Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI.::. > Diyanet İşleri Başkanlığı > Kur'ân Kursları

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  08Haziran 2008 (14:47), Konuya Son Cevap : 01 Eylül 2012 (18:07). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08Haziran 2008, 14:47   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Yaz Kur'an Kursları Öğretim Programı

Yaz Kur'an Kursları Öğretim Programı

Yaz Kur'an Kursları için öğretim programı..
neler yapabilir neler yapmalıyızın cevapları için:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2743 23 Ağustos 2013 00:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3331 26 Ocak 2013 22:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3083 06 Aralık 2012 10:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6906 03 Kasım 2012 23:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6346 02 Ekim 2012 21:16

Alt 01 Eylül 2012, 17:58   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Yaz Kur'an Kursları Öğretim Programı

BÖLÜM I
GİRİŞ
GEREKÇE
Kur’an-ı Kerim, Allah’ın insanlığa gönderdiği son ilahi kitaptır ve Müslümanlar için mukaddestir. Müslümanların inanç, ibadet ve
davranışlarında olduğu gibi gündelik yaşantılarında da Kuran-ı Kerim’in özel bir yeri vardır. Müslümanlar, işlerine başlarken “Besmele” çekmeyi,
işlerini tamamlayınca da “Elhamdülillah” demeyi; herhangi bir nimete kavuşunca şükretmeyi, ölüm ve benzeri hadiselerle karşılaşınca “Biz
Allah’tan geldik, Allah’a döneceğiz” mealindeki ayeti okuyarak sabretmeyi ve teselli bulmayı inançlarının gereği kabul ederler. Bunun gibi her
Müslüman günlük ibadetlerinin dışında yola çıkarken, cenazede, kabir ziyaretinde veya herhangi bir anda Kur’an okur, okutur ve dinler. Kur’an’ın
tecvit üzerine güzel bir sesle ve doğru okunması da Müslümanlar için çok önemlidir. Bir Müslüman’ın Kur’an-ı Kerim’i usulüne uygun olarak
okuyabilmesi, Kur’an’dan bir kısım sure veya ayetleri namaz esnasında okumak için ezberlemesi gereklidir. Bütün bunlara ilaveten bir
Müslüman’ın Kur’an’ın nelerden bahsettiği hakkında bilgi sahibi olmak gibi bir yükümlülüğü de vardır.
Kur’an’ı usulüyle okumak, ezberlemek ve anlamaya çalışmak, Hz. Peygamber devrinden bu yana Müslüman toplumlarda hayatî bir önem
arz etmiştir. Şüphesiz bunda Kur’an’ın bizzat yönlendirmeleri kadar, Hz. Peygamber’in Kur’an’ın öğrenilmesi, öğretilmesi, anlaşılması, okunması
ve mesajının iyi kavranarak hayata geçirilmesi yönündeki emir ve tavsiyeleri de rol oynamıştır. Nitekim her Müslüman toplum gibi, Türkler de bin
yılı aşkın bir süreden beri Kur’an eğitim ve öğretimine büyük önem vermişlerdir. Kur’an eğitimi ayrıca dinî eğitimin mihverini oluşturduğu için,
din eğitimi veren kurumların öğretim programlarında önemli ve öncelikli bir yere sahip olmuştur; hatta “Daru’l-Kurra” adı verilen müstakil eğitim
kurumları oluşturulmuştur.
Kur'an-ı Kerim’in dili, Arapça’dır. Bu yüzden Kur'an-ı Kerim’in doğru bir biçimde okunabilmesi Arap alfabesinin öğrenilmesini gerektirir.
Kur'an-ı Kerim'in, tarihsel süreç içinde diğer Arapça metinlerden farklı olarak kendine özgü bir okunma biçiminin oluştuğu bilinmektedir. Türkler
de ilk dönemlerden beri Kur'an-ı Kerim’i, Arapça’nın fonetik yapısı ve tecvit kuralları çerçevesinde ortaya çıkan bu kendine özgü okunuş biçimine
bağlı kalarak okuya gelmişlerdir.
Cumhuriyet döneminde Kur’an eğitim-öğretiminin verildiği yerlerin başında Kur’an Kursları gelmektedir. Toplumu din konusunda
aydınlatmakla yükümlü olan Diyanet İşleri Başkanlığı, din eğitimi faaliyetlerini öncelikle camiler ve Kur’an Kursları aracılığıyla yürütmektedir.
Kur’an Kursları, yaygın din eğitimi kurumlarıdır. Başlıca üç tip Kur’an kursundan söz edilebilir:
¾ Ağırlıklı olarak ilköğretimi bitiren öğrencilere yüzünden Kur’an okuma usullerinin öğretildiği Kur’an Kursları,
¾ Yukarıdaki kursu başarıyla tamamlayan ve Kur’an’ı baştan sona ezberlemek isteyen öğrencilere Hafızlık eğitimi veren Kur’an Kursları,
¾ İlköğretim 5. sınıfı tamamlayan öğrencilere tatil döneminde Kur’an okumayı öğreten ve temel dini bilgiler veren Yaz Kur’an Kursları

Yaz Kursları, örgün eğitim sürecinde bulunan gençlerin dinin temel bilgilerini öğrendikleri önemli eğitim-öğretim merkezleridir. Bu kurslar
vasıtasıyla öğretim süreci içinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ile genel dini bilgiler kazanan gençler, kendi dinleri olan İslam’ın temel
inanç prensipleri, uygulanması gereken ibadetler ve toplumsal hayatın içinde dinle iç içe geçmiş olan ahlakî prensipler hakkında bilgi sahibi
olmaktadır; dini yükümlülüklerini yerine getirebilmek için gerekli dua ve sureleri ezberlemekte, Hz.Muhammed’in örnek hayatından davranış
modelleri çıkarmaktadırlar. Ayrıca bu kurslara katılanlar özellikle ve ağırlıklı olarak Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okumayı öğrenmekte, onu
mealiyle birlikte okuma alışkanlığı kazanmaktadırlar.
Bu kurslar, din eğitimi çevresinin önemli bileşenlerinden olan Cami ile yetişmekte olan neslin ilişkisinde önemli roller üstlenmektedir.
Gençlerin hayatlarını anlamlandırma süreçlerinde karşılaştıkları sorunların çözümünde kendilerine destek sağlayacak bilişsel, duyuşsal ve psikomotor davranışlar kazanmalarına önemli katkılar sağlamaktadır.
Yaz Kur’an Kursları, ayrıca millî birlik ve beraberliği perçinleyen, sevgi, saygı ve dostluk bağlarını güçlendiren, vatan, millet, bayrak,
şehitlik ve gazilik gibi millî değerleri özümseten; bir arada yaşama ve sorumluluk bilincini geliştiren bir perspektifi de hedef kitlesine
kazandırmaktadır.
Bilim ve teknolojideki gelişmeler, eğitim ortamlarının ve öğreticilerin bu ortamlardaki rollerinin değişmesi ve çeşitlenmesi, günümüz
insanının din konusundaki ilgi ve ihtiyaçlarının giriftleşmesi, öğrenenlerin sağlıklı din bilgilerini edinebileceği yetkin kaynak arayışı, "hayat boyu
öğrenme" ve "öğrenmeyi öğrenme" gibi evrensel yaklaşımlar, Yaz Kur’an Kursları’nda şimdiye kadar yarı informal düzeyde gerçekleştirilen din
eğitimi etkinliklerinin, çağdaş program geliştirme yaklaşımlarını temel alan bir düzleme kavuşturulmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çerçevede Yaz
Kur’an Kursları’nın düzenlenme zaman ve yerleri; kurslara devam eden öğrenenlerin bilgi düzeylerinin farklılıkları ve bu kurslardan beklentileri;
öğreticilerin yetiştirilmesi ve denetimi; öğrenenlerin devamı ve takibi; öğretim programının mahalli ihtiyaçlara göre esnek-çerçeve bir öğretim
programı olmasının gerekliliği gibi hususlar, bu kursların, yeniden ele alınmasını gerekli kılmaktadır.
Eğitim Bilimi, Halk Eğitimi, İletişim Bilimi ve Yaygın Din Eğitimi Bilimi’ndeki gelişme ve yaklaşımlar göz önünde bulundurulduğunda,
Yaz Kur’an Kursları’nın revizyonu adı geçen Kursların “Kur” esasına uygun olarak düzenlenmesi ile sağlanabileceği ortaya çıkar. Kur, belli
amaçlara ulaşmak üzere kendi içerisinde belli bir bütünlüğü olan, fakat ulaşılmak istenilen ana hedeften de ayrı düşünülmeyen öğrenme
birimlerinden oluşan yapıya denir. Kur sisteminin, özellikle öğrenenlerin, öğrenme alanlarındaki bilgi ve beceri düzeyleri dikkate alınarak
yapılandırılması esastır. Öğrenenlerin, böyle bir yapılandırılmada, daha önce elde ettikleri bilgi ve becerileri tekrarlamalarının önüne geçerek
öğrenme sürecinde vakit kaybını önlenmiş olur. Belli bir konudaki öğrenme alanları, kur esasına göre yapılandırıldığında, öğrenen bütünün bir
parçasını tamamladığında, başka bir parçasını elde eder. Burada elde ettiği bilgi ve beceriyi kaybetmediği sürece başka bir mekan ve zamanda
programın geri kalan kısmını tamamlama imkanına sahip olur. Kur sistemi, öğrenenlerin, bilgi ve becerilerine uygun olarak gruplara ayrılmalarına
imkan verir; Öğrenmede esneklik sağladığı gibi bireysel farklılıkların göz önünde bulundurulmasına da fırsat verir. Öğrenenlerin, çeşitli aktiviteler
için kendi zamanlarını planlayarak aynı zamanda bu kurslara devam edebilmelerini kolaylaştırır. Netice olarak, Yaz Kur’an Kursları’nda
hedeflenen amaçların gerçekleşmesi, uygulama ve öğrenme-öğretme sürecinde karşılaşılan problemlerin büyük ölçüde önüne geçilmesi, “Kur”
sistemiyle en üst seviyede sağlanır.

YAZ KUR’AN KURSLARI ÖĞRETİM PROGRAMINA TEMEL YAKLAŞIM
Yaz Kur’an Kursları, “Kur’an-ı Kerim’i ve mealini öğrenebilmeleri, dini bilgilerini geliştirebilmeleri amacıyla” Milli Eğitim Bakanlığı’nın
denetim ve gözetiminde en az ilköğretim 5. sınıfı bitirmiş olan öğrencilere yönelik olarak yaz aylarında camiler, Kur’an Kursları ve belirlenen diğer
mekanlarda açılan kurslardır. Bu kurslara kayıtlar, ilk ve ortaöğretim kurumlarının yıl sonu tatiline girdiği ilk hafta yapılır, ikinci haftadan itibaren
de öğretime başlanır. Yaz Kur’an Kursları’na ilköğretim 5. sınıfı tamamlayan öğrencilerden lise son sınıfa kadar tüm ilk ve ortaöğretim
kademelerinden öğrenciler yararlanır. Bu itibarla yaz kurslarına devam eden öğrenciler, çoğunlukla 12-18 yaş grubundan oluşmaktadır.
Öğrencilerin gelişim özellikleri ile birlikte Yaz Kur’an Kursları öğretim programı düzenlenirken aşağıdaki yaklaşımlar benimsenmiştir:
¾ Bugüne kadar Kur’an ve dinî bilgiler öğretimini mutad tarzda yürütmekte olan bu kurslar, ortaya çıkan değişmeler ve ihtiyaçlar
çerçevesinde öğrenenlerin bilgi ve becerilerine göre ayrıştırılmalarını esas alan “Kur” sistemine göre yapılandırılmıştır. Program 3 kur
halinde düzenlenir ve yürütülür. Her kur 3 haftalık bir eğitimden oluşmaktadır.
¾ Bu kurslarda gerçekleştirilecek eğitim, “Kur’an’ı Yüzünden Okuma Becerisini Kazandırma” ile “Temel İslam Bilgileri”ni
kapsamaktadır.
¾ Yaz Kur’an Kursları’nın “Temel İslam Bilgileri Eğitimi” verilen yaygın din eğitimi kurumları olduğu göz önünde bulundurularak
öğretim programında hedef-öğrenen-konu üçlüsünü birlikte değerlendiren bir eğitim anlayışı esas alınmıştır.
¾ Eğitim programının öğrenme alanları, Kur’an, İtikat, İbadet, Ahlak ve Siyer’i kapsamaktadır.
¾ Her kurda söz konusu öğrenme alanları ile ilgili belli düzeyde bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmıştır.
¾ Eğitim programı, çerçeve esnek program anlayışına dayalı olarak hazırlanmıştır. Bu çerçevede öğreticiler, öğrenenlerin ilgi ve ihtiyaçları
çerçevesinde muhtevanın sınırlarını belirleyebilecekler ve gerekli gördükleri konuları öğretime dahil edebilecekleri gibi, öncelikle
işlenmesi gereken konuları öne alabilecek veya ileriki haftalara aktarabileceklerdir.
ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİNDE UYULMASI GEREKEN İLKELER
1. Eğitim-öğretim süreci boyunca Anayasanın laiklik ilkesi daima göz önünde bulundurulacak, din, vicdan, düşünce ve ifade özgürlüğü
ile çelişen etkinliklere yer verilmeyecektir.
2. Öğretim programı aracılığıyla öğrenenlere kazandırılmak istenen temel bilgi ve beceriler, öğrenenin gerçek yaşamdaki ihtiyaçlarıyla
örtüşmelidir.
3. Konular, öğrenenlerin genel kültürleri ve pedagojik gelişimleri göz önünde bulundurulmak suretiyle, sevgi-ilgi-bilgi dengesi gözeten
bir yaklaşımla işlenecektir.

4. Öğrenenlerle birlikte kullanılacak ders araç ve gereçleri mutlaka Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanmış veya kullanımına
Başkanlıkça izin verilmiş (Dinimi Öğreniyorum, Peygamberimi Öğreniyorum, Kitabımı Öğreniyorum, Kur’an Okumaya Giriş, Kur'an-
ı Kerim Meali, İlmihal ve Dini Terimler Sözlüğü, ses ve görüntü kasetleri vb.) kaynaklardan yararlanılarak, onların yaşanan dini hayatı
görüp algılamalarına imkan verenlerinden seçilecektir.
5. Öğrenenlerin öğretim ortamı dışından getirdiği yanlış ve eksik dini bilgi ve anlayışlar, pedagojik bir yaklaşımla ele alınarak
düzeltilecektir.
6. Konuların işlenmesinde öğrenenin bilişsel ve duyuşsal özgeçmişi göz önünde bulundurularak, örnekler günlük hayattan seçilerek
verilecektir.
7. Konular, mutlaka ilgili ayet ve hadis mealleriyle desteklenecek, okuma parçaları ve hikayelerle açık ve anlaşılır hale getirilecektir.
8. Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okuma öğretiminde harf ve kelimelerin doğru telaffuzuna özen gösterilecek, ancak mahreç üzerinde
öğrenenlere bıkkınlık verecek şekilde ısrar edilmeyecektir.
9. Kur’an öğretiminde, Türkçe mealinden okuma alışkanlığının kazandırılması üzerinde önemle durulacak, Kur’an’ı Arapça metninden
okumanın değeri yanında Türkçe mealinden okumanın da önemi vurgulanacaktır.
10. Kur’an öğretiminde yer alan örnekler, mümkün olduğunca ezberlenecek sure ve dualarda yer alan kelimelerden seçilecektir.
11. Üçüncü Kur’da Kur’an’ı yüzünden okuma konusunda bir sınırlama söz konusu değildir. Öğrenenler, dilerlerse yüzünden okuma
hızlarına göre Kur’an’ın baştan sona okunmasını gerçekleştirebilecektir.
12. Kur sisteminde 3. kur nihai öğrenme birimi niteliği taşımamaktadır. Bu anlamda 3. kuru başarı ile tamamlayan öğrenciler, daha sonraki
dönemlerde 3. kura yeniden kayıt yaptırarak Kur’an’ı Kerim’in hatmine devam ederken öğreticinin belirleyeceği sure ezberlerini de
gerçekleştirebilecektir.
13. Kur’an’ı Kerim’in yüzünden okutulması sırasında öğrencilerin ibadetlere katılım ihtiyacı göz önünde bulundurularak namazlarını
kılabilecek kadar sure ve duanın öğretilmesine çalışılacaktır. Bu sure ve duaların öğretilmesi öğretici tarafından dinleyerek
gerçekleştirilecektir.
14. Dinin, millî kültürü oluşturan önemli unsurlardan biri olduğu gerçeği göz önünde bulundurulacaktır.
15. İnanç-davranış ilişkisinin önemi üzerinde durulacaktır.
16. Peygamberlik ve peygamberlere iman konuları işlenirken, Peygamberlerin sıfatları da öğretime dahil edilecektir.
17. Teorikle uygulama arasındaki ilişki mümkün olduğunca dikkate alınacaktır.
18. Öğrenenlerin kurs süresince cemaatle ibadet ve benzeri dini kültürel etkinliklere katılımı mümkün olduğunca teşvik edilecektir

19. Öğrenenlerin iyi birer vatandaş olabilmeleri ve sosyalleşebilmeleri için dinî ahlakî bilgi ile sağduyulu duygu ve davranışlar özendirilip,
ödüllendirilecektir.
20. İbadetlerin, Allah'a karşı sevgi, saygı ve şükran duygularının ifadesi olmasının yanında, kişinin sağlığına, toplum fertlerinin birbirine
sevgi ve saygı ile bağlanmalarına, yardımlaşmalarına, dayanışmalarına imkan veren; fert ve toplum ilişkilerinin iyi ve düzenli bir
şekilde yürütülmesine yarayan, insanı erdeme ve mutluluğa götüren kazanımları fark ettirilecektir.
21. Peygamberimiz Hz. Muhammed ile ilgili konular işlenirken, onun model kişiliği ile ilgili örnekler verilecektir.
22. Milli birlik ve beraberliği güçlendirici sevgi, saygı, kardeşlik, arkadaşlık, dostluk bağlarını pekiştirici; vatan, millet, bayrak, sancak,
şehitlik, gazilik gibi milli değerlerin ve kavramların, öğrenenler tarafından benimsenmesine özen gösterilecektir.
23. Milli birlik ve beraberliğe olumsuz etki eden dinle bağlantılı satanizm, ateizm, reenkarnasyon gibi düşünce akımları ve misyonerlik
etkinlikleri hakkında da gerekli bilgiler, yeri geldikçe verilecektir.
24. Eğitim-öğretim sürecinde bireysel öğretim, diğer öğrencilerin katılım isteğini zayıflattığından mümkün olduğunca her öğrencinin
katılımını sağlayacak düzenlemeler tercih edilecektir.
25. İtikat, ibadet ve Siyer öğretiminde mümkün olduğunca görsel-işitsel öğretim teknolojilerinden yararlanılmaya çalışılacak, imkanlar
yeterli olmadığı takdirde bazı konuların öğretimini destekleyen görsel materyallerin temini yönünde Müftülüklerce destek
sağlanacaktır.
26. Öğretici, ünitelerin açılımlarını işlerken derse ayrılan zaman ve öğrencilerin konuya hazır bulunuşluklarını göz önünde bulunduracak
ve gerekli görmediği ünite açılımlarına yer vermeyecektir.
Alt 01 Eylül 2012, 17:59   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

BÖLÜM II
ÖĞRETİM PROGRAMLARI

YAZ KUR’AN KURSLARI ÖĞRETİM PROGRAMI ÖĞRENME ALANLARI VE ÜNİTELERİ
ÖĞRENME
ALANI
ÜNİTELER
I. Kur 2. Kur 3. Kur
Kur’an
- Kur’an-ı Kerimi Tanıyalım
- Kur’an’ı Kerim Okumaya Giriş
- Sure ve Dua Ezberliyoruz
- Kur’an-ı Kerimi Doğru ve Güzel Okuyoruz
- Sure ve Dua Ezberliyoruz
- Kur’an-ı Kerimi Doğru ve Güzel Okuyoruz
- Kur’an-ı Kerim’den Bölümler Ezberliyoruz
İtikat
- Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet’i
Öğreniyoruz
- İslam ve İslam’ın Beş Ana Esası
- İman ve İmanın Altı Esası
- Allah Vardır ve Birdir: Allah’a İman
- Allah Peygamberler Göndermiştir:
Peygamberlere (Nübüvvet) İman
- Ahiret Vardır: Ahirete İman
- Meleklere İnanırız: Meleklere İman
- Kitaplara İman İmanın Esaslarındandır: Kitaplara
İman
- Kaza ve Kaderi Öğreniyoruz: Kaza ve Kadere İman
İbadet
- İbadetlerimiz
- Temizlik İmandan Gelir
- Namaz Kılıyoruz
- Namaz Kılıyoruz
- Ey İnananlar Oruç Size Farz Kılındı
- Kabe ve Arafat Diyarına Yolculuk: Hac
- Paylaşma ve Yardımlaşma İbadeti Olarak Kurban
- Yardımlaşma ve Dayanışma İbadeti Olarak Zekat
ve Sadaka
- Allah’a Yakarış: Dua ve Tövbe
Siyer
- Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Hayatını
Öğreniyoruz I : Peygamberlik Öncesi Hz.
Peygamber
Öğreniyoruz II : Mekke Dönemi
Öğreniyoruz III : Medine Dönemi
- Hz. Peygamber’in Kişiliği ve Örnekliği - Hz. Peygamberden Davranış Örnekleri
Ahlâk
- Güzel Söz ve Davranışlarda Bulunalım - Güzel Söz ve Davranışlarda Bulunalım

- Güzel Söz ve Davranışlarda Bulunalım

KUR’AN- KERİM ÖĞRENME ALANI :
ÜNİTELERİN AÇILIMLARI
I. KUR II. KUR III. KUR
KUR’AN-I KERİMİ TANIYALIM
1. İslam’ın Kur’an-ı Kerim’i Öğrenmeye ve
Öğretmeye Verdiği Değer
2. Kur’an Nasıl Bir Kitaptır?
3. Kur’an-ı Kerim Nelerden Bahseder?
3.1. Varlık
3.2. Bilgi
3.3. İman
3.4. Hz. Peygamber ve Peygamberler
3.5. Dünya ve Ahiret
3.6. İnsan İlişkileri
3.7. Dua ve İbadet
3.8. İnsani ve Ahlaki Değerler
KUR’AN-I KERİM OKUMAYA GİRİŞ
1. Harfler
1.1. Harflerin İsimleri
1.2. Harfleri Müstakil Halde Tanıma
1.3. Harfleri Başta, Ortada ve Sonda Tanıma
2. Harekeleri Tanıma
2.1. Üstün
2.2. Esre
2.3. Ötre
2.4. Harflerin Harekelerle Okunuşu
2.5. Kelime İçinde Harflerin Okunuşu
3. Cezm ve Cezm’li Kelimelerin Okunuşu
4. Şedde ve Şedde’li Kelimelerin Okunuşu
5. Tenvin ve Tenvin’li Kelimelerin Okunuşu
6. Med (Uzatma) Harfleri ve Kelime İçinde
Okunuşu
7. Zamir ve Okunuşu
SURE VE DUA EZBERLİYORUZ
1. Fatiha, İhlas ve Kevser Surelerini Ezbere
Okuma
2. Sübhaneke, Ettehiyyatü, Salli-Barik,
Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Dualarını
Ezbere Okuma
KUR’AN-I KERİM’İ DOĞRU VE GÜZEL
OKUYORUZ
1. Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Doğru Okuma (21.
sayfa sonuna kadar)
2. “Allah” Lafzı
3. Vakıf
SURE VE DUA EZBERLİYORUZ
1. Fil, Kureyş, Maun, Kafirun, Nasr, Tebbet, Felak ve
Nas Surelerini Ezbere Okuma
2. Kunut Dualarını Ezbere Okuma
3. Ezan’ı Okuma
4. Kaamet Getirme

KUR’AN-I KERİM’İ DOĞRU VE GÜZEL OKUYORUZ
1. Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Doğru Okuma (22. sayfadan 52.
sayfa sonuna kadar)
2. Medler’i Uygulama
3. Sakin Nun ve Tenvine Ait Hükümler ve Uygulama (İhfa, İzhar
ve İklab)
4. İdğam ve Uygulaması (Maal Gunne ve Bila Gunne)
5. Ra Harfinin Okunuşu
KUR’AN-I KERİM’DEN BÖLÜMLER EZBERLİYORUZ
1. Bakara Suresi’nin 255. Ayetini Ezbere Okuma
2. Bakara Suresi’nin 285-286. Ayetlerini Ezbere Okuma
3. Haşr Suresi’nin 22-24. Ayetlerini Ezbere Okuma

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
ÜNİTELERİN AÇILIMLARI
I. KUR II. KUR III. KUR
KELİME-İ TEVHİD VE KELİME-İ
ŞEHADET’İ ÖĞRENİYORUZ
1. Kelime-i Tevhid’in Söylenişi ve Türkçe
Anlamı
2. Kelime-i Şehadet’in Söylenişi ve Türkçe
Anlamı
3. Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet İslam
Dini’nin Temelidir

İSLAM VE İSLAM’IN BEŞ ANA ESASI
1. İslam Nedir?
2. İslam Beş Esas Üzerine Kurulmuştur
2.1. Kelime-i Şehadet
2.2. Namaz Kılmak
2.3. Oruç Tutmak
2.4. Hacca Gitmek
2.5. Zekat Vermek
İMAN VE İMANIN ALTI ESASI
1. İman ve İlgili Kavramlar
1.1. İman Nedir?
1.2. Mü’min veya Müslüman Kimdir?
2. İmanın Esasları Altıdır
2.1. Allah’a İman
2.2. Meleklere İman
2.3. Kitaplara İman
2.4. Peygamberlere İman
2.5. Kaza ve Kadere İman
2.6. Ahirete İman
ALLAH VARDIR VE BİRDİR: ALLAH’A İMAN
1. Allah, Vardır ve Birdir.
2. Allah’ın Varlığına ve Birliğine İnanmanın Önemi
3. Kur’an’da Allah’ın Sıfatları
4. Allah’ın Sevgi, Rahmet ve Kudretini İfade Eden
Güzel İsimleri
ALLAH PEYGAMBERLER GÖNDERMİŞTİR:
PEYGAMBERLERE (NÜBÜVVET) İMAN
1. Niçin Peygamberlere İhtiyacımız Vardır?
2. Peygamberlerin Özellikleri
3. Peygamberlerin Görevleri
4. Kur’an’da İsimleri Geçen Peygamberler
AHİRET VARDIR: AHİRETE İMAN
1. Ahiret Gününe İman ve Önemi
2. Ölüm ve Ölümden Sonra Dirilme (Ruh, Kabir,
Haşr ve Mahşer)
3. İnsanın Yaptıklarından Sorgulanması (Sual, Hesap
ve Mizan)
4. Cennet ve Cehennem
MELEKLERE İNANIRIZ: MELEKLERE İMAN
1. Meleklere İman ve Önemi
2. Kur’an’da Adı Geçen Melekler
3. Meleklerin Özellikleri
4. Meleklerin Görevleri
5. Meleklerden Başka Görünmeyen Varlıklar (Cin ve Şeytan)
KİTAPLARA İMAN İMANIN ESASLARINDANDIR:
KİTAPLARA İMAN
1.Kitaplara İman ve Önemi
2. Dört Büyük Kutsal Kitap
2.1. Tevrat
2.2. Zebur
2.3. İncil
2.4. Kur’an-ı Kerim
3. Sahifeler
KAZA VE KADERİ ÖĞRENİYORUZ: KAZA VE
KADERE İMAN
1. Kaza ve Kader ne demektir?
2. Kaza ve Kader’e İmanın Önemi
3. İnsanın Kaderi ve Sorumluluğu İle İlgili Bazı Özellikleri
3.1. Akıl Sahibi Olmak
3.2. Özgür Olmak
4. Kur’an’ı Kerim’in Kaderle İlgili Bazı Kavramlara Bakışı
(Tevekkül, Rızık, Başarı, Afet ve Hastalık)

İBADET ÖĞRENME ALANI :
ÜNİTELERİN AÇILIMLARI
I. KUR II. KUR III. KUR
İBADETLERİMİZ
1. İbadet Nedir?
2. Niçin İbadet Ederiz?
3. Başlıca İbadetlerimiz
3.1. Namaz
3.2. Oruç
3.3. Zekat
3.4. Hac
3.5. Sadaka
3.6. Amel-i Salih
4. Mükellefin Davranışı İle İlgili Kavramlar (Farz,
Vacip, Sünnet, Haram, Mekruh, Mübah,
Müfsid, Müstehap)
TEMİZLİK İMANDAN GELİR
1. Temizlik-İbadet İlişkisi
2. Abdest
2.1. Abdestin Farzları
2.2. Abdestin Alınışı
2.3. Abdesti Bozan Durumlar
3. Gusül
3.1.Guslün Farzları
3.2. Guslün Yapılışı
NAMAZ KILIYORUZ
1. Beş Vakit Namaz
1.1. Sabah Namazı (Farzı, Sünneti ve Kılınışı)
1.2. Öğle Namazı (Farzı, Sünnetleri ve Kılınışı)
1.3. İkindi Namazı (Farzı, Sünneti ve Kılınışı)
1.4. Akşam Namazı (Farzı, Sünneti ve Kılınışı)
1.5. Yatsı Namazı (Farzı, Sünnetleri ve
Kılınışı)
1.5.1. Vitir Namazı (Kılınışı)
2. Cuma Namazı (Farzı, Sünnetleri ve Kılınışı)
3. Namazı Bozan Durumlar
NAMAZ KILIYORUZ
1. Bayram Namazı (Hükmü ve Kılınışı)
2. Teravih Namazı (Hükmü ve Kılınışı)
3. Cenaze Namazı (Hükmü ve Kılınışı)
EY İNANANLAR ORUÇ SİZE FARZ KILINDI
1. Oruç Nedir?
2. Oruç Tutmanın Önemi
3. Oruç İbadetiyle İlgili Kavramlar (Sahur, İmsak,
İftar, Fidye ve Fitre)
4. Orucu Bozan Durumlar
5. İftar Duasını Ezbere Okuma ve Türkçe Anlamını
Açıklama
KABE VE ARAFAT DİYARINA YOLCULUK:: HAC
1. Hac Nedir?
2. Haccın Önemi
3. Hac İle İlgili Kavramlar ( Mikat, İhram, Tavaf, Sa’y, Şavt ve
Vakfe)
4. Hac İle İlgili Mekanlar (Kabe, Safa-Merve, Arafat, Müzdelife,
Mina ve Mescid-i Nebevi)
5. Umre
PAYLAŞMA VE YARDIMLAŞMA İBADETİ OLARAK
KURBAN
1. Kurban Nedir?
2. Kurban İbadetinin Bireye ve Topluma Kazandırdıkları
3. Kurban Keserken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
4. Hz. İbrahim ve Kurban
5. Kimler Kurban Keser?
YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA İBADETİ OLARAK
ZEKAT VE SADAKA
1. Zekat ve Sadaka Nedir?
2. İslam Dini Zekat ve Sadaka Vermeyi Niçin Emreder?
3. Kimler Zekat Verir?
4. Nelerden Zekat Verilir?
5. Bizler de Zekat ve Sadaka Verebilecek Duruma Gelmeye
Çalışmalıyız
6. Kimlere Zekat Verilir?
ALLAH’A YAKARIŞ: DUA VE TÖVBE
1. Dua
1.1. Dua nedir?
1.2. Duanın Önemi ve İnsana Kazandırdıkları
1.3. Ne zaman, Nerede ve Nasıl Dua Edebiliriz?
1.4. Kur’an ve Hz. Peygamber’den Dualar Öğreniyoruz
2. Tövbe
2.1. Tövbe Nedir?
2.2. Tövbenin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi
2.3. Ne zaman, Nerede ve Nasıl Tövbe Edebiliriz?
2.4. Kur’an’dan ve Hz. Peygamber’den Tövbe Örnekleri
3. Yemek Duasını Ezbere Okuma ve Türkçe Anlamını Açıklama

SİYER ÖĞRENME ALANI :
ÜNİTELERİN AÇILIMLARI
I. KUR II. KUR III. KUR
PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED’İN
HAYATINI ÖĞRENİYORUZ I :
PEYGAMBERLİK ÖNCESİ HZ. MUHAMMED
1. Hz. Peygamber’in Doğduğu (Sosyal, Kültürel ve
Dini) Çevre
2. Hz. Peygamberin Doğumu ve Çocukluğu
3. Hz. Peygamberin Ailesi
4. Hz. Peygamberin Gençliği
5. Hz. Peygamberin Evliliği ve Çocukları
PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED’İN
HAYATINI ÖĞRENİYORUZ II :
PEYGAMBER OLDUKTAN SONRA
HZ.MUHAMMED
A) MEKKE DÖNEMİ
1. Peygamber Oluşu: İlk Vahiy
2. Vahyin Yakın Çevreye Duyurulması ve İlk
Müslümanlar
3. Hz. Peygambere ve Müslümanlara Uygulanan
Baskılar
4. İslam Dini’ni İnsanlara Anlatmaya Yönelik
Faaliyetleri
5. Taif’e Yolculuk
6. Gece Yolculuğu (İsra ve Miraç)
7. Medine’ye Hicret
B) MEDİNE DÖNEMİ
1. Hz. Peygamberin Medine’deki İlk Faaliyetleri
2. Diğer İnanç Mensuplarıyla İlişkileri
3. Medine’deki İslam’ı Anlatma Faaliyetleri
4. Mekke’ye Geri Dönüş
5. Veda Hutbesi
6. Vefatı
Hz. PEYGAMBERİN KİŞİLİĞİ VE
ÖRNEKLİĞİ
1. Kur’an-ı Kerim’de Hz. Peygamber (İnsan ve
Peygamber Hz. Muhammed)
2. Hz. Peygamberin Kişiliği
3. İslam’ı Anlamada Hz. Peygamberin Örnekliği
3.1. İbadetlerin Yapılmasında Örnekliği
3.2. İnsan İlişkilerinde Örnekliği
3.3. Aile Hayatındaki Örnekliği
Hz. PEYGAMBERDEN DAVRANIŞ ÖRNEKLERİ
1. Hz. Peygamberin Ahlakından Davranış Örnekleri
(Doğruluğu, Güvenirliği, Sabırlı Oluşu, Adaleti, Hoşgörüsü
vb.)
2. Eş Olarak Hz. Peygamber
3. Baba Olarak Hz. Peygamber
4. Dede Olarak Hz. Peygamber
5. Komşu Olarak Hz. Peygamber
6. Arkadaş Olarak Hz. Peygamber
7. Akraba Olarak Hz. Peygamber
8. Akabe Biatları ve Veda Hutbesi’nde Ortaya koyduğu İnsani
ve Evrensel İlkeler Açısından Örnekliği

AHLÂK ÖĞRENME ALANI :
ÜNİTELERİN AÇILIMLARI
I. KUR II. KUR III. KUR
GÜZEL SÖZ VE DAVRANIŞLARDA
BULUNALIM
1. Ahlak ve Ahlaklı İnsan Kimdir?
2. Temizlik İslam’ın özüdür
3. Doğruluktan Ayrılmayalım
4. Allah İyilerle Beraberdir
5. İslam sevgi dinidir
6. İslam’ın Temel Bir İlkesi: Kul Hakkına
Dikkat Edelim
BULUNALIM
1. Hoşgörülü ve Bağışlayıcı Olalım
2. Yardımlaşalım
3. İslam Ahlakının Öngördüğü Model İnsanda
Bulunması Gereken En Temel Erdemlerden Biri
Olarak Sözünde Durmak
4. İslam Adalet Üzerine Kurulmuştur
5. Özverili Olalım
GÜZEL SÖZ VE DAVRANIŞLARDA BULUNALIM
1. İman etmek Sorumluk bilincine sahip olmak demektir
2. Cömertlik İslam’da Övülen Bir Tutum ve Davranıştır
3. Saygılı Olalım
4. Başkalarını da Düşünelim: Diğergamlık
5. Milli ve manevi değerlerimizi korumak ve sevmek de inancımızın
gereğidir
Alt 01 Eylül 2012, 18:02   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

YAZ KUR’AN KURSLARI KAZANIMLARI VE AÇIKLAMALAR
I. KUR
KUR’AN-I KERİM ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
ÜNİTE KAZANIMLAR AÇIKLAMALAR
KUR’AN-I KER Mİ İ
TANIYALIM
Bu ünitenin sonunda öğrenciler;
1. Kur’an-ı Kerim okumanın önemini
kavrar.
2. Kur’an-ı Kerim’in nasıl bir kitap
olduğunu açıklar.
3. Kur’an-ı Kerim’in nelerden
bahsettiğini kavrar.
[!] 1. Kazanımda özellikle öğrencilerin Kur’an-ı Kerim’i yüzünden ve ezbere okumanın
dinimiz açısından önemine değinilerek onların kursa devam konusunda motive
edilmeleri de amaçlanmalıdır. Bu çerçevede bu kazanımda Kur’an-ı Kerim ve Hz.
Peygamberin Kur’an öğrenme ve öğretmeye verdiği önemle ilgili ayet ve hadislere yer
verilebilir. Yine bin yılı aşkın bir süreden beri atalarımızın Kur’an öğretilmesine ve
öğrenilmesine verdiği önemin göstergesi olan öğretim merkezleri ve gelenek içinde
Kur’an’a verilen önemin göstergesi olan uygulamalardan örnekler verilebilir.
[!] 2. Kazanımda sadece Kur’an-ı Kerim’in şekil olarak özellikleri üzerinde
durulacaktır. Mesela, sure, ayet ve cüzlerden oluştuğu, sağdan okunduğu vb.
[!] 3. Kazanımda Kur’an’ı Kerim’in bahsettiği konular genel olarak verilecektir.
[!] Bu ünitede, Kur’an-ı Kerim’e saygı duymanın da ne anlama geldiğine değinilecektir

I. KUR
KUR’AN-I KER M OKUMAYA G İ İRİŞ
1. Kur’an harflerini doğru tanır.
2. Harfleri başta, ortada ve sonda tanır.
3. Kur’an harflerinin isimlerini doğru söyler.
4. Üstün, esre ve ötreyi tanır.
5. Harfleri harekelerle okur.
6. Kelime içinde harfleri harekelerle okur.
7. Cezm’i tanır ve cezmli kelimeleri okur.
8. Şeddeyi tanır ve şeddeli kelimeleri okur.
9. Tenvini tanır ve tenvinli kelimeleri okur.
10. Uzatma harflerini (vav, ya, elif) tanır ve
kelime içinde okur.
11. Zamiri tanır ve okur.
[!] 1-2-. Öğretici harflerin şekil olarak doğru tanınmasını kitap üzerinde ve
tahtada tekrar sağlamalıdır. Harfleri tanıyan öğrenciye harfin kelime başında,
ortasında ve sonundaki yazılış şekilleri öğretilmelidir.
[!] 3. Öğretici Kur’an harflerinin isimlerini ve ağızdan çıkış yerlerini
uygulamalı olarak göstermeli ve öğrencilere tekrar ettirerek belletmelidir.
[!] 4-5-6. Harflerin okunmasını sağlayan işaretler şekil itibariyle tanıtılarak
harflerin seslendirilmesi yapılmalıdır. Harflerin harekelerle kelime içinde
değişik örneklerle gösterilerek öğrencilerin kelimeleri doğru okuyabilmesi
gerçekleştirilmelidir.
[!] 7-8-9. Cezm, şedde ve tenvin’in kelimelerin okunuşundaki işlevi
anlatılarak cezm ile harflerin nasıl birbirine tutturulduğu, şeddeyle harfin
önce tutturulup sonra tekrar okunduğu, tenvin’in harfe kattığı sesin mahiyeti,
örnekler ile tahtada gösterilmeli, her biri için ayrı ayrı ve karışık alıştırmalar
yapılmalıdır.
[!] 10. Uzatma harfleri tanıtılarak öğretici tarafından uygulamalı biçimde
gösterilmelidir. Okumada en çok hata uzatmalarda yapıldığından uzatma
harflerinin fonksiyonu alıştırmalarla pekiştirilmelidir..
[!] 11. Kelime ve harflerin sonuna bitişen zamirin okunuş durumları özenle
öğretilmelidir.

I. KUR
SURE VE DUA EZBERLİYORUZ
1. Fatiha suresini ezbere okur.
2. İhlas suresini ezbere okur.
3. Kevser suresini ezbere okur.
4. Sübhaneke duasını ezbere okur.
5. Ettehiyyatü duasını ezbere okur.
6. Salli-Barik duasını ezbere okur.
7. Rabbena Atina ve Rabbenağfirli
dualarını ezbere okur.
[!] 1-2-3-4-5-6-7. Bu kurda öğrenci henüz doğru bir şekilde yüzünden okuma
becerisini kazanmadığından dolayı öğreticinin şifahi olarak kelime kelime, cümle
cümle tedricen söylemesi ve talim etmesi suretiyle sure ve duaları ezberlenmesi
sağlanmalıdır. Bu hususta kaset ve Cd’lerden de istifade edilebilir.
Öğrencinin işitsel kabiliyetinin kullanılmasıyla yaptırılan ezberler, öğreticinin takibi
ile öğrenciden dinlenilerek hataları düzeltilir.

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
KEL ME- İ İ TEVHİD VE KEL ME- İ İ ŞEHADETİ
ÖĞRENİYORUZ
1. Kelime-i Tevhid’i söyler ve Türkçe
anlamını açıklar.
2. Kelime-i Şehadeti söyler ve Türkçe
anlamını açıklar.
3. Kelime-i Tevhid ve Kelime-i
Şehadet’in İslam Dini’ndeki
önemini kavrar.
[!] 1-2. Öğrencilerin Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet’i doğru bir şekilde telaffuz
etmeleri ve ezberlemeleri için öğreticinin semai olarak söylemesi ve öğrencilere teker
teker söyletmesi gerekir. Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet’i tasdik eden bir insanın
üzerine almış olduğu sorumluluktan hareketle anlamı açıklanmalı ve bu kelimelerin
imanın ilk aşaması olduğuna vurgu yapılmalıdır..
[!] 3. Öğretici Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet ile İslâm’a atılan ilk adımı ve bu
adımla insana kazandırdığı güzellikleri, Yaratıcının Kelime-i Tevhid’i özümseyip
kendisine şirk koşmayanları cennetle mükafatlandıracağını örneklendirerek açıklayıp
bu kelimelerin önemini kavratabilir.

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
İSLAM VE İSLAM’IN BEŞ ESASI
1. İslam kavramını tanımlar.
2. İslam’ın esaslarını sayar ve açıklar.
3. İslam’ın beş temel esas üzerine
kurulduğunu, ancak İslam’ın
bunlardan ibaret olmadığını açıklar.
[!] 1. Öğretici, İslâm kavramını açıklayarak İslâm’ın insana dünyada ve ahirette
getireceği iyilikleri, İslâm’ın sunduğu emir ve yasakların insanın mutluluğunu
hedeflediğini de belirtmelidir.
[!] 2-3. Öğretici İslâm’ın beş temel esasını belirterek bu esasların İslam’ın özünü
oluşturduğunu söylemelidir. İslâm’ın ahlakî boyutunun ise insanın diğer varlıklarla
olan ilişkilerinde insicam sağladığı kavratılabilir. Öğrencilerden bu esasların
ezberlenerek sayılması istenebilir.

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
MAN VE İ MANIN ALTI ESASI İ
1. İman, Mü’min ve Müslüman
kavramlarını tanımlar.
2. İmanın esaslarını sayar ve açıklar.
[!] 1. Öğretici; her insanın inanmaya fıtraten eğilimli yaratıldığını vurgulayarak
kalplerin Yaratıcıya inanıp onu anmasıyla huzur bulacağını (Ra’d-28) açıklar. İman
eden, inanan, teslim olan Mü’min ve Müslüman kavramları tanımlanırken huzuru
bulan mutlu insanlar olarak nitelendirilmelidir. Öğretici bu kavramları belletmek için
öğrencilerden de tekrar dinlemelidir.
[!] 2. Öğretici imanın esaslarını sayarak anlamlarını açıklar. Öğretici soyut (Allah,
Melek, Cin, Şeytan) ve geçmiş tarihte vuku bulmuş olaylardan (kitaplar,
peygamberler) bahsederken öğrencilerin anlayabileceği ifadeler kullanarak konuyu
onların düzeyine indirerek sunmalıdır. İmanın esaslarını öğrencilere de saydırıp
açıklamalarını istemelidir.

İBADET ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
İBADETLER Mİ İZ
1. İbadeti tanımlar.
2. Niçin ibadet ettiğimizi açıklar.
3. Başlıca ibadetleri sıralar.
4. Mükellefin davranışları ile ilgili
kavramları sıralar ve tanımlar.
[!]1. Namaz kılmak, oruç tutmak vb. yanında gündelik hayatta gerçekleştirilen iyi ve
güzel davranışların da ibadet olduğu belirtilmeli ve genel anlamda ibadet kavramı
içine girdiği anlatılmalıdır.
[!] 2. Allah’a saygı ve sevgimizi ibadet olarak gösterebileceğimiz belirtilerek ibadetin
kişisel ve toplumsal faydaları üzerinde durulabilir. Sahip olduğumuz nimetlere
teşekkür etmenin bir yolu olduğu ifade edilebilir. Kur’an ve hadisten örnekler
verilebilir.
[!] 3. Her Müslüman’ın yapmakla sorumlu olduğu ibadetler sayılarak en sık yapılan
ibadetler belirtilebilir.
[!] 4. Farz, Vacip, Sünnet, Haram, Mekruh vb. kavramlardan genel olarak
bahsedilerek, bu davranışları bilmenin hayatımıza olan etkileri belirtilecektir.

İBADET ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
TEMİZLİK MANDAN GEL İ İR
1. Temizlik ibadet ilişkisini açıklar.
2. Abdestin farzlarını sayar.
3. Abdest almayı anlatır.
4. Abdesti bozan durumlara örnek
verir.
5. Guslün farzlarını sayar.
6. Guslün yapılışını anlatır.

[!]1. “Temizlik imanın yarısıdır” hadisinden hareketle maddi ve manevi temizliğe
dinimizin verdiği önem belirtilecektir. Namaz ibadetine başlamadan temizlik ile ilgili
şartların yerine getirilmesi gerektiği örnek olarak verilebilir.
[!] 2. Kur’an-ı Kerim’de abdest ile ilgili ayetler (Maide-6) abdestin farzlarının
öğretilmesi ve sıralanması sağlanacaktır.
[!] 3. Usulüne uygun olarak nasıl abdest alındığı öğrenciye gösterilerek öğretilir.
[!] 4. Abdesti bozan durumların neler olduğu belirtilecektir.
[!] 5-6. Guslün farzları ve yapılışı anlatılarak hangi durumlarda gusül yapması
gerektiğinin bilgisi verilecektir.

İBADET ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
NAMAZ KILIYORUZ
1. Sabah namazının rekatlarını farz ve
sünnetine göre sayar ve kılınışını açıklar.
2. Öğle namazının rekatlarını farz ve
sünnetlerine göre sayar ve kılınışını açıklar.
3. İkindi namazının rekatlarını farz ve
4. Akşam namazının rekatlarını farz ve
5. Yatsı namazının rekatlarını farz ve
6. Vitir namazının rekatlarını sayar ve
kılınışını açıklar.
7. Cuma namazının rekatlarını farz ve
8. Namazı bozan durumları sayar.
[!]1-2-3-4-5-6-7. Beş vakit namaz ve Cum’a namazının kaç rekatten oluştuğu,
kaç rekatının sünnet kaç rekatının farz olduğunun bilgisi verilerek bu
namazların nasıl kılınacağı göstererek öğretme yöntemiyle öğretilir.
[!] 8. Namaz ibadetini bozan durumlar örneklerle açıklanacaktır.

SİYER ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
PEYGAMBER Mİ İZ Hz. MUHAMMEDİN
HAYATINI ÖĞRENİYORUZ I: PEYGAMBERLİK
ÖNCESİ Hz. PEYGAMBER
1. Hz. Peygamberin doğduğu
çevrenin özelliklerini genel
hatlarıyla tanır.
2. Hz. Peygamberin doğumunu ve
çocukluğunu genel hatlarıyla
tanır.
3. Hz. Peygamberin gençliğini genel
hatlarıyla tanır.
4. Hz. Peygamberin aile fertlerinin
isimlerini sayar.
[!]1. Hz.Peygamber’in doğduğu coğrafî, sosyal ve kültürel çevrenin yapısı genel
olarak belirtilecektir.
[!] 2. Hz.Peygamber’in doğumu ve çocukluğu genel olarak tanıtılarak, Hz.Peygamber’in
çocukluk yıllarındaki erdemli davranışları ile bizim çocukluğumuzdaki davranışlar
arasında kıyaslama yapılabilir.
[!] 3. Hz.Peygamber’in genç iken ortaya koyduğu erdemli davranışlardan örnekler
verilebilir.
[!] 4. Hz.Peygamber’in aile fertleri isimleri belirtilerek kısaca tanıtılacaktır.

SİYER ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
PEYGAMBER Mİ İZ Hz. MUHAMMEDİN HAYATINI
ÖĞRENİYORUZ III: MEDİNE DÖNEMİ
1. Hz. Peygamberin Medine’deki ilk
faaliyetlerini anlatır.
2. Medine’deki diğer inanç gruplarıyla
ilişkilerini genel hatlarıyla tanır.
3. Hz. Peygamberin Medine’de İslam’ı
yaymaya yönelik faaliyetlerini
sıralar.
4. Hz. Peygamberin vefatına İlişkin
bilgileri söyler.

[!]1. Kazanımda öğrenciler Hz.Peygamber’in Medine’de gerçekleştirdiği İslâm
kardeşliği, Medine mescidinin inşası ve benzeri faaliyetleri sayıp anlatabilmelidir.
[!] 2. Kazanımda öğrenciler, Medine’de gerçekleştirilen Medine sözleşmesini,
Hz.Peygamberimizin diğer inanç gruplarıyla olan ilişkilerini ve oluşturduğu uyum
içinde yaşama kültürünü ön plâna çıkardığını açıklayabilmelidirler.
[!] 3. Öğrenciler, Hz.Peygamber’in Medine’de İslâm’ı yaymaya yönelik faaliyetlerini
sıralayabilmelidirler. Özellikle komşu ülkelere gönderilen elçiler ve onların gittikleri
ülkelerde karşılaştıkları durumlar anlatılabilmelidir.
[!] 4. Öğrenciler Hz.Peygamber’in vefat tarihi, vefat ettiğinde kaç yaşında olduğu,
vefatının ardından Müslümanların ne gibi tepkiler verdiğini açıklayabilmelidir.

AHLAK ÖĞRENME ALANI :
I. KUR
1. Ahlakın ne olduğunu ve ahlaklı
insanın kim olduğunu kavrar.
2. Temizlik kavramını açıklar ve
temizliğin İslam’ın temeli olduğunu
kavrar.
3. Ahlaki bir değer olarak doğruluk
kavramını açıklar ve doğru olmaya
özen gösterir.
4. Ahlaki bir değer olarak sevgi
kavramını açıklar ve İslam’ın sevgi
dini olduğunu kavrar.
5. İyilik kavramını açıklar ve Allah’ın
iyi ve iyilerle birlikte olduğunu fark
eder.
6. Kul Hakkı kavramını açıklar ve
İslam’ın Kul Hakkı konusuna
verdiği önemi fark eder.
[!] 1. Öğretici ahlakın tanımını yapar, ahlaklı insanın kim olduğunu açıklar ve
örnekler verir. Kur’an’dan güzel ahlak ile ilgili ayetler bulur, ahlakın fert ve toplum
üzerindeki etkisini anlatır.
[!] 2. Öğretici, temizliğin İslâm’ın temeli olduğunu öğrenciye kavratmalıdır. Temizlik
çeşitlerini ve temizlik şekillerini anlatarak öğrencinin konuyu kavramasını
sağlamalıdır.
[!] 3. Doğruluğu tanımlar, Hz.Peygamber’in hayatından örneklerle konunun
anlaşılmasını sağlar. Doğrunun insan hayatına ve şahsiyetine katkılarını anlatır.
[!] 4. İyiliğin ne olduğunu, iyilerin kim olduğunu Kur’an ayetlerinden ve Hadis-i
şeriflerden yararlanarak anlatmalıdır. İyilerin Allah tarafından övüldüğü ve
ödüllendirildiği toplum tarafından sevildiği örnekler verilerek iyilik örnekleri ile
öğrenciye kavratılmalıdır.
[!] 5. Sevgi ifadesini açıklar, Allah’ın kullarına olan sevgisini Kur’an ayetlerinden
yola çıkarak açıklar. Beşeri ilişkilerde sevginin olumlu etkisini örneklerle açıklar.
Hayvan, tabiat ve vatan sevgilerini anlatır.
[!] 6. Öğretici, kul hakkının ne demek olduğunu anlatmalıdır, Kul hakkı ile ilgili
Kur’an-ı Kerim’den ayetler vererek ve Hz.Peygamber’in hayatından ve hadislerinden
örnekler getirir. Kul hakkının gözetilmesinin veya ihlal edilmesinin doğurabileceği
sonuçlardan bahseder. Konunun toplumsal yapı üzerindeki etkilerini kavratmalıdır.
Alt 01 Eylül 2012, 18:04   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

II. KUR
II. KUR
KUR’AN-I KER Mİ İ DOĞRU VE GÜZEL
OKUYORUZ
1. Kur’an-ı Kerim’i 21. sayfanın
sonuna kadar doğru okur.
2. Allah lafzını Kur’an metni
içerisinde doğru uygular.
3. Vakıf işaretlerini tanır ve okurken
uygular.
[!]1. Ders olarak verilen sure ve ayetler öğretici tarafından okunur ve öğrencilerin
takip etmesi sağlanır. Daha sonra metinler öğrencilerden dinlenir. Öğrenciler okurken
yaptıkları hatalar öğretici tarafından düzeltilir.
[!] 2. Lafzatullahın kalın ve ince okunduğu yerler öğretici tarafından tarif edilir.
Okunan metinlerde öğrencilerin Lafzatullahı doğru okumaları sağlanır.
[!] 3. Vakıf kelimesinin ne anlama geldiği açıklanır. Vakıf yapmanın anlam açısından
önemi vurgulanır. Vakıf kaideleri uygulamalı olarak öğrenciye öğretilir.
[!] Tecvit ile ilgili kurallar, özellikle öğrenci yüzünden okurken uygulaması
sağlanmalıdır.

II. KUR
SURE VE DUA EZBERLİYORUZ
1. Fil suresini ezbere okur.
2. Kureyş suresini ezbere okur.
3. Maun suresini ezbere okur.
4. Kafirun suresini ezbere okur.
5. Nasr suresini ezbere okur.
6. Tebbet suresini ezbere okur.
7. Felak suresini ezbere okur.
8. Nas suresini ezbere okur.
9. Kunut dualarını ezbere okur.
10. Ezan’ı ezbere okur.
11. Kâmeti ezbere okur.
[!] 1-2-3-4-5-6-7-8-9. Namaz sureleri ve Kunut duaları öğretici tarafından
doğru bir şekilde okunur. Öğrencilerin tekrar etmeleri sağlanır. Daha sonra
doğru bir şekilde ve ezbere öğrencilerden tek tek dinlenir. Doğru okunuş
sağlanana kadar CD ve kasetten çokça dinletilir. Öğrencilerin yaptıkları
hatalar öğretici tarafından düzeltilir.
[!] 10-11. Ezan ve kâmet metinleri önce öğretici tarafından okunur. Daha
sonra öğrencilerin doğru okumaları sağlanarak ezberletilir. CD ve kasetler
yardımıyla güzel ezan okuma becerisi kazandırılır. Cemaatle kılınan
namazlarda kâmet uygulaması yaptırılır.

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
II. KUR
ALLAH’IN BİRLİĞİNE İNANIYORUZ:
ALLAH’A MAN İ
1. Allah’ın varlığı ve birliğini açıklar.
2. Allah’ın sıfatlarını sayar.
3. Allah’ın güzel isimlerini sayar.
[!] 1. Allah’ın varlığı ve birliği Kur’an’dan ve kainattan örnekler verilerek açıklanmalı,
Tevhid akidesinin önemi vurgulanmalıdır.
[!] 2. Allah’ın sıfatları sıralanarak Kur’an’dan örnek ayetlerle öğrencilerin kavramaları
sağlanır.
[!] 3. Allah’ı tanımada onun güzel isimlerinin bilinmesinin önemi anlatılmalı, öğretici
Allahü Teala’nın güzel isimlerini CD ve kasetlerle ilahi formatında öğretebilir.

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
II. KUR
PEYGAMBERLERE MAN ED İ İYORUZ:
PEYGAMBERLERE MAN İ
1. Peygamberlik ve peygamberlere
imanın önemini kavrar.
2. Peygamberlerin özelliklerini sayar.
3. Peygamberlerin görevlerini sıralar.
4. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen
peygamberlerin isimlerini sayar.

[!] 1. Peygamberliğin tanımı yapılır. İnsanların Peygamberlere olan ihtiyacı ve
peygamberliğin önemine değinilerek öğrencilerin kavraması sağlanır.
[!] 2. Peygamberlerin özellikleri öğretici tarafından tahtaya yazılarak açıklanır.
Öğrenciye tekrar ettirilerek kavramaları sağlanır.
[!] 3. Peygamberlerin, insanlara örnek olma bakımından görevleri sıralanır.
[!] 4. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen Peygamberlerin isimleri tespit edilir. Kur’an’da yer
alan kıssalardan yola çıkılarak Peygamberlerin hayatlarından örnekler verilebilir.

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
II. KUR
AHİRET VARDIR : AHİRETE MAN İ
1. Ahirete imanın önemini kavrar.
2. Ölüm ve ölümden sonra dirilme ile
ilgili kavramları açıklar.
3. İnsanın yaptıklarından
sorgulanacağını fark eder.
4. Cennet ve cehennem kavramlarını
açıklar.
[!] 1. Ahirete imanın fert ve toplum açısından önemi üzerinde durulur.
[!] 2. Ölüm kavramı açıklanarak, öldükten sonra kabir hayatı ve dirilmenin gerçek
olduğu, Kur’an’dan ayet mealleri verilerek öğrencilere kavratılabilir.
[!] 3. İnsanın yaptıklarından sorumlu tutulacağı açıklanır. En basit olarak birbirimize
karşı bile her davranışımızdan sorumlu olduğumuz ilkesinden yola çıkılarak Allah’a
karşı da sorumlu olduğumuz ve yaptığımız her şeyden mutlaka sorumlu tutulacağımız
öğrenciye fark ettirir.
[!] 4. Cennet ve Cehennem kavramları Kur’an-ı Kerim’den ve hadislerden örnekler
verilerek açıklanmalıdır.

İBADET ÖĞRENME ALANI :
II. KUR
NAMAZ KILIYORUZ
1. Bayram namazının nasıl kılınacağını
açıklar.
Teravih namazının nasıl kılınacağını
açıklar.
3. Cenaze namazının nasıl kılınacağını
açıklar.
[!] 1. Bayram namazının kılınışı öğrencilere önce tarif edilecektir. Daha sonra
göstererek öğretme yöntemiyle öğrencilere namazın kılınışı öğretilecektir. Bayramların
ve bayramlaşmanın önemi üzerinde durulacaktır.
[!] 2. Teravih namazının kılınış önce öğrencilere tarif edilecektir. Kaç rekat olduğu,
Sünnet-i Müekkede bir namaz olduğu vurgulanacaktır. Kılınışı, göstererek öğretme
yöntemiyle öğrencilere öğretilecektir.
[!] 3. Cenaze namazının kılınışı önce öğrencilere tarif edilecektir. Daha sonra
göstererek öğretme yöntemiyle öğrencilere namazın kılınışı öğretilecektir. Cenaze
namazının Farz-ı Kifaye bir namaz olduğu ve bir Müslümanın ölen din kardeşine karşı
son vazifelerinden birisinin onun namazına katılmak olduğundan bahsedilecektir.

SİYER ÖĞRENME ALANI :
II. KUR
HZ. PEYGAMBERİN KİŞİLİĞİ VE ÖRNEKLİĞİ
1. Hz. Peygamberin bütün insani
özellikleriyle bir peygamber
olduğunu fark eder.
2. Hz. Peygamberin kişiliğini genel
hatlarıyla açıklar.
3. İslam’ı anlamada Hz. Peygamberin
örnekliğini kavrar.
4. Hz. Peygamberin nasıl örnek
alınacağını açıklar.

[!]1. Kur’an-ı Kerim ve Hz.Peygamberimizin hadislerinden örnekler verilerek O’nun
insani özellikleriyle bir peygamber olduğu vurgulanır. Kelime-i Şehadet’in anlamı
tekrar edilerek, “Allah’ın kulu olarak peygamber” kavramı üzerinde durulur.
[!] 2. Hz.Peygamberin kişiliği; yani dürüst, çalışkan, merhametli, sabırlı vb. olduğu
örnekler verilerek öğrencilerin kavraması sağlanır.
[!] 3. Hz.Peygamberin İslâm’ı yaşamadaki örnekliği açıklanır. İslam’ı anlamak
noktasında Hz.Peygamberin hayatından örnekler aktarılarak Onun daha iyi tanınması
sağlanır.
[!] 4. Hz.Peygamberin güzel ahlakı anlatılarak, öğrencilerin Peygamberimize
duydukları sevginin pekişmesi sağlanır. Bütün davranışlarımızda Hz.Peygamberi
kendimize örnek almamız gerektiği vurgulanır.

AHLAK ÖĞRENME ALANI :
II. KUR
1. Hoşgörü ve bağışlama kavramlarını
açıklar ve hoşgörülü ve bağışlayıcı
olmaya istekli olur.
2. Ahlaki bir değer olarak yardımlaşma
kavramını açıklar ve çevresiyle
yardımlaşmaya gönüllü olur.
3. Sözünde durma kavramını açıklar ve
sözünde durmadığı taktirde
sonucunun ne olacağını kestirir.
4. Adalet kavramını açıklar ve İslam
Dini’nin niçin adalet dini olduğunu
kavrar.
5. Özveri kavramını açıklar ve özverili
olmaya gönüllü olur.
[!] 1. İslâm dininde hoşgörü ve bağışlamanın önemi üzerinde durulur. Ayet ve hadis-i
şeriflerden konu ile ilgili örnekler verilir. Hz.Peygamberimizin engin hoşgörüsü ve
bağışlaması ile ilgili yaşantısından örnekler verilerek öğrencilerin de bu şekilde
davranmaya istekli olmaları sağlanır.
[!] 2. Yardımlaşma kavramı tarif edilir. İslâm dininde yardımlaşmanın ve dolayısıyla din
kardeşliğinin birlik ve beraberlik içinde yaşanması gerektiği vurgulanır. Konu ile ilgili ayet
ve hadislerden, örnekler verilerek öğrencilerin de yardımlaşmaya gönüllü olmaları sağlanır.
[!] 3. Sözünde durma kavramı tanımlanır ve sözünde durmanın önemi açıklanır. Burada
özellikle münafıklık alametlerinden birisinin sözünde durmamak olduğu belirtilir. Sözünde
durmayan kişinin Allah tarafından sevilmeyeceği gibi, toplum tarafından da dışlanacağı
açıklanır.
[!] 4. Adalet kavramı tanımlanır ve İslâm dininde adaletin önemi vurgulanır. Hz.Ömer’in ve
tarih boyunca Müslüman şahsiyetlerin adalet örneklerinden yola çıkılarak adalet bilinci
geliştirilir. İslâm dininin bütün insanları temel haklar açısından eşit kabul ettiği anlatılır.
[!] 5. “İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır.” Hadis-i Şerifinden yola çıkılarak,
insanlara faydalı olmayı, Allah rızası düşünülerek, kişinin özverili davranması gerektiği
vurgulanır.
Alt 01 Eylül 2012, 18:07   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

III. KUR
III. KUR
KUR’AN-I KER Mİ İ DOĞRU VE GÜZEL OKUYORUZ
1. Kur’an-ı Kerim’i 22. sayfadan 52.
sayfanın sonuna kadar doğru okur.
2. Medleri Kur’an metni içerisinde
doğru uygular.
3. Sakin nun ve tenvine ait hükümleri
(İhfa, İzhar ve İklab) tanır ve
okurken uygular.
4. İdğamı (Maal Gunne ve Bila
Gunne) tanır ve okurken uygular.
5. Ra ile ilgili hükümleri tanır ve
okurken uygular.
[!]1. Belirtilen metnin öğrenciler tarafından doğru bir şekilde okunması sağlanır.
Yapılan yanlışlıklar öğretici tarafından birebir düzeltilir.
[!] 2. Kur’an metni içerisinde bulunan medler öğretici tarafından uygulamalı olarak
okunur. Öğrencilerin de doğru bir şekilde okumaları istenir.
[!] 3. Sakin nun ve tenvine ait hükümler tanıtılır. İhfa, İzhar ve İklab ile ilgili konular
ile ilgili bilgiler verilir. Kur’an-ı Kerim üzerinde uygulaması sağlanır.
[!] 4. İdğam-ı Meal Gunne ve İdğam-ı Bila Gunne tanıtılır. Öğrencilerin uygulaması
sağlanır.
[!] 5. “Ra” harfinin okunuşu hakkında bilgi verilir. Öğrencilerin uygulaması sağlanır.
Öğrencilerin tecvit kurallarını yüzünden okudukları sayfada uygulamalarına
özellikle öğretici dikkat etmelidir. Bütün bunlar yapılırken kaset, CD ve
benzerlerinden yararlanılır.

III. KUR
KUR’AN-I KER MDEN BÖLÜMLER İ
EZBERLİYORUZ
1. Bakara Suresi’nin 255. ayetini ezbere
okur.
2. Bakara Suresi’nin 285-286. ayetlerini
ezbere okur.
3. Haşr Suresi’nin 22-24. ayetlerini
ezbere okur.
[!] 1. Bakara suresinin 255’nci ayeti (ayetu’l,kürsi) öğretici tarafından okunur.
Öğrencilerin birebir doğru bir şekilde okuması sağlanır. Daha sonra öğrencilerden
ezber olarak alınır.
[!] 2. Bakara suresinin 285-286’ncı ayetleri (amenerrasulü) öğretici tarafından
okunur. Öğrencilerin birebir doğru bir şekilde okuması sağlanır. Daha sonra
öğrencilerden ezber olarak alınır.
[!] 3. Haşr suresinin 22-24’ncü ayetleri (huvallahullezi) öğretici tarafından okunur.
Öğrencilerin birebir doğru bir şekilde okuması sağlanır. Daha sonra öğrencilerden
ezber olarak alınır.

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
III. KUR
MELEKLERE İNANIRIZ : MELEKLERE MAN İ
1. Meleklere imanın önemini kavrar.
2. Kur’an’da adı geçen meleklerin
isimlerini sayar.
3. Meleklerin özelliklerini ve
görevlerini sayar.

[!] 1. Kazanımda özellikle öğrencilerin Meleklere imanın bizim hayatımız açısından
önemi, dinimiz açısından gerekliliği belirtilir. Meleklerin iyi ve kötü davranışlarımızı
murakabe ettiklerini ve dolayısıyla daima iyi davranışlarda bulunmamızı temenni
ettikleri belirtilmelidir.
[!] 2. Kur’an’da adı geçen Meleklerin isimleri öğretilir.
[!] 3. Meleklerin nasıl bir varlık oldukları, görevleri ve özellikleri anlatılarak
öğrenilmesi sağlanır. Öğretici öğrencilerin meleklerin özelliklerini ve görevlerini
sayabilmelerini sağlar

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
III. KUR
KİTAPLARA MAN İ MANIN ESASLARINDANDIR : İ
KİTAPLARA MAN İ
1. Kitap ve vahiy kavramlarını açıklar.
2. Kitaplara imanın önemini kavrar.
3. Dört büyük Kutsal Kitabı ve
suhufları sayar.
[!] 1. Kitap ve Vahiy kavramlarının öğrenilmesi sağlanır. İlâhi kitaplar üzerinde
durularak, bu kitapların Allah tarafından vahiy yoluyla Peygamberlere geldiği
açıklanır. Bu ilahî kitapların niçin birbiri ardına gönderildiğini ve Kur’an-ı Kerim’in
niçin son kitap olduğu açıklanır.
[!] 2. İmanın altı şartından birisinin de kitaplara iman olduğu ve dolayısıyla kitaplara
imanın gerekliliği üzerinde durulur. Öğrenciler tarafından kitaplara inanmanın
öneminin anlaşılması sağlanır.
[!] 3. Öğretici tarafından dört büyük kutsal kitap hakkında bilgi verilir. Öğrenciler
dört büyük kitabı ve sahifeleri öğrenir ve sayar

İTİKAT ÖĞRENME ALANI :
III. KUR
KAZA VE KADERİ ÖĞRENİYORUZ: KAZA VE
KADERE MAN İ
1. Kaza ve Kader kavramlarını açıklar.
2. Kaza ve Kadere imanın önemini kavrar.
3. İnsanın akıl sahibi olması, özgür ve
sorumlu olmasının kaderle ilişkisini fark
eder.
4. Kur’an’ı Kerim’in kaderle ilgili olarak
tevekkül, rızık, başarı, afet ve hastalık
kavramlarına bakışını fark eder.
[!] 1. Kaza ve kader kavramlarının İslâm literatüründeki anlamları üzerinde
durulmalıdır. Tutum ve davranışlarımızı birey olarak kendi isteğimize göre
Allah’ın yarattığı, bireysel yapıp-etmelerin bireyin sorumluluğunu gerektirdiği
anlatılmalıdır.
[!] 2. Kazanımda kaza ve kadere imanla öğrencilere, bütün işlerin sonucunun
Allah’a döndüğü, her şeyin bir plân ve program dahilinde cereyan ettiği
gerçeği öğretilir. Böyle bir imanla kişinin hayata bağlı kalacağı, olaylar
karşısında dirençli durabileceği, sonunda insan hayatının anlamlı bir bütün
oluşturacağı vurgulanır.
[!] 3. Kazanımda öğrencinin, akıl ve irade sahibi olduğunu, olup-bitenler
karşısında bir nesne olmadığını yapıp-etmelerini kendi iradesiyle
gerçekleştirdiğini, ancak bütün her şeyin ilahi iradenin süzgecinden geçtikten
sonra gerçekleştiğini fark etmesi sağlanır.
[!] 4. Kazanımda, Kur’an’da, kaderin, çalışıp üretmeye, başarmaya engel
teşkil etmediğini, afet ve hastalık durumlarında ise çözümler üretmeye mani
olmadığını ortaya koymak gerekir.

İBADET ÖĞRENME ALANI :
III. KUR
KUTSAL YOLCULUK: HAC
1. Hac kavramını açıklar.
2. Haccın önemi kavrar.
3. Hac ile ilgili kavramları sayar ve
açıklar.
4. Hac ile ilgili mekanları sayar.
[!] 1. Kazanımda öğrencilere Haccın İslâm’daki yeri anlatılır ve Hacc’ın önemi
üzerinde durulur.
[!] 2. Hac ibadetinin kişisel ve toplumsal hayattaki önemi üzerinde durularak
öğrencilere bu konuda bir bilinç kazandırılmalıdır.
[!] 3. Hac ile ilgili İhram, Tavaf, Sa’y, Hedy vb. kavramların, ibadetin yapılışı ile
birlikte açıklanması ve bu kavramların kişiye ne kazandıracağı üzerinde durulur.
[!] 4. Hac ibadetinin yapıldığı yerler (Kabe, Arafat, Müzdelife, Mina…) hakkında bilgi
verilir ve bu mekanların isimleri tekrar ettirilir.

İBADET ÖĞRENME ALANI :
III. KUR
ALLAH’A YAKLAŞMA VE YARDIMLAŞMA İBADETİ
OLARAK KURBAN
1. Kurban kavramını açıklar.
2. Kurban ibadetinin bireye ve
topluma kazandırdıklarını
kavrar.
3. Kurban kesilirken nelere dikkat
edilmesi gerektiğini sayar.
[!] 1. Kazanımda kurban ibatedinin kişinin sahip olduğu şeyleri Allah’ın kullarıyla
paylaşmak suretiyle Allah’a yakınlık kazanma amacına yönelik olduğunu, fedakarlığın
önemli bir sembolü olduğunu öğrenciler açıklayabilmelidir.
[!] 2. Kurban ibadetinin yardımlaşma ve kardeşlik duygularını pekiştirmesi üzerinde
durulur ve öğrencilerin bunu kavramaları sağlanır.
[!] 3. Kurbanın kesimi esnasında hem kurban hem de çevre konusunda nelere dikkat
edilmesi gerektiği öğrencilere kavratılmalıdı

İBADET ÖĞRENME ALANI :
III. KUR
ZEKAT VE SADAKA
1. Zekat ve sadakayı tanımlar.
2. Zekat ve sadaka vermenin önemini
kavrar.
3. Kimlerin zekat ve sadaka
vereceğini sayar ve açıklar.
4. Nelerden zekat ve sadaka
verileceğini sayar ve açıklar.
[!] 1-2. Kazanımda öğrenciler Sadaka ve Zekat kavramlarını açıklayabilmelidir.
Öğrenciler, neden zekat verildiğini, sadakanın toplumsal dayanışma ve yardımlaşmaya
ne gibi katkı sağladığını söyleyebilmelidir.
[!] 3. Kazanımda öğrenciler gerek zekatı ve gerekse sadakayı kimlerin vermesi
gerektiğini, zenginlik ölçüsü dikkate alınmak suretiyle açıklayabilmelidir.
[!] 4. Öğrenciler, zekat ve sadakanın nelerden verileceğini, ölçülerinin ne olduğunu
anlatabilmelidir.

İBADET ÖĞRENME ALANI :
III. KUR
ALLAH’LA İLETİŞİM : DUA VE TÖVBE
1. Dua ve tövbeyi tanımlar.
2. Ne zaman, nerede ve nasıl dua
edebileceğini kavrar.
3. Ne zaman, nerede ve nasıl tövbe
edebileceğini kavrar.
4. Kur’an’dan ve Peygamberimizden
dua ve tövbe örnekleri verir.
5. Yemek duasını ezbere okur ve
Türkçe anlamını açıklar.
[!] 1.2.3. Birinci, ikinci ve üçüncü kazanımlarda öğrenciler, duayı ve tövbeyi
tanımlayabilmelidirler. Duanın ne zaman, nasıl ve nerede yapılacağını, kabul olmasının
şartlarını söyleyebilmelidirler. Tövbenin, günahtan dönme ve aynı suçu bir daha
işlememeye söz verme olduğunu kavrayabilmelidirler.
[!] 4. Öğrenciler, Kur’an’da bulunan dua ve tövbe örneklerinden bazılarından örnekler
verebilmelidirler. Hz.Adem ve Hz.Yunus’un dua ve niyazda bulunmaları, bağışlanma
dilemeleri üzerinde durulabilir.
[!] 5. Günlük hayatta sık sık dile getirilen dualardan yemek duasını öğrenciler ezbere
okuyabilmeli ve anlamını verebilmelidi

SİYER ÖĞRENME ALANI :
III. KUR
HZ. PEYGAMBERDEN DAVRANIŞ
ÖRNEKLERİ
1. Hz. Peygamberin örnek ahlakını
kavrar.
2. Hz. Peygamberin hayatından
davranış modelleri çıkarır ve
bunları yapmaya istekli olur.
3. Akabe Biatları ve Veda
Hutbesi’ndeki insani ve evrensel
ilkeleri kavrar.
[!] 1-2. Kazanımlarda öğrenciler, Hz.Peygamber’in, vahyin yönlendirmesiyle nasıl
mükemmel bir kişilik kazandığını, ahlaki bir olgunluğa ulaştığını kavrar ve O’nun
hayatından davranış modelleri çıkarırlar. Bu davranış modellerini kendi hayatlarına
uygulamaya istekli olurlar.
[!] 3. Kazanımda öğrenciler hicret öncesi gerçekleştirilen Akabe Biatlarından ve
Veda Haccı’ndan, Hz. Peygamber tarafından okunan Veda Hutbesi’nden hangi
prensiplerin ortaya çıktığını ve bu prensiplerin insanlığa neler kazandırdığını
kavrayabilmelidirler.

AHLAK ÖĞRENME ALANI :
III. KUR
BULUNALIM
1. Sorumluluk kavramını açıklar ve
sorumluluk almaya hazır olur.
2. Cömertliğin İslam’da övülen bir
erdem olduğunu kavrar.
3. Saygı kavramını açıklar ve insani
ilişkilerdeki önemini fark eder.
4. Diğergamlık kavramını açıklar.
5. Milli ve manevi değerlerimizi
korumanın ve sevmenin imanın bir
gereği olduğunu kavrar.

[!] 1. Kazanımda öğrenciler kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yapmanın dini
bir gereklilik olduğunun bilincinde olmalıdırlar. Sorumluluk altına girmenin, bireysel
ve toplumsal kazanımlarını anlatabilmelidirler.
[!] 2. Öğrenciler muhtaç insanlara veya hayır kuruluşlarına yardımın önemini, bunun
toplumsal huzur ve barışa katkısını kavramalıdırlar.
[!] 3. Hz.Peygamber’in “Büyüklerimizi saymayan, küçüklerimizi sevmeyen bizden
değildir” sözü saygının önemli bir erdem olduğunu öğrenciler fark edebilmeli, bunun
insanî ilişkileri zenginleştirmedeki katkısını açıklayabilmelidirler.
[!] 4. Öğrenciler başkalarının önceliklerini kendi önceliklerine tercih etme duygusunu
benimseyebilmelidirler.
[!] 5. Bizi biz yapan değerlerin benimsenmesi ve sevilmesi noktasında öğrenciler
bilinçlendirilmelidir. Onlar millî ve manevî değerlerin korunması ve gelecek
kuşaklara aktarılmasının imanın bir gereği olduğunu açıklayabilmelidirler.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: