Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi HALUK GÜMÜŞTABAK,Açılış Tarihi:  21 Nisan 2011 (21:45), Konuya Son Cevap : 22 Nisan 2011 (15:28). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Nisan 2011, 21:45   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İbretlik bir kıssadan hisse.

İbretlik bir kıssadan hisse.

Sizlere vereceğim aşağıda ki örnek üzerinde, lütfen çok dikkatle düşünmenizi rica edeceğim. Çünkü vereceğim örnekte yapılan hatanın, yüzlerce benzerini bizler günümüzde yapıyoruz, ama farkında bile değiliz.

İmam-ı Şafii nin başından geçen, kendisinin bizzat yaşadığını anlattıkları bir rivayeti nakletmek istiyorum sizlere, çünkü aklını kullanan, düşünme melekesini yitirmeyenler için, bu kıssadan çok büyük hisselerin çıkarılacağını düşünüyorum. Günümüzde düşünmeden yaptığımız büyük yanlışlara sanırım güzel bir örnek.

Bir gün İmam Şafii talebeleriyle birlikte Bağdat sokaklarında gezerken, bir ara bir talebesi bakıyor ki iki kişi bir dini konuda tartışıyorlar. Onlardan biri, kendini haklı çıkarmak için diğerine, ‘Canım bak İmam Şafii bile bu konuda benim gibi demiş’ diyor. Tabi ki Şafii’yi de tanımıyor; ancak duymuş. Öğrenci bunu duyunca onlara yaklaşıyor, olay nedir diye soruyor.

Kendisine anlatılıyor; fakat Şafii böyle bir şey dememiş; adam kendini haklı çıkarmak için uyduruyor. Üstelik öyle bir yakışıksız iddia ki, Şafii’nin onu tasvip etmesi mümkün değil. Talebe, ”amca imam böyle bir şey demez” diye müdahale eder; ancak adam onu dinlemez.

Sonuçta durumu hocasına iletir, “burdaki adamlardan biri sana layık olmayan bir iftira atıyor, gel bunu hallet” der. İmam gelir; ancak ilk başta ben Şafii’yim demez. İlkin onları dinler, o da öğrencisi gibi, “yanlışsın imam bunu demez” der; ancak adam ona da inanmaz: Şafii söylemiştir diye ısrar eder.

Hoca en son, ‘Kardeşim, Şafii benim ve ben bunu söylemedim. Kaldı ki böyle bir şey söylemem de düşünülemez’ deyince adam,’ Haydi ulan sen de nerden çıktın, sen Şafii olamazsın. Şafii başkasıdır ve demiştir’ diyor ve bildiklerine devam ediyor. Hatta talebeleri olmasaydı belki o adam hoca efendiyi dövebilirdi bile!

Ne dersiniz, yapılan bu yanlışa benzer, günümüzde yapılanları düşündüğümüzde, bu örnekten alacağımız çokkkk ama çok dersler yok mu sizce. Bu örneği okuyunca, peygamberimiz geldi aklıma, acaba günümüzde yaşamış olsaydı, onun adına, onca söylenenleri duyduğu zaman, neler söylerdi bizlere. Yorum sizlerin.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

Konu Sahibi HALUK GÜMÜŞTABAK 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İbretlik bir kıssadan hisse. Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler kamer34 6 2395 21 Nisan 2011 21:45
Kendi ellerimizle cehennemin kapısını açmayalım. Makale ve Köşe Yazıları HakikaT 10 4610 12 Nisan 2011 12:36
Allah Kur'an ayetlerini elçisine, RÜYASINDA vah... Makale ve Köşe Yazıları yakuti 7 2455 20 Mart 2011 19:44
Bakara 85. ayetten almamız gereken önemli dersler. Makale ve Köşe Yazıları kamer34 6 2380 16 Mart 2011 12:48
Kader konusunu kur'an ışığında nasıl anlamalıyız? Makale ve Köşe Yazıları talibetün 5 1971 11 Mart 2011 21:19

Alt 21 Nisan 2011, 21:56   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: İbretlik bir kıssadan hisse.

sayın haluk bey gecen günlerde yazılarım siliniyor diye site yönetimine sitem etmiştiniz aynı konuyu bir defa acın bakın yine iki defa acmışsınız
Alt 21 Nisan 2011, 22:02   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Sayın Kurtmehmet. İnanın bir kez tıklıyorum ama yazı iki kez ekleniyor. Yemin ederim ki ben elimden geleni yapıyorum, ama benim iradem dışımda. İsterseniz yazının eklenme zamanına bakın, aynı anda iki kez ekleniyor. Bu durumdan dolayı sizlerden çok özür diliyorum.
Alt 22 Nisan 2011, 00:30   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:

HALUK BEY hakikaten pes doğrusu. Sizi ddeflarca uyarmama rağmen siz yine aynı şeyi yapıyorsunuz. Sizi şunu söyledim peygamber konusu hariç diğer konulara ne zaman isterseniz katılım sağlaybilirsiniz. Çünkü sizinle bu konuyu yeterince tartıştık. Artık bundan sonrası tartışmalar şeytanın verdiği vesveselerden başka birşey değil.
Ben bu sitede hiç kimsenin uzaklaıştırılmasından yana değilim oldukça sabırlıyımdır. Fakat her sabrında bir sınırı vardır. Size bu konuyu açmayın dedim. Hem siz diğer konulara neden katılım sağlamıyorsunuz. Sizin görüşlerinize mukabil “Allah ve Rasulunun Arasını Ayıranlar” diye bir yazı yazdım görüşlerinizin ne kadar çürük olduğunu o bölümde delilleri ile çürüttüm.
Bu tavrınıza bir açıklama bekliyorum sizden lütfen........
Alt 22 Nisan 2011, 09:00   Mesaj No:5
Medineweb Üyesi
Durumu:Numan Yalçın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6788
Üyelik T.: 04 Şubat 2009
Arkadaşları:0
Konular: 3
Beğenildi:0
Takdir Et:

Kamer hocam! Haluk bey haklı, İmam Şafii'ye (k.s.) büyük iftiralar atılır. Ama bunu İmam Hz.'lerinin ahlakını öğrenmeye çalışan bizler değil sapık görüşlü hakluk bey gibiler atar. Peygamberle Kur'an'ı karşı karşıya getiren bu zihniyyet kendi müfterîliklerini İslâm'ı yaşamaya çalışanların üzerine yıkmaya çalışıyor...

Alıntı:
HALUK GÜMÜŞTABAK Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Sonuçta durumu hocasına iletir, “burdaki adamlardan biri sana layık olmayan bir iftira atıyor, gel bunu hallet” der. İmam gelir; ancak ilk başta ben Şafii’yim demez. İlkin onları dinler, o da öğrencisi gibi, “yanlışsın imam bunu demez” der; ancak adam ona da inanmaz: Şafii söylemiştir diye ısrar eder.

Hoca en son, ‘Kardeşim, Şafii benim ve ben bunu söylemedim. Kaldı ki böyle bir şey söylemem de düşünülemez’ deyince adam,’ Haydi ulan sen de nerden çıktın, sen Şafii olamazsın. Şafii başkasıdır ve demiştir’ diyor ve bildiklerine devam ediyor. Hatta talebeleri olmasaydı belki o adam hoca efendiyi dövebilirdi bile!

Kendisi de söylediği gibi anlattığı olayda İmam Hz.'lerine iftira atılıyor. Bunu yapsa yapsa işine geldiği zaman İmam Hz.'ni ciddiye alan, işine gelmediğinde Peygamberi bile hiçe sayan sapık görüşlü ve ne yapmak istediği belli olmayan Haluk bey gibi zihniyyetteki kişiler yapar.

Benim merak ettiğim şu; Elebette Peygamberimizin takdirine layık derecede ibadet edemiyoruz yolundan gidemiyoruz. Ama Haluk bey'in düşünmesi gereken bir mesele var, acaba Haluk bey düşünüyor mu Peygamber (A.S.) günümüzde yaşasaydı Kur'an'laPeygamberi karşı karşıya getiren, Peygamberin sünnetini saymayıp sonradan mezheb İmamını örnek gösteren bu zihniyyete ne derdi acaba...
Alt 22 Nisan 2011, 11:15   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Tüm bu sorularınızın cevabını, yüce Rabbimin huzurunda, hesap günü kur'an ortaya konup, peygamberimizin şahitliğinde göreceğiz. Hangimiz peygamberimizin ve kur'anın yolundan gidiyor, o zaman herşey çıkacak ortaya. Onun için kızmaya sinirlenmeye, hatta karşımızdaki insanlara iftira atıp, onların peygamberi ve ashabını inkar ettiklerini söylemeye hiç gerek yok.

Kimin doğru yolda olduğunu yalnız Rabbim bilir, ne diyor ve uyarıyordu bizleri hatırlayalım. Kimin takvaca üstün olduğunu yalnız ben bilirim. Benim herhangi bir konuda yazı yazmamı düşüncelerimi söylememi, hiç kimse yasaklayamaz. Elbette siteye girmemi engelleyebilirsiniz. Bakın siz benim gibi düşünmediğiniz ve inanmadığınız için, ben sizlere tek bir saygıda kusur edecek söz söyledim mi? Asla söylemem, çünkü herkez söylediklerinden, yaptıklarından sorumludurda ondan.
Saygılarımla Halukgta
Alt 22 Nisan 2011, 15:28   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:

Öncelikle şunu belirteyim insanlara iftira atmaktan yüce rabbimin adalatine sığınırım. Allah ile peygamberin arasını ayırmak ve ben şu peygamberi kabul ederin şu peygamberi kabul etmem diyen bir zihniyet peygamberi elbettiki inkar etmeyle nisa /150 eş değerdir.

Peygamberin hakemliği ve peygambere itaat konusunda onca ayet varken halen o vefat etmiştir onun sünneti bizi bağlamaz onun sözylediklerine ve uyguladıklarına atalar dini diyerek ben kuranı peygamberden daha iyi tefsir ederim diyen bir mantık elbetteki peygamberi inkar etmiş olarak kabul edilir.

Numan hocamızında belirtmiş olduğu peygamberimiz (sav) şimdi aramızda yaşamış olsaydı bu zihniyet biz seni kabul etmiyoruz bize nasıl olsa kuran var diyecek kadar ileri fitmiş bir zihniyettir. Peygambere ayetleri yorumlama onlardan hüküm çıkarma hakkına şirk diyen bir zihniyet atatürk gibi bir beşerede hitaben şöyle bir cümle kullanmaktan geri durmaz. Eğer atatürk olmasaydı bizler bugün belkide bu durumda olmazdık gibi sapkın bir görüşü Allahın ve rasulunun önüne koymaktan da geri durmaz.

Haluk bey Medineweb forum paylaşım sitemizden uzaklaştırılma cezası almıştır.

Saygılarımla Medineweb baş editörü kamer34

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: