Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi HALUK GÜMÜŞTABAK,Açılış Tarihi:  14 Eylül 2010 (19:46), Konuya Son Cevap : 20 Aralık 2010 (23:44). Konuya 40 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Eylül 2010, 11:48   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Sayın arkadaşım İTHAM sözcüğü hakkındaki ki düşünceniz elbette bir fikirdir saygı duyarım. Fakat İTHAM kelimesi günümüzde mana, anlam olarak SUÇLAMA sözcüğünün karşılığı olarak kullanılır genelde. Eğer ben bir ayet hakkında düşüncelerimi yazdığımda, karşımda benim gibi düşünmeyenleri suçlamışsam ozaman haklısınız demektir. Örneğin siz, beni sizin ayetten anladığınız gibi anlamadığım için suçluyor ve bu konuda bana yanlış düşünüyorsunuz diyorsanız, işte bu bana İTHAMDA buluyorsunuz demektir. Ben hiç bir zaman hiç bir yazımda benim gibi düşünmeyenlere bir tek söz söylemedim. Tartışmamızda eğer o konu üzerinde anlaşamadıysak, rabbin önerisi doğrultusunda, bunun hükmünü Allaha bırakalım demişimdir. Çünkü ben kimsenin benim sözlerime göre dinini, imanını yaşasın deme cesaretini doğrusu göstermem. Bu bana göre cahil cesaretidir. Ben yanlış yapıyorsam toplumuda yanlışa sürüklemek anlamına gelirki bu davranış, doğrusu insanları büyük günaha götürdüğü gibi cehennemin kapısınıda açabilir bu tür davranışlar. Allah cümlemizi korusun bu durumdan.

Allah sizlere rehber olsun diye, yemin olsun ki kolaylaştırıp gönderdim dediği ve kur'ana sarılın sizi doğru bana getirecek sözlerinden yola çıkarak, yolumu çiziyor ve bu anladıklarımı toplumla paylaşıyorum. Dikkat ederseniz benim amacım toplumu kur'anı bir bütün olarak anlamaya davet ediyorum okadar, gerisi beşerin rehberle diyaloğuna kalmıştır. Ondan nasibince ve Rabbim izin verdiği nispitte faydalanacaktır.

SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
Alt 19 Eylül 2010, 21:31   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
müslümanlardan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
abiciğim yanlışın tasfiride yanlıştır siz kalkıp ben bu ayette bunu anlıyorum diyor ve bu sadece beni bağlar ve ben bunu yaşarım siz ne yapıyorsanız yapın diyorsan o zaman yazma sadece anladığını yaşa bırak İNSANLARI NİYE ETKİLİYORSUN ve bakın sizin gibi bu dini anlayan ve sizin anlayışınızda olan kim var.sizin yazılarınızdan ve sizinle münazaradan genellikle uzak duruyorum çünkü SİZ SADECE KENDİNİZİ MERKEZ KABUL EDİYORSUNUZ sorunda bu zaten güzel abim,

sizin gibi ne geçmişte nede şimdiki zamanda bu anlayışla yaşayan var,SADECE SİZ VARSINIZ BUNUN FARKINDAMISINIZ...

Alt 19 Eylül 2010, 22:50   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Çok ilginç bir yaklaşım tarzı. Siz Rabbin ayetlerinden anladıklarınızı, inandıklarınızı özgürce yazacaksınız, ama ben ayetlerden sizin gibi anlamadığım, düşünmediğim için yazmayacağım öylemi arkadaşım. Bu sözlerinize söyleyecek hiç bir sözüm yok.

İnsanları etkilediğimi söylemişsiniz. Madem yanlış düşünüyorum yanlış bilgi sahibiyim neden insanlar etkilensin ki?Yanlış bilgiler hiç kimseyi etkilemez, yanlış olana güler geçerler, eğer etkilenen varsa bunlar rabbin apaçık gerçekleridir. Bu türlü yazışmayı pek sevmem, onun için bundan sonra cevap yazmayacağım. Esen kalın.
Alt 19 Eylül 2010, 23:07   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

sayın haluk bey yanlış bilgiye insanlar güler gecer diyorsunuz ama yanlışı okuyan doğruyu bilmiyorsa O okuduğu yanlışı doğru olarak kabul etmezmi uzun uzun yazma EVET veya HAHIR olarak cevap verirmisiniz lütfen SAYGILAR EFENDİM...
Alt 19 Eylül 2010, 23:14   Mesaj No:15
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Değerli arkadaşım harika bir soru sormuşsunuz, Allah sizden razı olsun, neden mi söyleyeyim. Söylediğiniz çok doğru eğer yazılanların doğru olup olmadığını bilmiyorsa bir insan aldanabilir, kanabilir, yanılmasıda kaçınılmazdır. Yazılarımın tamamında ben şunu söylüyorum ve diyorumki; Benim sözlerimin doğru olup olmadığını, lütfen kur'an ile karşılaştırınız. Yani ben toplumu kur'anı anlayarak okumaya davet ediyorum. Bende bir beşerim hata yapabilirm diyorum. Ama arkadaşımız senin fikirlerin sende kalsın diyebiliyor. Ya onun söylediği yanlışsa. İşte karşılaştıracağımız, onay alacağımız KUR'ANA bakmadığımız taktirde herkez yanılabilir.

Yine uzattım ama kusura bakmayın. Selametle.
Alt 19 Eylül 2010, 23:26   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Teşekkürler kardeşim ama 1400 seneden bu yana gelen islam alimleri bunların hepsimi kafasında KUR,AN dışındamı yazdı cizdi BEN ARAPCA BİLMİYORUM ben sizin yazılarınızı okuyorum kendi kendime ACABA diyorum ister istemez insanın kafasında soru işareti oluşyor ama yinede siz bilirsiniz AMA YARADAN RABBİM DAHA İYİSİNİ BİLİR SAYGILAR...
Alt 20 Eylül 2010, 11:03   Mesaj No:17
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Mehmet kardeşim çok haklısınız, peygamberimizin ashabı, çevresindeki dostları asla bu dini yanlış anlaması mümkün değil. Sorun nerede biliyormusunuz, bu sözleri, düşünceleri bizlere iletirken yüzyıllar içinde yapılan, bazen kasti dini bozmak için, bazen bilmeden kendi iyi niyetli düşüncelerini ilave ederek doğru yaptığını zannederek bizlere iletmesinden kaynaklanıyor. Lütfen düşünün kendi geçmiş tarihimizi. Yüz yıl geçmişimizde dahi yanlış bilgilerin günümüzde bizlere öğretildiği ortaya çıkmıyormu? Düşünün birde 1400 yıl geriden gelen bilgilerin bizlere ulaşırken ne hale gelebileceğini. Allah da ayetinde uyarıyor, emin olmadığın sözlerin ardına düşmeyin diye hatırlayınız.

Ayrıca düşünmediğimiz, hesaba katmadığımız bir konu var. Peygamberimiz ölümünden sonra toplanan hadis sayısının 500 civarlarında olduğu söyleniyor. Şimdi düşünelim günümüzde kabul edilen milyonlarca olan hadisler nereden çıktı. İşte işin vahameti korkunç tarafı burada yatıyor zaten, hangisi gerçek peygamberimizin sözüdür ayırmak çok zor. Onun için bizlere düşen önemli görev bu sözleri KUR'AN ile karşılaştırıp öyle kabul etmek olmalıdır, ZATEN PEYGAMBERİMİZDE BİZLERE BU YOLU ÖNERMİYORMU? Benden sonra benim adıma birçok söz söyleyeceklerdir, bunları ayırmak için kur'an ile karşılaştırın diyerek bizleri uyaran peygamberimiz değilmi? Onun ardı sıra gittimizi söyleyen bizler, onun hoşnut olmasını istiyorsak, hesap günü onun yüzüne bakkabilmek istiyorsak, onun adına uydurulan sözleri ayırmalı ve doğrusunu almalıyız.Selametle kalın arkadaşım. Saygılarımla halukgta
Alt 15 Aralık 2010, 01:51   Mesaj No:18
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:bady_boy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13039
Üyelik T.: 15 Aralık 2010
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart slm

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] salamün aleyküm mümin karDeşim Birkaç Yerde .yazılarını okudum .öncelik le Cok büyük Bir Yanlıştasın.ne biliyorsan neye inanıyorsan hepsi yanlış.çünkü benim diyorsun öncelikle ve bildiğini idda ediyorsun.Bazı Şeyleri Bile Bilirsin Ama Yanlızca meal den yola cıkamassın. her yerde 4 5 Ayet-i kerime Yazıyorsun ve onlara okadar kaptırmışsın ki kendini o ayet ler paranoya olmuş ve bütün şeyleri siliyosun bitiriyosun.ehli sünnetten ne yanlış gördün ne mantığına yatmıyor.ve neye göre abdest alıyosun farzlar ne senin için.Hangi imama tabisin .senin o ulema dediğim yok saydığın alimler senin yaşının iki katı ömrünü vermişler din ilmine sen 10 senelik 20 senelik tecrüben le veya siz biz biliyoruz diyorsunuz.o alimlerin hiç birisi birbirini yalanlamamış.hepsi birbirini tutuyor.aklını burda kullan bun ların hepsimi yanlış hepsimi farklı zaman lar da yanlışı düşünüyor .bak mümmin kardeşim insanın en büyük düşmanı nefsidir ve şeytandır.şeytanın kandıramayacağı insan yoktur.sen bir ayeti kerime okuyosun ve onu olduğu gibi alıyosun ozaman herkeze göre bi r din oluşur kendine uydurur her kez bir din .cahil insan herzaman aklını beyenir bunu da yaptıran cahildir nefsinize uymayın diyor.nefs hayırı emretmez diyor.daima kötüyi ister.sen doğru yolda olduğunu idda ediyosun şeytan hiç saptırmaya çalıştımı seni yolun dan.vesveseleri farkedebiliyomusun.madem herşeyde aklımıza tabıcaz.ataist ler nasıl onlarda aklını kullanı yo ama inkar ediyorlar.yani anlatmak istediğim aklına fazla güven me çünkü şeytanda girer işin içine onun için sünnet ler de iyice araştır bilimsel olsun manevi olsun mantığına hangisi ter s geliyo mantığını orda kullan. Hz.Ali (r.a)Kuran-ı kerim BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM' in Sadece B harfinin Noktasında gizlidir diyor.Kuran-ı kerim bir okyanus sen bir cay fincanı kadar su olmışsın o okyanustan bu böle diyosun insanların vebaline giriyosun etme .haydi selamün aleyküm
Alt 15 Aralık 2010, 01:58   Mesaj No:19
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

ŞEfaat
Bütün Ehl-i sünnet âlimleri, ittifakla, hepsi şefaati kabul etmişlerdir. Sadece nakilden çok akla tâbi olan Mutezile denilen sapık bir fırka ve Vehhabiler şefaati inkâr etmiştir.

Yeni türedi bazı yazarlar da Peygamber efendimize düşmanlık ederek, “Kur'anı getirmekle onun vazifesi bitmiştir. Kimseye faydası olmaz, şefaat edemez” diyorlar. Onun, âlemlere rahmet olarak geldiğini kabul etmiyorlar, Mutezileye, Vehhabilere inanıyorlar da, şefaatin hak olduğunu bildiren âyet ve hadisleri inkâr ediyorlar.

Halbuki Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]

(Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71]

(Peygamberin verdiğini alın, yasak ettiğinden sakının!)
[Haşr 7]

(De ki; “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!”) [Al-i İmran 31]

{Bu âyet-i kerime gelince, münafıklar, “Muhammed kendisine tapılmasını istiyor” dediler. [Şimdiki mezhepsizler de, “Peygamber, Allah’tan üstün tutuluyor” diyorlar.] Bunun üzerine aşağıdaki âyet-i kerime inmiştir. (Şifa-i şerif)}
(De ki; “Allah’a ve Peygambere itaat edin! [İtaat etmeyip] yüz çeviren [kâfir olur] Elbette Allahü teâlâ kâfirleri sevmez.) [Al-i İmran 32]
Alt 15 Aralık 2010, 01:59   Mesaj No:20
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Allahü teâlâ, şefaat edene ve şefaat edilene izin vermedikçe, hiç kimse şefaat edemez. Kalblerindeki müthiş korku giderilince, [şefaat bekleyenler, şefaat edenlere] “Rabbiniz şefaat hakkında ne buyurdu?” diye soracaklar. Onlar [şefaat edenler] ise, “Hak olanı buyurdu [şefaate izin verdi]” diyecekler.) [Sebe 23]

(O gün, kimse şefaat edemez. Ancak Rahman olan Allah’ın izin verdiği ve sözünden hoşlandığı kimse şefaat eder.)
[Taha 109]

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)