Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB YAZARLAR ODASI.::. > Yazarlar > Muhsin Arslan

Konu Kimliği: Konu Sahibi Muhsin Arslan,Açılış Tarihi:  12 Temmuz 2010 (02:03), Konuya Son Cevap : 21 Mart 2015 (15:29). Konuya 22 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Temmuz 2010, 23:50   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Muhsin abi haklısınız İlmi Münazaralar kendi alanlarında ele alınmalı dediğiniz gibi daha meal okumamış namaz kılmayı dahi bilmeyen vb bir çok insana hitap eden sanal alemde ne yazıkki 1400 yıllık sorunlara çözüm aramak daha din hakkında bilgisi olmayan kişileri uzaklaştırır bu hususta size katılıyorum Bizler İslamın özünü asli kaynak Kuran ve Allah resulünün örnekliği ile ortaya koymaya çalışmalıyız sizi çok iyi anladım saygılar ...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 12 Temmuz 2010, 23:51   Mesaj No:12
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:

arkadaşlar şu sorulara,sorunlara odaklanalım bence ;
1-insanlara bir kez bile olsa şu kuran mealini okutalım,en azında içerik hakkında düşünceleri olur.
2-namaz nedir niçin kılınır ve neden kılınmaz bunun gerekçesini ikna ederek insanlara ulaşalım
3-günde onlarca kez kelime i şehadet getiren insanlara,papağan gibi değil, gereğini yap öğretelim.
4-islamın sewmu selat haccu zekattan ibaret olmadığını kavratalım.
5-midesinde faiz olan haccıyı,malında zekat olan zengini,karısı kızı gelinin sahne kıyafetiyle sokağı kirleten sofuyu hizaya getirelim.
6-Allah ile tek bağı kimliğinde yazılan islam'dan ibaret olan,yaşantısı,ahlakı dinsizce olan müslümancıkları onaralım.
7-eşimizin kızımızın çocuğumuzun eğitimine ahlakına gelişimine ağırlık verelim.
8-doğurup sokağa attığımız haydutların,serserilerin hesabını önce bi verelim.!
9-okuyamıyan,aç olan,zor durumda olan,komşularımızı ,gençlerimizi,dul yetimlerimizi bi gözetelim!
10-insanları nasıl kazanırım,hidayetlerine nasıl sebeb olabilirim düşüncesinin peşine düşelim.

11-şimdi desek ki ey müslümanlar,ey medinewebli kardeşlerim gelin hep birlikte aramızda bir komisyon kuralım.kendi aramızda 10 öğrenci okutalım.burslarını düzenli verelim.ben varım diyen 5 kişi olur.düşündürücü değil mi ????
sırası geldiğinde cumayı,kandili,abdesti tartışırız...

saygılar..
Alt 14 Temmuz 2010, 00:31   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:

yitiksevda abi hemen savunmaya geçmişsin hayırdır

malesef ki islamı algılamada çok büyük yanlışlar oluyor. bunun yanlış algılamanın başında uydurma hadisler olduğu bir realitedir.
ama şuda var ki dinsizin hakkından imansız gelmez ikisinin hakkındanda muhakkak Allah gelir.

uydurma hadis var diye sünneti red etmek, kuran yeter yanlışının başka bir türlüsünü yapmaktır.
sünnetullah ümmet için anayasal niyelik taşır.resulü zişanın men ettiği şeye riayet etmeyen, Allaha karşı gelmiş olur. ve birçok ayete baktığımızda Allah ve resulü diye başlar.. bazı ayetlerde onlar hüküm buyurduklarında der bunları bilen bilir.

muhsin hocanında sonda saydığı maddelerin hepsi kurandaki anayasa maddeleri. kuranı okuyup anlayan yaşamına empoze ettiren bu maddeleri tatbik etmesini bilir.

kaleminize sağlık hocam.
Alt 14 Temmuz 2010, 00:52   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Ecrin savunmadan ziyade Taklidi bir imanı benimsemediğimi Tahkiki imanı benimsediğimi ve bu tahkiki imanı elde etmeye çalışır ike tüm bidat ve hurafeleri asla kabullenmeyeceğimi iyi bilirsin Allah'ın Kelamına Allah Resulü Muhammedin sünnetine ters düşen her şeyi süzgeçten geçirerek alırım almaya çalışırım 1400 yıldır Emevi Şeytanının dayatmış olduğu yanlış din inancını benimsemediğimi ve her zaman Hakk adına o yanlışlar ile mücadele edeceğimi izah etmeye çalıştım Muhsin Abiye saygım vardır abimdir .

-İmam Ali- (a.s)
Alt 13 Şubat 2011, 13:21   Mesaj No:15
Medineweb Acemi Üyesi
eşrefoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:eşrefoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12677
Üyelik T.: 28 Temmuz 2010
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Sinsi Plan; "Yalnız Kur'an"

Alıntı:
Yaralı_Sine Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bu guruh,ashabı kirama hz demeyı fetişizm olarak algılamaktadır.tasavuf alimlerinin çoğunu tekfir etmekten

çekinmemektedir.bazıları kuranca sabit olan mubarek gün ve geceleri hurafe olarak görmektedirler.

Allahım İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak etme...
Gerçektende nereden ve nasıl peydahlandığını bilemediğimiz böyle bir grupcuk var...Kitabımız Kur'an-ı kerimden sonra, dinimizde en önemli ikinci kaynak, Peygamber efendimizin (s.a.v.) sünnetleridir...Sünnetler olmadan Kur'an'a ve O'nun hakikatına ulaşmak mümkün değildir.Zaten sünnete uymak Kur'an'ın emridir (Âl-i iMRAN/31)

Diğer yandan Peygamber efendinmiz (s.a.v.) İslamın iman ve ahlakını, yaşamakla yetinmemiş içinde doğup büyüdüğü cemiyeti, insanlığa örnek olabilecek biçimde yoğurmayıda başarabilmiştir..Böylece doğan üçyüzbünlük sahabi kadrosu sadece İslamın öncüleri olarak kalmamış, ''Yüce Allah'ın kendilerinden'' ''Kendilerininde Yüce Allah'dan razı'' olduğu (Tevbe/100) bir seçkinler ordusu haline gelmiştir..Şimdi kalkıpta bu insanları basit ve sıradan insanlar gibi görmek, onları yok saymak, eğer cehaletten değilse mutlaka bir ard niyetin göstergesidir..

Kur'an bize, Peygamber efendimizi (s.a.v) örnek gösterdiği gibi, Peygamber efendimizde (s.av.) ashab-ı Kiram'ı bizlere örnek göstermiştir..Daha sonra, silsile halinde O'na ve Onlalara uyan alimler, veliler ve Ahlak kahramanları gelir...Bu güzel insanları kendilerine ''Model'' olarak alamayan insanlar ömür boyu karamsar, huzursuz ve saldırgan olmaya mahkumdurlar..........
Alt 13 Şubat 2011, 23:41   Mesaj No:16
Takdir Et:

Müslümanlar,
bazen yazmadığım bir şeyi bana mal ederek o kadar çekilmez oluyorsun ki!
bazen konuyu anlamadan cımbızlayarak ahkam kesilmen ayrı bir tebessüm alanıdır.
1-bir din tamamlandıysa tamamlanmıştır.o dine mensup olan Peygamberin,ashabın,yetişmiş alimlerin,fetva anlamında,tefsir anlamında,fıkıh anlamında açılımları dine hizmetmi oluyor dine ekleme mi oluyor? ekleme diyorsan tedavi olmalısın!
2-tasavuf islami değildir demişsin.yahudi yada hristiyanimidir? Muhalafet edeyım derken anlaşılmaz çıkmazlara giriyorsun farkındamısın? adı çokmu önemli?kuranda geçen tezkiye,nefsi mutmainne alanına ne diyorsun sen ? biz tasavuf adını verdik.sen başka adı ver başkası başka ad versin ne farkeder?tasavuf islami değildir demekle bir şeyı ispatlıyorsun? "CEHALETİNİ!"
3-kuranı kuran tefsir eder demişsin kısmen haklısın.kısmen diyorum çünkü bu tezinde eksik ve sakat.kuran anlaşılması için bazen kendisini tefsir eder,bazen resulunu devreye sokup tefsir eder.eğer kuran kuranı tefsir eder ve bu yeterlidir diyorsan bana şu soruların cevabını kurandan vermelisin.
  • kurana göre 5 vakit namazın,kılınışını,tarifini,farzlarını,abdesti bozanları,rekatları,kıyamını,rukusunu,sucudunu anlatırmısın! anlatamazsın çünkü bu alan resulullaha bırakılmıştır.hayır diyorsan ispatla bekliyorum .
  • kuranda oruç, zekat,hacc,hayz,nifaz,islam hukuku(fıkıh) yapılşı ,isahı,farzı,vacibi,kime neye nasıl ne zaman verilir yapılırı anlatırmısın? anlatamazsın çünkü bu alan resulullaha bırakılmıştır.hayır diyorsan ispatla bekliyorum.
  • biliyorsan izah,ispat edeceksin,bilmiyorsan ahkam kesilmiyeceksin.
4-seyıd,kutup,gavs bizim ümmetin iman,alim,mürşitleridir.elimizdeki kaynakların musenifleridir.takvalarıyla,ilimleriyle,amelleriyl e,rehbelikleriyle topluma örnek olan peygamber öğrencileridir.sıdkı ekber olan ebu bekri sıddıkın,tekhurafesini,bidatını,kurana sünnete aykırı tek suçunu bana söylermisin? herkes onu yalanlarken,mirac konusunda,"eğer muhammed demişse doğrudur"diyen sıddıktan bahsediyorum.bırakın artık holiganlığı,büyüklerimizi,alimlerimizi,mürşitlerim izi,ashabı güzini ret etmeyı,onları aşağılamayı! "büyüklerinesaygıyı göstermeyen,küçüklerine şefkati göstermeyen bizden değildir "hadisişerif uydurma değildir korkma.
neyse...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 14 Şubat 2011, 19:58   Mesaj No:17
Durumu:fatimatuzzehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13113
Üyelik T.: 01 Ocak 2011
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

yalniz kuran yeterlidir ifadesi gercektende sinsi plandir islam icine karistirilmak istenen oyunlari icinde barindirir dikkatli olmak lazim . yazi cok guzel ..................
Alt 15 Şubat 2011, 02:37   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:

Alıntı:
eşrefoğlu Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Gerçektende nereden ve nasıl peydahlandığını bilemediğimiz böyle bir grupcuk var...Kitabımız Kur'an-ı kerimden sonra, dinimizde en önemli ikinci kaynak, Peygamber efendimizin (s.a.v.) sünnetleridir...Sünnetler olmadan Kur'an'a ve O'nun hakikatına ulaşmak mümkün değildir.Zaten sünnete uymak Kur'an'ın emridir (Âl-i iMRAN/31)

Diğer yandan Peygamber efendinmiz (s.a.v.) İslamın iman ve ahlakını, yaşamakla yetinmemiş içinde doğup büyüdüğü cemiyeti, insanlığa örnek olabilecek biçimde yoğurmayıda başarabilmiştir..Böylece doğan üçyüzbünlük sahabi kadrosu sadece İslamın öncüleri olarak kalmamış, ''Yüce Allah'ın kendilerinden'' ''Kendilerininde Yüce Allah'dan razı'' olduğu (Tevbe/100) bir seçkinler ordusu haline gelmiştir..Şimdi kalkıpta bu insanları basit ve sıradan insanlar gibi görmek, onları yok saymak, eğer cehaletten değilse mutlaka bir ard niyetin göstergesidir..

Kur'an bize, Peygamber efendimizi (s.a.v) örnek gösterdiği gibi, Peygamber efendimizde (s.av.) ashab-ı Kiram'ı bizlere örnek göstermiştir..Daha sonra, silsile halinde O'na ve Onlalara uyan alimler, veliler ve Ahlak kahramanları gelir...Bu güzel insanları kendilerine ''Model'' olarak alamayan insanlar ömür boyu karamsar, huzursuz ve saldırgan olmaya mahkumdurlar..........
""Bismillahirrahmanirrahim""

Eşrefoğlu arkadaşım sünnet ikinici kaynaktır yada dinde başka kaynaklarda vardır başlığını açtığımız zaman işte asıl sorun burda başlamakatdır.Halbuki kurani kerimde çok muhkem ayetlerden Allah'ın Rasulunün nübüvet esnasında doğumundan vefatına kadar kontrol altında olduğunu biliyoruz. O halde peygamberimizin din adına söylediği ve yaptıkları müslümanlar için nasıl ikinci kaynak olabilir.Ben dikkatleri hep bu yöne çekmeye çalışmaktayım.

O hevasından konuşmayacağına göre onun hayatı ve ahlakı Yüce Allah'ımız tarafından övülmeye layık görüldüğüne göre nasıl ikinci kaynak olabilirki.O kuranın yaşanmış tefsir edilmiş halidir.Kuranın yaşanmış tefsirr edilmiş halini,Allah makbul gördüğüne göre bu birinci kaynaktır demek daha doğru olur kanısındayım.

Çünki Hz.Ayşe annemiz onun hayatı kurandır diye buyurmuştur.Muhsin hocanın başlık yaptığı sinsi plan hakikaten takdire şayandır.Kuran ehli olduğunu söyleyenler ister bilerek ister bilmeyerek peygamberi devre dışı bırakmanın çabasına hizmet etmektedirler.

Bakın dikkatlerinizi bir yere çekmek istiyorum.Peygamber Muhammed Mustafa (sav) mi devre dışı bırakma ptt görevlisi olarak algılanmasını sağlamak çabası,onun yaşadığı henüz vahiyyin kesilmediği dönemde de yahudilerin ortaya attıkları,müslümanların kafalarını bulandırmak için çoook sinsi bir plandır.Bugün bu plan dahada geliştirilerek devam etmektedir.

Yahudiler biz Musaya (a.s) ma inanır Muhammede (a.s) inanmayız dediler,şimid şu ayete bir bakalım.

"" Allah'ı ve peygamberlerini inkar edenler, Allah ile peygamberleri arasında ayırım yaparak; `Buna inanır, fakat şuna inanmayız' diyenler böylece, iman ile küfür arası bir yol tutturmak isteyenler var ya, onlar gerçek anlamı ile kafirdirler. Biz kafirler için onur kırıcı bir azap hazırladık.""
Nisa/150-

Bu ayete dikatle baktığımızda birincisi Allah'ın ile peygamberlerin arasını ayırmak,ikincisi Allahın peygamberlerinin arasını ayırmak.

Muhsin hocam bu ayeti tam olarak meal edermisiniz ben inşallah yanlış anlamıyorumdur.Yani bu ayette Allah ve Rasulunun arasını ayırmamak gerektiğine inanıyorum.İşte yahudilerin bu sinsi planı karşsınında Allah bizi 1400 sene önce uyarmıştır.

Ehl-i kuran grubunun islama ilaveler yapmayın,din adına yeni şeyler çıkarmayın fikrine katıldığımıda belirtmek istiyorum.

Kuran kuran diye inleyenlerin neden kuranın içerisindeki peygamberi göremdiklerinide bir türlü anlamıyorum.Eğer Allah Rasulune bu kuranı tefsir edip insan hayatına nasıl yansıyacağının bir zaruret olduğuna kara vemesydi,cenabbi Allah kurani bir kerede melekleri ile gönderip bu kitabı okuyun ona göre hesaba çekileceksiniz derdi,peygamberlere de ihtiyaç kalmazdı,oysaki Allah kuran da siz ahirette mazaret sahibi olmayasınız,bu kitabı biz analamdık o yüzden yaşayamdık,bu kitaptaki hükümler bir insanın yaşayabileceği şeyler değil demeyesiniz diye,

sizin gibi insan olan size örneklik teşkil edecek Allah'ın ayetlerini tefsir edip bizatihi uygulamalı size gösterecek elçiler seçtik,kim onlara itaat emezse bana isyan etmiş olur,kim onlara karşı gelir,onların size söylemiş olduğu şekilde tam bir teslimiyetle iman etmezseniz bu iman bizim tarafımızdan kabul görmeyecektir diye buyurmuştur.

Onun için gibi Nebi (sav) in kurani tefisr edişi ve yaşayışını devre dışı bırakanlar yukardaki ayetin kapsamına gireceklerine bütün kalbimle inanıyorum.

Gelgelelim kuran da ki peygamberi daha iyi anlamadaki yardımcı açıklıyıcı kitaplara.

Allah bazılarınızı bazılarıza üstün kıldım buyurur.Bütün insanların,doğayı,hayatı,olayları yorumları,anlama ve anlatma kabiliyetleri farklıdır farklıdır.İşte bu sebeple anlama ve anlatma kabileyetleri üst seviyelerde gelişmiş olan insanlar,Allah'ın kitabına daha vakıf olmuş din kardeşlerimize alim diyoruz.

Bu alim kardeşlerimiz hayatlarının büyük bir bölümünü,Allah'ın kitabı üzere ilim yaparak geçirdiklerinden dolayı bizden daha fazla bilgi sahibi olmaları,amlama ve anlatma melekelerinin daha çok gelişmiş olması kadar tabi doşal bir şey olamaz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur,her müslüman tevhid noktasında dinin özünü gerektiren bilgilere,yeterli seviyede olacaktır ki, alimlerimizin insan olması hasebiyle tevhidi noktlarda hata yaptıklarında onları düzeltebilsinler.

""Hz.Ömer birgün vaaz ederken:ey cemaat ben halifeniz olarak bir gün yanlış yaparsam sizler ne yapacaksınız.Cemaatin içerisinde bir müslüman:siz yanlış yaparsanız ben sizi kılıcımla düzeltirim dedi.Hz.Ömer:Allah'ıma şükürler olsun ki Ömer bin Hattab yanlış yapığında onu düzeltecek müslümanlar vardır dedi.""

İşte bu anlayış bütün alimlerimiz de vardı,fakat alimlerimize sonradan tabi olduklarını ileri sürenler,bırak onların yanlışlarını düzeltme düşüncesi,adeta onları dinin önüne koymaktadırlar.

Halbuki onlar bizim için dini daha iyi anlama yada,melekeleri az gelişmiş insanların dini doğru anlamaları noktasında büyük bir Allah'ın lütfudurlar.Bu sebeple alimlerimizin kitaplarını fikirlerini Allah'ın kitabı gibi görmemek onların birer insan olduklarını her zaman hatırlamak,hata yaptıkları zaman kılıcımızla onları düzeltmeyi düşünmemiz gerekmektedir.

Bizim bu düşüncemizi eğer onlar şuan yaşamış olsalardı bu onları çok mutlu edeceğine inanmaktayım.

Muhsin hocam alimler noktasında bazı konularda alimlerimize karşı olan taasubumuz bu ehl-i kuran gibi guruhlara maalesef çok prim vermektedir.Bunun farkındamıyız değilmiyiz bilemiyoruz.Onlarla konuştuğmuzda hep önümüze sürdükleri şeyler,din adına,dinden olamayn,dine sonradan sokulan bidat ve hurafeleri önümüze sürdürdüklerine tanık olmaktayız.

Bazı insanların kurana çok aykırı sözlerini adeta suratımıza bir tokat gibi vurmaları beni adeta çıldırtıyor.

Yoksa bir peygamberin tanımını bile yapmaktan aciz,bu insan grubunun o kadar çelişki, iğrenç,fikirlerine yaşantılarına tanık oldum ki anlatmakla bitiremem.Namazı dahi anlamamış baş örtüsü kuranda güya onlara göre yok, haremlik selamlık gibi dinimizin ince hasas denglerini göremeyecek kadar,zavallı basit düşüncelerin isanları asla dinde kardeşim olamazlar gitsinler kimin kardeşleri oluyorlarsa olsunlar..

Muhsin hocam tasavuf terimine yüklemiş olduğunuz mana elbetteki kuranda karşılığı olan manalardır buna hiç bir itirazım yok. Ben bu terimleri türetenlerin senin kadar masumane anlamlar yüklediklerine maalesef inamıyorum.Birde konu din olunca neden Allah'ın bizim için beğendiği teremilerin yerine başka terimler kullanıyoruz onuda bir türlü hazm edemiyorum.

Hocam siz arapçayı bilen bir insansınız,kurandaki terimleri arap putperestleri kendi kafalarına göre anlamlar yüklemiş,günlük hayatlarında kullanıyorlardı şunu iyi biliyorsunuz ki Allah bu terimleri almış ıslah etmiş ve inanılmaz anlamlar yüklemişitir öyle değilmi hocam.

O halde hangi insan,hangi alim haşa Allah kadar bilgedir?

Allah'ın bu kadar güzel anlam yüklediği terimleri kim meydana getirebilir ki.Allah bu ayetlere benzer bir ayet yazsınlar da görelim bakalım diye buyurmuyormu?işte o ayetler o terimlerle kuranda ifadesini bulmuştur.
Yanlışmıyım hocam?

Selamun Aleykum

Alt 15 Şubat 2011, 13:29   Mesaj No:19
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Kuranın onaylamadığı hususları beyan etmek asla yalnız Kuran olamaz Bu Kuranın yaşama aktarılmış olan canlı örneğidir.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 15 Şubat 2011, 21:37   Mesaj No:20
Takdir Et:

hayri abi bana yönelttiğin soruya acizane cevap vereyım.

1-Allah'ı ve peygamberlerini inkar edenler
2-Allah ile peygamberleri arasında ayırım yaparak
3-Buna inanır, fakat şuna inanmayız' diyenler
4-iman ile küfür arası bir yol tutturmak isteyenler

ayette geçen bu dört madde küfür olarak tarif edilir.1.madede Allah yegane hakimi mutlaktır.hükmünü insanlara iletmek için sünnetullah gereği peygamber aracılığıyla ulaştırmakta.peygambere ulaşmak için melek aracılığıyla...sünnetulah budur.Allaha inanmak için zincirde kopukluk olamaz.peygambere inanırım melek hariç,meleğe inanırım Allah hariç gibi tutarsızlıklar 4.madede anlatılmaktadır.
Allah ile peygamberleri arasında ayırım yaparak ibaresinden de tefsir alimleri şunu anlamışlardır.Allahın hükümlerinden kuran,melek ayağı güvenilirlik,peygamber ayağı sünnet gibi kavramları ayırmak,birisini kabul diğerini red eden,neye iman ettiklerini bilmez şapşallar olarak tarif edilmektedir.sünneti askıya alanlar sahihlik şüphesini öne sürmektedirler.bu çok sinsi bir bahane.
bu tür insanları sıkıştırdığında sahihlik bahanelerini unuturlar,direk sünnet gereksiz hurafe diyorlar.yani amaç Allah ile peygamberini ayırmak.
sünneti kurandan kopardıktan sonra sıra peygamberler arasında ayrıma gelir.benim peygamberim seninkini döver aşamasından da bi şeyler koparsalar zaferlerine adım adım...
sonra hadis ravileri ashabı kiramı eleştirerek yıpratarak gözden düşürerek hadislerin güvensizliğini kanıtlarlar...
ashabı hallettikten sonra sıra tabiinlere gelecek.babalarına saygı göstermeyen haydi haydi bunları hiçç kaale almazlar..bu dönemde fıkıh mezhep oluşumları var malum.fıkıh mezhepleri yok etmek için,gözden düşürmek için var güçleriyle tabiini yıpratacaklar...
tabiin ile teba tabiinleride hallettikten sonra,sıra alimlere gelecek.her birisine mutlaka bir kulp takacaklar..nerde bir alim varsa,nerde bir tebliğci varsa hedefleri olurlar..ibn teymiye vahhabidir.seyyıd kutup radikaldır.bediüüzaman kürttür.fethullah gülen ülkücüdür.filankes hurafecidir.falankes üfürükçüdür.şu devletçidir bu diyanetçidir şu irancıdır vs....
alimlerde bitirilirse...
sıra islama gelecek.
tasavuf uydurma.zikir hurafe,kandil bidat,cuma farz değil,kadın önümüzde namaz kılmalı(karşı çıkarsan sapıkmısın derler),kuranı abdestiz okuyun,namaz sünnetleri o neee,kıble kabe olmasa da olur her taraf ALlahın,haccmı araplara yatırımmı yapıyorsunuz etraftaki fakiri doyur yeter,kurbanmı keseceksin katliammmm,cemaatle namazmı kılacaksın laik imamın arkasında namaz kılanınnnnn,kızı karısı sahne kıyafetiyle gezer ,tesettür ayetini haletmişler malum,namazmı haaa o duadır,yok rekat mekat, vs vs vs...
ah...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: