Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Emekdar Üye,Açılış Tarihi:  29 Kasım 2007 (19:25), Konuya Son Cevap : 09 Ekim 2023 (18:43). Konuya 4 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Emekdar Üye
  • 1 Beğenilen CaferTayar
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 29 Kasım 2007, 19:25   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Gül olmak vardı...

Gül olmak vardı...

GÜL OLMAK VARDI .............
Bahçede gül olmak vardı ya.. Zaten hatalıyım. Bir nevi dikenli.( dikenleri dilinde taşıdığımı biliyorum.) Bu dikenleri heba etmemek, güle hasretmek ve dikenli de olsa bir gül olmak... Seveni çok olmasına rağmen gülün ömrü azdır bilirim. Bunlar zaten cezbetmiyor beni. O, en güzel bahçede bir bahçıvanın gözdesi de olabilir; papatyaların, krizantemlerin hatta maydanozların arasında da gül olabilir. Bu işte!! Gül her yerde, her mekânda, her çağda güldür. Değerini hiçbir şey düşüremez. Her zaman incelik, temizlik, güzellik, zerafet, letafet ve aşkın sembolüdür. Dostluğa, sevdalara, vefalara adanmış güller... Üç-beş saatlik yaşamlarının olması; onların dünyaya en güzel kokuları yaymalarını engellemiyor. Kısacık hayatlarında çirkinlik adına hiçbir şey taşımazlar. İncecik bellerinin üzerinde prenses edasının verdiği nazeninlikle salınışları beni mest eyleyen manzaradır.
Sarışın gül güneşe gülümser, pembe yanaklı gül rüzgârla dans eder, ayyüzlü beyaz gül bulutlarla selamlaşır, utangaç yüzlü al gül âşıklarla sohbet eder, kuşlarla dertleşir. Hem kendileri ile hem de yaratılan her şeyle barışık yaşarlar. Küsmeyi bilmezler. Küsselerdi bana küserlerdi. Onları çok sevip onlar gibi olamadığım ve onlara bağlanıp onlardan ayrı kaldığım için. Her gece ve gündüz onları yâd eylediğim halde, düşüncelerimi gülleştiremediğim için! Onlar her renk ve her cinste çiçekle barış içinde yaşamaktan onur duyarken, ben aralarında fark gözetip kırmızı gülleri seçtiğim için. Ama hayır! Hâlâ gülümsemeye ve bana baharları vadetmeye devam ediyorlar. Küsselerdi rüzgârlara küserlerdi. Daha hayatlarının baharında yapraklarını alıp kimbilir hangi kuytu köşelere fırlattığı, goncalarının belini kırdığı için; hem de böceklerle oyun oynamadan, yıldızlarla yarını söyleşmeden...
Ama hayır! Teşekkür bile ediyorlar rüzgâra; köklerini her zaman kendilerinde bıraktığı için.
Korkaklık, ürkeklik değil bu. Teslimiyet! Düzene, Yaradan?ın emrine teslimiyet. Ne güneşe itirazları var, ne de fırtınaya. Hatta kaba ellerin hoyratça kendilerini incitmelerine dahi itiraz etmiyorlar. Acziyetlerinden değil, faziletlerinden. Kendilerine verilen nimetleri herkesin, her şeyin istifadesine sunabilme gayretlerinden, tevazularından. Hasırlı gönüllere dokunan kadife yapraklarının oralarda ıtır kokusu bırakabilme arzularından... Benden daha gafil değillerdir. Sabahın o lahuti zamanında; hor gördüğümüz o dikenleriyle beraber Yaradan?ı zikre başlarlar. Onlar O?nu(celle celaluhu) sever, O(celle celaluhu) onları ve O(celle.celaluhu), onları herkese sevdirir.
Evet, gül olabilmek. Güneşle uyanıp, fırtınayı selamlayabilmek; yıldızlara göz kırpıp, ayla sohbet edebilmek; yağmurun, toprağın kokusu ile yoğrulabilmek; her yerde her zaman gül kalabilmek... Kaktüslere gül kokusunu neşredip, kargalara dahi aşkı öğretebilmek!..

ALINTI
Kara Kartal beğendi.

Konu Sahibi Emekdar Üye 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hz. Ali ile Fatıma'nın Aç Kalmaları İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2242 31 Temmuz 2008 01:53
Seleme bin el-Ekvâ'nın Hz Peygambere Ölüm Üzerine... Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader Emekdar Üye 0 2164 31 Temmuz 2008 01:52
Mekke, Savaşılmadan Nasıl Fethedildi? İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2591 31 Temmuz 2008 01:51
Hz. Peygamber'in Hac Esnasındaki Hutbeleri Hacc-Umre-Kurban GÖKCEN_AZRA 1 2841 31 Temmuz 2008 01:49
Bu Mübarek Zat kimdir ?? Hz.Muhammed(s.a.v) Mihrinaz 4 2617 30 Temmuz 2008 23:27

Alt 30 Kasım 2007, 23:35   Mesaj No:2
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:maşuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 523
Üyelik T.: 04 Kasım 2007
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:2
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Gül olmak vardı...

allahumme salli ala ruhi seyyidina fil ervah

allahumme salli ala cesedi seyyidina muhammedin fil ecsad
allahumme salli ala kabri seyyidina muhammedin fil kubur
allahumme belliğ minni tehiyyetev ve selama

Amin.....
Alt 01 Aralık 2007, 04:38   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Durumu:aadiguzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 73
Üyelik T.: 09 Ağustos 2007
Konular: 9
Beğenildi:0
Takdir Et:

GÜLLE GÜL OLUP GÜL GİBİ KOKMAK SONUNDA DA KAİNATIN GÜLÜYLE OLMAK NASİP EYLESİN MEVLAM. ELLERİNE SAĞLIK.
Alt 08 Aralık 2007, 19:20   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 227
Beğenildi:15
Takdir Et:

Hiç bir an unutmadım seni ben ey Sevgili,

Sönmez içimde tutuşturduğun iman ateşi,

Hep canlıydı gönlÜmde ki o hidayet Ümidi,

Kalbimde solmayacak o GÜlÜ Muhammedi.
Kara Kartal beğendi.
Alt 09 Ekim 2023, 18:43   Mesaj No:5
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 423
Beğenildi:3217
Beğendi:3703
Takdirleri:25945
Takdir Et:

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)