Konya
Konular: 4
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: bosuna mı okuttuk!

Müslüman kişi her güzel şeyin en iyisini yapmalıdır. İlim öğrenme konusunda da böyle tabi ki
çok okuyan, çok araştıran ve bilinçli bir ümmet olmalıyız vesselam
Alt 07 Mayıs 2014, 13:34   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Takdir Et:

Ben öncelikle bayanların üniversite okuma konusunda niyetlerinin ne olduğunun önemli olduğunu düşünüyorum
evladının verdiği kararda anne ve babanın etkisi büyük

ne için okumasını istiyoruz ''falancanın kızı eczacı oldu'' gibi sözlerle kendi kızının da o konumda olmasını isteyerek kendi nefsimizi mi okşamak mı?

kendimizi kandırmayalım bi defa Allah için ilim öğrenmek için bir hanımın işletme iktisat okuması biraz garip duruyor gerçekten
Aslında bulunduğumuz sistemde hangi bölüm olursa olsun kız erkek karşık örgün sistemde okumak zaten uygun değil...
tıp okuyan arkadaşlarımdan çalışma konusunda ne kadar zorlandıklarını aile kavramını bi türlü tam olarak oluşturamadıklarını biliyorum ki zaten okurkenki yaşadıkları erkek hasta kısımlarını hiç açmıyorum günümüz şartlarında tesettürlü bayanlar için belki en zor meslek bu olsa gerekuzgn

ayrıca benim inandığım ve biçok örnekle de kendi kendime tasdik ettiğim bir gerçek var ki;
  • Anne evladının kocasına muhtaç olmaması bi gün olur da boşanırsa kendi ayakları üzerinde durması için okutuyorsa o evladı illaki boşanıyoruzgn
  • insanlar arasında havalı bi mevkisi olsun istiyorsa Rabbim ona veriyor ama sadece onu verdiğinden yine mutsuzluk hasıl oluyor.....
bunun daha biçok örneği var niyetimizdekini rabbimiz bize nasip ediyor bunu kabul edelim ama O nun rızasına uygun hayırlı olanı seçmedikce eldekilerden de oluyoruz

Oysaki sırf O nun rızasını seçenlere Rabbim hem dünya hem ahiret mutluluğu vad ediyor

Üstad Bediüzzaman ın bu konu da anneler ile ilgili sözleri de çok güzel:

Neden fedakâr, yüksek bir şefkati taşıyan valide, bu zamanda, veledinin malından irsiyet almasından mahrum edildi, kader müsaade eyledi?

Gelen cevap şu: Valideler bu asırda, bir aşılama suretinde şefkatlerini yanlış bir tarzda sarf etmeleridir ki, “Evlâdım şan ü şeref rütbesinde memuriyet kazansın” diye, bütün kuvvetleriyle, evlâtlarını dünyaya, mekteplere sevk ediyorlar. Hattâ, mütedeyyin de olsa, Kur’ânî ilimlerin okunmasından çekip dünyayla bağlarlar. İşte bu şefkatin bu yanlışından, kader bu mahrumiyete mahkûm etti. (kastamonu lahikası)

daha bikaç yer vardı ama çok uzun oldu bu konuda daha çook yazılacak şey var
Rabbim ne için yaratıldığımız gerçeğini bize unutturmasın
Alt 07 Mayıs 2014, 14:16   Mesaj No:23
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Sayın Editörüm NİSAREYYAN
paylaşımınız için çok teşekkürler gerçekten çok anlamlı bir yazı
size mi ait yoksa alıntı mı? Eğer alıntı ise kaynağını söyleyebilir misiniz tamamını okumak için..

saygı ve sevgilerimle
Alt 07 Mayıs 2014, 14:21   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Takdir Et:

Alıntı:
asalet38 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sayın Editörüm NİSAREYYAN
paylaşımınız için çok teşekkürler gerçekten çok anlamlı bir yazı
size mi ait yoksa alıntı mı? Eğer alıntı ise kaynağını söyleyebilir misiniz tamamını okumak için..

saygı ve sevgilerimle

Kastamonu lahikasından alıntı olan kısmı belirtmiştim diğerleri şahsi fikirlerimdi
eğer vakit bulursam üstadın bi kaç yazısını daha paylaşmak isterim okudukca fikirleri doğruya yönelttiğinden şüphem yok zira
Allah a emanet olun
Alt 07 Mayıs 2014, 16:16   Mesaj No:25
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Çok teşekkür ederim ilginiz için sayın editörüm
Yukarıda okuduğum yazıyı görünce, okudukça fikirleri doğruya yönelteceğine eminim
paylaşımlarınızı merakla bekliyorum

Saygı ve Sevgilerimle

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.