Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi CaferTayar,Açılış Tarihi:  03 Mart 2008 (10:16), Konuya Son Cevap : 03 Mart 2008 (21:44). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Mart 2008, 10:16   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 227
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart oğluna dinini öğretmeyen babanın hali

oğluna dinini öğretmeyen babanın hali

oğluna dinini öğretmeyen babanın haliBir gün bir köylü ihtiyar gelip, kaza müftüsü olan hoca efendiye oğlunu şikayet eder:
-Muhterem hocam, der, dün oğlum beni tarlada dövdü, elindeki öküzleri kovaladığımız övendere ile vurdu.
Çok canım yandı, çok ağladım, ben bunun içi mi evlat büyüttüm, ben şimdi ne yapacağım bu ihtiyar halimle.
Bu gün koşup sana geldim, bana bir yol göster, bana bir akıl ver.
Hocam ne yapacağımı şaşırdım, yalvarıyorum sana, bana bir yardımda bulun. Müftü efendi:
-Fesubhanallah, der. Bir evlat, babaya nasıl el kaldırıp döver.!
Peki sen oğluna dinini öğrettin mi? Ana-babanın hakkının büyüklüğünü oğluna anlatmadın mı?
Küçükken ahlak, terbiye dersleri vermedin mi? Köylü:
-Kıymetli hocam! Köy halini biliyorsunuz, bu sizin malumunuz öğretemedim.
Köy yerinde iş va güç var, hayvanlar güdülmek ister, çift var, odun var.
Bunlar hep yapılması gereken işler. Müftü efendi gözü yaşlı ihtiyara:
-O halde ihtiyar köylü baba!
Oğlunun kusuruna bakma, o seni çift sürdüğü öküzleri zannetmiştir.
Çünkü oğlunun yanında seninle, öküzleri arasında bir fark yoktur.
Oğluna baba kıymeti öğretmemişsin. O öküzlere vuruyorum diye sana vurmuş.
Yoksa bir evlat babaya el kaldıramaz, diyerek
köylünün oğluna karşı babalık vazifesini yapmadığını ve eksik yaptığını anlatmıştır.

anlayan ve ibret alanlardan olmamız duasıyla

Konu Sahibi CaferTayar 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hacet kapısın tıklarken Şiirler ve Şairler CaferTayar 0 1911 13 Eylül 2008 10:34
geçmiş zaman aynası Şiirler ve Şairler CaferTayar 0 2031 13 Eylül 2008 10:29
Cuma Günü Selevat Getirmenin Önemi: Dua Bölümü Seyyid 1 2332 12 Eylül 2008 11:39
rahmet katrelerinde bir  cuma  soluğunda dua Dua Bölümü CaferTayar 0 2230 12 Eylül 2008 11:31
Hayat ve kulluğumuz açısından Ramazan Cuma-Bayram-Kandiller CaferTayar 0 1824 06 Eylül 2008 12:07

Alt 03 Mart 2008, 12:50   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Arkadaşları:0
Konular: 194
Beğenildi:13
Takdir Et:
Standart Cvp: oğluna dinini öğretmeyen babanın hali

Şükürler olsun ki bizler inançlı insanların çocuklarıyız.Allah-u Tealanın bizden beklediği Taklıdı imanı Tahkiki iman seviyesine çıkarmamızdır.Ama hikayede anlatıldığı gibi öyle inançlı ailelerde vardır ki çocuklarının islamı yaşamasını istemez.Onlara göre islamın yaşı 40'dır (Yani kul olma yaşı).40 yaş kritik bir dönemdir.Bir ayak mezarda bir ayak dünyadadır.Bu yaşa kadar kişi dünya adına her şeyi yaşamıştır ve sıra ahirete gelmiştir.Namaz kılmaya başlar ama uzuvlar bu ritmik hareketlere alışık olmadığı için zamanla kireçler ve işin içine sandalye girer.Son zamanlarda camilerde yer alan sandalyelerin açıklaması budur.Hacc ibadeti için kutsal mekanların yolu tutulur.Türk hacılarının yaş ortalamasının yüksek olma sebeplerinden biride kul olma yaşından dolayıdır.Bu örnekleri arttırmak mümkündür....
Araştırmalara göre bir bebeğin kişiliği,ilgi alanı daha anne karnında şekilleniyor.Tüm sorumluluk anne-babada.Kul olma yaşı dünyaya gelişimizle başlıyor.
Alt 03 Mart 2008, 17:24   Mesaj No:3

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

Allah razı olsun Cafer hocam,

günümüzde hiç te es geçilmemesi gereken konulara değinmişsiniz.ben şu an ki gençliğin bu durumda oluşunu biraz da anne babalara ;ebeveynlere bağlıyorum.acaba hiç düşündük mü?çocuğumuz lafımızı dinlemiyor,dediğimizi yapmıyor, büyük küçük takmıyor..bunda hiç bi anne babanın suçu yok.yeterince ilgilendik,onun eğitimini eksiksiz verdiğimiz halde mi bu olumsuzluklar yaşanıyor...yoksa saldım çayıra mevlam kayıra durumu mu?
çocuğu yanlış davranışlara iten sebeplerin başında sağlam bir aile terbiyesinin,din eğitiminin eksikliği başta geliyor.bu eğitim ailede verilmezse şu veya bu kişiler kendi isteklerine göre zaten eğitir.onlara fırsat vermeden ,çocuklara ,gençlere yüce dinimizin gereklerini öğretelim,bilmiyorsak yardım alalım...sebepler ne olursa olsun hiç bir şey bir insandan değerli olamaz...

acizane.
Alt 03 Mart 2008, 19:05   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Allah razı olsun üstad...

Müftü beyin söylediği gerçekten çok ama çok ağır bi itham ama ne yazık ki bi o kadarda haklı

Babanın, çocuklarına ilim, edep ve sanat öğretmesi farzdır. Önce, Kur'an-ı kerim okumasını öğretmelidir. Sonra imanın ve İslam’ın şartlarını öğretmelidir. Yedi yaşından itibaren namaz kılmaya alıştırmalıdır! Dünya ve ahirette kurtuluş ilimledir. Çocuğu, din bilgilerini öğrendikten sonra, okula göndermeli, lise ve üniversite tahsili yaptırmalıdır. Dinini öğrenmeden mektebe gönderilirse, artık bunları öğrenecek vakit bulamaz. Din düşmanlarının tuzaklarına düşüp, onların yalanlarına aldanır. Dinsiz ve İslam ahlakından mahrum olarak yetişir. Dünya ve ahirette felaketlere sürüklenir. Millete zararlı olur. Kendine ve başkasına yapacağı kötülüklerin günahları, ana-babasına da yazılır. Allah muhafaza...
Alt 03 Mart 2008, 19:06   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Bir adam, Hazret-i Ömer’e, oğlunu şikayet eder. Hazret-i Ömer, bu kimsenin oğluna der ki:
- İmandan sonra birinci vazifemiz ana babanın kalbini kırmamaktır. Onlar ne kadar kötü olsalar da, yine her şeyin üstünde hakları vardır. Onların kalbini kıranın ibadeti kabul olmaz. Müslüman doğmamıza ve Müslüman yetişmemize sebep olan ana babamızın kalbini kırarsak Cennete nasıl gireriz? Onlar bize hakaret etse de, yalvararak gönüllerini almamız lazımdır. Müslüman ana babamız, bizden razı olmadıkça, Allah ( C.C)ü teâlânın sevdiği kulu olmak çok zordur.

Çocuk Hazret-i Ömer’e der ki:
- Ya Emir-el-müminin, söylediklerini aynen kabul ediyorum. Fakat çocuğun ana babası üzerinde hiç mi hakkı yoktur?

Hazret-i Ömer buyurdu ki:
- Evet çocuğun da hakkı vardır. Evlenirken çocuklarına anne olacak kızı veya kadını iyi aileden seçmesi, çocuğa güzel bir isim koyması ve dinini öğretmesi gerekir.

Çocuk, Hazret-i Ömer’e şöyle cevap verdi:
- Babam, bana terbiye nedir öğretmedi. Anam ise, zenci bir Mecusinin kızı idi. İsmimi “Karaböcek” koymuş ve Allah ( C.C)’ın kitabından bana bir harf bile öğretmedi. Maalesef dinim hakkında hiçbir şey bilmiyorum.

Hazret-i Ömer, çocuğun babasına dedi ki:
- Gelmiş, bir de bana oğlunu şikayet ediyorsun; halbuki sen onun hakkını çiğnemiş ve o sana kötülük etmeden, sen ona kötülük etmişsin.

Alt 03 Mart 2008, 19:47   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Takdir Et:

çok güzel konuya değinmişiniz.. Allah razı olsun hocam..
gerçektende çocuklar yetiştirildiğinde bişeyler mutlaka eksik oluyor..
çocuklar anne babalarına ya kötü davranıyorlar ya da anneleri babaları yaşlandığında huzur evlerine gönderiyorlar..
Rabbim hepimizi hayırlı evlatlar, hayırlı anne baba olmayı nasip etsin...
Rabbim doğru yolunda ayırmasın...içimize merhamet versin...

Alt 03 Mart 2008, 21:44   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Bir ailede ana babanın çocuklar üzerinde hakları olduğu gibi
bunun tam tersi durumda söz konusudur.
Fakat anne ve babanın çocuklar üzerindeki hakkı daha önemli ve önceliklidir.
Aslında bu konu hem islami hemde ahlaki sorumluluklar arasında yer almaktadır
Bunların hadis ve ayetlerlede sabit olduğunu görebiliriz
Ve bir ailede büyüklerin görevi bu olguyu çocuklarına nakşetmesidir
İnşAllah herkes görevini Allahın emir ve yasakları çerçevesinde tam manası ile layıkıyla yapar

Allah razı olsun hocam güzel bir konu...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)