Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi NUR,Açılış Tarihi:  04 Mart 2008 (16:40), Konuya Son Cevap : 06 Şubat 2013 (15:18). Konuya 21 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Mart 2008, 16:40   Mesaj No:1

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart stres !!!!

stres !!!!

Müminde Stres Olmaz" diyordu bir Psikiyatr.
Cümleyi çok iddiali buldu.
Kur'an Kıssalarına eğildikçe,insanin yasayabilecegi bütün sıkıntıları Nebi ve Rasüllerin yaşadığını gördü. Onlar bütün belâlara ragmen ilahi huzuru yakalamislardi.

Kur'an'a bir de bu gözle bakmalıydı.Kıssalara göz gezdirdi,çekilen eziyetlere işaretler koydu:

Yusuf (a.s.)Kardeşlerinin hasedi sonucu kuyuya atılmış,
esir pazarlarinda satılmış,iftiraya ugramış,hapıslerde yıllanmış,babasına-kardeşine hasret kalmış ama yılmamıştı.

Ümidin,tevekkülün ödülü olarak Mısır'a sultan oldu.
"Derdim çok" diyen hangi insan Yusuf (a.s.) kadar belâ çekmiş olabilirdi...?

Yakup (a.s)
40 sene evlat hasretiyle kavrulmuş,ağlamaktan kör olmuş,ümit kesmeden Rabbine yönelmiş,hem gözleri açılmış,hem de evladına kav uşmuştu.

İsa (a.s.)
En yakın talebelerinden biri tarafindan arkadan vuruluyor,ihanete uğruyordu.

Zekeriyya (a.s.)
Kavmi tarafindan öldürülmek üzere kovalanmış,bir ağaç kovuguna sığınmış ama testere ile biçilmekten kurtulamamıştı.Testere ile bedeni biçilen Zekeriyya'dan çikan tek ses:
"Huuuu,Huuuu,Huuuu" idi.

Nuh (a.s.)'a öz oğlu bile iman etmemişti...!!!

Lut (a.s.)
Tebliğinde yalnız kalırken,fitne grupları ile işbirliği yapan; ayni yatağı paylaştığı karısıydı...!!!

Meryem'in (a.s.)
Tertemiz bir genç kızken iffetine dil uzatılıyordu.İftira ve hakarete uĞrayan Meryem,
sırlı bir Rasüle anne;gelecek nesillere örnek-mucize bir hanım oluyordu. Kadından Rasül-Nebi yoktu ama Allah (c.c.) Meryem'e Cebrail'ini yolluyor,vahiy Meryem'den doğuyordu...!

Eyyub (a.s.)
Deve- koyun sürüleri sahibi iken ağır bir illetle yatağa düşüyor tüm servetini yitiriyordu.
Etrafında kimse kalmamış,dışlanmış,insanlar iniltilerinden rahatsiz olmamak için Onu karısı ile bir tepe üzerinde yalnız konaklamaya mecbur etmisti.Sabrının ödülü olarak şifa bulan,
70'inden sonra delikanlı gibi ayagğ kalkan da yine Eyyub'tu…

Musa (a.s.)
Kavmi ile birlikte uzun bir sürgün yaşamıştı.Mutluluklari için çırpındığı kavmi mucizeye şahit oldugu halde iman etmiyor,en zor anlarda Musa'yı (a.s.) yalnız bırakıyordu.

Kainatin Efendisi Hz.Muhammed( s.a.v):
Doğmadan önce babadan yetim,
altı yaşında, hem de bir yolculukta anneden öksüz kalmış 8 yaşında dedesini kaybetmiş, tebliğinin ilk yillarında karısı ve amcasının ölümleriyle sarsılmıştı.

Kendi kavmince hakaret-aşağılama- ambargo-dışlanma-taciz edilme vb sıkı ntıları çekmekle kalmayıp memleketinden ayrılmak durumunda kalan da O (s.a.v.) idi.

Ömrü savaşlarla geçmiş,buğday bir yana arpa ekmeğine karni doymamişti.
"Ahh Mekke" dediği çok olurdu. Rasül (s.a.v.) gurbette yasamış,gurbete defnedilmişti.

Simdi siz bütün bunlardan sonra halâ
"Moralim bozuk,hayattan zevk almıyorum, stresteyim" mi diyorsunuz...?

Pes yani!..

Kur'an gibi kitabınız,o kitapta onlarca Rasül ve Nebiniz,
Kainat Güneşi gibi Önderiniz olacak da stresteyim diyeceksiniz öyle mi...?

Yakışıyor mu size...?

Kıssaları yeniden okuyun!...

Tarih okur gibi değil,kendinizi Rasül-Nebilerin yerine koyarak,sahnede başrol oynadığınızı düşünerek,olayların içine girerek okuyun.

Göreceksiniz ne stres kalacak,ne de sıkıntı...

Sabrin,tevekkülün,teslimiyetin eminliği ile huzur müjdesi alacaksınız.

Niye mi bu kadar iddialıyım?

Ben değil,böyle olacağını Allah söylüyor:

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan,canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz.(Ey Peygamber! ) Sabredenleri müjdele !

O sabredenler, kendilerine bir belâ geldigi zaman: "Biz Allah'in kullarıyız ve biz O'na döneceğiz" derler. İşte Rablerinden bağışlamalar ve rahmet hep onlaradır. Ve doğru yolu bulanlar da onlardır.

Bakara-155-157
alıntı.

Konu Sahibi NUR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hadîsi anlamak için nelere dikkat etmeli Hadis-i Şerif NUR 0 2459 10 Ağustos 2009 21:09
Allah Rızası İçin Hadis Uyduranlar/Medineweb Hadis-i Şerif Mihrinaz 1 2850 10 Ağustos 2009 21:07
18.HAFTANIN KONUSU:Çocuklar Dünya Hayatının Süsü... Hafta'nın Konusu NUR 1 2860 10 Ağustos 2009 00:05
35.Haftanın Misafiri Elifzişan Hafta'nın Misafiri kurtmehmet 11 6173 09 Ağustos 2009 23:35
Çocuklar Ümmetin Geleceğidir! Çocuk ve Aile Sağlığı NUR 0 2453 07 Ağustos 2009 23:03

Alt 04 Mart 2008, 18:11   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Cvp: Mü'minde Stres Olmaz!!!

Rabbim bizleri daima sabreden kularindan eylesin..
Allah razı olsun..

Alt 04 Mart 2008, 23:10   Mesaj No:3
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:sümeyye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 827
Üyelik T.: 25 Şubat 2008
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:
Cvp: Mü'minde Stres Olmaz!!!

ALLAH BİN KERE RAZI OLSUN KARDEŞİM
AKLINA SAGLIK ELLERİNE SAGLIK
NE GÜZEL SÖZLER YAZMIŞSIN
Alt 05 Mart 2008, 10:27   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Takdir Et:

çok güzel bir konu Allah razı olsun Nur kardeşim... Rabbim sabredenlerden eylesin...

Alt 05 Mart 2008, 12:10   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Sabredenleri müjdele!...O sabredenler, kendilerine bir belâ geldigi zaman:
"Biz Allah'in kullariyiz ve biz O'na dönecegiz" derler.
Iste Rablerinden bagislamalar ve rahmet hep onlaradir.
Ve dogru yolu bulanlar da onlardir. (Bakara-155/ 157)
Alt 05 Mart 2008, 15:29   Mesaj No:6
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Fani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 684
Üyelik T.: 25 Aralık 2007
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Mevlam razı olsun kardeşim .İhtiyaca binayen oldu yazınız.
Alt 11Haziran 2008, 17:28   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Standart Stres ile iman arasındaki ilişki .._okunmaya değer ..

Strese girenin imanından şüphe ederim!

'Az' konuşan fakat 'öz' konuşan büyükler vardır. Babam da bunlardan biridir. Çok sık bir arada olamadığımız için benim için bu 'öz' konuşmalar daha kısa olur. Birkaç yıl önce öyle bir laf söyledi ki sustum kaldım. Uzun süre kafamın içinde dolandı söylediği cümle.

'Strese girenin imanından şüphe ederim!' demişti babam.
Stresle ilgili kitaplar okuyan, zaman zaman 'stresle mücadele' konusunda seminerler veren biri olarak, cümleyi çok ağır bulmuş olsam bile, kafamın içinde cümle dönüp durdu uzun zaman. Yaşadığımız yüzyılın en önemli problemlerinden biri olan stres hakkında bu kadar kesin ve keskin bir ifade duymamıştım. Geçen yıl memlekette bir arkadaşla otururken hayatın sıkıntıları ve zorlukları konuşulmaya başlanınca bende kendisine stres ve stresle mücadele hakkında bildiklerimi anlatmaya başladım. Arkadaşım da benimle birikimlerini paylaşıyordu. Bir ara babamın söylediği 'Strese girenin imanından şüphe ederim!' lafını attım ortaya. Arkadaşım 'doğru bir cümle' dedi. 'Hatta bir insan stres yüzünden hasta olursa Allah o insana bunun hesabını bile sorar' dedi.
* * * * * * * * *

Stres
, halkın bildiği ve kullandığı anlamıyla, sıkıntıları kafaya takmak demektir. Sıkıntılar insanı mutsuz ediyor. Mutsuzluk insanı hasta ediyor.

Kimisi hastalıklarla mücadele etmekten yoruluyor. Mutsuz ve hasta oluyor.
Kimisi ailesiyle problemler yaşamaktan bunalıyor.
Kimisi çocuklarıyla baş edememenin sıkıntısını yaşıyor.

Kimisi maddi sıkıntılarla boğuşuyor.
Kimisi çevresindekilerin kendisini anlamadığından dert yanıyor.
Kimisi bir sevdiğini toprağa verince hayata küsüyor.
Hayatta insanı strese sokan o kadar çok şey var ki. Herkes kendisine dert edecek bir sıkıntı bulabilir.
Stresle iman arasında bir bağlantı var mı dersiniz?

Sıkıntılarla dolu bir hayat denilince benim aklıma hep Peygamberler geliyor. Allah Peygamberlerin kıssalarını ayrıntılarıyla bize niçin aktarıyor dersiniz? Okuyup, ibret almamız için değil mi?
Peygamberlerin hayatlarından yola çıkarak bazı sorular sormak istiyorum.
Hz. Eyyüb'ü hastalıkla imtihan eden Allah, bizi de aynı imtihana tabi tutma hakkına sahip değil mi?

Hastalığı kafaya takıp bunalıma giren insan 'Allah'ım beni niçin hastalıkla imtihan ediyorsunuz ki?' demiş olmuyor mu?

Hz. Nuh'u oğluyla imtihan eden Allah, sizi evlatlarınızla imtihan edemez mi?

Hz.İbrahim'i babasıyla imtihan eden Allah, sizi öz babanızla imtihan edemez mi?

Hz. Lut'u eşiyle imtihan eden Allah'a, 'Beni niçin eşimle imtihan ediyorsun ki?' deme hakkına sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

Hz. Yusuf'u kardeşiyle imtihan eden Allah, belki sizi de kardeşlerinizle imtihan ediyordur!

Tüm peygamberlerin hayatları sıkıntı (imtihan) dolu olduğuna göre, bizim hayatımızda da bazı sıkıntıların olması hayatın bir parçası değil mi?

Anne
veya babasını kaybedince bunalıma giren bir insan Allah'a 'Benim annemi / babamı niye alıyorsun ki?' deme hakkına sahip olduğunu mu sanıyor? 'En büyük acı evlat acısıdır!' denir. Bu acıyı yaşayan anne babalar 'Allah kimseye yaşatmasın!' derler.
Alemlere rahmet olarak yaratılan Hz. Muhammed Mustafa'ya bile torpil yapmayan Yaratıcının, bize torpil yapmasını beklemeye hakkımızın olmadığını hiç düşündünüz mü? Beş defa evlat acısıyla imtihan edilmiş bir Peygamberin ümmeti olduğumuzu bilmek zorundayız.
'Kardeşim onlar Peygamber, biz insanız' diye kimse itiraz etmesin. Peygamberler de bizler gibi üzülen, ağlayan, Allah'a sığınan insanlardı. Allah tarafından özel seçilmiş oldukları gerçeği 'insanı' acılara tepkisiz kalacakları anlamına gelmez. Bize düşen hayatı doğru anlamaktır. Unutmamalıyız ki, Peygamberlerine torpil yapmayan Allah, bize de torpil yapmaz.

Stres ile iman arasında ki ilişki kafamın içinde uzun zamandır dolanıyordu. Bir okuyucum bana öyle bir söz gönderdi ki, o sözü okuyunca kafamın içinde dolanan cümleler köşe yazısına dönüştü. Bu yazıyı da o
güzel sözle bitirmek istiyorum.

Çok sıkıldığınız zaman bu cümleyi hatırlayın. Hatta bana kalsa pano haline getirilip ev veya işyerinin duvarlarına asılması gereken bir söz.

Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, 'Benim büyük bir derdim var!' deme, derdine dönüp 'benim büyük bir Rabbim var!' de.

Sait ÇAMLICA

Eğitimci – Yazar
Alt 11Haziran 2008, 18:51   Mesaj No:8
Medineweb Üyesi
Durumu:Faruk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 254
Üyelik T.: 26 Eylül 2007
Konular: 4
Beğenildi:1
Takdir Et:
Standart Cvp: Stres ile iman arasındaki ilişki .._okunmaya değer ..

alıntıları pek sevmem ama bu söz bana oturdu resmen.
"Benim büyük bir derdim var!' deme, derdine dönüp 'benim büyük bir Rabbim var!' de. "
Alt 12Haziran 2008, 00:46   Mesaj No:9
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Konular: 194
Beğenildi:13
Takdir Et:
Standart Cvp: Stres ile iman arasındaki ilişki .._okunmaya değer ..

Stresi doya doya yaşadığımız şu günlerde tam isabet bir konu seçilmiş...

Strese girenin imanından şüphe ederim...Resmen bu alfın altında ezildim:(((
Alt 22Haziran 2008, 18:21   Mesaj No:10
Medineweb Sadık Üyesi
medinelii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:medinelii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1808
Üyelik T.: 11 Mayıs 2008
Konular: 89
Beğenildi:4
Takdir Et:
Standart stres yapmayın

Alışamadığımız ama yaşam biçimi haline getirdiğimiz; Stres
Stres, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi veya zorlanması ile ortaya çıkan durumdur.
Organizma bir tehdit karşısında hayatını sürdürme amacına yönelik bir dizi faaliyette bulunur:

- Depolanmış yağ ve şeker kana karışır.

- Solunum sayısı artar.

- Kanda alyuvar sayısı artar.

- Nabız sayısı artar ve tansiyon yükselir.

- Kan pıhtılaşma mekanizması harekete geçer.

- Kas gerilimi artar.

- Sindirim yavaşlar veya durur.

- Göz bebekleri büyür.

- Bütün duyumlar artar.

- Hipofiz bezi uyarılır.

Strese sebep olan faktörler;

1 - Fiziksel stres vericiler: Tramva, şiddetli egzersiz, gürültü, ısı, nem, çevre kirliliği, açlık, cerrahi girişimler ve hareketsizlik.

2 – Sosyal stres vericiler: Çevre faktörleri ve kültürel değişimler

3 – Psikolojik stres vericiler: Hayal kırıklığı, izolasyon vs.

Stres, çağımızda insanları derinden etkileyen ve uğraşılması gereken durumlardır.

Stresin sınıflandırılması;

1. Stres:

a) Akut stres

b) Kronik stres

2. Stres

a) Başa çıkılabilen stres

b) Başa çıkılamayan stres

3. Stres

a) Anlık stres

b) Akut kontrol edilebilen stres

c) Akut kontrol edilmeyen stres

d) Kronik kontrol edilmeyen stres

Organizmada bozulan dengenin yeniden kurulması için yeni duruma uyum sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle organizma belirli tepkiler gösterir. Buna “adaptasyon sendromu” denir. Bu sendrom üç basamakta incelenir.

- Alarm reaksiyonu

- Direnç dönemi

- Tükenme dönemi

Alarm reaksiyonu: Bu dönem, canlının dış uyaranı stres olarak algıladığı dönemdir. Amaç mücadele ederek veya kaçarak organizmayı korumaktır.

Direnç dönemi: Vücut direnci, karşılaştığı stres verici duruma karşı yüksektir. Direnç dönemi başarı ile aşılırsa organizma tekrar normal koşullara döner.

Tükenme dönemi: Stres verici olay çok ciddi ve uzun sürerse organizma tükenme dönemine girer. Bu dönem, hastalıklara açık olan dönemdir. Selye’ye göre bu dönem adaptasyon hastalığıdır. Yaşlanma, adaptasyon enerjisinin zamanla aşınmasıdır.

İnsan öfkelendiği zaman hipotalamus – hipofiz aracılığı ile özel kodlanmış mesajları böbrek üstü bezine gönderir. Böbrek üstü bezi de katekolaminleri salgılar. Bunlar vücudun canlılığını korumaya yönelik faaliyetleri başlatır. Kişinin içinde bulunduğu öfke anında hipofiz aracılığıyla bütün iç salgı bezleri faaliyete geçer. Bütün hormanlar artar.

Organizma stres altında olduğunda böbrek üstü bezinden “Cortizol Hormonu” salgılanır:

Kanda glukoz düzeyini arttırır.

Glukoneogenezisi (yağlardan ve proteinlerden şeker üretimi) uyarır.

Karaciğerde glikojen depolarını arttırır.

Yağların mobilizasyonunu sağlar.

Stres teriminin fizyologlar için anlamı; cortizol salgısını arttıran herhangi bir olaydır.

Stres nasıl tedavi edilir?

1. Sağlıklı beslenelim, kalbimizi koruyalım

Yukarıda belirtilen etkenlerle meydana gelen stresler sonucu tansiyon yükselir. Tansiyon yüksekliğinde oluşan hipertansif ve koroner kalp hastalıklarının tedavisi için, daha doğrusu koroner kalp hastalıklarının meydana gelmemesi için yemeklerin hayvansal gıdalar yerine sebze ve meyve ağırlıklı olması ana prensip olmalıdır. Kalp – damar hastalıklarının oluşumunu önlemek için; beslenmede doymuş yağ oranı azaltılmalı, doymamış yağ asitlerini içeren yağların oranı arttırılmalıdır. (Ayçiçek ya da mısır özü yağı kullanılmalıdır.) Kompleks karbonhidratlar ve posa içeren yiyeceklerin tüketimi arttırılmalıdır. Alınan kolesterole dikkat edilmeli, aşırı şekerden kaçınılmalıdır. Alkol ve tuz kullanımı en aza indirgenmelidir. Fiziksel aktiviteler arttırılmalıdır. Sigara içilmemeli ve kilo alınmamalıdır.

Strese maruz kalındığında yapılacaklar:

a) Sakinleştirici ilaçlar

b) Antideprasan ilaçlar

c) Gerekli vitaminler (özellikle E vitamini) yeterince alınmalıdır.

Yüksek tansiyon, hareketsiz yaşam, kan yağları ve kolesterol yüksekliği, sigara içimi, obezite ve diabet, kalp – damar hastalıkları için en önemli faktörlerdir. Bu hastalıklar tedavi edilmelidir.

Çağımızda anne – babanın çalışıyor olması, geçim sıkıntıları, çocukların okul hayatı, gelişimleri, meslek edinmeleri, iş bulmaları stres faktörleridir. Bunlarla başa çıkabilmek için düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılmalıdır.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: