Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM,Açılış Tarihi:  14 Temmuz 2008 (10:20), Konuya Son Cevap : 20 Mart 2010 (12:19). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Temmuz 2008, 10:20   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Dikkat '..Allaha Nelerden Sıgınacağız ?

Dikkat '..Allaha Nelerden Sıgınacağız ?

1-Cahillikten
Musa milletine: «Allah muhakkak bir sığır boğazlamanızı buyuruyor» demişti; «Bizi alaya mı alıyorsun?» dediklerinde de: «Cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım» dedi.2/Bakara-67
2-Hakkında Bilgimiz Olmayan Şeyi İstemekten
«Rabbim! Bilmediğim şeyi Senden istemekten Sana sığınırım. Beni bağışlamaz ve bana merhamet etmezsen kaybedenlerden olurum» dedi.11/Hud-47
3-İnsanların Kötülük Yapmasından
Demişti ki: «Gerçekten ben, senden Rahman (olan Allah) a sığınırım. Eğer takva sahibiysen (bana yaklaşma) .»19/Meryem-18
4-Şeytanın Kışkırtmasından
De ki: «Rabbim! Şeytanların kışkırtmalarından Sana sığınırım.»23/Müminun-97
Onu doğurduğunda, Allah onun ne doğurduğunu bilirken «Ya Rabbi! Kız doğurdum. Erkek, kız gibi değildir, ben ona Meryem adını verdim, ben onu da soyunu da, kovulmuş şeytandan Sana sığındırırım» dedi.3/Ali İmran-36
5-Yaratılanların-Karanlığın-Büyücülerin ve Hasedcilerin Şerrinden
Ben, ağaran sabahın Rabbine sığınırım. yarattığı şeylerin şerrinden, Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden, Ve düğümlere üfleyen (büyücü)lerin şerrinden.»113/Felak Suresi
6-İnsanların ve Cinlerin Şerrinden-Vesvesecilerin Şerrinden
De ki: Sığınırım ben, insanların Rabbine, İnsanların malikine, İnsanların ilâhına, O sinsi vesvesecinin şerrinden. Gerek cinlerden, gerek insanlardan.114/Nas Suresi
Not : Arkadaşlar, Kuran_ı Kerimde ki bu türden olay örgülerini birleştirerek kendimiz bu türden araştırma ve çalışmalar yapalım hep beraber inşaallah... Faydalı bilgiler her zaman bir cankurtarandır...

Selam ve dua ile...

Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İnsana Tapmanın Kuranı Kerimdeki Karşılığı Kur'ân-ı Kerim Genel Medineweb 1 2710 01 Ocak 2013 16:58
Muhammed ve İnançlılar / Röportaj Anket'ler-Röportaj'lar EyMeN&TaLhA 1 2626 02 Kasım 2010 01:14
Ebuzerr / (Ali Şeriati) Ashab-Kiram(r.a) Mihrinaz 5 4605 16 Temmuz 2010 01:33
BAKMAK YETMEZ.... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Mihrinaz 4 2098 24 Nisan 2010 15:15
İN'SANLARDAN... Serbest Kürsü Beytül Ahzan 3 2054 02 Mart 2010 22:27

Alt 14 Temmuz 2008, 14:39   Mesaj No:2
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:ESLEM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2231
Üyelik T.: 11Haziran 2008
Konular: 4
Beğenildi:1
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Dikkat '..Allaha Nelerden Sıgınacağız ?

ALLAH a ve Peygamberine itaatsizlikten:

ALLAH ve Rasulu SaV bir şeye hükmettikleri zaman mü'min erkek ve mü'min kadınların kendi işlerinde artık başka bir şeyi seçmeye hakları yoktur. kim ALLAH ve Rasulune karşı gelirse apaçık bi sapıklığa düşmüş olur.
Ahzab 36

Körü Körüne Taklit Etmekten:

Onlara ALLAH ın indirdiğine (Kurana) ve peygambere gelin denildiği zaman, onlar "atalarımız üzerinde bulduğumuz bize yeter" demektedirler. (iyi ama) ya ataları hiç bir şey bilememiş ve doğru yolu da bulamamış idiyseler.
Maide 104

Alt 14 Temmuz 2008, 14:44   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Emirlerine Karşı Gelmekten
Kadınlarınızdan ay hali görmekten kesilenler ile henüz ay hali görmemiş olanların iddetleri hususunda şüpheye düşerseniz, bilin ki, onların iddet beklemesi üç aydır; gebe olanların iddeti, doğurmaları ile tamamlanır. Allah, buyruğuna karşı gelmekten sakınan kimseye işinde kolaylık verir.65/Talak-4
Bu, Allah'ın size indirmiş olduğu buyruğudur. Kim Allah'ın buyruğuna karşı gelmekten sakınırsa, O, onun kötülüklerini örter, ecrini büyültür.65/Talak-5

-İnkarcılara ve İkiyüzlülere-Münafıklara Uymaktan
Ey peygamber! Allah'tan sakın, inkarcılara ve iki yüzlülere uyma, Allah şüphesiz bilendir, hakim'dir.33/Ahzab-1

Cehenneme Götürecek Amellerden
Yapamazsanız ki yapamayacaksınız o takdirde, inkar edenler için hazırlanan ve yakıtı insanlarla taş olan ateşten sakının.2/Bakara-24
Alt 14 Temmuz 2008, 14:46   Mesaj No:4
Durumu:saydala isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2629
Üyelik T.: 14 Temmuz 2008
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Senden Başka İlah yok, sen subhansın. gerçekten ben zalimlerden oldum...

burada direk olarak zalimlikten sana sığınırım diye geçmese de yakarıştan bunu anlayabiliyoruz.
Alt 14 Temmuz 2008, 14:48   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Tebrik ediyorum çok güzel gidiyorsunuz....

Lütfen buna devam edelim....

İSTEİZ-ALLAH'A SIĞIN-
-Kur'an okuduğun zaman o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın!-NAHL 98-
-Eğer şeytanın fitlemesi seni dürterse hemen Allah'a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir.-ARAF 200-
-Kendilerine gelmiş kesin bir delil olmaksızın, Allah'ın ayetleri hakkında münakaşa edenler var ya, hiç şüphe yok ki, onların kalplerinde, asla yetişemeyecekleri bir büyüklük hevesinden başka bir şey yoktur. Sen Allah'a sığın. Kuşkusuz O, işiten ve görendir. -MÜ'MİN 56-
-Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah'a sığın. Çünkü O, işiten, bilendir. -FUSSİLET 36-

EUZU-BEN SIĞINIRIM
-Musa, kavmine: Allah bir sığır kesmenizi emrediyor, demişti de: Bizimle alay mı ediyorsun? demişlerdi. O da: Cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım, demişti. -BAKARA 67-
-Nuh dedi ki: Ey Rabbim! Ben senden hakkında bilgim olmayan şeyi istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve esirgemezsen, ben ziyana uğrayanlardan olurum! -HUD 47-
-Meryem dedi ki: Senden, çok esirgeyici olan Allah'a sığınırım! Eğer Allah'tan sakınan bir kimse isen (bana dokunma). -MERYEM 18-
-"Rabbim şeytanın kışkırtmalarından ve onların benim yanımda bulunmalarından sana sığınırım." -Müminun suresi, 97-98 -
- De ki:"Ben ağaran sabahın Rabbine sığınırım,Yarattığı şeylerin şerrinden,Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, Ve düğümlere üfürüp büyü yapan üfürükçülerin şerrinden Ve kıskandığı vakit kıskanç kişinin şerrinden sabahın Rabbine sığınırım!-FELAK 1-5-
-De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,İnsanların Melikine (mutlak sahip ve hakimine), İnsanların İlahına. O sinsi vesvesenin şerrinden. O ki insanların göğüslerine (kötü düşünceler)fısıldar, Gerek cinlerden,gerek insanlardan(olan bütün vesvesecilerin şerrinden Allah'a sığınırım! -NAS 1-6-

UZTÜ-BEN SIĞINDIM-
-Musa da: Ben, hesap gününe inanmayan her kibirliden, benim de Rabbim, sizin de Rabbinize sığındım, dedi. -MÜ'MİN 27-
-Ben, beni taşlamanızdan, benim ve sizin Rabbiniz olan Allah'a sığındım. -DUHAN 20-

YEUZUNE-SIĞINIRLAR
-Şu da gerçek ki, insanlardan bazı kimseler, cinlerden bazı kimselere sığınırlardı da, onların taşkınlıklarını arttırırlardı. -CİN 6-
-Evinde bulunduğu kadın, onun nefsinden murat almak istedi, kapıları iyice kapattı ve "Haydi gel!" dedi. O da" (Haşa), Allah'a sığınırım! Zira kocanız benim velinimetimdir, bana güzel davrandı. Gerçek şu ki, zalimler iflah olmaz!" dedi.-YUSUF-23-
-Dedi ki: Eşyamızı yanında bulduğumuz kimseden başkasını yakalamaktan Allah'a sığınırız, o takdirde biz gerçekten zalimler oluruz! -YUSUF-79-
Alt 14 Temmuz 2008, 17:23   Mesaj No:6

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

hmmm, çok güzel bir çalışma olmuş. tebrikler..

euzü demişken aklıma hemen muavvizeteynler geldi.nas ve felak sureleri yani...

EUZÜ - Sığınırım:

yarattıklarının şerrinden= insan ,hayvan ,cin , her türlü varlıkların zararlarından ,

gece çöktüğünde karanlığın şerrinden = akşam vakitlerinde ortaya çıkan her türlü belalardan, yaratıklardan , kötü niyetli insanlardan ,

düğümlere nefes eden kadınların şerrinden=büyücülerin, sihirbazların , falcıların yaptıkları fenalıklardan ,

haset ettiği zaman hasetçinin şerrinden=kıskanç, dedikoducu, nazar edip, bakışlarıyla insanlara zarar verenlerin işlerinden ...

aklıma şimdilik bunlar geldi...devam inş.
Alt 18 Temmuz 2008, 17:17   Mesaj No:7
Medineweb Üyesi
Durumu:Arın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2647
Üyelik T.: 15 Temmuz 2008
Konular: 54
Beğenildi:7
Takdir Et:

NUR Kardeşime hayır getirip, hayır bulmasını Rabbimden diliyorum. Eklemiş olduğu bilgiler için Rabbim razı olsun. Ancak bir ayet için çok kısa bir ek açıklama yapmak istedim.)

Düğümlere nefes eden kadınların şerrinden=büyücülerin, sihirbazların , falcıların yaptıkları fenalıklardan ,

113/4 Düğümlere üfüren kadınların şerrinden
(M.Beşir Eryaysoy-Ahmed Ağırakça)

Bu ve benzeri meallendirmelerden farklı olarak birkaç meali alıntılıyorum;

113/4 kafa ve kalbimize düğümlenen her türlü tutku, büyü, sihir ve kötü üfürmelerin, beyin yıkamaların kötülüklerinden ve şerrinden,
(Abdullah Parlıyan)

113/4 Akitlere(sözleşmelere) üfleyip-tükürenlerin (bozanların) şerrinden
(Hakkı Yılmaz)

113/4 Düğümlere üfleyenlerin şerrinden.
(Mahmut Topbaş)

113/4 Nefisleri kışkırtan cazibenin şerrinden
(R.İhsan Eliaçık)

113/4 Karanlık işlere düşkün tüm insanların şerrinden
(Muhammed Esed)

113/4 Ve düğümlere üfleyenlerin şerrinden!
(Mustafa İslamoğlu)

Muhammed Esed’in Felak/4. ayette düştüğü 3.notu : ….. “Neffasat”’tın müennes(dişil) olması Zemahşerî ve Râzî nin işaret ettikleri gibi, mutlaka ‘kadın’ları kastettiğini göstermez. Genel olarak “insanoğlu”nu ifade ettiğini gösterir(enfus, tekil nefs,gramatik olarak müennes bir isimdir)

Aşağıda Felak/4. ayeti “Düğümlere üfüren kadınların şerrinden” olarak çevirilere kaynak olarak Ebu Müslim’in tefsirini tercih eden meal sahiplerinin bu tercihlerine açıklık getirilmiştir.

Mustafa İslamoğlu’nun Felak/4.ayetteki 6.notundan: “neffasat”taki dişiliği cinsiyet manasında alarak:”Düğümlere üfleyen (kalbin akılla olan düğümünü çözerek erkeği baştan çıkaran)kadınların şerrinden” şeklindeki tefsiri tercih eden Ebu Müslim..(Nakleden Razi)
Alt 20 Mart 2010, 12:19   Mesaj No:8
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:*Sis* isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12168
Üyelik T.: 20 Mart 2010
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart RE: Dikkat '..Allaha Nelerden Sıgınacağız ?

De ki: Sığınırım ben, insanların Rabbine, İnsanların malikine, İnsanların ilâhına, O sinsi vesvesecinin şerrinden. Gerek cinlerden, gerek insanlardan.114/Nas Suresi

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: