Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi muhsin iyi,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2012 (09:10), Konuya Son Cevap : 15 Ekim 2015 (10:30). Konuya 63 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı5Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Temmuz 2012, 10:48   Mesaj No:51
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Rabıta, Rabıta Nedir, Rabıta Hak mıdır, Rabıta Nasıl yapılır

Konu çok uzamaya başladı gibi.Herkesin kendine göre bir fikri var, herkes kendi penceresinden olaya bakıyor.Pencereler farklı olduğu için algılar da farklı olmaktadır. Birbirimizi / birbirinizi kırmaya gerek yoktur. Olay münazaradan daha çok cedelleşmeye doğru yol alıyor ki konuyu bıçak gibi kesmek daha hayırlı olur. İhtilaf edilen konularda ayrışmadan ziyade ittifak edilen konularda yani asgari müşterekler üzerinde birleşelim. Zamanla bugün karşı çıktığımız bazı şeyleri kabul etmek zorunda kalabiliriz. Kişinin niyeti samimi, halis olsun Allah o kişiyi inş. kendi yoluna iletir.Tartışma uzuyorsa bırakmak daha hayırlıdır.
And olsun ki, Biz bu Kuran'da insanlara türlü türlü misali gösterip açıkladık. İnsanın en çok yaptığı iş TARTIŞMADIR.18/Kehf-54
Alt 07 Temmuz 2012, 10:50   Mesaj No:52
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Sayın hönül yukarda altı çizili meale istinaden doktora giderseniz şirk ehlisiniz, çalışırsanız şirk ehlisiniz birisinde en kçük yardım dahi isteseniz şirk ehlisiniz sadece Allahtan c.c. isteyeceksiniz eğer bu dediklerimi yapmayıpta sadece Allahtan c.c. istiyorsanız ayaklarınızı öperim , yok bunlara iltica ediyorsanız sizde tasavvuf erbabı gibi araya vesile koyuyorsunuz ki adı doktor olsun , avukat olsun , işveren olsun sizde şirk ehlisiniz kardeşim .....

Konuıyu sapıtmakta üstünüze yok size o kadar yazı yazdık hangisinde Mürşidimizin adı gecti eğer ona tapıyor olsaydık her daim onun adını zikretmezmiydik hönül, kimsenin kimseye taptığı yok tapılacak varlık bellidir. Siz kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz , inanmadığınız bir olayı doğrulamak uğruna nefsinize yeniliyorsunuz sadece, bakın bir iki sıra önceki yazımda sofileri eleştirdim çünki bunu hakk ediyorlar biz hakkı kouşuruz yanlışa yanlış deriz ....

Ayet diyip duruyorsunuz Tevbe 119 ayet değilmi ....? Lütfen kendi doğrularınız yüzünden etrafınıza zehir saçmayın kardeşim , islam öfke , tekfir ve inat dini değildir biraz kalbi yumuşatmak lazım .... vesselam
[/QUOTE]

Vermiş olduğunuz örnekler çok sığ bir düşünce ve anlatım kaale dahi alınmayacak kadar basiretsizce örneklendirilmiş beşeri sıfatların gerekleri ile ibadi uygulamaları ayıramadığınız aşikar...

Esedullah kardeş isim zikredip etmemeniz çok önemli değil izlemiş olduğunuz yol ve aracılar bellidir Tevbe 119 Ayeti kerimesinde Sadıkları kendiniz ile Allah arasında aracı yapma emri varmı? Ayeti anlamayacak kadar kıt akıllı değilim Hac 78 ayeti kerimede sizin delil olarak aldığınız Bağlama kimin içindir Sımsıkı bağlanılması gereken Şeyhlermi Efendilermi Allah'mı zehir saçmak aslında Kur'anı Mehcur bırakmaktır Kur'an ayetlerini Yahudileşenler gibi Kırparak kendini haklı çıkarma gayesidir sayın Esedullah kardeş Kur'an'da geçen Ribat Rabitu ve benzeri Ayetlerin bugün halihazırda var olan Rabıta Uygulaması ile alakası yoktur bunu neden anlamak istemiyorsunuz.

Benim senin doğrun olamaz Tek doğru vardır Oda Allah'ın vaaz ettiği doğrulardır onun kaynağıda bellidir Kendim çalıp kendim oynuyormuşum İnanabilmem için inanç kriterlerine uyması lazım eğer uymuyor ise elbette reddetmem gerekiyor Esedullah kardeş boşver siz ve sizin mantığınızdakilere ne sunsam boş ve anlamsız kalıyor Allah herşeyi gören işiten bilendir Kimin ne dava uğrunda olduğunu kimin Şirkte olduğunu olmadığını en iyi bilendir bu basiretsizce ele alınmış Şirk dininin icatı konu benim için bitmiştir şahsıma laf gelmedikçe cevap vermeyi dahi düşünmüyorum...Kur'ana şaşı bakan doğruyu göremez uzatmaya gerek görmüyorum siz Rabıtanız ile meşkul olun benim meşgul olacağım Kuran ve Sünnet yeterlidir....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 07 Temmuz 2012, 11:22   Mesaj No:53
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Konu çok uzamaya başladı gibi.Herkesin kendine göre bir fikri var, herkes kendi penceresinden olaya bakıyor.Pencereler farklı olduğu için algılar da farklı olmaktadır. Birbirimizi / birbirinizi kırmaya gerek yoktur. Olay münazaradan daha çok cedelleşmeye doğru yol alıyor ki konuyu bıçak gibi kesmek daha hayırlı olur. İhtilaf edilen konularda ayrışmadan ziyade ittifak edilen konularda yani asgari müşterekler üzerinde birleşelim. Zamanla bugün karşı çıktığımız bazı şeyleri kabul etmek zorunda kalabiliriz. Kişinin niyeti samimi, halis olsun Allah o kişiyi inş. kendi yoluna iletir.Tartışma uzuyorsa bırakmak daha hayırlıdır.
And olsun ki, Biz bu Kuran'da insanlara türlü türlü misali gösterip açıkladık. İnsanın en çok yaptığı iş TARTIŞMADIR.18/Kehf-54
Rahman razı olsun sizden...vesselam
Alt 07 Temmuz 2012, 12:02   Mesaj No:54
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

FECR abi,bu tür konular kimsenin kişiliğine hakaret etmeden gündem edilmesi gereken konulardır,her insan inancında serbesttir.

Bu konuları kesip bi kenara bırakınca hal olacaksa ve metod buysa bırakalım ama gerçekten kesip bırakalım mı,,,13 yıllık rasulullahın zihinlerle tanıştırdığı hakkı 13 günde anlatıp 13 dakkada keserekte bu iş olmaz,tekrar diyorum bu konular kişiliğe saldırı olmadan konuşulması her iki taraf içinde yararlıdır...
Alt 07 Temmuz 2012, 12:16   Mesaj No:55
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Bizim demek istediğimiz de zaten budur. 13 yıllık yapılan stratejiyi biz 13 dakikada yapmaya çalışıyoruz. 13 yıllık yapılan tebliği yapmadan 13 dakikada tekfir ediyoruz. Bazı konular zamanla kendiliğinden rayına girer. Su mecrasında akıp gider. Suyun önündeki taşlar baktınız kalkmıyor, arkadan kuvvetli bir su gelir o taşı da alıp gider. Bilmem anlatabildim mi?
Alt 07 Temmuz 2012, 12:43   Mesaj No:56
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

İslamın emrettiği önerdiği tebliğ doğruyu hakkı ortaya koymaktır.Kuran ve sünnetten anladığınızı,muteber alimlerin görüşüde dikkate alınarak,asr süresinin mesajı ortaya çıkacaktır;
1-insanların husranda olduğu
2-iman ve salih amel edenlerin istisna olduğu
3-hakkı tavsiye edenlerin istisna olduğu
4-sabrı tavsiye edenlerin istisna olduğu

bu dört madde aslında kuranın özetidir.

Asıl konuya gelecek olursak,
tasavuf alimlerinin bile,rabıtanın bir dayanağını kuran ve sünnette bulamadıklarını itiraf etmektedir.bu bir çeşit tasavuf fantazisi olduğunu söylemektedirler.aksini iddia da edemiyorlar.
kaynağı kuran ve sünnet olmayan,bu kaynaklardan beslenmeyen her düşünce,her fikir,her ideoloji beşeridir.ve beşeri her düşünce laçkalaşamaya mahkumdur.
rabıtanın bir iyi niyet eseri olarak ortaya atıldığından kuşku duymuyorum.cahil muridin salih yaşamasını sağlamak,alimle irtibatını kesmemek olarak algılanmalıdır.
zamanla bu çeşitli ehil olmayanlar tarafından laçkalaştırılmıştır.bu irtibatın ruhani de olabileceğini,mürşidin ölmesi halinde bile devam edeceğini,hatta öyle bir noktaya getirilmiştir ki,murit murşidsiz özel yaşantısı bile olamayacığını,hanımıyla olan ilişkisi dahil murşidin tasaruf hakkı vardırı bile gülünç savunmaların ortaya atıldığını muşahade edilmektedir.
muvahidcilerin bu noktada sert tepki göstermesi gayet normaldır.çünkü kuranla hemhal olan herkes bilir ki,bu tür bağ,rabıtanın şirke kapı açtığı aşikardır.
bize düşen fecr hocanın tavsiyesine uymak.rencide etmeden,muhatabını aşağılamadan,kırmadan dökmeden hakkı ortaya atmak geri çekilmektir.aksi takdirde bu tebliğ değil,verimsiz anlamsız amaçsız bir munakaşa olur ki,kehf 54 bunu yasaklamaktadır.

bence bu laçkalaşamaların en büyük zararı islama gelmektedir.islamı laçkalaştırmak kimsenin haddi değil,lakin bilinçsiz bilgisiz insanların bir ömür saplantısı olabilmektedir.

bir örnek vereyım ;
malumunuz yaz kuran kursları gerek diyanet gerek özel cemaatlerin uyguladığı güzel bir eğitim seferberliğidir.imam hatip son sınıfa geçen bir kızımı,tecvit kıraat ve ezberlerine çeki düzen verilmesi amacıyla,özel bir cemaatin yatılı kursuna verdim bir ay önce.
hafta sonu dinlenmesi için eve getirdim.sabah namazına kaldırdığımda,kızım adeta delirmiş gibi fırladı yataktan,aklını oynattı sandım.
bunun sebebini kurcaladım biraz.meğer kızıma şunu aşılamışlar ;
"ölmüş olan hoca efendi her an dolaşıyor,ruhu hep yanınızda,sakın yatarken gece kıyafeti giymeyın.tesettüre uygun uyuyun.başörtünüz açılmasın.hanginize çarparsa artık siz düşünün!" demişler.
söylermisiniz Allah aşkına bumu islam?
çocukları gülyabanilerle korkutarakmı dindar yapacaksınız?
o çocuğun psikolojini bozarak,delirterekmi muttaki edeceksiniz?
temel eğitim için gönderdiğimiz çocukların beyinlerine hurafe yalan doldurmak içinmi ?

kızımı gönderdiğime pişman oldum.ve göndermeyı düşünmüyorum artık.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 09 Temmuz 2012, 11:06   Mesaj No:57
Durumu:Dur_Hele isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18627
Üyelik T.: 13 Mayıs 2012
Arkadaşları:0
Memleket:Erzurum
Konular: 6
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
muhsin iyi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Evet, imza ettin. Ben de şahidim. Başka kişiler de. Filmin bundan sonraki kareleri seneleri alacak. Büyük laf etmenin bedelini sana gösterecekler. Ama biz takip edemeyeceğiz.
Allah bana hesap sorarken şöyle hitap edecek;
"şeytan ortaklığında ihmal var ey günahkar Kulum.
cüpeli ortaklığında domuzluk var,ey domuz kulum."
der.
tercih senin muhsin iyi!
Alt 09 Temmuz 2012, 11:57   Mesaj No:58
Medineweb Üyesi
Durumu:muhsin iyi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14028
Üyelik T.: 30 Temmuz 2011
Arkadaşları:5
Konular: 88
Beğenildi:29
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Dur_Hele Üyemizden Alıntı Mesajı göster
der.
tercih senin muhsin iyi!
Sana bakıyorum da ibret alıyorum. Bir insan durduk yerde neden kendisini mahkum ediyor? Neden şeytanla Cübbeli Ahmet hocaya ortaklıkta ısrar ediyorsun, Cübbeli Ahmet hocaya ortak olacağıma şeytana ortak olurum gibi iddialı sözler edip de kaderinle oynuyorsun? Kim seni Cübbeli Ahmet Hocaya ortaklığa zorluyor. Halbuki yapman gereken ağzından çıkan sözden Allah'ta af dilemen, pişman olmaktır. Belki bu yolla kendi ellerinle örmeye çalıştığın kötü kaderin düzelebilir.
Alt 09 Temmuz 2012, 14:07   Mesaj No:59
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:BÜŞRA NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16711
Üyelik T.: 15 Şubat 2012
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Tasavvuf karşıtlarının konuyu hep burda tutmalarının akıllarının nerde olduklarını gösteriyor.Konu kapandı gitti hala aynı yerde takılı kalmışlar.Gerçek olmayan şeyi gerçekmiş gibi dayatıyorlar.Pes doğrusu Muhsin kardeşim bunlara cevap vermeyin herkes anlayacağını anladı.
Alt 09 Temmuz 2012, 16:20   Mesaj No:60
Medineweb Sadık Üyesi
JAZARİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:JAZARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17525
Üyelik T.: 23 Mart 2012
Arkadaşları:1
Konular: 65
Beğenildi:74
Beğendi:41
Takdirleri:13
Takdir Et:

Alıntı:
Dur_Hele Üyemizden Alıntı Mesajı göster
der.
tercih senin muhsin iyi!
seviyesizlik hat safhada.. insan bu kadar mı basiretsiz, seviyesiz, ciddiyetsiz olur.. acınacak haldesiniz...hayır000

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)