Medineweb Forum/Huzur Adresi
Geri Git   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > İslami Haberler

Konu Bilgisi: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  27.Ağustos.2014 (09:10), Konuya Son Cevap : 27.Ağustos.2014 (14:22). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Etiketlenen Üyelerin Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 27.Ağustos.2014, 09:10   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
EyMeN&TaLhA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik tarihi: 08.Kasım.2012
Arkadaşları:37
Cinsiyet:
Mesajlar: 3.593
Konular: 717
Beğenildi:95
Beğendi:30
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Gazze'de kalıcı ateşkes sağlandı

Gazze'de kalıcı ateşkes sağlandıFilistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinli gruplar ile İsrail arasında kalıcı ateşkesin sağlandığını açıkladı
Öte yandan İsrail ile Filistinli gruplar arasında Mısır arabuluculuğunda kalıcı ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından Hamas yönetimi, İsrail'e karşı zafer kazanıldığı açıkladı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı basın açıklamasında "Filistin direnişi, Arap ordularının birleşerek yapamadıklarını yaptı ve 51 gün süren saldırıların sonunda, taleplerinin çoğunun gerçekleşmesini sağladı" dedi. Zuhri, "Daha önce Siyonistlere 'Gazze'ye yakın yerlerdeki evlerinize Başbakan Binyamin Netanyahu'nun değil ancak Hamas'ın izniyle girebilirsiniz' demiştik. Şimdi ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından İsraillilere 'Hamas'ın kararıyla evinize dönebilirsiniz' diyoruz" diye konuştu.

Filistin direniş hareketlerinin zaferinin, halkın fedakarlıklarıyla kazanıldığını vurgulayan Zuhri, şunları söyledi:

"Bugün halkımızın ve Filistin direnişinin zaferini ilan ediyoruz. Starejik noktaları vurarak, havaalanlarına abluka uygulayarak, Siyonistleri direniş gruplarının attığı roketlerden korunmak için yerin altına girmeye mecbur ederek İsrail'in caydırıcı gücünü kırdık."

Zuhri, "direniş gruplarının kazandığı zaferin, sınır kapılarının açılmasından ziyade Filistin ve Kudüs'ün işgalden kurtuluş yolunu açtığı için değerli olduğunu" söyledi.

Hamas ve İslami Cihad hareketleri, İsrail ile kalıcı ateşkesin sağlandığı müzakere sürecinde üstlendiği arabuluculuk rölünden ötürü Mısırlı yetkililere teşekkür etti.

İsrail de ateşkesi kabul ettiğini açıkladı

İsrail, Mısır'ın önerdiği kalıcı ateşkes teklifini kabul ettiğini açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mısır'ın önerdiği kalıcı ateşkesi kabul ettik" dedi. Palmor, ateşkesin şartları ve detaylarını daha sonra paylaşacaklarını belirtti.

İsrail basınında çıkan hükümet kaynaklı haberlerde de ateşkesin bu akşam 19:00'da yürürlüğe girdiğini, Gazze'ye insani yardımların geçişi ve Filistinli balıkçıların Gazze açıklarında avlanma alanının ilk etepta 3 milden 6 mile çıkarılması konularında mutabık kalındığı, Hamas'ın önceki görüşmelerdeki talepleri olan Gazze limanı ve havaalanı gibi taleplerinin gelecek günlerde yapılacak müzakerelerde görüşüleceği yönünde haberlere yer verildi.

Anlaşmanın ardından Gazze'de Filstinliler ellerinde Hamas ve el-Fetih bayrakları ile yollara dökülürken, İsrail tarafında da "televizyonlarda genel bir memnuniyetin hakim olduğu" görülüyor.

Hamas Hareketi yetkililerinden Mahmud ez-Zehar

Hamas Hareketi yetkililerinden Mahmud ez-Zehar, "Filistinli direniş guruplarının, İsrail'in ulusal güvenliğine darbe indirdiğini" söyledi.

Zehar, İsrail ile Gazze arasında varılan kalıcı ateşkesin ardından başlayan kutlamalarda yaptığı konuşmada, "Direniş, İsrail'in 'caydırıcılık ve yenilmez ordu' teorsini bertaraf etti" dedi.

İsrail kentlerinin, son ana kadar füzelerle vurulduğuna dikkati çeken Zehar, "İsrail, Gazze'ye yönelik saldırılarında, siyasi, güvenlik, askeri ve stratejik açıdan başarısız oldu" diye konuştu.

"Havalimanımızı da deniz limanımıza da inşa edeceğiz" diyen Zehar, bunu yaperken kimseden izin almayacaklarını belirterek, "Limanlarımıza kim saldıracak olursa füzelerle karşılık vereceğiz" ifadesini kullandı. Zehar ayrıca, bir sonraki aşamada, İsrail saldırılarından zarar gören evlerin onarılacağını sözlerine ekledi.

Direnişte yeni dengeler

Hamas Siyasi Büro Üyesi Muhammed Nezzal da Filistin direnişinin, İsrail ordusuna karşı başlattığı mücadelede dengeleri değiştirdiğini belirterek, direnişin "İsrail ordusu yenilmez" tezini de çürüttüğünü belirtti.

Nezzal, yaptığı açıklamada, ateşkesi Filistin direnişinin "zaferi" olarak değerlendirerek, "Bu iki açıdan da zaferdir. Birincisi İsrail, ilan ettiği hiçbir hedefi gerçekleştiremedi, ikincisi ise direniş büyük bir stratejik başarı sağladı" dedi.

Nezzal, Filistin direnişinin ateşkes sürecine gelene kadar birçok başarıya imza attığını vurgulayarak, "Filistin direnişi, İsrail ordusunun yenilmezliği teorisini çürüttü. İsrail ordusunun heybetini yerle bir etti, askerlerini korkak farelere çevirdi" diye konuştu.

Nezzal, İsrail'in saldırılarına gerekçe olarak gösterdiği, direnişçilere yönelik "nükleer ve gelişmiş silahlar sahip olma" iddiasının da gerçekçi olmadığını, dolayısıyla burada İsrail milli güvenliğinin de bir kırılma yaşadığını dile getirdi.

"Filistin direniş grupları düşmanla siyasi ve askeri çatışma kurallarını değiştirdi" diyen Nezzal, şöyle devam etti:

"Direniş yeni dengeler belirledi. Ablukaya karşı abluka denklemini sağladı. Bunu öncelikle Ben Gurion Havalimanı'nı kapattırmakla, göçe karşı göç denklemini de Gazze etrafında yaşayan Yahudi yerleşimcileri göçe zorlamakla yaptı."

Nezzal, İsrail'in ölü ve yaralı asker sayısını da gizlediğini iddia ederek, "Hamas kaynaklarına göre ölen asker sayısı bin, yaralı sayısı da 2 bindi ancak İsrail yönetimi, ölü ve yaralılar konusunda gerçek rakamları gizledi" diye konuştu.

Kalıcı ateşkes anlaşmasının maddeleri yayımlandı

Bu arada Mısır , İsrail ile Filistinli gruplar arasında varılan kalıcı ateşkes anlaşmasının maddelerini açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ''Mısır, masum insanların ölmemesi ve daha fazla kan akmaması için İsrail ve Filistin direniş gruplarını kapsamlı ateşkese çağırmıştır'' ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, kalıcı ateşkes anlaşmasının " Gazze ileİsrail arasındaki sınır kapılarının açılması, insani yardımların ve yapı malzemelerinin Gazze'ye geçişine izin verilmesi, denizde avlanma alanının 6 mile çıkarılması ve diğer konularda taraflar arasındaki dolaylı müzakerelerin devam etmesi" maddeleri üzerinde gerçekleştiği kaydedildi.

Açıklama metninde ayrıca, "Mısır, tarihi ve coğrafi gerçeklerin ona yüklediği rol, ulusal ve bölgesel sorumluluğuyla Filistin halkının isteklerinin gerçekleşmesi, liderlerinin desteklenmesi, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla bölgede barış ve istikrarın sağlanması konusundaki kararlılığını yinelemektedir. Mısır, ABD'nin de bu alanda sarfettiği çabaları övgüye değer bulmaktadır" vurgusu yapıldı.

Mısır'ın arabuluculuğunda Kahire'de yürütülen ateşkes görüşmelerinde İsrail ile Filistinli gruplar arasında varılan anlaşma gereği bugün saat 19.00'da kalıcı ateşkes uygulanmaya başlamıştı. İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 bin 143 Filistinli hayatını kaybetmiş, 10 bin 918 kişi yaralanmıştı.

Hizbullah: sabrın ve direnişin bir meyvesi

Lübnan'daki Hizbullah, Gazze'de sağlanan kalıcı ateşkesi, Filistin halkının verdiği büyük kayıplar karşısında sabrın ve direnişin bir meyvesi olarak değerlendirdi.

Hizbullah tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bu tarihi başarı siyonist düşmanla mücadele yolunda, daha büyük ve önemli zaferler kazanmak için başlangıcı teşkil ediyor" ifadesi kullanıldı.

Filistinli gruplar ve halkın direnişi olmaması durumunda zaferin kazanılamayacağı belirtilen açıklamada "Bu zafer direnişin iradesi ve sebatıyla gerçekleşti. Gazze'de kazanılan zafer, Filistin halkının siyonist düşmanın günler süren saldırıları karşısında verdiği kurbanlara karşılık sabrın meyvesidir" yorumunda bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, başta cesur Filistin halkı ve direniş grupları olmak üzere, şehit aileleri ve İsrail hapishanelerindeki tutuklular, Gazze'de yaşanan zaferdeki büyük payları sebebiyle tebrik edilerek, ateşkesin gerçekleşmesi için çaba gösteren özellikle zaferin en önemli şartları olan sınır kapılarının açılmasını sağlayan ilgili ülkeler ve kurumlardan da övgüyle söz edildi.

Öte yandan, başkent Beyrut ve Filistinlilerin yaşadığı mülteci kamplarında da Gazze'deki ateşkes sevinç gösterileriyle kutlandı.

alıntıdır
__________________

Geminin tek kaptanı vardır, gerisi mürettebat... Kalbinde tek sahibi vardır, gerisi teferruat...
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... İlitam 4.sınıf Genel Paylaşımlar EyMeN&TaLhA 0 2197 14.Temmuz.2015 12:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... İlitam 4.sınıf Genel Paylaşımlar EyMeN&TaLhA 0 1653 14.Temmuz.2015 12:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... İlitam 4.sınıf Genel Paylaşımlar EyMeN&TaLhA 0 1777 14.Temmuz.2015 12:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Allahın kulu_ 1 1251 14.Temmuz.2015 11:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 974 14.Temmuz.2015 11:03

Alt 27.Ağustos.2014, 09:13   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
EyMeN&TaLhA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik tarihi: 08.Kasım.2012
Arkadaşları:37
Cinsiyet:
Mesajlar: 3.593
Konular: 717
Beğenildi:95
Beğendi:30
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Gazze'de kalıcı ateşkes sağlandı

AP Ajansı'ndan alınan bilgiye; Hamas ile İsrail arasında uzun süreli ateşkes anlaşmasına varıldığını duyurdu.

ERDOĞAN'A ATEŞKES HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Hamas liderlerinden Halid Meşal, Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarakateşkes hakkında bilgi verdi.

"MÜZAKERELER SONA ERDİ"

Mısır'ın başkenti Kahire'de yürütülen müzakerelerin sonuca bağlandığı ve İsrail ile Hamas'ın uzun süreli ateşkesi kabul ettiği belirtiliyor. Hamas liderlerinden Ebu Merzuk, "Müzakereler sona erdi, ateşkes sağlandı" ifadesini kullandı.
ATEŞKES YAPILDI

Hamas siyasi liderlerinden eski Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, "Halkımızı taçlandıracak anlaşmaların eşiğindeyiz" açıklamasını yaptı. Hamas liderlerinden Ebu Merzuk da, yaptığı açıklamada "Müzakereler sonuçlandı, ateşkes konusunda anlaşma sağlandı. Heyet başkanı Azzam el-Ahmed'in bunu açıklamasını bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

İSRAİL ATEŞKESİ KABUL ETTİ

Diğer yandan İsrail, Mısır'ın Gazze ateşkes teklifini kabul ettiğini açıkladı.

ATEŞKES HABERİ 50. GÜNDE GELDİ

AFP haber ajansı da Gazze’de uzun süreli ateşkes sağlandığını duyurdu.
Ateşkes anlaşmasının hangi şartlarda yapıldığına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Ateşkes haberi Gazze’deki saldırıların 50. gününde gelmiş oldu. İsrail’in Gazze’de 7 Temmuz’dan beri düzenlediği saldırılarda 2 binden fazla Filistinli öldürüldü, 10 binden fazla kişi de yaralandı.

alıntı
__________________

Geminin tek kaptanı vardır, gerisi mürettebat... Kalbinde tek sahibi vardır, gerisi teferruat...
Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Ağustos.2014, 14:22   Mesaj No:3
Medineweb EDİTÖRÜ
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik tarihi: 09.Kasım.2013
Arkadaşları:29
Cinsiyet:
Bulunduğu yer:sıratı mustakım
Yaş:42
Mesajlar: 2.623
Konular: 163
Beğenildi:807
Beğendi:1305
Takdirleri:417
Takdir Et:
Standart Cevap: Gazze'de kalıcı ateşkes sağlandı

Cok guzel bir haber
__________________

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Ziyaretçi)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Yukarıdaki Konu Başlığına Benzeyen,Medineweb'de Otomotik Bulunan 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
Kolay Ezberleme Ve Ezberin Kalıcı Olması İçin Metodlar iklimya Kur'ân Kursları 6 18.Haziran.2015 14:52
Kalıcı öğrenmenin 3 derinlik boyutu EyMeN&TaLhA Çocuk ve Aile Sağlığı 0 09.Ocak.2015 23:16
Kalıcı öğrenme nasıl gerçekleşir? (1) EyMeN&TaLhA Çocuk ve Aile Sağlığı 3 22.Aralık.2014 23:08
Hiç bir problem kalıcı değildir! Kendinize acımayı bırakın! suhtem Kişisel Gelişim Ve Psikoloji 3 14.Şubat.2014 23:58
kaLıcı Şiddete Geçici ÇözümLer Nesli_Nur İslamda Kadın ve Erkek 0 04.Şubat.2013 17:01

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

web hosting - domain - web site kurulum


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266