Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  31 Mayıs 2013 (10:12), Konuya Son Cevap : 31 Mayıs 2013 (10:12). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Mayıs 2013, 10:12   Mesaj No:1
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kur'an Hayatta Üç Şeyi Sürekli Bizden İstiyor

Kur'an Hayatta Üç Şeyi Sürekli Bizden İstiyor

Kur'an Hayatta Üç Şeyi Sürekli Bizden İstiyor

Sevgili kardeşler!

Sizleri Allah'ın selamı ile selamlıyorum. Size bugün ilk cuma hütbemden bugüne kadar verdiğim hütbelerin, derslerin ve sohbetlerin özetini ve temel esasını anlatacağım. Evet şaşırmayın 1974 yılında Ankara'nın bir köyünde verdiğim ilk hutbeden beri yaptığım tüm kıraatların temeli ve özetini size iki sayfa içinde anlatacağım. Şunuda ekleyeyim, bundan sonra Allah bana ve sizlere hayırlı ömür veririse hep

Bu benim tesbitim değil. Okuduğum Kur'an'ın bana verdiği derstir. Her okuduğumda bu dersi alıyorum. En son iki hafta önce wüpertal unı'de verdiğim seminerde yine bu özeti verdim. Müminin hayatı bu özette anlatacağım üç sutun üzerinde yürür. Resullerin hepisi göreve başladıklarından itibaren başlamış ve Risaletleri bittiği güne kadar devam etmiş. Kur'an kendi muhatabının bu üç enerji kaynağı ile yürümesi için üç zamandan sürekli örnekler veriyor. Tarih, yani geçmiş zaman-, hal-yani içinde yaşanan zaman- ve gelecek zaman-kıyamete kadar ki zaman. Kur'an muhatabına bu üç zaman diliminden canlı örnekler vererek şu üç aksiyonu sürekli canlı tutuyor. TALİM; öğrenme, yüklenme, bilme TERBİYE; eğitme, edeplendirme, ahlaklanma TEBLİĞ: ulaştırma, aktarma, davet etme. Son Resule vahyin yirmi üç yıl inmesinin anlamı bu üç esasın canlı tutulmasıdır. İlk inen ayetlerden son inen ayetlere kadar hep bu üç esas anlatılıyor. Bunu insanın tabii beslenmesine benzetiyorum. İnsan biyolojik olarak üç şeyden beslenir. Hava, su ve toprak. Solunum, içmek ve beslenmek. İnsan ne yediğini ve içtiğini bilmeli. Yediği içtiğini sindirmeli ki enerjiye dönüşsün. O da yukarıda yazdığım üç eylemdir. İnsanın ruhi yapısını temsil eden kalpte böyle bir üçlüye muhtaçtır. Bu da yukarda verdiğim üç kavramda kendisini gösteriyor. Bunları örneklendireyim. Önce hutbemin başına yazdığım asır suresini bu kavramlar açısından görelim.

Son Resul için Nasr suresi ve asır sureleri çok güzel örneklerdir. Asır suresi bir başlangıçtır. Nasır suresi ise bir sonuçtur. Ama iki surede de aynı konular vardır. Biz genelde Kur'an'ı bildiğimizi ve ezberlediğimizi genelde derin düşünerek okumuyoruz. Ayetler canlı hayatın simgeleri ve işaretleridir. Asır suresi, ilk iki ayeti, bir hakıkata dikkat çekiyor ve insana onun ve tarihin akışını öğretiyor. Sonra bu hakıkata iman eden insana, yaptığı sözleşmenin, kendisini terbiye etmesi gerektiğini anlatıyor. Üçüncü bölümde ise Bu terbiyenin enerjisinin başkalarını da aydınlatması gerektiğini anlaatıyor. Bu aydınlatma bazılarını rahatsız edebilir, işte o zaman da direniş olan sabır gerekiyor.

Şimdi diğer Resuller'den birer örnek vereyim. Ve sizlere bir yöntem vermiş olayım. Kendinizi bu davanın adayları kabul ediyorsanız. Ve kendinizi Resullerin mirasçıları kabul ediyorsanız, yaşadığınız hayat boyunca bu üçilkeyi ayakta tutmanız gerekiyor. Tüm bu üçmesafeyi veya üç merdiveni Asır suresinde okuyoruz.

Nasır suresi bir akibeti anlatıyor. Mekke'de bir dağın başında ki bir mağaradan başlayan bir dava şimdi tüm hicazı sarmış ve Risaletin son yılları gelmiş çatmış. 'Rabbın seni terk etmiyecektir. Sana kızmayacaktır. Gün be gün senin için daha hayırlı olacaktır'[1] İşte Allah ile Resulu arasında yapılan anlaşmanın sonucu. Resulullah(ass) verdiği söze sadık kaldı. Direndi. Cihad etti. Salih amel işledi. Kavga verdi. Kısacası Rabbına verdiği söze sadık kaldı. Allah'ta ona mukfatını verdi. 'Allah'ın zaferi ve fetih geldiğinde, sen insanları Allah'ın hükmüne gurup gurup girdiğini göreceksin'[2] Ama sen yine durma. Cihda devam et. 'Rabbını tespih et. Ona kulluğunu devam O'na bağışlama dile.'[3] Görüyorsunuz, son nefese kadar kulluğa devam gerekiyor. Talim, Terbiye ve Tebliğ. Böyle bir sorumluluğa varmısınız? Bize Rabbımız pratik yaşanmış örnekler veriyor. Şimdi bu örnekleri okuyalım ve sözleşmeğe hazırlanalım.

Örnek Hz. Lokman, bir babadır ve aynı zamanda bir Resul. Yaşadığı vahyi tek tek yavrusuna anlatıyor. Ona anlattıkları Rabbından aldıkları vahidir. Hayatında praatik yaşadığı gerçek ilmidir. Şimdide almış yavrusunu ona tebliğ ediyor. Onu da terbiyesine hazırlıyor. Bizede üç kavrmın teoriden çıkarıp pratiğe sokuyor. Hayali şeyler olmaktan çıkarıyor. Yaşanmış şeyler haline getiriyor.

a)- Başta tevhidi anlatıyor. Şirke girmemesini nasihat ediyor.[4]

b)-Hesap günü olan Ahireti anlatıyor. Hemde tüm inceliklerine kadar. Hayatı uyanık hale getiriyor.[5]

c)-Aileden başlayarak sosyal ve güzel ahlakla ilgili tüm kuralları öğretiyor. Anne ve babaya karşı saygı, günah işlememe, insanlara karşı sesini bile yükseltmeme. Yeryüzünde gururla yürümeme. Ve daha çok incelikler.[6]

Hz. Yakup hayatı boyunca yaşadığı vahyi gözlerini ölüme kapatacağı sırada bile tebliğine devam ediyor. O çocukları ile en son şu diyalogu yaşıyor. 'Sizler Yakub kendisine ölüm geldiğinde, çocuklarına şunu sorduğunda orada hazırmı idiniz? Ey yavrucuklarım benden sonra kime kulluk yapaacaksınız? Dediler ki, senin ve senin ataların İbrahim, İsmail ve İshaak'ın tek ilahi olan ilaha kulluk ederiz.'[7]Yine 'TALİM, TERBİYE VE TEBLİĞ' bir ayette dahi olsa bunu görüyoruz. Ve bu da canlı yaaşanmış tarihi bir belgedir.
BU ÜÇ SÜREKLİ AKSİYONU ŞU DÖRT DUADA GÖRÜYORUZ
Resulullah'ın Duası '....Ve deki ey Rabbim ilmimi arttır.'20/114(Telim)
Hz.İbrahimin duası 'Ey Rabbim beni ve zurriyetimden olan çocuklarımı namaz kılanlardan kıl...'14/40(Terbiye)
Hz.Musa'nın Duası 'Ey Rabbim göğsümü aç, işimi kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu kaldır ki sözüm anlaşılsın.' (Tebliğ) 20/25-28
Hz.Yusufun duası son ana kadar uyanık olma. 'Ey Rabbim mülkü sen bana verdin. Olayların yorumunu sen bana öğrettin. Sen benim velimsin beni müslüman olarak öldür ve salihlerle birleştir.'[8]

Sevgili krdeşler sizleri ve kendimi bu büyük sorumluluğu yüklenmeye davet ediyorum. Bugün müslümanların en çok kayıp ettikleri özellik bu üç esasın bir arada bulundurmamalarıdır. Onun için bizde kayıp ettik, insanlıkta kayıp etti. Çünkü inananlar ve insanlar Resullerin yaptığını yapmadıkça mutluluğa ulaşamazlar. Bu mutluluğa ulaşmak için gelin tüm çabalarımızı ortaya koyalım. Allah Resullerine yardım ettiği gibi bize yardım etsin. Allaha emanet olun.

[1]-Duha suresi 2, 3
[2]-Nasr Suresi 1,2,3
[3]-age 3-4
[4]-Lokman suresi31/13
[5]-ags 31/16
[6]-ags 31/14-19
[7]-2.Bakara suresi 2/133
[8]-Yusuf suresi12/101

YALÇIN İÇYER/Küremedya.com

Konu Sahibi FECR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yumurta Akı ve Yanık Tedavisi Pratik / Faydalı Bilgiler FECR 0 86 14 Ekim 2023 12:25
Düğünlerimiz İslam'ın neresinde? Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 1 271 02 Ağustos 2023 16:34
Mezuniyet Programı mı Meyhane Açılışı mı Belli... Adap-Edep-Ahlak FECR 0 179 13Haziran 2023 11:35
Evinize Kem Gözlü Ahmak Bir Adamı Davet Eder... Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 4 211 05Haziran 2023 10:15
Bizi Allah'tan Alıkoyan Kaç Şeyi Hayatımızdan... Muhtelif Konular FECR 0 190 10 Nisan 2023 20:38

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)