Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi MusabBinumeyr,Açılış Tarihi:  13 Temmuz 2012 (23:21), Konuya Son Cevap : 14 Temmuz 2012 (20:45). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Temmuz 2012, 23:21   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
MusabBinumeyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:MusabBinumeyr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13855
Üyelik T.: 22 Mayıs 2011
Arkadaşları:3
Konular: 254
Beğenildi:50
Beğendi:0
Takdirleri:160
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Beşikte Konuşan Üç Kişi

Beşikte Konuşan Üç Kişi

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Üç kişiden başka beşikte konuşan olmamıştır! (Beşikte konuşanların birincisi) Meryem oğlu İsa aleyhisselam’dır.
(Beşikte konuşanların İkincisi ise) Cureyc’dir.
Cureyc ibadete düşkün bir kimseydi. Cureyc kendisine bir manastır yaptı ve bir gün manastırda namaz kılarken annesi gelip, Ey Cureyc! diye seslendi.
Cureyc kendi kendine:
–Ey Rabbim! Anneme cevap mı versem yoksa namaza mı devam etsem diyerek namazına devam etti.
Annesi de dönüp gitti. Ertesi gün namaz kılarken annesi yine geldi ve Ey Cureyc! diye seslendi.
Cureyc yine kendi kendine:
–Ey Rabbim! Anneme cevap mı versem yoksa namaza mı devam etsem diyerek namazına devam etti.
Annesi de dönüp gitti. Ertesi gün namaz kılarken annesi yine geldi ve Ey Cureyc! diye seslendi.
Cureyc yine kendi kendine:
Bunun üzerine annesi:
–Ey Allah’ım! Fahişe kadınların yüzlerine baktırmadıkça Cureyc’in canını alma! dedi.
Bir gün İsrail oğulları birbirlerine Cureyc’i ve ibadete düşkünlüğü hakkında konuşuyorlardı. Güzelliğiyle meşhur fahişe bir kadın da oradaydı.
O fahişe kadın, İsrail oğullarına:
–Eğer siz isterseniz, ben onu sizin için muhakkak fitneye ( yani zinaya) düşürürüm dedi. Bu fahişe kadın kendisini Cureyc’e arz edip (cinsel ilişkiye girmek) istedi. Fakat Cureyc o fahişe kadına iltifat edip dönüp bakmadı bile.
Sonra bu fahişe kadın, Cureyc’in manastırında kalan bir çobana geldi ve onunla cinsel ilişkiye girdi. Buna müteakiben çobandan hamile kaldı. Çocuğunu dünyaya getirince, çocuğun Cureyc’ten olduğunu söyledi.
Bunun üzerine halk, Cureyc’in yanına varıp onu aşağı indirdiler ve manastırını yıkıp Cureyc’i dövmeye başladılar.
Cureyc onlara:
–Ne yapıyorsunuz? diye sordu.
Onlarda Cureyc’e:
–Sen, bu fahişe kadınla zina ettin ve o da senden bir çocuk doğurdu, dediler.
Cureyc:
–Çocuk nerededir? diye sordu. Onlar çocuğu Cureyc’e getirdiler.
Cureyc:
–Bırakın beni de namaz kılayım! dedi. Buna müteakiben namazı kılıp bitirince çocuğun yanına gelip karnına dürttü ve:
–Ey çocuk! Senin baban kimdir? diye sordu.
Çocuk da:
–Babam falan çobandır, diye cevap verdi.
Bunun üzerine halk, Cureyc’e dönerek onu öpmeye ve okşamaya başladılar.
İsrail oğulları Cureyc’e:
–Sana altından bir manastır yapacağız, dediler.
Cureyc ise onlara:
–Hayır, manastırı önceden olduğu gibi çamurdan yapın! dedi. İsrail oğulları da öylece yaptılar.
(Beşikte konuşanların üçüncüsüne gelince) Çocuğun biri günün birinde annesini emerken güzel bir ata binmiş iyi giyinmiş ve yakışıklı bir adam oradan geçti.
Çocuğun annesi:
–Ey Allah’ım! Benim çocuğumu da onun gibi yap! dedi.
Çocuk annesinin memesini bıraktı, o adama doğru döndü ve ona bakarak:
–Ey Allah’ım! Beni onun gibi yapma! dedi ve sonra tekrar annesinin memesine dönüp emmeye başladı.
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bunu bize anlatırken şehadet parmağını ağzına koyup onu emmeye başlayarak çocuğun emişini temsil edişi hâlâ gözümün önündedir.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sözüne şöyle devam etti:
Sonra o, çocuğu emziren kadının yanından bir cariye geçirdiler ki o cariyeyi götürenler, onu hem dövüyorlar hem de:
–Sen zina ettin! Sen hırsızlık yaptın! diye söyleniyorlardı.
O cariye ise:
حَسْبِيَ اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ
–Allah bana yeter! O ne güzel vekildir! diyordu.
Çocuğun annesi:
–Ey Allah’ım! Benim çocuğumu onun gibi yapma! dedi.
Çocuk yine annesinin memesini bıraktı da o cariyeye baktı ve:
–Ey Allah’ım! Beni onun gibi yap! dedi.
Bundan sonra, anne ile çocuk, karşılıklı konuşmaya başladılar.
Çocuğun annesi:
–(Ey oğlum! Sütüm) boğazına dursun!
–Yakışıklı bir adam geçti, onu görünce ben:
–Ey Allah’ım! Benim çocuğumu da onun gibi yap! dedim.
Sen ise:
–Ey Allah’ım! Beni onun gibi yapma! dedin!
Sonra şu cariyeyi döverek ve:
–Sen zina ettin! Sen hırsızlık yaptın! diye diye yanımızdan geçirdiler.
Bunu üzerine ben:
–Ey Allah’ım! Benim çocuğumu onun gibi yapma! dedim.
Sen ise:
–Ey Allah’ım! Beni onun gibi yap! dedin!
(Çocuk annesine) şöyle dedi:
–Kuşkusuz ki o adam kibirli, zalim biri idi.
Bende:
–Ey Allah’ım! Beni onun gibi yapma! dedim.
–Ve şüphesiz şu kadın ki; Zina etmediği halde, zina ettin! Hırsızlık yapmadığı halde, hırsızlık yaptın! diyorlardı.
Bende:
–Ey Allah’ım! Beni onun gibi yap! dedim.
Müslim 2550/8, Buhari 7/3282

Konu Sahibi MusabBinumeyr 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Bİr fİrakın ardından Makale ve Köşe Yazıları YaŞuHa 1 2450 09 Aralık 2013 21:01
Hikaye okumakta fayda var Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler GÖKCEN_AZRA 2 2343 25 Kasım 2013 13:27
Köle Olabilmek Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler mehmet akif2 2 2408 17 Kasım 2013 12:01
Nereye atıyorsun adımlarını /medineweb Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler su damlası 3 2523 17 Kasım 2013 11:50
Suriyeli Kardeşimizin Feryadı Videolar/Slaytlar YaŞuHa 1 1839 10 Kasım 2013 12:57

Alt 14 Temmuz 2012, 20:45   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Beşikte Konuşan Üç Kişi

hz yusuf a.s. ın gömleğinin yırtılması konusunda konuşan bebek bunlardan sayılmıyormu?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)