Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi NUR,Açılış Tarihi:  17 Şubat 2008 (11:03), Konuya Son Cevap : 10 Nisan 2021 (23:59). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Şubat 2008, 11:03   Mesaj No:1

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kur'an 'a Göre Kimler Aldandı?

Kur'an 'a Göre Kimler Aldandı?

-- Cehennemi hesaba katmayan dindar aldandi!
Çünkü Kur'an şöyle anlatti: 'Allah tarafindan hiç hesaba katmadiklari karşilarina çıkıverdi...' (Zumer 47)

-- Cennetteki yerini hazir bilen herkes aldandı!
Zira Kur'an 'O öyle sizin kuruntu ve hayallerinizle olacak iş değil.' buyurmuştu. (Nisa 123)

-- Ölüm yokmuş gibi yaşayan dünyaperest aldandı!
Zira Kur'an turrayi şöyle basti: 'Her nerede olursaniz olunuz ölum size yetişir! Velev eflake ser cekmiş surlarda bulunun!' (Nisa 78)

-- Ameline güvenen abid aldandi!
çünku Efendimiz (as) şöyle ferman buyurdu:
"Zinhar aldanmayin! Hiç kimse ameli ile kurtulamaz!"
Soruldu: "Sen de mi Ya Rasulallah?"
Cevap verdi: "Evet ben de!"

-- Salih amel isliyorum sanan riyakar aldandi!
Çünkü Kutsi Hadiste Allah Teala soyle buyurdu: "..Kim bir amel isler de o amele benimle birlikte bir başkasini ortak ederse onu ve şirkini baş başa bırakırım."

--Aleme telkin verip kendini unutan vaiz aldandi!"
'Insanlara iyilik emreder de kendinizi unutur musunuz? Halbuki kitap okuyorsunuz, artik akıl etmez misiniz?' (Bakara 44)

-- Rabbini birakip hevasina kulluk eden aldandi!
'Gördun mü o hevasini ilah edineni? Artik ona sen mi vekil olacaksin. Yoksa onlarin çoğunu işitirler veya akil ederler mi saniyorsun? Onlar sırf hayvan gibi hatta gidişce daha sapkindirlar?' (Furkan 43-44

Konu Sahibi NUR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hadîsi anlamak için nelere dikkat etmeli Hadis-i Şerif NUR 0 2459 10 Ağustos 2009 21:09
Allah Rızası İçin Hadis Uyduranlar/Medineweb Hadis-i Şerif Mihrinaz 1 2850 10 Ağustos 2009 21:07
18.HAFTANIN KONUSU:Çocuklar Dünya Hayatının Süsü... Hafta'nın Konusu NUR 1 2860 10 Ağustos 2009 00:05
35.Haftanın Misafiri Elifzişan Hafta'nın Misafiri kurtmehmet 11 6173 09 Ağustos 2009 23:35
Çocuklar Ümmetin Geleceğidir! Çocuk ve Aile Sağlığı NUR 0 2453 07 Ağustos 2009 23:03

Alt 17 Şubat 2008, 11:04   Mesaj No:2

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Kur'an 'a Göre Kimler Aldandı?

- Rahmete güvenip kendini emniyete salan fasik aldandi!
'Allah'in kendilerine kuracagi plandan emin mi oldular? Kendilerine yazik eden kavimlerden başkasi Allah'in mekrinden emin olmaz!' (A'raf 98)

-- Yolunun eğriliğinden şüphe etmeyen kendini bilmez aldandi!
'Tuttuklari yol sebebiyle dünya hayatindaki bütün çabalari boşa gitmiştir de zannederler ki cidden iyi bir iş yapıyorlar.' (Kehf 104)

-- Kendini hizmette bilip, kılını dahi kıpırdatmayanlar aldandı!
'Allah gayret gösterip cihat edenlere, olduğu yere mıhlanıp kalanların çok uzerinde bir ecr-i azim ihsan etmiştir.' (Nisa 95)

-- Nasıl desem bilmem ki Namazsız aldandı!
Hele bir baksan ya Kur'an nasil anlattı: 'Ashabi yemin Cennetten seslenip mucrimlere soruyorlar, sizin bu sekar cehennemine girmenize ne sebep oldu? Diye.
Onlar da diyorlar: 'Biz namaz kılanlardan degildik...' (Muddessir 39-43)

- 'Ben bundan sonra kurtulmam.' diyen me'yus aldandı!
'De ki: Gunah islemek suretiyle öz-nefisleri aleyhine israf etmiş kullarım! Allah'in rahmetinden umidi kesmeyin, çünku Allah butun günahlari magfiret buyurur. Şüphesiz o öyle gafur, öyle rahim. Onun icin umidi kesmeyin de başiniza azap gelmeden evvel tevbe ile Rabbinize dehalet edin ve ona halis müslümanlik yapın, sonra kurtulamazsiniz!' (Zumer 53-54)

- 'Allah dilemeseydi gunahkar mi olurdum!' diyen kaderci aldandi!
'Diyecegi gün bir nefis: Eyvah! Allah yaninda yaptigim eksikliklerden dolayi hasretime bak, doğrusu ben eğlenenlerden idim. Yahut diyecegi: Allah bana yolunu gösterse idi ben de muttakilerden, Allah'tan korkan dindarlardan olurdum.' (Zumer 56-57)

- 'Keşke her günahim bunun gibi olsa.' diyen muznib aldandi!
Zira Sahabe Hazreti Enes şöyle anlattı: "Sizler, size göre sac kilindan ince, kiymeti olmayan işler yapiyor, günahlar işliyorsunuz. Lakin biz onlari Rasulullah zamaninda helak sebebi sayiyorduk."

Alt 17 Şubat 2008, 11:05   Mesaj No:3

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Kur'an 'a Göre Kimler Aldandı?

'Bakma! Benim kalbim temiz.' diyen amelsiz aldandi
'Yemin olsun ki zamana! Insan mutlak husranda. Ancak şunlar mustesna: Onlar iman edip salih salih amel işlediler!..' (Asr 1-3)

- 'Bir lokma bir hirka devirleri geçti artik; bu zamanda her sey para!' diyen zengin aldandi!
'Oyaladi o malda çokluk kuruntusu sizleri. Ta.. ziyaret edisinize kadar kabirleri. Oyle degil, ileride bileceksiniz. Sonra öyle degil ileride bileceksiniz. Oyle degil ilmel-yakin bileceksiniz. Kasem olsun o cehennem ateşini çaresiz, goreceksiniz. Sonra kasem olsun onu çaresiz, aynel- yakin göreceksiniz. Sonra kasem olsun o gun mallarinizdan hesaba çekileceksiniz!' (Tekasur Suresi)

- 'Bu zamanda da bu olur mu canım!' diyen cahil aldandi!
'Rabbinin kelimesi doğrulukca da adaletce de tam kemalindedir, onun kelimelerini degistirebilecek yok, isiten de O, bilen de O. Yerdekilerin coguna uyarsan seni Allah yolundan saptirirlar, onlar sirf zan ardina gider ve sade atarlar.' (A'raf 115-116)

- 'Göreceksin biz nice haci-hocadan önce girecegiz cennete!' diyen nadan aldandi!
'Şüphesiz korunan muttakiler içindir Rablerinin katinda na'im Cennetleri. Artik muslimleri mucrimler gibi kilar miyiz? Neniz var? Nasil hukmediyorsunuz? Yoksa size mahsus bir kitap var da onda şu dersi mi okuyorsunuz?' (Kalem 34-37)

--'Hem ondan hem bundan lazim; öyle tek tarafli, a-sosyal olmaz.' diyen bihaber aldandı!
Zira '..Iyi bir amel ile diger bir kötuyu kariştirdilar...' (Tevbe 102)

- 'O kadar incesine aklim ermez.' diyen akıllı aldandi!
'Onlar dunya hayatini zahiren biliyorlar. Ahiret hakkinda ise hepten gafiller!' (Rum 7)

- 'Bu da bir şey mi canim, millet neler işliyor.' diyen günahkar aldandı!
'Ona kendi kazandigi,size de kendi kazandiginiz.Siz onlarin amellerinden sorulacak degilsiniz.' (Bakara 134)
Lakin 'şuphe yok butun yaptiklarinizdan mesul tutulacaksiniz!' (Nahl 93)

- 'Benim babam da haci.' diyen evlat aldandi!
çünkü baksana dalgalar arasindaki inkarci oğlu icin yalvaran Nuh peygambere ne denildi: 'Ey Nuh!.. O senin ailenden değil, cunku o, dürüst iş yapan temiz bir insan değildi. O halde hakkinda kesin bilgin olmayan bir şeyi Benden isteme. Onun kurtulmasi için dua ederek cahil bir iş yapmandan seni sakindiririm.' (Hud 46)

- 'Ben giybet etmiyorum ki, olani söyluyorum.' diyen aldandi!
Zira Efendimiz bir gün soruverdi: "Bilir misiniz giybet nedir?" diye.
Ashab, "Allah ve Rasulu daha iyi bilir" dediler.
Efendimiz, "kardesini beğenmeyecegi şekilde anmandir" buyurdular.
Soruldu: "Ya söyledigimiz şey onda varsa?"
Cevap verdi Efendimiz: "Eger varsa onu giybet ettin demektir. Sayet soyledigin onda yoksa, bu zaman da ona iftira ettin demektir."

- 'Işlediysek biz işledik; azabini çeker diyetini öderiz.' diyen bedbaht aldandi!
'Yemin olsun! Rabbinizin azabindan onlara velev bir nefha, bir kıvılcım dokunuverse VAY BIZLERE derler!'(Isra 21)

Allah bizi aldananlardan eylemesin...

Amin...
Alt 21 Temmuz 2011, 00:17   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
MusabBinumeyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:MusabBinumeyr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13855
Üyelik T.: 22 Mayıs 2011
Arkadaşları:3
Konular: 254
Beğenildi:49
Takdirleri:160
Takdir Et:
Anlat anlat daha kimler aldandı?

Hele bir anlatıver Güzel Dost! Kimler aldandı?

- Cehennemi hesaba katmayan dindar aldandı!

Çünkü Kur’an şöyle anlattı: ‘Allah tarafından hiç hesaba katmadıkları karşılarına çıkıverdi...’ Zümer Suresi, 47.

Söyle bana Can Dostum kimler aldandı?

- Cennetteki yerini hazır bilen herkes aldandı!

Zira Kur’an ‘..O öyle sizin kuruntu ve hayallerinizle olacak iş değil.’ buyurmuştu. Nisa Suresi, 123.

Bir daha söyleyiver başka kimler aldandı?

- Ölüm yokmuş gibi yaşayan dünya-perest aldandı!
Zira Kur’an turrayı şöyle bastı: ‘Her nerede olursanız olunuz ölüm size yetişir! Velev (hatta) eflake ser çekmiş surlarda bulunun!’ Nisa Suresi, 78.

Güzel Dost! Anlat bana daha kimler aldandı?

- Ameline güvenen abid (çok ibadet eden) aldandı!
Çünkü Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam şöyle ferman buyurdu:
Zinhar aldanmayın! Hiç kimse ameli ile kurtulamaz!
Soruldu: Sen de mi Ya Rasulallah?
Cevap verdi: Evet ben de!

Başka kim kandı, kimler aldandı?

- Salih amel işliyorum sanan riyakar (iki yüzlü) aldandı!
Çünkü Kutsi Hadiste Allah Teala şöyle buyurdu: ..Kim bir amel işler de o amele benimle birlikte bir başkasını ortak ederse onu ve şirkini başbaşa bırakırım.

Anlatıver Hakîm! Sonra kim aldandı?

- Aleme telkin (nasihat) verip kendini unutan vâiz aldandı!
‘İnsanlara iyilik emreder de kendinizi unutur musunuz? Halbuki kitap okuyorsunuz, artık akıl etmez misiniz?’ Bakara Suresi, 44.

Başka var mı? Daha kim aldandı?

- Rabbini bırakıp hevasına (nefsin zararlı ve günah olan arzuları) kulluk eden aldandı!
‘Gördün mü o hevasını ilah edineni? Artık ona sen mi vekil olacaksın. Yoksa onların çoğunu işitirler veya akıl ederler mi sanıyorsun? Onlar sırf hayvan gibi hatta gidişçe daha sapkındırlar?’ Furkan Suresi, 43-44.

Hele bir anlat Sevgili Dost! Başka kimler aldandı?

- Rahmete güvenip kendini emniyete salan fâsık (günahkar) aldandı!
‘Allahın kendilerine kuracağı plandan emin mi oldular?! Kendilerine yazık eden kavimlerden başkası Allahın mekrinden (uyun,düzen) emin olmaz!’ A’raf Suresi, 98.

Hele bir daha anlat, başka kimler aldandı?

- Yolunun eğriliğinden şüphe etmeyen kendini bilmez aldandı!
‘Tuttukları yol sebebiyle dünya hayatındaki bütün çabaları boşa gitmiştir de zannnederler ki cidden iyi bir iş yapıyorlar.’ Kehf Suresi, 104.

göster bana Can Sevgili! Daha kimler aldandı?

- Kendini hizmette bilip, kılını dahi kıpırdatmayanlar aldandı!
‘Allah gayret gösterip cihad edenlere, olduğu yere mıhlanıp kalanların çok üzerinde bir ecr-i azim ihsan etmiştir.’ Nisa Suresi, 95.

Avaz et Hatip avaz, ta ki herkes duysun! Hele hele kimler aldandı?

- Nasıl desem bilmem ki Namazsız aldandı!
Hele bir baksan ya Kur’an nasıl anlattı: ‘Ashabı yemin (cennetlik olanlar) Cennetten seslenip mücrimlere (suçlu) soruyorlar, sizin bu sekar cehennemine girmenize ne sebep oldu? diye.
Onlar da diyorlar: Biz namaz kılanlardan değildik…’ Müddessir Suresi, 39-43.

Kim öz-canını yaktı, kimler aldandı?

- ‘Ben bundan sonra kurtulmam.’ diyen me’yus (ümitsiz) aldandı!
‘De ki: Günah işlemek suretiyle öz-nefisleri aleyhine israf etmiş kullarım! Allahın rahmetinden ümidi kesmeyin, çünkü Allah bütün günahları mağfiret buyurur. Şüphesiz o öyle gafur, öyle rahim. Onun için ümidi kesmeyin de başınıza azab gelmeden evvel tevbe ile Rabbinize dehalet edin ve ona halis müslümanlık yapın, sonra kurtulamazsınız!’ Zümer Suresi, 53-54.

Ey Güzel Hayırhah! Anlatıver kim aldandı?

- ‘Allah dilemeseydi günahkar mı olurdum!’ diyen kaderci aldandı!
‘Diyeceği gün bir nefis: Eyvah! Allah yanında yaptığım eksikliklerden dolayı hasretime bak, doğrusu ben eğlenenlerden idim. Yahud diyeceği: Allah bana yolunu gösterse idi ben de müttakilerden, Allahtan korkan dindarlardan olurdum.’ Zümer Suresi, 56-57.

Ey Nâsih! De bana daha kimler aldandı?

- ‘Keşke her günahım bunun gibi olsa.’ diyen müznib (günahkar) aldandı!
Zira Sahabi Hazreti Enes şöyle anlattı: Sizler, size göre saç kılından ince, kıymeti olmayan işler yapıyor, günahlar işliyorsunuz. Lakin biz onları Rasulullah zamanında helak sebebi sayıyorduk.

Anlat anlat daha kimler aldandı?

- ‘Bakma! Benim kalbim temiz.’ diyen amelsiz aldandı!
‘Yemin olsun ki zamana! İnsan mutlak hüsranda. Ancak şunlar müstesna: Onlar iman edip salih salih amel işlediler!..’ Asr Suresi, 1-3.

Başka kim, daha kim aldandı?

- ‘Bir lokma bir hırka devirleri geçti artık; bu zamanda herşey para!’ diyen zengin aldandı!
‘Oyaladı o malda çokluk kuruntusu sizleri. Ta.. ziyaret edişinize kadar kabirleri. Öyle değil, ileride bileceksiniz. Sonra öyle değil ileride bileceksiniz. Öyle değil ilmel yakin bileceksiniz. Kasem olsun o cehennem ateşini çaresiz, göreceksiniz. Sonra kasem olsun onu çaresiz, aynel yakin göreceksiniz. Sonra kasem olsun o gün mallarınızdan hesaba çekileceksiniz!’ Tekasür Suresi.

Hele bahset başka kim aldandı?

- ‘Bu zamanda da bu olur mu canım!’ diyen cahil aldandı!
‘Rabbinin kelimesi doğrulukça da adaletçe de tam kemalindedir, onun kelimelerini değiştirebilecek yok, işiten de O, bilen de O. Yerdekilerin çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar, onlar sırf zan ardına gider ve sade atarlar.’ A’raf Suresi, 115-116.
Alt 25 Mart 2014, 19:13   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Standart Cevap: Anlat anlat daha kimler aldandı?

Anlatıver Hakîm! Sonra kim aldandı? - Aleme telkin (nasihat) verip kendini unutan vâiz aldandı! “İnsanlara iyilik emreder de kendinizi unutur musunuz? Halbuki kitap okuyorsunuz, artık akıl etmez misiniz?” Bakara Suresi, 44.
Alt 07 Mart 2017, 09:17   Mesaj No:6
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11774
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Cehennemi hesaba katmayan dindar aldandı!

Çünkü Kur’an şöyle anlattı: ‘Allah tarafından hiç hesaba katmadıkları karşılarına çıkıverdi...’ Zümer Suresi, 47.

Söyle bana Can Dostum kimler aldandı?

- Cennetteki yerini hazır bilen herkes aldandı!

Zira Kur’an ‘..O öyle sizin kuruntu ve hayallerinizle olacak iş değil.’ buyurmuştu. Nisa Suresi, 123.

Bir daha söyleyiver başka kimler aldandı?

- Ölüm yokmuş gibi yaşayan dünya-perest aldandı!
Zira Kur’an turrayı şöyle bastı: ‘Her nerede olursanız olunuz ölüm size yetişir! Velev (hatta) eflake ser çekmiş surlarda bulunun!’ Nisa Suresi, 78.

Ve insan aldandı
Esma_Nur beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 10 Nisan 2021, 23:59   Mesaj No:7
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 412
Beğenildi:3136
Beğendi:3591
Takdirleri:25542
Takdir Et:

Yaşar Nuri ÖZTÜRK

‘Allah ile aldatma’’yı tanımadıkça mutlu ve güzel bir dünya kuramayız. Allah ile aldatmayı deşifre edip aşamamış toplumların rahat yüzü görmeleri mümkün değildir. Bu böyle olduğu içindir ki, zaman üstü kitap Kur'an, insanlığı ‘‘Allah ile aldatma’’ zulmüne karşı ısrarla uyarmaktadır. Bu uyarıyı ilk yapan kitap Kur'an'dır.

Aldatma ve aldanma anlamındaki ‘‘ğurûr’’ sözcüğü Kur'an'da, türevleriyle birlikte 20 küsur yerde geçer.

Kur'an'ın ‘‘Ey insan! O sonsuz cömertliğin sahibi Kerim rabbine karşı seni aldatıp gururlu kılan nedir?’’ (İnfitar, 6) ayeti indiği zaman Hz. Peygamber'e sordular: ‘‘O, nedir?’’ Cenabı Resul cevap verdi: ‘‘Cehalet!’’ (Bkz. Elmalılı, adı geçen ayetin yorumu.)

Kur'an'ın aldatma ile ilgili verilerinden şunu öğreniyoruz: Aldatmayı temel araç olarak kullanan iki büyük tahrip gücü vardır: Şeytan ve zulüm odakları...

Hepimiz biliriz ki aldanış, insanoğlunun temel zaaflarından biridir. Bu zaaf insanda giderek temel zulüm aktivitelerinden birine de vücut verecektir ki o, aldatıştır. İnsan, bir sıfatı da ‘‘ğerûr: aldatan’’ olan şeytana teslim olduğu ölçüde hem başkalarını aldatacak hem kendisi aldanacaktır.

Kısacası, insanın tipik özelliklerinden biri de bir yandan aldanmaya maruz kalırken öte yandan aldatmaya devam etmesidir.

Aldatma ve aldanma, etken ve edilgen bir musibet halinde insanoğlunu ömürler boyu kemirip durmuştur ve kemirmeye devam edecektir.

Kur'an, insanın aldatılmasının 6 türü olduğunu gösteriyor. Bunların en tehlikelisi ‘‘Allah ile aldatma’’, başka bir deyişle araç olarak Allah'ın kullanıldığı aldatmadır. Ölümsüz bir araç kullanan bu aldatmanın ölümsüz bir kahıra vücut vereceği unutulmamalıdır.

Kur'an şöyle uyarıyor: ‘‘Sakın, aldatan sizi Allah ile aldatmasın!’’ (Lukman, 33, Fátır, 5; Hadid, 14)

Diğer aldatma ve aldanmaların aksine, Allah ile aldatma ve aldanmada fail, Allah değildir. Fail, şeytan başta olmak üzere başkalarıdır. Allah ile aldatmada, Allah esas failler tarafından kullanılan bir araçtır. Allah ile aldatmanın faillerinin, din adına tasallut ve hegemonya sergileyenler olduğu ise kuşkusuzdur. (Bu konuda bkz. Bakara Suresi, 213)

En son ve en güvenli sığınak olan Allah da aldatma aracı yapılınca insanın hali nice olur! Aldatmada araç bizzat Allah olursa, hangi ‘‘lahavle’’ ile kime sığınarak kurtulacağız? Din istismarı ile aldatılıp uyutulan kitlelerin asırlarca düzlüğe çıkamamaları sebepsiz değildir.

Allah ile aldatmaya giden yolları tıkamak, yani dinin saltanat ve siyaset aracı yapılmasını durdurmak mutlu ve huzurlu bir dünya kurmanın ilk ve temel koşuludur.

Allah ile aldatma zulmünün en zalim tablolarının sergilendiği coğrafyalardan biri de Türkiye'dir. Yüzyıllardır Allah ile aldatılıyoruz. Yaşadığımız günlerse bu aldatış sürecinin en yoğun olduğu zaman dilimidir.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: