Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi muhsin iyi,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2012 (09:10), Konuya Son Cevap : 15 Ekim 2015 (10:30). Konuya 63 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı5Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Temmuz 2012, 17:31   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
JAZARİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:JAZARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17525
Üyelik T.: 23 Mart 2012
Arkadaşları:1
Konular: 65
Beğenildi:74
Beğendi:41
Takdirleri:13
Takdir Et:
Standart Cevap: Rabıta, Rabıta Nedir, Rabıta Hak mıdır, Rabıta Nasıl yapılır

haa bi de ben Alim falan değilim bunu iddia etmiyorum da... Hepsini sanal ortamdan buldum..
Yani bilgisayarı açıp kapatmasını bilen herkes ulaşabilir bu bilgilere..
Alt 04 Temmuz 2012, 19:27   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Eyvallah Hacı Kardeş bak delil olunca nasıl kabul ediliyor sorun yok...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 04 Temmuz 2012, 21:27   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Muhammed Allah'ın Elçisi'dir ve (sadakatle) o'nun yanında olanlar, bütün hakikat inkarcılarına karşı kararlı ve tavizsiz, (ama) birbirlerine karşı merhamet doludurlar. Onların (namazda) eğilerek (ve) yere kapanarak Allah'ın lütuf ve rızasını aradıklarını görürsün. Onların işaretleri, yüzlerindeki secde izleridir. Şu, onların hem Tevrat'taki ve hem de İncil'deki temsilleridir: (Onlar) filiz veren bir tohum gibi(dirler), sonra Allah o (filizi) güçlendirir ki sağlam şekilde büyüsün ve (sonunda) kökü üzerinde dimdik dursun ve üreticileri sevindirsin... (Allah böylece müminleri sağlam ve dayanıklı/dirençli kılar) ki onlar aracılığıyla hakikat inkarcılarını şaşırtsın. (Ama) onlardan inanıp doğru ve yararlı işler yapanlara Allah mağfiret ve büyük bir mükafat vaad etmiştir.
(Fetih-29)

Hacı kardeş bak tartışma usulü ile konuştuğunuzda sizi dinlerim ve doğrulara doğru yanlışlara yanlış derim Bu anlayış ile benimle konuşun tartışan eyvallah der ve bilmediğiniz yada benim bilmediklerimi hep birlikte öğreniriz daha iyi olmazmı...

Sizden Hz Ebubekir hakkında delil istedim sizde sundunuz bende sizi destekleyen ayeti vereyim daha anlaşılır olsun Ayetin nuzül sebebi ve Ayetlerde geçen yanında olanlar kısmı ile kimler kastediliyor araştırın çarpıcı sonuçlar karşınıza çıkacak Sahabenin faziletleri hususunda...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 04 Temmuz 2012, 21:44   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
JAZARİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:JAZARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17525
Üyelik T.: 23 Mart 2012
Arkadaşları:1
Konular: 65
Beğenildi:74
Beğendi:41
Takdirleri:13
Takdir Et:

Tevbe süresi 40. Ayeti mi yoksa? Konumuzla tam olarak alakalı olmadığı için yazmak istemedim...
Alt 04 Temmuz 2012, 21:48   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Tevbe 40 Ayeti kerimesi zaten açıktır Hz Ebubekir hakkında olduğu benim verdiğim ayet Allah resulünün yanında olanlar Hususunda Üstad Saide Kurdinin açıklaması çok güzel izah ediyor kimler olduğunu bi zahmet Bakın...7.Lemada Fetih suresi hakkında açıklamalara...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 05 Temmuz 2012, 07:46   Mesaj No:16
Medineweb Üyesi
Durumu:muhsin iyi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14028
Üyelik T.: 30 Temmuz 2011
Arkadaşları:5
Konular: 88
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
muhsin iyi Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Gerçekten rabıta için açık bir nas (Kuran-ı Kerim ayeti) olmadığı gibi peygamber döneminde böyle bir uygulama da yoktu. Zaten ehli tasavvuf da rabıtanın bir ibadet biçimi olmadığını, bir sevgi tezahürü ve manevi ilerlemede bir teknik olduğunu belirtmektedirler. Tevillerle yeni bir ibadet tesis etmek dine bidat koymaktır. Zaten ehli tasavvuf, özellikle Nakşibendîler bu konuda çok hassastırlar.

Peki, rabıta bir ibadet biçimi değilse ve bir sevgi ve maneviyatta gelişme tekniği ise tasavvufta buna niçin ihtiyaç duyulmuştur? Rabıtanın temel işlevi nedir? Öncelikle şunu belirteyim, din demek tasavvuf demek değildir. Bir Müslüman dinin emir ve yasaklarını yerine getirerek de cennete girebilir. Tasavvufun gayesi Cibril hadisinde iman, İslam sorularından sonra gelen ‘ihsan’ sorusuna cevap teşkil etmektedir. Vakıa suresinde de 'ileri geçenler' olarak adlandırılan taifeye şümuldür. Ne yazık ki bu surede bu taife, ümmet-i Muhammed’de geçmiş ümmetlere göre daha az olacağı da vurgulanmaktadır. Allah'ın tasavvufun sırrının akıl ve şeriata uymadığını da Kehf suresinde Hz. Hızır ve Hz. Musa kıssaları ile bu ümmete ders verdiğini de unutmayalım. Gerçi mürşitler şeriatı da her zaman birinci plana aldıklarını, şeriatsız tarikat olmayacağını da vurgulamışlardır.

Muhsin İyi
Yitiksevda kardeşim, çokça şeyler yazmışsın. Ama neden yazıyorum diye hiç düşünmemişsin? Bak bakalım yazımda ne diyorum. Yukarıdakileri bir oku. Rabıtanın ibadet olmadığını, şeyhi sevme tekniği ve ondan yararlanma biçimi olduğunu söylüyorum. Sen bir yummuşsun gözünü, bir açmışsın ağzını sonra da koca bir gürültü yapmışsın. Değerli kardeşim, ben rabıta ibadet değil bir teknik diye söze başalamışım, sen onu ibadet yerine koymuşsun.Al burdan yak diyorlar ya... garip bir durum olmuş. Araba da bir tekniktir, istersen hayatımızdan çıkaralım. Zikirde tespih de bir araç ve tekniktir. Hayatımızdan, ibadetimizden istersen çıkaralım. Yani bu kadar yobazlık olmaz... değerli kardeşim.
Alt 05 Temmuz 2012, 07:58   Mesaj No:17
Medineweb Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Cüppeli efendi “TARİKATI ALİYYE’DE RABITAI CELİYYE” adlı kitabında Rabıtaya deliller bulmaya çalıştıktan sonra, “Rabıta Hakkında Akli Deliller “ bölümünde 261. sayfasında şu maddeyi delil olarak bizlere sunmuştur.

“Herhangi bir işi , severek ve kalbi istila edecek şekilde düşünmek o işi yapmak gibi insana tesir eder. İyilikleri düşünmek iyi , kötüleri hayal etmekse kötüdür.Bazı ulema , doğacak çocuğa bereketi sirayet eder ümidiyle kişinin, cima halinde Salih kimseleri düşünmesini güzel görmüşlerdir. O halde düşünceyi haram ve mübahlardan çevirip , iyilere yönlendirmek , hiçbir akıllının inkara kalkışmaması gereken şeylerdendir ki rabıta da bu hayali sohbetten ibarettir.” ( Muhammed Salih , Beğiyyetü’l- Vacid , Sh . II)

Affınıza sığınarak Cima esnasında üçüncü kişiyi düşünmek ne anlama geliyor izah edermisiniz ?Hayvanlarda dahi olmayacak bir düşünceyi meşru kabul ediyormusunuz ?

Hangi inanç ve namus sahibi Eşi ile arasına başkasını sokabilir size soruyorum buyrun cevaplarınızı bekliyorum Siz kontra atak yaparak bir şirki meşrulaştıma gayretinde olduğunuz için sizinle her tür konuda mücadele etmem gerekiyor....
Allah aşkına, bak kafayı nasıl dağıttığın belli, her şeyi birbirine karıştırmışsın. Benim yazımda bu düşünceler var mı? Yazımda hiç Cübbeli AHMET Hocanın adı kaynak olarak geçmiş mi? Vur abalıya diye bir deyim var ya o cinsten seninkisi. Nereden aklına seks, cima geliyor anlamadım. Dervişin aklı neredeyse zikri ordadır diye bir söz var. değerli kardeşim seni bu sözden tenzih ederim ama benim de aklıma o geldi. yazımla alakasız yorumlarda bulununca. kusura bakma. bu kadarı da çok fazla...
Alt 05 Temmuz 2012, 08:02   Mesaj No:18
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

sayın muhsin iyi rabıta nasıl yapılır izah edebilirmisiniz....
Alt 05 Temmuz 2012, 08:24   Mesaj No:19
Medineweb Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sayın muhsin iyi rabıta nasıl yapılır izah edebilirmisiniz....
DEĞERLİ KARDEŞİM Allahtan kork A4 KAĞIDINDAN 12 sayfa tutan izahatım sana yetmedi mi?
Yoksa okumadın mı başyazıyı.
Alt 05 Temmuz 2012, 08:56   Mesaj No:20
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Rabıta bir ibadet değil anladık Tekniktir diyorsunuz ve yazınızda öyle ele alınmışki Allah'tan çok Şeyh Efendilerinize iltica var Allah nerde kaldı bu anlayışa göre Cüppeli efendinizden size Rabıta örneği sundum biliyorum konunuzda geçmiyor ama oda Rabıta tarifi yapıyor kendi taptığı şahısları üçüncü kişi olarak kabul ediyor bu nasıl oluyor izah edermisiniz....

-İmam Ali- (a.s)

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)