Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi melis,Açılış Tarihi:  01 Ocak 2009 (14:34), Konuya Son Cevap : 01 Ocak 2009 (14:34). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 01 Ocak 2009, 14:34   Mesaj No:1
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:melis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2229
Üyelik T.: 11Haziran 2008
Arkadaşları:0
Konular: 59
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Güzel bir hikaye...

Güzel bir hikaye...

Ayakkabici, yeni getirdigi mallari vitrine yerlestirirken, sokaktaki bir çocuk onu izlemekteydi.

Okullar kapanmak üzere oldugundan, spor ayakkabilara ragbet fazlaydi.

Gerçi mallar lüks sayilmazdi; ama küçük bir dükkan için yeterliydi.

Onlarin en güzelini ön tarafa koyunca, çocuk vitrine dogru biraz daha yaklasti.

Fakat bir koltuk degnegi kullanmaktaydi. Hem de güçlükle.

Adam ona bir kez daha göz atti.

Üstündeki pantolonun sol kismi, dizinin alt kismindan sonra bostu. Bu yüzden de saga sola uçusuyordu.

Çocugun baktigi ayakkabilar, sanki onu kendinden geçirmisti.

Bir müddet öyle durdu. Daldigi hülyadan çikip yola koyuldugunda, adam dükkandan disari firlayip:
- Küçük! diye seslendi. Ayakkabi almayi düsündün mü? Bu seneki modeller bir harika!

Çocuk, ona dönerek:
- Gerçekten çok güzeller! diye tebessüm etti. Ama benim bir bacagim dogustan eksik.

- Bence önemli degil! diye atildi adam. Bu dünyada her seyiyle tam insan yok ki!. Kiminin eli eksik, kiminin de bacagi. Kiminin de akli ya da vicdani.

Küçük çocuk, bir sey söylemiyordu. Adam ise konusmayi sürdürdü:
- Keske vicdanimiz eksik olacagina, ayaklarimiz eksik olsa idi.

Çocugun kafasi iyice karismisti. Bu sefer adama dogru yaklasip:
- Anlayamadim!. dedi. Neden öyle olsun ki?

- Çok basit!. dedi, adam. Eger vicdan yoksa, cennete giremeyiz. Ama ayaklar yoksa, problem degil. Zaten orada tüm eksiklikler tamamlanacak. Hatta sakat insanlar, saglamlara oranla daha fazla mükafat görecekler...

Küçük çocuk, bir kez daha tebessüm etti. O güne kadar çektigi acilar, hafiflemis gibiydi.

Adam, vitrini isaret ederek:
- Baktigin ayakkabi, sana yakisir!. dedi. Denemek ister misin?

Çocuk, basini yanlara sallayip:
- Üzerinde 30 lira yaziyor, dedi. Almam mümkün degil ki!

- Indirim sezonunu, senin için biraz öne alirim! dedi adam. Bu durumda 20 liraya düser. Zaten sen bir tekini alacaksin, o da 10 lira eder.

Çocuk biraz düsünüp:
- Ayakkabinin diger teki ise yaramaz! dedi. Onu kim alacak ki?

- Amma yaptin ha! diye güldü adam. Onu da sag ayagi eksik olan bir çocuga satarim. Küçük çocugun akli, bu sözlere yatmisti.

Adam, devam ederek:
- Üstelik de ögrencisin degil mi? diye sordu.

- Ikiye gidiyorum! diye atildi çocuk. Üçe geçtim sayilir.

- Tamam iste! dedi adam. 5 Lira da ögrenci indirimi yapsak, geri kalir 5 lira. O da zaten pazarlik payi olur. Bu durumda ayakkabi senindir, sattim gitti!

Ayakkabici, çocugun saskin bakislari arasinda dükkana girdi. Içerideki raflar, onun begendigi modelin aynisiyla doluydu. Ama adam, vitrinde olani çikartti. Bir tabure alip döndükten sonra çocugu oturtup yeni ayakkabisini giydirdi. Ve çikarttigi eskiyi göstererek:

- Benim satis islemim bitti! dedi. Sen de bana, bunu satsan memnun olurum.

- Saka mi yapiyorsunuz? diye kekeledi çocuk. Onun tabani delinmek üzere. Eski bir ayakkabi, para eder mi?

- Sen çok câhil kalmissin be arkadas.. dedi adam. Antika esyalardan haberin yok herhalde. Bir antika ne kadar eski ise o kadar para tutar. Bu yüzden ayakkabin, bence en az 30-40 lira eder.

Küçük çocuk, art arda yasadigi soklari üzerinden atabilmis degildi. Mutlaka bir rüyada olmaliydi. Hem de hayatindaki en güzel rüya.

Adamin, heyecandan terleyen avuçlarina sikistirdigi kagit paralara göz gezdirdikten sonra, 10 liralik banknotu geri vererek:
- Bana göre 20 lira yeterli.. dedi. Indirim mevsimini baslattiniz ya!..

Adam onu kiramayip parayi aldi. Ve bu arada yanagina bir öpücük kondurdu. Her nedense içi içine sigmiyordu. Eger bütün mallarini bir günde satsa, böyle bir mutlulugu bulamazdi.

Çocuk, yavasça yerinden dogruldu. Sanki koltuk degnegine ihtiyaç duymuyordu.

Simsicak bir tebessümle tesekkür edip:
- Babam hakliymis! dedi. 'Sakat oldugum için üzülmeme hiç gerek yok!' demisti...

Alıntıdır

Konu Sahibi melis 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Güzel bir hikaye... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler melis 0 2161 01 Ocak 2009 14:34
Filistinli Küçük Kızın İsrail i Lanetleyen... Videolar/Slaytlar Mihrinaz 6 2227 28 Aralık 2008 14:20
Ruhumun hicran damlaları... Şiirler ve Şairler Mihrinaz 25 12259 26 Aralık 2008 11:58
^^İsTaNbuL^^ Şiirler ve Şairler Mihrinaz 19 6800 18 Aralık 2008 13:21
--BeSMeLe-- Allah(c.c) Mihrinaz 14 7971 18 Aralık 2008 12:50

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)