Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi Armagan,Açılış Tarihi:  07 Mart 2010 (14:18), Konuya Son Cevap : 07 Mart 2010 (23:10). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Mart 2010, 14:18   Mesaj No:1
Medineweb Usta Üyesi
Armagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Armagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5753
Üyelik T.: 20 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 65
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sizin cocugunuz kac hatım dınledı?

Sizin cocugunuz kac hatım dınledı?

Günümüzün en büyük buluş ve anlamaları, dış dünya değil aksine insanın iç dünyası, beyin-zihin yapısı konularında yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda günümüzde en çok araştırılan konulardan biri;şuur ve şuuraltı fonksiyonlarının nasıl değiştiği ve nelerin tesirinde kaldığıdır. Son araştırmalar insanın, beş duyusunun olabileceği uyarılar açısından zengin bir dünyada yaşadığını, dış dünyadan çok az ham bilgi aldığını ve geri kalan kısmını kendi zihninde var olan temel kapılara göre şekillendirdiğini ortaya çıkarmıştır.

Bu temel kapılar 0-10 yaş arasında verilen eğitimle şuur altında oluşturulmaktadır. Düşünceden davranış ve tutumlara varıncaya kadar, bütün zihni işlemler, şuur altında oluşmaktadır. İnsanın düşünce, tercih ve tutumlarını bir yemeğe benzetirsek; yemeklerin hepsi, bu şuur altımızda var olan programlarda hazırlanmaktadır. Hangilerinin dışa yansıtılacağına ise, şuur ile şuur altı arasında köprü görevi gören merkezi yönetim yapısı (cüz-i irade) karar vermektedir.

CANLI BİR ÖRNEK
Bir arkadaşım anlatmıştı. Kendisinin 20 aylık çocuğu var. Şimdiye kadar çocuğuna 20 hatim dinletmiş. Bir tanıdığından almış bu fikri. Tanıdığıda aynı şekilde her ay bir hatim dinletmiş çocuğuna. Şimdi 5 yaşında olan çocuğu Kur'an'ı çok kısa bir zamanda ezberlemiş. Çünkü dinlediği Kur'an , şuuraltında büyük yer etmiş. Dolayısıylada onu ezberlemesi kolay olmuş.

EFENDİMİZ sallallahu aleyhi ve sellem 'de KUR'AN dinlerdi
Sahabe Efendilerimizden İbn Mes'ud (r.a) anlatıyor: Bir gün Allah Rasulü bana “Bana Kur'an oku” deyince: Ya Rasulallah, size mi okuyayım? Oysa Kur'an bizzat size indirildi dedim. Bunun üzerine Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem “ Ben Kur'an'ı başkalarından dinlemeyi severim” buyurdu. Ben de okumaya başladım. Nisa suresinin 41. ayetine- ki şudur-:” Ey Rasulüm! Her ümmetten haklarında tanıklık edecek bir sahid (peygamber) celb ettiğimizde ve senide bütün onlara (ümmetine) şahit olarak getirdiğimizde, bakalım onların hali nice olacak?” geldiğimde, “Şimdilik yeter” buyurdu. Efendimize baktım, gözlerinden yaşlar akıyordu.”Kaynakwh: Sizin çocuğunuz kaç hatim dinledi?
hz. Ömer (r.a) de Kur'an'dan bir ayet işittiği vakit baygınlık geçirir ve yere düşerdi. O kadar çok ağlardı ki, gözünden akan yaşlar yüzünde iki siyah çizgi oluşturmuştu.Kaynakwh: Sizin çocuğunuz kaç hatim dinledi?

Siz de çocuğunuza Kur'an dinletin!iletişi İletişim araçları öyle gelişti ki bir cd'ye iki hatim sığıyor şu anda. Kur'an'ı Kerim'in seslendirildiği VCD'ler o kadar çok ki etrafımızda. Yeter ki çocuğumuz için birşeyler yapma gayreti olsun bizde. Haydi teknolojinin getirdiği güzellikleri biraz da çocuğumuzun hayrına olacak bir işte kullanalım.
O güzel çocuklarımızın hafızasına hep tv reklamları veya müzikler yer etmesin. Ona hem dünyasını hem de ahiretini kazandıracak çok önemli bir hakikat olan Kur'an'ı Kerim', yavrumuzun şuuraltına şimdiden yerleşsin.

YUSUF ÖMEROĞLU

Konu Sahibi Armagan 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Anne... Resim/Karikatür su damlası 4 1919 14 Mayıs 2010 18:38
Yorgun düştü bu gönlüm! Şiirler ve Şairler Armagan 0 2270 14 Mayıs 2010 12:02
İki namaz birleştirilir mi ? Namaz-Abdest-Teyemmüm Medine-web 1 1922 14 Mayıs 2010 00:46
ZOR İNSANLAR GÖNÜL YORGUNLUĞUNA SEBEB OLUR Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Armagan 0 1701 08 Mayıs 2010 01:43
Firtina... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Armagan 0 1600 07 Mayıs 2010 03:04

Alt 07 Mart 2010, 23:10   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: Sizin cocugunuz kac hatım dınledı?

güzel fikir teşekkürler armagan

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: